Dávid Miláček

12

Moje srdcovky

Moje odznaky

Verný zákazník
Knihy roka 2022
2022
Pravý knihonaut
Hviezda severu
Domáca legenda
Fanúšik strachu
Don Slovleone
Netvor z Čiernej hviezdy
Obyvateľ Stredozeme
Krimiláčik
Šťastných 7
2023
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2021
Šťastných 7
2020
Šťastných 7
2019
Šťastných 7
2018
Šťastných 7
2017
Šťastných 7
2016
Šťastných 7
2015
Šťastných 7
2014
Plány do budúcnosti
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

Martinus
12
Dávid Miláček

Dávid Miláček získal odznak Knihy roka 2022

09.12.2023 18:41

Sú knižky, ktoré prečítame a takmer okamžite na ne zabudneme. Potom sú tu knihy, ktoré svojím príbehom, spracovaním alebo svojou odbornosťou dokážu obohatiť našu myseľ a srdce. A presne takéto knihy nájdete v našom výbere Knihy roka. Sme radi, že niektorý z titulov Knihy roka 2022 nájdeme aj vo vašej knižnici :-)

Knihy roka 2022
Martinus
12
12

Dávid Miláček napísal recenziu

23.03.2023 13:48

Keby som nevedel, čím sa autor zaoberá v profesnom živote, ani by mi nenapadlo, že nejde o profi historika. Pomerne ťažké témy predkladá s ľahkosťou, čo robí knihu veľmi čítavou. Z textu je cítiť vysoká erudícia a pozoruhodné zorientovanie sa v problematike, navyše štýl písania, resp. vyjadrovanie pána Žiarovského je nezameniteľné a z prísne faktografickej knihy sa razom stáva populárno-náučná literatúra. Na túto tému sa celkom určite popísalo mnoho kníh, ale napriek tomu ide o jedinečnú syntézu poznatkov, ktoré mapujú konflikty Ruska, resp. Sovietskeho zväzu, ako podtitul hovorí „od Stalina po Putina“ (aj keď historický záber je o máličko širší). Verím, že aj keď ide o autorovu prvú knihu (resp. jednu z prvých kníh, ak sa nemýlim), nebude zďaleka posledná.

Čítať viac

Martinus
12
12

Dávid Miláček napísal recenziu

23.03.2023 13:22

Ostatná kniha z pera Dominika Dána nám okrem nového prípadu prináša aj rozuzlenie vraždy, ktorou sa zaoberal predošlý diel. Asi viacerým fanúšikom spadol kameň zo srdca, keď zistili, že prípad z Tajomného závoja nepôjde iba tak dostratena a páchateľ bude odhalený. Nie je tu núdza o prekvapivé, ale ani napínavé momenty. Domnievam sa, že niekto by túto knihu označil za tú lepšiu z autorovej tvorby, i keď s týmto delením na lepšie a horšie Dánovky sa úplne nestotožňujem a s tým, že autorova tvorba by mala ísť posledné roky dolu vodou vyslovene nesúhlasím. Je zrejmé, že príbehy bývalého detektíva vychádzajú zo skutočných udalostí, ktorými sa zaoberal počas svojej kariéry a miera toho, koľko z toho je fikcia a koľko je reálnych momentov sa dá určiť len ťažko, ak vôbec. Ako to už v živote (aj pracovnom) býva, sú obdobia kedy sa takpovediac nič nedeje a potom sú obdobia, kedy nevieme čo skôr a iba nechápavo krútime hlavou, čo všetko a ako komplikovane sa stihlo zomlieť. Myslím, že rovnaké sú aj autorove knihy. Iste, nie v každej je napätie, hektolitre krvi, streľba a policajná naháňačka od prvej strany po poslednú, ale osobne (a som presvedčený, že to tak majú mnohí fanúšikovia) sa teším aj na celkovú atmosféru, ktorú Dán vie vytvoriť v kancelárii 141, doberanie medzi detektívmi, Váňove gastronomické úlety, vtípky alebo hoci aj súdnolekárske expertízy polodetektíva Lengyela. Všetko toto vytvára knihu, ktorá je ako celok perfektná, vysoko čítavá, miestami vtipná a miestami zas aj smutná. Ale hlavne, je to Dánovka a to sa pozná...

Čítať viac

Martinus
12
Dávid Miláček

Dávid Miláček získal odznak Šťastných 7

17.03.2023 15:44

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

Šťastných 7
Martinus
12
12

Dávid Miláček napísal recenziu

30.04.2022 11:46

Podľa anotácie sa zdalo, že pôjde o dobrý triler, aj keď nič nenasvedčovalo tomu, že by mal byť niečím výnimočný. Recenzie však dosť výrazne hovorili v prospech tejto knihy, čo ma presvedčilo, aby som jej dal šancu. Budem predbiehať, ale lepšie som ani urobiť nemohol. Síce som čakal príbeh ladený viac hororovejšie, nechýba tu do istej miery ani tento prvok. Prevažuje však pocit beznádeje, bezútešnosti až šialenstva. Autor nás pravidelne aspoň pár stranami prenáša do minulosti, ktorá veľmi dobre dopĺňa celkový kontext. Kniha je členená na tri časti a po prečítaní prvej som sa v duchu pýtal, o čom by mohlo byť ďalších približne 200 strán. Prekvapenie na seba nenechalo dlho čakať a stálo za to. Dovolím si dokonca povedať, že viacerí autori (aj slovenskí) by sa mohli od pána Derňára priučiť, ako sa narába so strachom, napätím a ako udržať čitateľa v strehu. Keď som si už myslel že "rozprávky je koniec" prišla záverečná čerešnička na torte. Takto sa to robí! Teším sa na ďalšiu tvorbu.

Čítať viac

Martinus
12
12

Dávid Miláček napísal recenziu

10.02.2022 11:20

Krkavčí súd bola moja prvá kniha od Václava Neuera. Dlho som váhal, či sa pustiť do jeho série o vyšetrovateľovi Ledeckom, pričom ma odrádzali niektoré recenzie, ale teraz môžem konštatovať, že som spravil dobre. Kniha sa čítala ľahko a rýchlo, príbeh má dobrú zápletku, dopodrobna je opísané policajné vyšetrovanie a procesy s ním súvisiace. Samozrejme, nedá sa vyhnúť porovnávaniu s Dominikom Dánom. Úprimne, neviem si predstaviť, ako by sa dalo docieliť, aby si knihy neboli podobné, keďže obaja autori sú bývalí kriminalisti, obaja pracovali na kriminálke "u dvoch levov" a podľa niektorých informácií boli rovno kolegovia. Rovnako by sa dali stotožniť niektoré ich hlavné postavy a miesta, ktoré s obľubou navštevujú. Musím však povedať, že výrazný kvalitatívny rozdiel som medzi Dánom a Neuerom nenašiel, k postavám si čitateľ pomerne rýchlo vybuduje vzťah a, pravdaže, kto predtým čítal dánovky aspoň približne tuší, čo môže čakať. V každom prípade ma veľmi teší, že aj na Slovensku máme autorov, ktorí vedia napísať dobré krimi a nemusíme sa teda spoliehať len na Nesba, Miniera, či Cartera.

Čítať viac

Martinus
12
12

Dávid Miláček napísal recenziu

10.02.2022 09:30

Kto sa už niekedy stretol s tvorbou Davida Attenborougha vie, že môže očakávať kvalitu a toto jeho dielo opäť potvrdzuje pravidlo. Veľmi jednoducho a zrozumiteľne predkladá čitateľovi aj náročnejšie a zložitejšie témy. Každé slovo má svoje miesto, takže sa nestretávame so zbytočnou "vatou" len aby sa navýšil počet strán. Text je okrem ilustračných fotografií doplnený aj komentármi a odkazmi na ďalšiu odbornú literatúru, čo znova vypovedá o jeho kvalite. Obzvlášť veľký význam má rozdelenie knihy, kedy v prvej časti opisuje svoj život a prácu, no nezabúda toto rozprávanie zasadiť do environmentálneho kontextu. Okrem iného sa teda dozvieme aj to, ako postupne klesal podiel divočiny vo svete, rástol počet obyvateľov a emisie oxidu uhličitého. Ku koncu tejto časti som chvíľami uvažoval, či už tej depky z toho, ako sme si zmasakrovali životné prostredie nebolo dosť a nemám knihu radšej odložiť. Ak by ste mali podobné pocity ako ja, dôrazne odporúčam pokračovať v čítaní. V nasledujúcej časti totiž autor hovorí o svojej vízii, o tom, čo a ako môžeme (a mali by sme) zmeniť. Okrem toho, že tieto riešenia nazýva vízie, treba podotknúť aj to, že mnohé z nich už nie sú ani tak víziami, ale reálnymi riešeniami, ktoré sa pomaličky ale isto dostávajú do praxe (a že ich nie je málo). Výsledkom je fascinujúce rozprávanie, ktoré sa začína niekde pri lovcoch a zberačoch, pokračuje cez človeka (vraj) rozumného a to, ako nekontrolovane si podmanil svet (táto časť by sa dala prirovnať k takej dobrej vzduchom chladenej facke) a končí pri celkom optimistickom náhľade na to, že predsa len ešte nemusí byť úplne neskoro. Samozrejme len v prípade, ak sa ako spoločnosť spamätáme ešte dnes. 

Čítať viac

Martinus
12
Dávid Miláček

Dávid Miláček získal odznak Šťastných 7

14.01.2022 14:10

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

Šťastných 7
Martinus
12
12

Dávid Miláček napísal recenziu

14.12.2021 09:05

Klasik hovorí, že isté sú len dve veci: platenie daní a smrť. Ak sa to niekomu zdá príliš negatívne, mám dobrú správu. Isté je aj to, že s menom pána Červenáka sa spája kvalitná tvorba. Presvedčil nás o tom už x-krát a jeho najnovšie dielo nie je výnimkou. Opäť sa stretávame s osvedčenou trojicou Stein-Barbarič-Jaroš a hoci nie je všetko tak ako bývalo, pomocou svojho dôvtipu a skúseností vyriešia zdanlivo nevyriešiteľné. Veľmi oceňujem, že postavy sa aj charakterovo vyvíjajú, neraz dokonca až nečakane. Príbeh aj zápletka sú už tradične dobré, zo začiatku akoby sa zdalo, že akcie a napätia by mohlo byť aj viac, ale netreba sa báť, všetko príde. O autorovom rozprávačskom talente netreba ani hovoriť, ale pre istotu pripomeniem: perfektné opisy, ktoré vtiahnu do deja, trefné prirovnania a humor a ako to už býva zvykom, úctyhodné zorientovanie v historických reáliách. Jednoznačne môžem iba odporúčať. Držme (si) teda palce, nech sa môžeme čím skôr zahĺbiť do ďalšieho „In tortura tour“ prípadu.

Čítať viac

Martinus
12
Dávid Miláček

Dávid Miláček získal odznak Šťastných 7

03.03.2021 06:03

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

Šťastných 7

„Musí existovať vedecký odôvodnená súvislosť medzi pôvabom človeka a jeho nezmyselným správaním. “

Krásny omyl - Vi Keeland, 2019
Krásny omyl
Vi Keeland