Lenka Džopková

7

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Zobraziť viac

Moje odznaky

Moje aktivity

7
7

Lenka Revaj Džopková napísala recenziu

29.03.2022 09:47

Príbeh o červenej čiapočke všetci poznáme. Nesmie v ňom chýbať veľký zlý vlk, babička, statočný záchranca ani tajomný les. Toto všetko nájdete aj v knihe Rudý vlk. A zároveň nenájdete. Autorka ma prekvapila zaujímavou a nevšednou zmenou, ktorá príbehu dodala hĺbku. Musíme sa pri ňom zamyslieť, čo je dobré a čo naopak zlé.

Je vlk zlý len preto, lebo sa správa ako vlk? A čo také malé vĺča? Je potrebné ho zničiť, už keď je malé, hoci nikomu neublížilo? Spoločnosť samozrejme zastáva názor, že síce neublížilo, ale raz vyrastie a určite ublíži. Takže okrem fantasy príbehu môžeme čakať aj morálnu dilemu. Otázka je: čo sme ochotní spraviť kvôli ochrane svojej rodiny? Rovno Vám aj odpoviem: všetko.

Rudy vlk sa mi páči, ale jedná sa o jednoduchšie spracovanie, ktoré je vhodneé aj pre mladších čitateľov (avšak obsahuje zopár krvavých scén). Škoda, že autorka príbeh a dej viac nerozvinula a ostal pomerne jednoduchý, zaslúžil by si viac rozvinúť a dať mu ešte viac priestoru.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Grada, ktoré mi knihu poskytlo.

Čítať viac

7
7

Lenka Revaj Džopková napísala recenziu

14.01.2022 10:54

Spočiatku som mala problém sa do knihy začítať, na vine bol autorkin štýl, ktorý ma kvôli niečomu, čo neviem presne určiť, vyrušoval. Ale postupne som sa začítala a preniesla sa do tajomného domu obklopeného hmlou na Vysočine.

Hlavnou hrdinkou je Noémi, ktorá prichádza na Vysočinu, aby zistila, čo sa stalo s jej sesternicou, ktorá v tajomnom liste spomína duchov a ľudí v stenách. Temný dom nazývam Vysočina obýva zvláštna rodina, ktorú Noemi postupne spoznáva, hoci to nie je prijemné spoznávanie. Výnimkou je Francis, ktorého by Noémi mohla nazvať jediným priateľom na tomto odľahlom mieste.

Znepokojujúce sny, večne prítomná mliečka hmla okolo domu, nevraživé správania obyvateľov domu, či temné chodby pomaly odhaľovali svoje tajomstvá. A že to boli poriadné tajomstvá.

Viem si tento príbeh predstaviť ako filmové spracovanie, kedy by som mala zimomriavky pri odhalení tajomstiev rodiny, ktoré som teda ani náhodou netipovala.

Čítať viac

7
Lenka Džopková

Lenka Revaj Džopková získala odznak Knihy roka 2021

29.12.2021 11:20

Sú knižky, ktoré prečítame a takmer okamžite na ne zabudneme. Potom sú tu knihy, ktoré svojím príbehom, spracovaním alebo svojou odbornosťou dokážu obohatiť našu myseľ a srdce. A presne takéto knihy nájdete v našom výbere Knihy roka. Sme radi, že niektorý z titulov Knihy roka 2021 nájdeme aj vo vašej knižnici :-)

7
7

Lenka Revaj Džopková napísala recenziu

09.12.2021 16:27

Zvyčajne takéto knihy od slovenských autoriek nečítam, pretože sa bojím, že by sa mi nepáčili. Aj to bol dôvod, prečo som s knihou Habibi tak dlho otáľala. No a dopadlo to…

Áno, každý, kto už prečítal nejaký erotický román, sa už s podobným príbehom stretol, takže v príbehu nehľadajte žiadne dychberúce prekvapenia (zopár sa ich tam však objaví), ale nenechajte sa tým odradiť.

Na úvod priznávam, že mám rada fialovú farbu, takže obálka bola na môj vkus ako stvorená. Ale taktiež musím priznať, že občas mám problém s alfa samcami v knihách (o tých v reálnom živote ani nehovorím). Avšak tu sa mi Habibi dostal pod kožu. Áno, len pod kožu, nohavičky ostali na mieste.

Habibi ako mužská postava bol dosť zaujímavý. Občas mi pripadal až prehnaný, a to jednak svojim správam a jednak aj výzorom, ale jednoznačne bol vykreslený zaujímavo, nebezpečne a SEXY.

Cassie sa k nemu dokonale hodila, tá ich počiatočná nenávisť a odmeranosť, postupne doťahovanie a zbližovanie sa. Rovnako bolo zaujímavé sledovať, ako Cassie pracovala na svojej knihe, ako sa menila a menili sa aj jej názory a najmä pohľad na svet, kedy jej Habibi ukázal, že nie je všetko buď čierne alebo biele, že svet je plný farieb, len si ich treba všímať.

Kniha je dokonalým zobrazením toxického vzťahu. Počas čítania som nadávala raz jednej, raz druhej postave za ich správanie, ktoré ma ničilo a podľa mňa bolo choré. Ale tým nekritizujem príbeh, pretože to pravdepodobne chcela autorka dosiahnuť - upozorniť na rozdiel medzi nimi a ich rozhodnutiami. Vidieť rozdiel medzi naivným správaním Cassie a arogantným a bezcitným Habibiho správaním, kedy sa prejavoval ako riadne hovado.

Knihu odporúčam romantických dušiam, ktoré sa neboja temnej strany a nečervenajú sa pri pikantných scénach. Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu Venupress.

Čítať viac

7
7

Lenka Revaj Džopková napísala recenziu

04.12.2021 11:54

Šibalstvá čertíka Lotríka je prvá detská knižka, ktorú som svojmu drobcovi čítala. Zatiaľ ešte nevníma slová (kľudne by som mu mohla čítať aj televízny program), ale ja som o to mala väčšiu radosť, že mu čítam niečo vhodné pre deti.
Užívala som si jednotlivé šibalstvá malého modrookého čertíka a bavilo ma, ako sa ,,nešťastie”, ktoré spôsobil, vždy krásne vyriešilo. Lotríka bol síce nezbedných, ale nikdy nechcel nikomu ublížiť a všetky tieto šibalstvá nevznikli kvôli jeho zlomyseľnému konaniu, on totiž nie je vôbec zlomyseľný. Skôr naopak. Nehody sa stávali práve preto, lebo sa ostatným snažil pomôcť, lenže nie vždy zvážil dôsledky svojich činov.
Milé príbehy boli doplnené krásnymi ilustráciami a ja sa neviem dočkať, kedy drobec podrastie a budeme si o čertíkovi čítať spoločne.
Za túto krásnu detskú knihu ďakujem Vydavateľstvu Grada.

Čítať viac

7
7

Lenka Revaj Džopková napísala recenziu

19.11.2021 09:49

Ak hľadáte dokonalý darček pod vianočný stromček, určite odporúčam siahnuť práve po týchto dvoch knihách od Silvie Demovičovej a Simony Kutišovej. Mohli ste si nedávno prečítať, aká som bola nadšená z prvej časti s názvom Iba s tebou a teraz pokračujem s druhým dielom.

Kniha priamo nadväzuje na udalosti z Iba s tebou a rozdiel je iba v tom, že tentokrát sa kapitoly striedajú a raz sú písané z pohľadu Niky a raz z pohľadu Dominika. Bolo zaujímavé sledovať, akým spôsobom sa Dominik vyrovnáva s touto zložitou životnou situáciou, do ktorej sa dostal. Jeho myšlienky a pocity boli osviežením a vytvárali pekný kontrast oproti Nikiným pocitom.

Opäť sa objavujú vážnejšie témy, akými sú žiarlivosť, či šikana. Nič nie je iba ružové a to zisťuje aj Nika, ktorá sa snaží opäť zblížiť s Dominikom. Tentoraz však môžeme sledovať aj Adelu, Nikinu sestru, ktorá celú situáciu mierne zamotá. Ako to celé dopadne? Ja Vám to určite neprezradím, ale určite obe knihy odporúčam pre všetkých milovníkov romantiky (nielen young adult romantiky), pretože sa jedná o príjemný príbeh premiešaný s krutou realitou života.

Zhodnotenie: potrebujem viac takýchto kníh.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Venupress, ktoré mi ju poskytlo na recenziu

Čítať viac

Bez teba
  • Simona Kutišová
  • Silvia Demovičová
4,8
11,65 €

7
7

Lenka Revaj Džopková napísala recenziu

14.11.2021 13:54

Som nesmierne rada, že som si vďaka Venupress mohla túto knihu prečítať. Niekedy má človek obdobie, kedy potrebuje knihu. Nemyslím hocijakú knihu, ale ,,knihu”, ktorá mu dokonale padne do nápady a splynie s ním v daný okamih. Iba s tebou so mnou takto splynula, dokonale mi v tejto chvíľu sadla, aj keď mala svoje muchy.
Na úvod musím upozorniť, že obsahuje veľa, takt veľa klišé. Vadilo mi to? Ani náhodou. Zvyčajne ma klišé v príbehoch, či už young adult alebo iných, vytáča, ale v tomto prípade to bolo tak prijemne napísané, že sa mi to dokonca páčilo.
Niekedy dobre padne prečítať si ľahký príbeh, pri ktorom mám možnosť vrátiť sa niekoľko rokov späť, kedy som aj ja brigádovala a užívala si horúce leto. Popritom ma nesmierne teší, že obe autorky nevsadil iba na romantický príbeh o letnej láske, ale nebáli sa pustiť aj do omnoho ťažších tém, akými sú sexialne zneužívanie, predsudky, socialna nerovnosť a odsudzovania, toxické priateľstvá, či prehnane prísna výchova.
Aj keď som príbeh zhltla za tri dni, užila som si každú jednu stránku a všetko som prežívala spoločne s Nikolou. Všetky tie veselé aj vtipné chvíle, ale aj tie menej radostné.
Nika má tajomstva, kvôli ktorým sa bojí dôverovať ľuďom. Ale aj Damián má svoje tajomstvá, ktoré však nemôže prezradiť (ha, ja som na to prišla hneď na začiatku), ale pomaly sa to celé rozmotáva a tajomstvá sa odhaľujú. Pritom sa však objavujú ďalšie a ďalšie, ktoré Nike nedajú spať a snaží sa ich rozlúštiť.
A ten záver? Posledné strany som ani nedýchala, tak som čakala, čo sa stane. Šok, ktorý sa dostavil, ma prevalcoval a tých posledných 10 strán som doslova žožrala, aby som zistila, ako to celé dopadne. A ako to dopadlo? Tak, že potrebujem druhý diel. Našťastie ho mám už doma a chcela som ho čítať až s nejakých časovým odstupom, ale zrejme to nevydržím.
Upozornenie: nečítajte si vopred poslednú vetu knihy. Ja to robím pri každej knihe, že si ako prvé prečítam posledné slovo a niekedy aj poslednú Štrbu z knihy a teraz sa mi to vypomstilo, lebo som si prezradila záver (žiadna tragédia, našťastie som si prezradila iba záver tých posledných 10 strán, ale aj tak… zamrzí).
Samozrejme nesmiem zabudnúť poďakovať vydavateľstvu Venupress za to, že mi knihu na recenziu poskytlo a už sa teším sa druhý diel s názvom Bez teba.

Čítať viac

7
7

Lenka Revaj Džopková napísala recenziu

17.01.2021 08:47

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Pred koncom roka 2020 sa na knižnej scéne objavila novinka Anarchorance od Ivety Pernišovej. Spočiatku ma toto veľké haló okolo knihy obchádzalo, ale potom som sa ňu aj ja zlakomila a vďaka vydavateľstvu Elist ju mám doma. ďakujem, ďakujem a ešte raz ďakujem.
V knihe je viacero vecí, ktorá by som jej mohla vytknúť. Začala by som tým, že mi chýbali bližšie opisy výzoru postáv. Jasné, Ivka dáva čitateľovi priestor na vlastnú predstavivosť, ale trošku bližší opis by bodol. Ďalej to bol nedostatok popisu vnútorného cítenia postáv. Prečo? Pretože aj keď som si všetky postavy od prvej strany obľúbila, mala som problém sa stotožniť s niektorými ich činmi, kedy som nerozumela, prečo sa práve takto zachovali. Rozumiem, že všetko postupne vyjde na povrch, ale trošičku ma to zmiatlo. (SPOILER: prečo Shade nepobozkal Vanille, keď sa mu v podstate ponúkala? Aký k nej mal vzťah. Ona ho mala viac ako rada, ale ako bol na tom on? A to je iba jedna z mnohých situácií, ktoré som nevedela vstrebať).
Dosť bolo negatívnej kritiky! Aj napriek týmto nedostatkom, kniha je parádna, úžasná, neskutočná, skvelá. Mám pokračovať? Asi nemusím, pretože tí, ktorí ju čítali, mi určite rozumejú. A tí, ktorých čítanie ešte len čaká, na to prídu sami. Klobúk dole pred Ivkinou fantáziou. Ja mám občas problém zosmoliť súvislú vetu (ako to tu práve máte možnosť vidieť), ale som nesmierne rada, že na Slovensku máme aj takúto autorka, ktorá sa nebála popustiť uzdu fantázií a vziať nás na ďaleké planéty.
Každá postava mala vlastný charakter a páčili sa mi. No z Lyry som mala pocit, akoby to nebola dospelá žena, ale nejaká 16-ročná tínedžerka, pretože jej správanie bolo miestami ako vystrihnuté ako z YA príbehu. To všetko, koniec koncov, môže ísť bokom a budem netrpezlivo čakať na ďalšiu knihu, lebo toto bola sci –fi jazda, ako má byť. Od knihy som sa nemohla odtrhnúť a potom mi bolo ľúto, že som u prečítala tak rýchlo.
Na záver ešte musím pochváliť obálku, ktorá je jednoduchá a zároveň krásna (dokonca si tento obrázok viem predstaviť ako svoje budúce tetovanie). Len jedna vec na záver ma mrzí... zatiaľ ku knihe neexistujú fanarty, ktoré by som si mohla hodiť na pozadie telefónu a tešiť sa z nich.
Ivka, opakujem: klobúk dole a teším sa na tvoju ďalšiu knihu, pretože tento príbeh môže bez problémov konkurovať aj zahraničným autorom.
PS: prečo sa Lyra pri ,,hre na otázky“ nespýtala Vairena, prečo ju má tak v zuboch? Ja by som sa to určite opýtala.

Čítať viac

7
Lenka Džopková

Lenka Revaj Džopková získala odznak Máte čitateľský profil

12.12.2020 14:41

Váš čitateľský profil je na svete! Odteraz sa môžete každému pochváliť, aký úžasný(á) čitateľ(ka) ste!

7
7

Lenka Revaj Džopková napísala recenziu

12.12.2020 13:41

Zbožňujem Sevra. Áno, čítate dobre, Sevra, nie Darrowa ani Mustang... Sevra.

Darrow sa vzdal všetkého, aby sa pokúsil o zmeny v spoločnosti, aby pomohol svojim Červeným a pomohol zosadiť Zlatých. Je zaujímavý, ako Zlatý je už takmer dokonalý, dosť výbušný a prchký, krásny, silný, rýchly... ale ten malý a verný hajzlík Sevro mi prirástol k srdcu. S ním by som si zrejme rozumela, takže teraz neviem, čo to o mne vypovedá.

Aj na druhé prečítanie bola kniha neskutočná. Viacero nečakaných a totálne šokujúcich zvratov ma opäť držali v napätí (hoci som už o nich z predchádzajúce čítania vedela). Lenže to nič neubralo z čitateľského zážitku. Boj o moc, podrazy, spojenectvá, krutosti a brutalita, takto by sa dal popísať pobyt v Inštitúte – teda to vôbec nie je klasická škola, je to škola života a brutálnej vojny medzi domami.

Páčili sa mi prvky rímskej mytológie, aj keď celkový príbeh je dystopické sci – fi. Túto knihu bude odporúčať všade, kde budem mať možnosť, lebo myslím, že milovníkov sci – fi, fantasy ani dystopie nesklame. Neviem sa dočkať pokračovania a dúfam, že sa druhý diel čoskoro objaví aj v slovenskom jazyku.

Opäť ďakujem vydavateľstvu Aktuell za nezabudnuteľný a napínavý zážitok.

Čítať viac

„Schopnosť prijať zložitosť druhých je meradlom vyspelosti a nevyhnutnou podmienkou na utváranie autentických, zmysluplných vzťahov.“