Knihy
E-knihy
2

Nikol Lévaiová

O mne

,,Človek, ktorý nečíta knihy nemá žiadnu výhodu oproti človeku, ktorý čítať nevie"

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
O mne

,,Človek, ktorý nečíta knihy nemá žiadnu výhodu oproti človeku, ktorý čítať nevie"

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje odznaky

Moje aktivity

2
Nikol Lévaiová

Nikol Lévaiová prečítal knihu

13.07.2019 18:59

2
2

Nikol Lévaiová napísal recenziu

13.07.2019 18:57

,,Po zotmení počuť zázraky na diaľku." Po tejto vete som tušila, že Maggie ma opäť nesklame. A nesklamala. Ak by som mala napísať jedno slovo, ktoré vystihuje knihu ,,Zázraky padlých svätých", použila by som ,,nádherná", alebo ,,čarovná", no neviem, či sú tieto slová dostačujúce... Kým totiž neokúsite výnimočný štýl písania Maggie, nepochopíte. Myslím, že Stiefvarter by krásne spracovala skutočne hociakú tému - a to doslova. Je neuveriteľné, ako sa v každej knihe (vrátane tejto) vie zahrávať s metaforami, či personifikáciami, až sa pri čítaní niekedy musím zastaviť a rozmýšlať nad tým, či je vôbec možné, aby bol niekto tak veľmi talentovaný. ,,Zázraky padlých svätých" je naozaj neobyčajná a výnimočná kniha plná zázrakov, a ja som sa pri niektorých vetách musela zamyslieť nad tým, či bola veta myslená metaforicky, alebo doslovne, no potom som prišla na to, že išlo o tú druhú možnosť, v malom mestečku Bicho Raro sa totiž aj nemožné stáva skutočným. Ľúbim Maggiin humor, ľúbim jej štýl písania a bezpochýb ľúbim túto knihu. Áno, Maggiin humor, ďalšia téma, ktorú by som tu mohla ospevovať. Myslím, že každý čitateľ odcení prežívanie emócii počas čítania a pri tejto knihe to bolo ako na húsenkovej dráhe. Začiatok knihy je ,,kľudný", potom sa udeje niekoľko nečakaných zvratov, ktorých riešenia sa v deji celý čas prepletajú s romantikou, humorom a zázrakmi no a ku koncu je to výbuch emócii. Strach, nádej a obava o životy postáv vás budú zvierať až do poslednej stránky. Doslova. Napísala by som, že každý, komu sa páčil Havraní cyklus by nad touto knihou nemal váhať, ale nenapíšem, pretože fanúšik, nefanúšik, na tom nezáleží, váhaním prichádza o veľký zážitok. Ja totiž rozdeľujem autorov do 2 skupín: tí z 1. skupiny píšu diela z ktorých budete mať neutrálny dojem a nič vo vás nezanechajú, zatiaľ čo tí ostatní spisovatelia sa s vašimi emóciami prostredníctvom kníh zahrávajú a ich štýl písania vás fascinuje čoraz viac, preto máte po dočítaní pocit, že na danú knihu nezabudnete hádam nikdy. Maggie Stiefvarter patrí k druhej skupine a ja by som knihu ,,Zázraky padlých svätých" tiež označila ako jednu z tých, na ktoré tak skoro nezabudnete. Mohla by som ešte pokračovať a ďalej chváliť toto dielo, no ja budem radšej veriť, že toto nie je posledná recenzia, ktorú píšem ohľadom Maggiinej knihy a že sa od tejto skvelej spisovateľky dočkáme ešte nejednej knihy aj v slovenskom jazyku.

Čítaj viac

2
2

Nikol Lévaiová napísal recenziu

11.07.2019 18:02

Josh Malerman v knihe ,,Naslepo" vytvoril svet, v ktorom by iste nechcel žiť nikto z nás. Svet plný nebezpečenstva, nástrah a nezodpovedaných otázok. Napriek tomu mi čítanie tejto knihy prinieslo obrovský zážitok. ,,Naslepo" sa bezpochýb zaradilo medzi najlepšie a najnapínavejšie knihy, aké som kedy čítala. Som toho názoru, že čitateľ s dobrou predstavivosťou má výhodu, pretože pri čítaní sa mu v hlave vytvárajú obrazy danej situácie (sama to tak mám), no pri tejto knihe si miestami budete želať, aby vaša dobrá predstavivosť aspoň nachvíľu odstúpila, pretože dej je plný mrazivých a krvilačných scén, ktoré by ste rozhodne nechceli zažiť na vlastnej koži. Kniha ,,Naslepo" je plná práve takých scén, pri ktorých vám nabehnú zimomriavky a budete nútení hltať stránky jednu za druhou, a preto sa nečudujem všetkým pozitívnym ohlasom. V niektorých recenziách som sa dočítala, že autor neobjasnil to niečo, kvôli čomu ľudia páchali samovraždy, niečo, pred čím sa všetci skrývali... Je pravda, že ,,to" nebolo v knihe presne popísané, no nie je celkom pravda, že sa čitateľ nedozvie, čo to bolo, nakoľko Malerman nám v knihe podstrčil pár indícii a zvyšok asi nechal na našu fantáziu. Niektorých čiateľov môže sklamať, že sa nedozvedeli viac o ,,tom", ale to nič nemení na tom, aká je kniha ,,Naslepo" výborná. Ja nikdy nezvyknem knihy čítať 2 - krát, pretože dopredu viem, čo sa stane, no zvažujem, že túto knihu si ešte prečítam, kedže som ju zhltla do dvoch dní a to mi bolo trochu ľúto. Veľmi sa mi páčilo, ako sa v knihe striedala minulosť s prítomnosťou, takýmto spôsobom sa čitateľ dozvedá odpovede na otázky postupne. Naozaj, klobúk dolu pred Joshom Malermanom aj pred týmto skvelým hororovým príbehom. Pustite sa do tejto knihy aj vy a pochopíte moje slová plné chvály. Teda, ak máte silný žalúdok. A odvahu.

Čítaj viac

2
Nikol Lévaiová

Nikol Lévaiová prečítal knihu

11.07.2019 16:28

2
2

Nikol Lévaiová napísal recenziu

11.07.2019 16:25

Wrightová to opäť dokázala. Opäť ma dokázala veľmi milo prekvapiť a uchvátiť svojím štýlom písania. Musím priznať, že kniha ,,Kliatba Misty Wayfairovej" sa mi páčila o niečo viac ako táto, no to nemení môj pozitívny názor. Mnoho nezodpovedaných otázok, tajomstvá, napätie, dobrodružstvo, a na moje prekvapenie aj romantika - týmto všetkým spisovateľka rozhodne nešetrila. Ak ste fanúšikom detektívok, či mrazivých trilerov, nad touto knihou by ste rozhodne nemali váhať. Keď som si nemohla nájsť dosť voľného času pre čítanie tejto knihy, normálne som cítila pocit viny. To zapríčinilo, že som mnohokrát išla spať až po polnoci, pretože kniha ,,Tajomstvo domu na Foster Hille" mi nedovolila ísť spať bez toho, aby som sa dozvedela, čo sa stane ďalej. Všetky postavy, či už hlavné alebo vedľajšie som si obľúbila a po dočítaní som sa cítila, akoby som sa rozlúčila s niekým, koho som dobre poznala. Preto dúfam, že sa dočkáme ešte nejednej knihy od Jaime Jo Wrightovej, ktorá má písanie naozaj v malíčku a skvelú prácu odviedla aj pri tomto diele.

Čítaj viac

2
Nikol Lévaiová

Nikol Lévaiová prečítal knihu

07.07.2019 13:23

2
2

Nikol Lévaiová napísal recenziu

27.06.2019 09:35

Musím podotknúť, že ešte predtým ako som si prečítala knihu ,,Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej", videla som film, čiže som väčšinou pri čítaní dopredu vedela, čo sa stane a to mi trochu pokazilo pôžitok z čítania. Pri niektorých pasážach mi normálne bolo ľúto, že už viem odhadnúť situácie v príbehu, lebo keby som si nepozrela film, tajomstvá a záhady v knihe by som prežívala ešte viac. No v deji bolo veľa zápletok, ktoré sa vo filme nevyskytli a situácie boli často tak nečakané a desivé, až mi nabehli zimomriavky. Kniha ma veľmi milo prekvapila a musím ju odporúčať všetkými desiatimi. Veľký zážitok z čítania budú mať asi všetci, ktorí túto knihu chytila do ruky, či už film videli, alebo nie. Neobyčajné fotografie robia knihu ešte zaujímavejšou. Je úžasné, keď vie spisovateľ svoju fantáziu a predstavivosť spísať do knihy a navyše tak krásnym spôsobom. Ja si pri čítaní danú situáciu aj predstavujem a moja bujná fantázia ešte dopomáhala k tomu, aby sa v mojej hlave vytvoril jasný obraz Bezduchého, či iných netvorov. Ak ste aj vy na tom podobne, veľmi neodporúčam knihu čítať neskoro v noci :D. Aj tak ma však napätie v deji donútilo bdieť aj po polnoci a s úžasom hltať jednu stránku za druhou. Mimochodom, film ,,Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej" bol tiež výborný s veľkým množstvom napätia, no knihe treba dať šancu tiež. :)

Čítaj viac

2
Nikol Lévaiová

Nikol Lévaiová prečítal knihu

27.06.2019 09:35

2
2

Nikol Lévaiová napísal recenziu

23.06.2019 18:45

Kniha ,,Kliatba Misty Wayfairovej" má pre mňa nepopísateľnú ,,schopnosť", vďaka ktorej ma to k príbehu vždy ťahalo viac a viac. Stránky si akoby samé žiadali, nech v nich listujem ďalej a kvôli stálemu napätiu sa to inak ani nedalo. Naozaj sa mi od knihy vzďaľovalo ťažko a na zápletky v príbehu som musela myslieť aj vo chvíli, keď som knihu nemala v rukách. Jaime Jo Wrightová si určite zaslúži viac obdivu aj od slovenských čitateľov. Rýchlo si ma získala svojím krásnym štýlom písania, nehovoriac o záhadách a napínavých situáciách, ktorými v deji rozhodne nešetrila. Keď už som si myslela, že dráma v jednej časovej línii nás na chvíľu opustí, príbeh prešiel do druhého storočia a tajomstvá spolu s dobrodružstvom opäť vyplávali na povrch. Kliatba Misty Wayfairovej predstavuje nádhernú knihu plnú záhad, akcie, napätia, drámy a nečakaných situácii. Ku koncu ma dokonca očarujúci a krásny štýl písania Wrightovej priviedol k slzám. Dej v sebe ukrýva neskutočne nádhernú myšlienku. Veľmi sa mi páčilo, ako pani spisovateľka v príbehu vykreslila Boha, Stvoriteľa, ktorému vďačíme za to, akí sme. Boh stvoril každého pre niečo a každý z nás je výnimočný. Ja som síce veriaca, no kresťanstva nebolo v knihe až tak veľa a Kliatba Misty Wayfairovej bezpochyby zaujme každého fanúšika detektívok, no i iných žánrov. Po dočítaní som bola neskutočne zaujatá a očarená príbehom a ani teraz si nie som istá, či dokážem dostatočne opísať kúzlo tejto knihy. Som veľmi rada, že som mohla odhaľovať tajomstvá Misty Wayfairovej spolu s Theou a Heidi, dvomi ženami, ktoré síce žijú v dvoch odlišných storočiach, no napriek tomu sú istým spôsobom prepojené. Určite si túto knihu nenechajte ujsť. :)

Čítaj viac

2
Nikol Lévaiová

Nikol Lévaiová prečítal knihu

23.06.2019 18:18

„Dobré knihy, ak sú skutočne dobré a múdro napísané, sú cibrením ducha, pilníkom súdnosti, masťou na oči, lievikom múdrosti, zrkadlom cudzích myšlienok a činov, našich vlastných myšlienok a činov potom vodidlom.“

Komenský