Mrs. Columbo

11

Moje srdcovky

Moje odznaky

2021
2021
2019
2018
2017
2016
Zobraziť viac

Moje aktivity

11
11

Irisa Krížiková napísala recenziu

25.11.2021 07:27

Milý vianočný príbeh pre malé detičky. Krátke texty určite ocenia rodičia neposednejších detí, ktoré sa ťažko sústreďujú na predčítanie.
Ilustrácie sa vydarili, sú pestré a sála z nich príjemná zimno-vianočná atmosféra.
Podarená knižka.

Čítaj viac

11
Mrs. Columbo

Irisa Krížiková získala odznak Verný zákazník

23.11.2021 17:46

Bolo nám cťou vás obslúžiť už 30 krát. Vaša domáca knižnica musí byť skutočne výstavná!

11
11

Irisa Krížiková napísala recenziu

16.11.2021 08:52

Tento krimi príbeh je zasadený do netradičného prostredia varenia a reštaurácií, čo ma zaujalo, preto som po knihe siahla.
Román je zaujímavý nielen profesiou hlavného hrdinu, ale aj geograficky, keďže je zasadený do Luxemburgu, ale dostaneme sa s ním aj do Francúzska a Švajčiarska. Autora musím pochváliť za opisy scén. Vďaka nim mi Luxemburg takmer ožil pred očami, a keď som si následne gúglila fotky, ostala som prekvapená, ako veľmi dobre som si mesto na základe autorových opisov dokázala predstaviť.
Rovnako prostredie haute cuisine opísal veľmi vierohodne.
Samotná zápletka je takisto podarená, pomerne napínavá, schopná udržať si čitateľovu pozornosť do poslednej strany. No hoci sa mi príbeh aj spôsob, akým je napísaný, páčili, kniha na mňa zapôsobila trochu sterilne. Nevyvolala vo mne žiadne emócie. Niežeby sa postavy chovali roboticky, ale niečo im chýbalo. Aspoň ja som to tak vnímala.
Inak je to však fajn čítanie, ak máte chuť na niečo netradičné. Celé je to tak trochu chuťovka, a na dôvažok je román prešpikovaný jedlami a spôsobmi prípravy rôznych pokrmov, takže občas som pri čítaní mala chuť urobiť nájazd na chladničku, ale keďže je kniha pomerne krátka, dalo sa to prežiť. Ako osvieženie čitateľského jedálnička to vôbec nebolo zlé.

Čítaj viac

11
11

Irisa Krížiková napísala recenziu

16.11.2021 08:35

Príbeh o chlapcovi, ktorý sa vyberie do krajiny stratených vecí hľadať svoje plyšové prasiatko, je dojímavo milá záležitosť, ktorá bude baviť deti aj dospelých.
Priznám sa, že mi aj pár sĺz kvaplo od dojatia, lebo je to naozaj emotívna knižka.
Okrem toho veľmi dobre napísaná a taká... správna. Je v nej všetko, čo má v dobrom príbehu byť, nič neprevyšuje ani nechýba, a nakoniec sa všetko pekne uzavrie.
Na dôvažok sa autorke podarilo do príbehu zakomponovať súčasné témy (rozvod rodičov, sťahovanie, nová škola, nevlastný rodič/súrodenec), v čom sa môže mnoho detí nájsť.
Ak by som ju mala porovnať s autorkinym Ikabogom, určite by vyhralo Vianočné prasiatko, ale nie je úplne namieste tieto dve knižky porovnavať, lebo sú úplne z ineho súdka. Lepšie pocity však vo mne vyvolalo Prasiatko.
Podľa odporúčania je táto knižka vhodná pre deti od šesť rokov, ale myslím, že ju zvládne aj trochu mladšie dieťa. Za mňa ideálna knižka na predčítanie na pokračovanie večer pred spaním.

Čítaj viac

11
11

Irisa Krížiková napísala recenziu

09.11.2021 09:36

YA fantasy ma už trochu unavuje, a tento konkrétny román nebol výnimkou. Vďaka anotácii som čakala trochu viac príbeh o pute dvoch sestier, viac emócií a psychológie postáv.
To som však nedostala.
Kniha to nie je najhoršia, ale nijako sa nevymyká bežným fantasy YA knihám, v ktorých mladí hrdinovia musia zachrániť svet pred intrigánskymi uzurpátormi. Tí, samozrejme, nemajú žiadne opostatnené dôvody na svoje konanie a poháňa ich iba túžba po moci.
Navyše príbeh trochu nudí, pretože je nevyvážený a mnohé situácie sa mi zdali pritiahnuté za vlasy. Ani antagonisti nie sú zaujímaví a žiaľ, ani mnohí z ostatných hrdinov mi k srdcu neprirástli.
Neviem, či to je autorkiným štýlom písania, ale celá kniha sa mi zdala akási mechanická, bez náboja. Jediné pasáže, ktoré ma trochu presvedčili a prebudili vo mne nejaký pocit, boli kapitoly, v ktorých sa rozvíjal vzťah medzi Damonom a Evadne.
Aby som len nekritizovala, musím povedať, že sa mi veľmi páčila inšpirácia starovekým Gréckom a Rímom, z ktorej autorka čerpala pri vytváraní prostredia (olivový háj som si nesmierne obľúbila). Jej svet má aj zaujímavú mytológiu a oslovil ma spôsob, akým tamojší mágovia praktizujú mágiu. Dobré nápady, z ktorých by sa dalo pokojne vyťažiť aj viac.
K tomu, žiaľ, nedošlo.
Suma sumárum, ak by som v živote prečítala len jednu-dve knihy v tomto žánri, asi by sa mi Sestry ve zbrani a písni páčili omnoho viac. Som už však taká presýtená podobne ladenými knižkami, že ma táto nedokázala uspokojiť.
Ak však patríte k čitateľom, čo s YA fantasy nemajú veľa skúseností, mohla by Vás táto baviť postatne viac ako mňa.

Čítaj viac

11
11

Irisa Krížiková napísala recenziu

09.11.2021 08:40

Ak Vám výroba vína vždy tak trochu pripomínala mágiu, určite oceníte jej spojenie s čarovaním. V románe Víno & čary sa prenesiete do francúzskych viníc, kde žijú vínne čarodejnice - ženy s magickou mocou, ktorú využívajú pri práci vo vinohradoch.
Hlavná hrdinka tejto knihy je jedna z nich a jej príbeh sa začína v momente, keď prelomí kliatbu, ktorá ju na sedem dlhých rokov premenila na žabu. Hľadá vinníka zodpovedného za svoje prekliatie a pritom sa snaží vinicu, v ktorej vyrastala, zbaviť zhubných kúziel.
Román je pomerne akčný, hoci začiatok plynie pomalšie, ale potom sa to už rozbehne a ani sa nenazdáte a ste na konci. Svoje miesto má v príbehu aj romantika, netvorí však gro príbehu a skôr sa odohráva kdesi na pozadí. Jemne sa rozvíja a pekne opĺňa hlavnú dejovú líniu.
Mňa osobne si však kniha získala najviac podmanivou atmosférou starej francúzskej vinice, ktorú sa autorke veľmi šikovne podarilo preniesť na stránky svojho románu.
Plusom je aj skutočnosť, že sa nejená o YA, čo je pre mňa celkom príjemné osvieženie.
Víno&čary je ľahká oddychovka napísaná príjemným štýlom. Hoci je miestami trošku predvídateľná a určite sa na nej dá nájsť aj zopár chýb, na prvotinu je to, podľa mňa, veľmi slušná kniha.
A hoci je súčasťou série, výborne funguje aj samostatne. Ak však u nás výjdu aj ďalšie diely, nenechám si ich újsť.

Čítaj viac

11
Mrs. Columbo

Irisa Krížiková prečítala knihu

04.11.2021 07:44

11
Mrs. Columbo

Irisa Krížiková prečítala knihu

04.11.2021 07:44

11
11

Irisa Krížiková napísala recenziu

03.11.2021 12:40

Sympaticky ilustrovaná kniha s celofarebnými stranami, ktoré obsahujú veľa detailov, takže malý čitateľ nad tými obrázkami určite dokáže stráviť veľa času. Knižka je zameraná aj na počítanie, ktoré si na zobrazených situáciách môže dieťa precvičiť.
Trochu však sklamal paperback formát. Je to skôr časopis ako kniha.

Čítaj viac

11
11

Irisa Krížiková napísala recenziu

03.11.2021 12:37

Zimné rozprávky ma potešili kvalitným prevedením a kriedovým papierom, na ktorom starosvetské ilustrácie pekne vyniknú.
Tento výber rozprávok z celého sveta so zimnou tématikou určite poteší aj ako vianočný darček. Veď mnohé z rozprávok sa aj priamo dotýkajú témy Vianoce.
Samotné texty rozprávok sú na môj vkus trochu nevyvážené (napr. priveľa detailov a opisov na úkor deja), ale nie je to žiadna tragédia. Určite Zimné rozprávky stoja za pozornosť.

Čítaj viac

„Spisovateľ je človek, pre ktorého je písanie zložitejšie ako pre iných ľudí.“

Thomas Mann