Mrs. Columbo

16

Moje srdcovky

Moje odznaky

Verný zákazník
Môj názor pomáha
2023
Môj názor pomáha
2022
Môj názor pomáha
2021
Pravý knihonaut
Obyvateľ Stredozeme
Drozdajka
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2021
Šťastných 7
2019
Šťastných 7
2018
Šťastných 7
2017
Šťastných 7
2016
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

16
16

Irisa Krížiková napísala recenziu

18.03.2024 11:41

Dojímavá, zábavná, hrejivá aj srdcervúca - taká je cesta dvanásťročnej Kojotky Sunriseovej a jej otca Rodea, ktorí križujú Severnú Ameriku v školskom autobuse zmenenom na čosi ako obytný príves. Aj keď pôsobia dosť excentricky a ich životný štýl budí v ľuďoch predsudky, v skutočnosti je to len ich spôsob, ako utiecť pred tragédiou, ktorá ich pred piatimi rokmi zasiahla.
Správa od starej mamy, ktorej Kojotka pravidelne telefonuje, však spustí lavínu udalostí, vďaka ktorým sa otec s dcérou konečne vydajú v ústrety svojim bolestivým spomienkam. Cestou stretnú nových priateľov a tí im pomôžu prísť včas do cieľa a zachrániť kúsky spomienok, vďaka ktorým sa obaja konečne dokážu začať vyrovnávať so svojím smútkom.

Krásne napísané a plné životných právd a ostrovtipných postrehov.
Dej plynie svižne, niektoré zápletky majú síce trošku repetetívny charakter - všetko ide fajn, vzápätí sa to dosť výrazne pokazí, ale v ďalšom okamihu sa nájde riešenie - , no nevadí to, pretože tieto situácie sú potvrdením pravdu, že na svete sa vždy nájde kopa dobrých ľudí ochotných pomôcť.

Obávam sa, že táto knižka si nenájde v našich končinách také veľké publikum, aké by si zaslúžila, ale aj tak som rada, že vôbec vyšla v preklade. Ak na ňu náhodou natrafíte, dajte jej šancu. Je to čítanie, ktoré pohladí a postavy sa rýchlo stanú priateľmi, na ktorých nezabudnete.

Čítať viac

16
16

Irisa Krížiková napísala recenziu

22.02.2024 08:32

V románe Niet úniku zohráva výraznú úlohu práve miesto odlúčené od sveta - statok na islandskom vidieku, kde najbližší sused je na kilometre a ak budete kričať, nezačuje Vás nik.
Asmosféra tohto miesta zohráva výraznú úlohu a podčiarkuje mrazivý thrillerový koncert, ktorý autorka na stránkach tjeto svojej knihy rozohrala.

Dve navzájom sa striedajúce rozprávania z časových rovín "pred" a "po" postupne odhaľujú smutne-trpký a tragický príbeh. Ako sa brutálna niekoľkonásobná vražda a pátranie po jej páchateľovi pomaly rozplieta, zoznamuje nás autorka aj s trojicou protagonistov série Čierny ľad, ktorú otvára práve tento prípad.

Pútavo napísaná kniha, hlavne pasáže z pohľadu Soldís, pomocníčky zo statku, na ktorom sa vraždy odohrajú, boli veľmi presvedčivé. Dokonale som sa dokázala vžiť do jej situácie a pocitov.
Línia policajného vyšetrovania v tomto románe je trochu menej dynamická, než to v kriminálkach často býva, ale možno práve preto pôsobí omnoho realistickejšie, než časté závody s časom a zbesilé dedukcie v iných krimi románoch.

Ak ste už nejaké autorkine knihy čítali, viete, čo od nej môžete čakať. Za seba vravím, že touto knižkou autorka žiadneho fanúšika nesklame a že sa prečítať oplatí.

Čítať viac

16
16

Irisa Krížiková napísala recenziu

31.01.2024 12:35

Číta sa ľahko, je prešpikovaná hrejivým humorom, láskou a dobrosrdečnosťou.
Dej je síce predvídateľný a jednoduchý, ale sympatia k postavám a celková roztomilosť knižky vynahradí túžbu po prekvapivých zvratoch.
Je to veľmi oddychová záležitosť, nebude Vás ničím trápiť a ani Vám nezlomí srdce. Čiže vhodné čítanie, ak sa potrebujete potešiť a načerpať energiu z niečoho rýdzo pozitívneho.
Osobne mám síce trochu problém s tým, že sa mi do tohto konceptu vôbec nehodilo zopár nadávok, ktoré tam padli, rovnako ako niektoré scény (prečo by niekto rozoberal svoj sexuálny život pri ceste autom, v ktorom sa vezie aj desať-dvanásťročné dievča?), ale inak je to veľmi milá kniha.

Čítať viac

16
16

Irisa Krížiková napísala recenziu

24.01.2024 07:50

Čisto romantické knihy už čítam zriedka, ale tento ma zaujal popisom a popravde, len čo som zbadala na obálke to idylické zátišie s písacím strojom, tušila som, že pôjde o zaujímavý príbeh. A nemýlila som sa.
Príjemne napísané, pútavé a dynamické. Mám slabosť pre príbehy, ktoré sa týkajú iných príbehov, kníh a tajomstiev, a to všetko tento romín ponúka. Síce nie v hojnej miere, pretože predsa len sa jedná primárne o ľúbostný príbeh, takže vo svetle reflektorov stojí najmä rozvíjajúci sa vzťah hlavných protagonistov, našťastie sa však autorke podarilo zachovať balans medzi scénami, vďaka ktorým sa postavy zamilovávajú, a scénami, ktoré rozvíjajú dej a odkrývajú tajomstvá z minulosti. S vyvrcholením príbehu som bola spokojná, pretože potvrdilo moju teóriu, ktorú som od istého okamihu začala rozvíjať.
A hľadáte niečo oddychové a romantické, ale potrpíte si pritom aj na zaujímavý príbeh, táto knižka by mohla splniť vaše očakávania.

Čítať viac

16
16

Irisa Krížiková napísala recenziu

19.11.2023 11:34

Laurel Snow prichádza už podrukýkrát s prípadom zo zasneženého štátu Washington, v ktorom opäť vyčíňa sériový vrah. Na päty jej pritom dýcha jej nevyspytateľná nevlastná sestra Abigail a Laurel to neuľahčujú ani pocity k Huckovi, ku ktorému ju to neustále tiahne.

Kniha je dynamická a akčná, avšak ťažko sa mi hodnotí, pretože to nie je typ kriminálky, akú vyhľadávam. Táto séria je skôr romanticky ladená, vhodná pre čitateľky, ktoré si chcú prečítať niečo z červenej knižnice, a pritom chcú dostať aj trochu napínanavejší príbeh. Ak sa k nim radíte, tak ste s touto sériou trafili kliniec po hlavičke.
Ak však, tak ako ja, preferujete skôr krimi/detektívky s dôrazom na autencitu procerdúr, tak táto knižka pre Vás nebude úplne to pravé.
Ako oddychovka to však celkom funguje, číta sa ľahko a hlavné postavy sú veľmi sympatické.
Ja sa určite pustím aj do ďalšieho dielu, pretože nutne potrebujem vedieť, čo má tá Abigial vlastne za ľubom.

Čítať viac

16
16

Irisa Krížiková napísala recenziu

10.11.2023 11:51

Príbehy odohrávajúce sa počas vianočných sviatkov majú často svojské čaro už len pre slávnostnú atmosféru, v ktorej sa nesú, no ak sa k tomu pridá pekný príbeh so sympatickými postavami a snehová víchrica za oknami, vznikne dokonalá kombinácia.

Začítajte sa do príbehu šiestich ľudí, ktorých spojí náhoda, vďaka ktorej spolu chtiac-nechtiac strávia sviatky odrezaní od sveta v malom hostinci.

Príjemný autorkin štýl písania, pokojné tempo, dobrá psychológia postáv a hlavne pekné medziľudské vzťahy predstavujú gro toho, prečo sa po knihe oplatí siahnuť. Autorka sa neuchyľuje k prehnanej dráme, aby svojmu príbehu dodala šťavu, a aj tak sa jej podarilo napísať pútavý román, ktorý, hoci sa odohráva na malom priestore a v krátkom časovom úseku, dokáže čitateľovi sprostredkovať komplexný príbeh.

Je to citlivé, je to nežné, je to aj zábavné, vianočné, má to peknú atmosféru a postavy, ktoré Vám prirastú k srdcu.

Osobne si na vianočné knihy obzvlášť nepotrpím, a keď už, preferujem tie detské, ale tento príbeh sa naozaj vydaril.
Obstál by ako film, aj divadelná hra, ale vo svojej knižnej podobe je úplne dokonalý.

Pustite si k nemu koledy, pripravte nejaké koláčiky (jedlo tvorí výrazný doprovod, budú sa Vám často zbiehať slinky), zásobu čaju a nechajte sa vtiahnuť do tohto magického príbehu o šestici ľudí, ktorým spoločné Vianoce prinesú nezabudnuteľný zážitok a zmenia im život.

Čítať viac

16
16

Irisa Krížiková napísala recenziu

09.11.2023 12:52

Robert Bryndza je u nás známym autorom krimi sérií z prostredia britskej polície a súkromného vyšetrovania, ale vydaril sa mu aj tento thrillerový standalone kúsok s hlavnou hrdinkou, ktorá nemá s detektívnou prácou žiadne skúsenosti.
V Ťaživom tichu spoznávame lekárku Maggie, ktorá napriek záverom polície neverí, že jej muž spáchal samovraždu. Keď sa k nej dostane list od mŕtveho manžela s indíciami, na základe ktorých odhalí temné tajomstvá mocných ľudí, ohrozí seba aj svojich blízkych.

Román je napísaný veľmi pútavo, má spád a ani na chvíľu sa pri ňom nebudete nudiť. Časť knihy, ktorá sa odohráva počas zimy na takmer neobývanom chorvátskom ostrove, má dokonca miestami takú nepríjemnú atmosféru, že mi pri čítaní naozaj nebolo všetko jedno. Strach hlavnej hrdinky sa preniesol aj na mňa, no rovnako sugestívne zvládol autor opísať aj Maggiene pochybnosti o motívoch ľudí, ktorých pozná roky, ako aj jej zúfalstvo tesne po manželovej smrti.

V príbehu všetko klape ako hodinky a mňa jeho čítanie naozaj bavilo. Presne takto si predstavujem dobrý thriller a jediné, čo by som ja osobne na tejto knihe vylepšila, je preklad. Miestami sa mi zdal trošku málo beletristický, skôr pôsobil veľmi doslovne, ale zase nie natoľko, aby mi to pokazilo zážitok z čítania. Okrem toho je tento román taký pohlcujúci, že akúkoľvek kostrbatosť skrátka prestanete vnímať.

Ak hľadáte skvelý thriller, s touto knihou nešliapnete vedľa.
Moje očakávanie Ťaživé ticho splnilo do bodky a teším sa na autorove ďalšie krimi knihy.
4,5/5

Čítať viac

16
16

Irisa Krížiková napísala recenziu

13.10.2023 11:59

Osobne som sa s týmto termínom pred touto knihou nikdy nestretla. Ak ste na tom rovnako, môžete si síce vygoogliť, o čo sa jedná, ale je tu aj druhá cesta - prečítajte si túto knižku.

Má niečo z Príbehu včiel, aj z románu Končí sa to nami. Typovo mi niečím pripomenula aj romány Kristin Hannah či Kristin Harmel, takže si myslím, že sa bude páčiť práve tým čitateľkám, čo ich knihy majú radi.
Je aj veľmi súčasná, ponúka pekné postavy, dobrý nápad a zaujímavú štruktúru rozprávania. V centre pozornosti stoja ľuďské vzťahy, hovorí o nových začiatkoch, druhých šancách a rieši niekoľko veľmi výrazných spoločenských tém.
Postava včelárky Olivie a jej rozpoltenosť medzi dôverou voči synovi a pochybnosťami prameniacimi z minulosti s násilníckym manželom boli taktiež veľmi dobre spracované. Páčili sa mi aj Oliviine interakcie so včelami a všetko, čo som sa vďaka tomu o včelárstve dozvedela.

Zdá sa mi však, že si autorky odhryzli priveľké sústo, keď do knihy napchali príliš mnoho pálčivých spoločenských tém, ktorých sa román vo väčšej či menšej miere dotýka: domáce násilie, toxické vzťahy medzi rodičmi a deťmi, vražda, samovražda, rasismus, transgender a transfóbia a to všetko je ešte zabalené do murder-mystery obalu skríženom s thrillerom zo súdnej siene.
Na mňa toho bolo priveľa, hlavne preto, že niektoré témy tam boli akoby len "odškrtnime si ich zo zoznamu", ale nemali pre dej žiadny prínos.

Toto sú moje subjektívne pojmy. Objektívne cítim, že je to spoločenský román s niekoľkými dôležitými posolstvami a verím, že si nájde aj v našich končinách čitateľov, ktorá ho dokážu adekvátne oceniť.

Čítať viac

16
16

Irisa Krížiková napísala recenziu

09.10.2023 10:26

Neviem prečo, ale Smrt mezi řádky v mojich predstaváxh vyzerala ako klasický thriller mixnutý s detektívkou v britskom štýle.

Britské to je. Aj thrillerové. No zároveň je to úplne iné, než som čakala: temnejšie, drsnejšie, surové, a pritom veľmi intímne. Optikou dvoch mladých žien, kolegýň z jedného kníhkupectva, sledujeme príbeh plný pomalého napätia a dusivých emócií.

Zoznámte sa so samotárskou podivínkou Roach, posadnutou skutočnými zločinmi, a s bohémkou Laurou, ktorá pod upraveným zovňajškom skrýva doráňané vnútro.
Roach sa s túži spriateliť, lebo v Laure vidí vďaka jej osobnej tragédii z mladosti spriaznenú dušu.
Laura však Roach nemôže ani vystáť. No Laurin javný odpor a odmietanie prejavov sympatií nie sú pre Roach zrejme dostatočne jasným signálom a pomaly, ale isto stiera hranicu medzi zvedavosťou a obsesiou...

Výborné, veľmi pútavo napísané a obrazotvorné. Autorka skvelo pracuje so slovami, vďaka jej opisom si viete predstaviť každý detail, vôňu a pach.
Dejovo je to miestami veľmi komorná kniha, veľa priestoru dostáva aj vnútorné prežívanie postáv, a až k záveru sa z pozvoľnej drámy stane thriller.
Celé je to dobré, no záver, ktorý autorka zvolila, je vynikajúci.

Každá z postáv má svoj vlastný hlas a striedanie POV medzi nimi je prirodzené. Postava Laury mi v niečím pripomenula Mirandu zo Zberateľa, a vlastne som pri čítaní mala mnohokrát podobný pocit, ako pri Zberateľovi. Nie kvôli námetu, ale zrejme vďaka nálade a atmosfére celého románu.

Knihe možno vytknúť pomalšie tempo a je mi jasné, že nejeden akčnejší čitateľ by ju skrátil na polovicu, ale ak si radi užívate pokojnejšie plynutie deja, skúste ju.

Pre mňa to je príbeh, na ktorý len tak nezabudnem a myslím, že sa v mori ostatných kníh len tak nestratí.
Aspoň dúfam, pretože podľa mňa stojí za pozornosť, a tak ju vrelo odporúčam, či už máte radi drámy, temnejšie príbehy alebo thrillery vo všeobecnosti.

Autenticky podané prostredie kníhkupectva je len príjemným bonusom.

Čítať viac

16
Mrs. Columbo

Irisa Krížiková získala odznak Môj názor pomáha

09.10.2023 10:26

Ďakujeme, tento rok ste sa zaradili k top recenzentom! Aj vďaka vášmu názoru si ostatní čitatelia budú vedieť ľahšie vybrať.

Môj názor pomáha

„Päť minút. Toľko stačí na to, aby sa vám zrútil svet.“

Končí sa to nami - Colleen Hoover, 2022
Končí sa to nami
Colleen Hoover