Monika K.

4

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje aktivity

4
Monika K.

Monika Kvašňovská získala odznak Šťastných 7

12.12.2021 15:02

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

4
Monika K.

Monika Kvašňovská prečítala knihu

16.07.2021 12:46

4
Monika K.

Monika Kvašňovská získala odznak Iná než ostatné

16.07.2021 12:46

Odlišujete sa od väčšiny... Minimálne tým, že vlastníte tento odznak! :-)

4
Monika K.

Monika Kvašňovská prečítala knihu

16.07.2021 12:46

4
Monika K.

Monika Kvašňovská prečítala knihu

16.07.2021 12:46

4
Monika K.

Monika Kvašňovská prečítala knihu

16.07.2021 12:45

4
Monika K.

Monika Kvašňovská prečítala knihu

16.07.2021 12:43

4
4

Monika Kvašňovská napísala recenziu

06.07.2021 05:47

V tvojej koži je jedným z tých románov z čias druhej svetovej vojny, ktorý vás na prvý pohľad opantá svojou krásnou obálkou a výbornou anotáciou sľubujúcou originálny príbeh. Ale nech sa snaží autorka akokoľvek, celý dej sa rúti z kopca.
Príbeh mal ukázať hĺbku priateľstva, no namiesto podpory počuť iba výčitky; mal ukázať pravú lásku, no namiesto krásneho citu prichádza bolestná submisia; mal ukázať vzácne hodnoty, no namiesto vyzdvihnutia rodiny a všedných, no zato radostných, maličkostí počuť len nespokojné rozmaznané mrnčanie; mal ukázať Božiu podporu a jeho prítomnosť, no Boh sa neukázal.
Lynn Austinová chcela zachytiť zúfalstvo slobodnej matky, ktorá je pre svoje dieťa ochotná spraviť čokoľvek, dokonca aj bez zábran ukradnúť život druhému človeku, a pritom si nahovárať lži, ktoré by mali ospravedlniť tento skutok. Ale ostáva to iba pri nápade, ktorý mohol prekvapiť, nadchnúť, no príliš veľa záporných aspektov zhmotňujúcich sa každou pretočenou stránkou ma utvrdzovali o opaku.
Som sklamaná, veľmi sklamaná. Niekoľko myšlienok a príjemných situácií v dejovej línií možno považovať za milé prekvapenie, no keď sa pozerám na knihu ako celok, vidím iba fádny literárny počin, ktorý sa v záplave omnoho lepších kníh stráca v sieni zabudnutia.

Čítať viac

4
4

Monika Kvašňovská napísala recenziu

19.01.2021 19:08

Prísaha od Tamery Alexanderovej je opäť nesmierne vydareným literárnym počinom zasluhujúcim si pozornosť. Ide o výborne spracovaný historický román, ktorý zároveň prináša aj edukačnú stránku ohľadom dejepisných poznatkov danej doby či prekvapivo odhaľuje život skutočných obyvateľov statku Carnton. Práve ich životné príbehy zaujali Tameru natoľko, že poctivým výskumom spracovala ich osudy, v ktorých sa odohrával aj nádherný príbeh lásky.
Tamera Alexanderová prináša famózny román, ktorého dejová línia zachytáva posledných päť mesiacov americkej občianskej vojny. Autorka približuje myšlienky a postoje k životu a politickej situácii práve z pohľadu príslušníkov južných štátov, ktoré odmietali pripustiť zrušenie otroctva, čo by sa na ich strane podpísalo pod ekonomický kolaps. Téma otroctva je vzhľadom k daným skutočnostiam a vtedajšej dobe najväčšmi rozvádzaná, ale nie je to len príbeh o boji za pochopenie ľudskej hodnoty bez ohľadu na farbu pleti či osudom skúšanej láske, zameriava sa aj na následky vojny, v ktorej len ťažko nájsť víťazov.
Tamera opisuje vojnu bez zakrývania jej skutočnej tváre. Čitateľom ju sprostredkováva v drsných obrazoch, ktoré lámu srdce. Román ma dojal, nielen odhalenou tvárou vojny, ale aj nespravodlivosťou konanou voči druhým, ktorej sa najväčšmi dostalo ľuďom odlišnej farby pleti. Tamera Alexanderová prináša množstvo morálnych zamyslení, nad ktorými človek uvažuje spoločne s hlavnými postavami. Prísaha je hlboké dielo, veľmi hlboké, s túžbou priniesť morálny kompas aj do našich životov.
Prísaha je hĺbavá kniha, v ktorej sa stretáva množstvo zložitých, duchovných, emočne vyčerpávajúcich či morálne zásadných tém, ktoré však autorka bravúrne spracováva, a to s ľahkosťou, citom a obrovským talentom skúseného spisovateľa...môžem len odporučiť!

Čítať viac

4
4

Monika Kvašňovská napísala recenziu

17.10.2020 15:25

Ali Dvořáčková vo svojej prvotine Na vlnách času prináša príbeh plný neutíchajúcej bolesti, hlbokej straty, nesplnených túžob, nevypočutých želaní, no aj spaľujúcej vášne a osudovej lásky.
Tento debut je príjemným, no najmä sofistikovaným románom, ktorého dejová konštrukcia ma úprimne nadchla, aj napriek tomu, že mi v mnohých situáciách chýbali pestré opisy.
Ide o zaujímavé a pútavé dielo s myšlienkou a hlbším zmyslom, v ktorom nechýba tajomno, výborná, priam nezabudnuteľná atmosféra prameniaca z lásky k prírode, s ktorou sa spája mágia, liečiteľstvo a obrovská múdrosť.
Zásluhou troch prelínajúcich sa časových pásem patriacich k prítomnosti, minulosti a ešte dávnejšej minulosti môže čitateľ cestovať na vlnách času a snažiť sa pochopiť, prečo je vzájomná podobnosť týchto žien taká dôležitá. Ali Dvořáčková má zjavný talent a síce sa v knihe vyskytlo pár logických chybičiek, či zvláštností týkajúcich sa štýlu písania, no sú tak nebadané, že nie je potrené prižmúriť ani jedno oko. Jej prvotinu možno nazvať vydarenou a ja len dúfam, že sa dočkáme pokračovania, pretože síce toho bolo veľa povedaného, no ešte mnoho ostalo nezodpovedaného, čím sa načrtli podklady pre druhú časť.

Čítať viac

„Známkou nezrelého človeka je, že chce za niečo vznešene zomrieť, kým známkou zrelého človeka je, že chce pre niečo pokorne žiť. “

Kto chytá v žite - J.D. Salinger
Kto chytá v žite
J.D. Salinger