Erika Dováľová

6

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Zobraziť viac

Moje odznaky

2021
2021
Zobraziť viac

Moje aktivity

6
6

Erika Dováľová napísala recenziu

16.12.2021 06:51

Najväčšie chyby robia tí, čo sú presvedčení o svojej neomylnosti..."

Na pohľad dosť nenápadná knižočka obalom sľubujúca čistokrvnú romantiku, v sebe okrem lásky až za hrob ukrýva odvážnu a "neokukanú" tému. Pomerne jednoduchá a jednoznačná dejová línia nás ľahko prevádza popri nie práve najľahšej téme akceptácie "netradična" okolím odsudzujúcim takmer všetko vymykajúce sa "normálu" jeho presvedčenia. Kladie otázky a donúti vás zamyslieť sa, ako by ste sa k tomu postavili vy. Ako by ste to vnímali, či by ste boli schopní/ochotní akceptovať a prijať "inakosť". V láske, v živote. Boli?

"Žiaden rodič nie je dokonalý. To však neznižuje lásku, ktorú cítiš k svojim deťom."

Hlbšia téma bola odľahčená humorom a ohromnými prirovnaniami, na ktorých som sa nesmierne zabávala. Len tak mi kútikmi trhalo. Hoci väčšinou hlavnej hrdinke fandím a zdieľam jej názory, tu sa mi viac pozdával on, Michal. Vedel, čo chcel. Adrianino správanie mi miestami prekážalo, akoby bola veľké rozmaznané dieťa hrajúce sa na dospelú. Rozčuľovala ma.

"Radšej budem s milovaným človekom v maštali ako sama v paláci."

Čítaj viac

6
6

Erika Dováľová napísala recenziu

16.12.2021 06:48

Ku prvej knihe od autorky som sa dostala koncom minulého roka. V priebehu tohto som prečítala aj druhú. Tretiu som si už cielene kúpila a je mi jasné, že toto bude "neverendingstory".

Mňa, ako totálnu milovníčku hradov a zámkov, úplne dostala prvá kapitola. Na ten dokonalý slovný súzvuk života hradov a ľudí si spomeniem vždy, keď sa budem kochať výhľadom z niektorého z nich.

Vždy ma bavilo v knihách čítať medzi riadkami. Každá kniha nesie pečať svojho autora. Do slov vplieta časť seba, svojho spôsobu vnímania sveta a v tom autorkinom sa ocitám viac než rada.

Medzi hlasom rozumu a srdca je tenká čiara, a pár svetelných rokov. Stojí za to prekonať ich. Črepiny devastačných následkov zlomeného srdca minulosti, na ktorú chceš zabudnúť, dláždia cestu k budúcnosti, ktorú chceš prežiť. Človek by mal byť úprimný. Stačí k sebe... Stačí v láske... Budúcnosť lásky závisí od sily prítomného boja proti chápadlám čiahajúcim z minulosti.

Ak neviete, čo som tým chcela napísať, nezúfajte - sama neviem, či neskôr samu seba a svoje myšlienkové pochody chápať budem. Podstatné je vybrať si. Lebo to, čo žijeme, rozdávame ostatným. O tom je táto kniha. A o Spišskom hrade, kde najbližšie určite budem hľadať vyrytý symbol SOS.

Čítaj viac

6
6

Erika Dováľová napísala recenziu

08.11.2021 20:35

Pochybnosti... Kto by ich nemal? Sú zakorenené v každom z nás. Či nás budú brzdiť alebo posúvať vpred závisí aj od dáždnika, ktorý si zvolíme pre búrku menom ŽIVOT...

"Pochybnosti, ktoré vstupujú do našich vzťahov, sú istým varovaním. Pred niečím, čo nie je správne, pred niečím, čo nám môže časom ublížiť."

Tak pravdivá a nádherná myšlienka. Novinka od Simony Roškovej určite stojí za povšimnutie. Ako každá jej kniha je kruto reálna a rozpráva príbehy, ktoré sa môžu odohrávať za ktorýmikoľvek dverami. Dokonca aj našimi. A hoci ich otvárame s úsmevom, nie každý má záujem overovať jeho pravosť...

Kniha sa čítala ľahko a bola by sa aj rýchlo, keby som nemusela "vypúšťať paru" každú druhú kapitolu. Jediné šťastie, že som sa k nej až po nociach dostávala, inak by moje deti získali neskutočne cenné prírastky do slovníka "slušných" slov. Pár vychytávok si aj zápisky v knihe odniesli, no ale nedalo sa inak iba "počastovať" starostlivo vyberanými slovami. Je mi jasné, že pri autorkiných knihách nikdy nebudem mať nízky tlak. Tlakodvíhač vzpruhový level 1000.

Čítaj viac

6
Erika Dováľová

Erika Dováľová získala odznak Šťastných 7

13.10.2021 19:13

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

6
6

Erika Dováľová napísala recenziu

07.10.2021 16:47

Pred cca 9 mesiacmi som v súťaži u @terez_cita vyhrala knihu Modlitba za krutých od @andrearimova. Autorku som evidovala, no nemala som dovtedy ešte tú česť. Spomínaná kniha sa mi nesmierne páčila a sľúbila som si, že si od nej určite niečo zoženiem a prečítam. Vytipovala som si knihy #nechprsikedplacem a #dazdnikpretamaru. V case, ked som ich už intenzívne zháňala, sa na svetlo sveta dostala informácia, že vyjdú ako jedna kniha. Jasné znamenie. Osud!!!

V neskorých nočných (či skorých ranných?) hodinách som dočítala jej posledné vety a som UNESENÁ. S vedomím a svedomím čistým ako ľalia môžem túto knihu len a len odporúčať. Tri noci ma držala vo svojich osídlach, dva dni som ju z myšlienok vyhnať nevedela, čo som bytostne potrebovala poznať záver príbehu.

Nemám tejto knihe absolútne čo vytknúť. Nieže ja som ju zhltla, ale ONA si ma chytila a navíjala a navíjala a navíjala, až kým som sa bezmocne netrepotala v zúfalej snahe vyslobodiť sa zo siete, v ktorej ma príbeh uväznil.

Je mi úplne jasné, že toto nie je posledná kniha, ktorú som od autorky čítala a že moja bibliotéka sa o jej knihy nutne rozrásť potrebuje.

"Niekto múdry raz povedal, že nikto nezotrie slzy lepšie ako ten, čo ich spôsobil a tí múdri sa mýlia len málokedy."

Čítaj viac

6
6

Erika Dováľová napísala recenziu

07.10.2021 16:45

Život nikdy za nič neručí, nezodpovedá za úspech ani za neúspech. Daruje prítomnosť a požičiava budúcnosť. Do podoby nového rána ponúka fantáziu, ktorej dáva do rúk svoje limity."

Ani neviem, čo bolo na tejto knihe najhoršie: či fakt, že sa jedná o skutočný príheh, či neprehliadnuteľne sálajúca beznádej, či potoky sĺz pri nej vyplakané a či ten slon, ktorý mi pri čítaní na hrudi sedel...

Neviem, nechcem a ani si nedokážem predstaviť, že niečo takéto sa naozaj deje na tvorcoch našej budúcnosti. Aká len môže byť, keď vychádzajú z pekiel zidealizovaných domácností? Akú budúcnosť môžu pripraviť obete svojim "vrahom"?

Čítaj viac

6
6

Erika Dováľová napísala recenziu

07.10.2021 16:43

Prešlo už pár hodín odkedy som knihu dočítala, emócie z nej sú však stále rovnako silné a len ťažko zhľadúvam slová, ktoré by aspoň čiastočne obsiahli moje citové rozpoloženie.

@michaelaellahajdukova je u mňa zatiaľ 100%-ná: päť vojnových kníh = päť slzavých údolí. Neexistuje, že tieto knihy dokážu niekoho nechať chladným.

Hoci viem, že všetko sú to fikcie, sú to tie najuveriteľnejšie fikcie, aké som kedy čítala - im podobných osudov muselo byť tisíce.

Napriek tomu, že po dočítaní knihy z tohto obdobia si vždy poviem, že už NIKDY VIAC, keď unikne info, že autorke vyjde ďalšia kniha z druhej svetovej, vo wishliste ju okamžite mám. A ani Zoju a Sebastiana si ujsť určite nenechám. Jedného pekného dňa...

Čítaj viac

6
6

Erika Dováľová napísala recenziu

07.10.2021 16:40

Silná káva.

Prisilná na život jedného človeka.

Štvrť knihy som prerevala a keď bolo všetko ako má byť, zistila som, že som iba v polovici príbehu. Neblahé tušenie pominuteľnosti knižného vákua sa, bohužiaľ, ukázalo ako opodstatnené. Nebol to koniec, skôr polčas. Polčas rozpadu.

"Keď sme niečomu dali život, nemôžeme dopustiť jeho smrť."

Ťažko napísať, čo bolo horšie. Medzi sebou sa o prvenstvo bije asi desať momentov... Krutých a nesmierne bezcitných.

Klobúk dole pred osobou, ktorej príbeh som čítala. Klobúk dole pred autorkou, ktorá príbeh spracovala - nechcem si predstaviť, že by som si ja musela prejsť konečným precitnutím.

Veľmi, veľmi, veľmi by som chcela poznať pokračovanie. Resp. či prišlo to uvedomenie, prefackanie, či si karma splnila svoje poslanie. Teda, vlastne, nechcem... Zmysel to už dávno stratilo.

Po druhej knihy z pera autorky musím napísať, že ma veľmi baví jej štylizácia. Vety typu: "... jeho slová smrdeli ako sračky, ktoré zmýval alibizmom a utieral vydieraním.", sú toho najlepším príkladom. Na ďalšiu jej knihu si musím žalúdok prichystať. A aspoň päť balení papierových vreckoviek.

Čítaj viac

6
6

Erika Dováľová napísala recenziu

07.10.2021 16:39

"Až" dva dni mi trvalo, kým som si po prečítaní perfektnej recenzie od @monix2110 zaobstarala túto knihu, ďalšie dva dni, kým som dočítala v tom čase knihu rozčítanú a rovnako dva dni mi zabralo zhltnutie Finninho príbehu.

Neprišlo mi to ako YA kniha. Hoci to bolo písané z pohľadu násťročnej, obávam sa, že nie veľa násťročných má tak triezvy pohľad na svet (česť výnimkám).

Postavy boli neskutočné. Absolútne som si zamilovala Mo, aj Finnimu rodinu. Ich vývoj a osud bol vynikajúco spracovaný. V jednom momente som mala chuť poriadne sa vyvrieskať a mať moc vymazať daný okamih zo stránok knihy (@petrin.kniznytip - mala si pravdu).

Okrem pohlcujúceho príbehu kniha ponúka množstvo myšlienok na zamyslenie. A veruže som sa aj zamyslela a ešte sa budem. Parádna sonda do vnútorného prežívania postáv, ktorá vás donúti povŕtať sa aj v sebe samom. V tom, čo o sebe viete, v tom, čo si o sebe myslíte, v tom, čo neviete, dokonca aj v tom, čo by ste radšej vedieť ani nechceli.

Čítaj viac

6
6

Erika Dováľová napísala recenziu

07.10.2021 16:38

Je niekto okrem mňa kto túto knihu ešte nečítal???

Nesmierne som sa na ňu tešila, po prečítaní prvých dvoch strán som ju však musela na pár dní odložiť... Lebo ten začiatok so mnou "voľáko" zamával.

Ďalšia neuveriteľná prvotina, debut, pri ktorom zaplesá srdce každého čitateľského detektíva Orieška. Neexistuje v knihe osoba, z ktorej som v mysli vraha neurobila, a predsa som koncom prekvapená bola.

A milujem duo Ema a Dávid - @barborabernatova za ich knižným vzťahom už bola bodka napísaná?

Čítaj viac

„Poézia je pravda odetá do sviatočných šiat.“

Pierre Paul Emile Roux