Petra Šenkárová

5

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje aktivity

5
5

Petra Šenkárová napísala recenziu

08.08.2022 20:20

K čítaniu som sa vrátila po niekoľkých rokoch a po pravde už som nebola veľmi zvyknutá čítať 700 stranové zväzky. Napriek tomu som túto časť prečítala rovnako rýchlo ako ostatné diely. V tomto bode som sa už úplne odosobnila od filmu. Aj v tejto časti bolo množstvo odlišností, čo dopomohlo k tomu, aby ma knižná verzia bavila ešte viac. Vďaka čaru Rowlingovej opisov som sa opäť na niekoľko hodín presunula na Rokfortskú strednú školu a prežívala ples so všetkými čarodejníkmi.

Teším sa, že som dostala lepšie nahliadnutie do sveta škriatkov a Hagridovej minulosti. Voldemort je späť a ja sa neviem dočkať, ako sa knižný Harry popasuje s ďalšími nástrahami.

Čítať viac

5
5

Petra Šenkárová napísala recenziu

06.07.2022 21:02

Japonsko bolo pre mňa vždy krajinou neprebádanou a tajomnou. Veľa informácií som o nej nevedela, no keď ma pred pár rokmi zasiahla ázijská vlna, musela som sa o tejto netradičnej krajine dozvedieť niečo viac. Vedela som, že táto kniha bude prevažne informačného charakteru, no to že tento štýl literatúry nie je nič pre mňa som zistila až počas samotného čítania. Informácie, ktoré som sa dozvedela boli pre mňa nové a zaujímavé, no čítanie bolo zároveň veľmi náročné. Najviac mätúce a chaotické bolo pre mňa nekonečné vysvetľovanie v akom meste a akej prefektúre sa daná pamiatka nachádza. Rozumiem, že pre ľudí, ktorí plánujú návštevu Japonska môžu byť tieto informácie užitočné a viem, že niektorí so mnou súhlasiť nebudú. Avšak, pre mňa ako laika bolo toho niekedy až príliš a informácie som si aj tak nezapamätala. Páčilo sa mi, že sa v knihe autori venovali každej oblasti, aby sme dostali, čo najlepší prehľad.

Kniha je doplnená o krásne obrázky, vďaka ktorým som si mohla miesta lepšie predstaviť. Nabudúce však siahnem skôr po nejakom cestopise ako sprievodcovi.

Čítať viac

5
5

Petra Šenkárová napísala recenziu

05.06.2022 16:49

Táto kniha ma milo prekvapila a predčila všetky očakávania. Popri čítaní vo vlaku som sa za seba až hanbila, pretože som nedokázala udržať smiech na uzde :D Zhltla som ju za pár dní. Z Dominikiných príhod som sa dozvedela o Kórey, o ich kultúre, zmýšľaní a fungovaní oveľa viac ako z akejkoľvek inej cestovateľskej knihy. Ukázala nám pravú stránku tejto krajiny aj s jej dobrými a horšími stránkami. Na legendu o prdiacej princeznej nikdy nezabudnem :D Odporúčam všetkými desiatimi!!

Čítať viac

5
5

Petra Šenkárová napísala recenziu

11.04.2022 12:42

Ak ste horliví cestovatelia alebo vás baví spoznávať cudzie krajiny, kniha Toto je Kórea vo vašej knižnici nesmie chýbať. Ponorí vás do celej kultúry krajiny a dá vám stručný prehľad od histórie, geografiu, po všetky technologické novinky, ktorými je známa. Kórea ma ako krajina a národ fascinuje už dlhšie a veľa vecí som o nej poznala, no najviac ma obohatili kapitoly o histórii, v ktorých som sa dozvedela ako sa Kórea sformovala a čím všetkým si museli jej obyvatelia prejsť. Kniha obsahuje aj tipy na pekné miesta, ktoré sa oplatí navštíviť. Nakoniec som však trošku ľutovala, že som si knihu neprečítala skôr v angličtine, pretože som bola niekedy zmätená slovenskými prekladmi názvov ako napr. Pusan, Čedžu alebo názvami niektorých jedál, pretože z internetu poznám ich anglické ekvivalenty :D

Čítať viac

5
5

Petra Šenkárová napísala recenziu

18.11.2021 20:52

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Pri čítaní prvých dvoch častí Harryho Pottera som film nemohla dostať z hlavy. Všetky kapitoly išli zarovno s dejovou linkou filmu a aj napriek tomu, že sa tam vyskytlo pár nových scén, kniha bola takmer identická s filmovým spracovaním. Na počudovanie som v tejto časti film úplne vypustila z hlavy a vydala sa svojej fantázií.

Páčilo sa mi, že sme detailnejšie nazreli do študentských čias Siriusa, Jamesa, Lupina a Pettigrewa. Zaujal ma aj príbeh o tom, ako sa stal Lupin vlkolakom a ako to napokon bolo s odhalením úkrytu Harryho rodičov. Pekne som si doplnila všetky podrobnosti a teším sa, v čom ma prekvapí Ohnivá čaša.

Čítať viac

5
5

Petra Šenkárová napísala recenziu

15.09.2021 16:53

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Tajomná komnata ma bavila o kúsok viac ako prvý diel knižnej série. Čítala sa veľmi rýchlo. Vo viacerých momentoch som sa doslovne stratila v čarodejníckom svete a spolu s Harrym prežívala jeho metlobalové tréningy. Prekvapilo ma, koľko vecí bolo z tejto časti vo filme vynechaných. Príbeh o Takmer bezhlavom Nickovi, jeho oslava úmrtín alebo scény s Umrnčanou Myrtou. Všetko je to pre mňa príjemné obohatenie príbehu, ktorý som doposiaľ videla len vo filme.

Čítať viac

5
5

Petra Šenkárová napísala recenziu

24.08.2021 07:47

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Mám pocit, že som asi jediný človek na planéte, ktorý videl filmovú sériu HP miliónkrát a knihy nečítal ani raz. Tento rok som si povedala, že im musím dať šancu. Čítanie tejto série po vzhliadnutí všetkých filmov už možno nie je také prekvapujúce, pretože všetky scény si pamätám do detailov a predstavujem si v nich filmové postavy. Avšak, čítanie ma aj tak veľmi bavilo. Dokonca som bola prekvapená ako Rowlingová vykreslila Harryho a Hermionu. Vo filme je už v jednotke Harry ku každému až príliš milý a dobrý. Naopak, v knihe som videla aj jeho šibalské stránky, kedy s Ronom Hermionu ohovárali až kým sa z nich nestali priatelia a chuť pomstiť sa Dracovi. Oproti filmom boli niektoré scény iné, čo som len uvítala. Kniha sa čítala ľahko a teraz ľutujem, že som jej neprepadla ešte ako dieťa.

Čítať viac

5
5

Petra Šenkárová napísala recenziu

11.07.2021 09:44

Ani záverečná kniha tejto výnimočnej série nesklamala. Dej sa odohráva v čase 1. sv vojny a my sme svedkami toho, ako ju pociťovala Annina rodina, jej príbuzní a priatelia. Táto kniha mi dala viac ako som očakávala. Vďaka nej som si uvedomila aké strašné muky museli ľudia v tomto období prežívať, ako zmýšľali, aké to pre nich bolo a ako sa museli tešiť z maličkostí. Kniha bola opäť plná mimoriadnych myšlienok, pri ktorých som si nie raz poplakala. Hlavnou postavou v knihe je práve Rilla, najmladšia Annina dcéra, ktorá sa z kapitoly na kapitolu mení z pochabého dievčatka na dospelú ženu.

Annin príbeh končí, no ja chcem ďalšie a ďalšie pokračovania. Je mi trochu ľúto, že sme ani v poslednej knihe nepočuli o postavách z predchádzajúcich častí. Zaujímalo by ma, ako sa vojna dotkla Diany a či aj jej deti išli na front...Anna ostala pre mňa príjemnou spomienkou, ku ktorej sa budem vždy rada vracať. Pomohla mi pripomenúť čaro ročných období....uvedomiť si, že k šťastiu nám naozaj netreba veľa...že život je krásny a vôbec nevadí, keď sa na chvíľku stratíme vo svojich snoch :)

Čítať viac

5
5

Petra Šenkárová napísala recenziu

10.02.2021 14:18

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Sama neviem, čo som čakala od predposlednej časti, no asi viac nostalgie. Hrozne ma zaujíma ako pokračuje život napr. takej Diany alebo iných Anniných priateliek z detstva. V tejto časti sa však ani samotná Anna neobjavovala a dej sa sústredil najmä na farské deti. Spočiatku mi to prekážalo, no potom som si povedala...Annin život sú jej deti, sama už nezažíva nič svetoborné a preto nemôžeme od Lucy čakať, aby naďalej rozvíjala jej dej. Nemôžem povedať, že by ma kniha nudila, Lucy vie písať nádherne a jednotlivé príhody ma bavili, postavy a ich detskú nevinnosť som si obľúbila. Prekvapilo ma však vykreslenie pastora Johna Mereditha. Nepáčilo sa mi, že svojím správaním zanedbával výchovu detí, hoci si to sám uvedomoval, ale nikdy to nezmenil. Deti ho naďalej milovali a ľudia považovali za výborného pastora. Ako príčina bola vykreslená túžba po novom manželstve, no neviem celé sa mi to zdalo akési čudné. Našťastie, všetko dobre dopadlo a ja som zvedavá ako Lucy ukončí celú sériu :)

Čítať viac

5
5

Petra Šenkárová napísala recenziu

01.02.2021 13:49

V tejto knihe Anna vystupuje skôr ako vedľajšia postava a my máme možnosť nahliadnuť do snov a trápení jej detí. Mne to však vôbec neprekážalo a bolo príjemné čítať o príhodách, ktoré pozažívali. Každému z nich sa ušlo kúsok Anninej osobnosti, fantázie a preto boli všetky príbehy úsmevné.
Zo začiatku mi trvalo, kým som si zvykla na všetky mená a pochopila, koľko detí vlastne Anna a Gilbert majú. Oproti predchádzajúcej knihe je viditeľný skok a človek až počas čítania zistí, kto všetko tvorí rodinku v Ingleside.

Čítať viac

„Chceme toho víc a víc, a tahle iluze, že jsme s to mít víc a víc, tahle neověřená teorie, že je něco víc k mání, muže přetrvávat díky slovům, díky jazyku a jeho obratnému nebo inspirovanému užívaní. Ale je něco víc, co lze mít? A jestliže ano, jaká je povaha toho "víc"? Cožpak řada nejmoudřejších mužů neodhazovala v pokročilém věku jednu věc za druhou, až nakonec neměli nic než sami sebe, anebo to, co jim ze sebe zbývalo, a tvrdou podlahu, na které uléhali k spánku, prostý šat, do něhož se halili, nebo se jim aspoň přikrývali, misku, z které pojídali nejprostší pokrmy, lžíci a nic nebo skoro nic víc? Cožpak se ti nejmoudřejší z nás nezbavili všeho haraburdí a krámů světa a nezavrhli s ním celou tu iluzi a teorii "více"? Ale nový život chce víc, dítě chce víc, jinoch chce víc a téměr každý chce víc po celý svůj život. Ale jaká je pravá podoba tohoto "víc", které je tak žádoucí, že se nikdo nepřestává snažit je získat?“

O neumírání - William Saroyan
O neumírání
William Saroyan