Andrea Gajdošová

12

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Od detstva mám rada knihy a príbehy v nich. Pri knižke si vždy oddýchnem.

Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Od detstva mám rada knihy a príbehy v nich. Pri knižke si vždy oddýchnem.

Obľúbené literárne žánre
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Verný zákazník
Môj názor pomáha
2023
Krimiláčik
Šťastných 7
2023
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2021
Šťastných 7
2020
Šťastných 7
2018
Šťastných 7
2017
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

12
12

Andrea Gajdošová napísala recenziu

12.05.2024 08:01

Ďalší prípad zo série Dublinský cyklus. Zaujímavé na tejto sérii je, že hlavný vyšetrovateľ, je vždy niekto iný. Tentoraz je ním detektív Mick Kennedy, prezývaný Dělovka. Je privolaný k prípadu zavraždenej rodiny. Dve deti, otec a mama. Ich telá objaví sestra manželky, Fiona. Išla sa k nim pozrieť, nakoľko jej setra nedvíhala telefón. No mama nakoniec prežije. Pri pátraní v okolí po stopách nájdu v neobývanom dome oproti pelech niekoho, kto evidentne rodinu po tajme dlhšie sledoval. Sliediča chytia. Vykľuje sa z neho dávny priateľ rodiny Conor a krstný otec ich dcéry. Ten sa vzápätí aj k vraždám prizná. Ale dôkazy tomu nenasvedčujú. Ako to celé prebehlo, prečo synček Jack nechodil do škôlky, prečo je vymazaný rodinný počítač a čo sa vlastne udialo a ako. Pekný príbeh, taký ľudský. Privádza nás do psychológie jednotlivých postáv, ich zmýšľaniu, dávnym krivdám, problémom a starostiam. Kto sa s čím a ako vyrovnal, alebo kedy na neho vykukol jeho kostlivec zo skrine. Vrátane hlavného vyšetrovateľa Micka, ktorému v neďalekom zálive pri rodinnej dovolenke spáchala samovraždu mama.

Čítať viac

12
12

Andrea Gajdošová napísala recenziu

06.05.2024 12:42

Príbeh sa mi veľmi páčil. Nielen ako poctivá detektívka, ale aj ako príbeh jednej rodiny. Tragický od samého začiatku. Na predmestí írskeho Dublinu, v ulici Na Věrnosti, sa v deväťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia, rozhodne devätnásťročný Frank ujsť so svojou láskou Rossi do Londýna. Pod záštitou noci, aby to nikto nevedel. Ale Rossi na dohodnutú schôdzku nepríde, napriek tomu, že lístky na trajekt majú kúpené. Frank ju čaká do rána, ale tá neprichádza. Frank sa domov nevráti a začína nový život sám, v Dubline, ako policajný vyšetrovateľ. Kontakt s rodinou udržuje iba so sestrou Jackie. Tá mu po dvadsiatichdvoch rokoch zavolá, že v rozpadnutom dome na konci ulice na Věrnosti našli spráchnivený kufor Rossie. Doteraz si každý myslel, že odišla do Londýna, ako napísala v rozlúčkovom liste pred mnohými rokmi. Ulica na Věrnosti je také to predmestie, ako všade inde. Každý vie všetko o každom, všetci vidia si do taniera, nič sa tu neutají. Frank sa vracia a akoby sa vrátil v čase. Vzápätí, pod betónovými doskami starého domu nachádzajú aj telo Rossie. Za pár dní, tiež z toho istého domu vypadne Frankov brat Kevin a zomiera. Ako príbeh postupuje, rozvíja sa aj klbko nevraživosti a beznádeje ľudí žijúcich na predmestí z minimálneho platu alebo podpory. Alkoholizmus a sklamanie detí. Detí týraných vlastným opitým otcom, detí takmer bez vzdelania, hrdlačiacich vo fabrikách za minimálnu mzdu. Bez smietky nádeje vypadnúť z tejto situácie. A tragicky sa podobajúcich na svojich často nenávidených rodičov.

Čítať viac

12
12

Andrea Gajdošová napísala recenziu

02.05.2024 15:38

Krásna knižka, plná severskej mytológie. Chvíľu ste v súčasnosti a zrazu v rozprávke. Plnej víl, sudičiek, kráľovien, vediem a drakov. Príbeh sa odohráva v súčasnosti. June je policajná psychologička. Pracuje s obeťami zločinu. Je v tejto práci skvelá. Jonas zas šikovný detektív, najlepší. Práve sa po dvadsiatich rokoch a potom, čo zabil v službe páchateľa, rozhodol z policajných služieb odísť. S June výborne spolu vychádzajú a pokukujú po sebe už štyri roky. Ťahá ich to k sebe. Ľady sa nakoniec prelomia a stane sa z nich pár. June je iná. Máva vízie, je nesmierne empatická, od detstva vie kedy napadne prvý sneh, od školských čias bojuje proti šikane v škole a nespravodlivosti. Na ruke má ornamentálnu dýku s vretenom a aj na krku má runy. A nie je to tetovanie. Cíti, že je iná. Mama jej zomrela, keď bola malá. Nič o sebe nevie. Keď prichádza za Jonasom na samotu, kde teraz žije, dozvedá sa o sebe viac. Podľa rún Jonas, jeho prvé meno je Arvid - je to mytologické meno, zistí, že je dommelja. A v skutočnosti sa volá Junni. Tá ktorá prechádza cez tmu a dokáže zachytiť v prstoch černotu ľudskej duše. Je sudičkou zo severu, ako jej mama. Dokáže spriadať nite osudu a dokáže odlíšiť dobro od zla. A podľa toho s ním naložiť. Podľa rún Arvid vie, že je kráľovského rodu. On je totiž dyrroyann, strážca dommeljí a kráľovskej rodiny. Odišiel z rodného kraja, tak ako jej mama. A Junni netuší prečo odišla a nič je nepovedala o jej poslaní. Aj keď nájde v dome ktorom žije krabicu s fotkami a listom, ktorý jej mama zanechala. Snažila sa ju ochrániť. Zároveň sa rieši aj kriminálny prípad, ktorému dali meno Tieň. Tento človek napadne a takmer k smrti ubije niekoľko vážených občanov Anchorage, kde Junni a Arvid žijú. Vyšetrovaním sa zistí, že až tak bezúhonní nie sú, len sa im podarilo ich delikty zamiesť pod koberec. Veľmi sa mi knižka páčila, je plná mytológie, lásky, premien, prelína sa tu história, mytológia, legendy a súčasnosť a s tým aj osudy hlavných postáv. Už sa teším na ďalší diel, ktorý tento mesiac vychádza. Knižku mám objednanú aj s podpisom autorky.

Čítať viac

12
12

Andrea Gajdošová napísala recenziu

30.04.2024 12:12

Jana Müllerová je slovenská novinárka, ktorá vydáva knižky pod pseudonymom. Jej prvotina Dobrá milenka sa mi veľmi páčila. Podľa názvu a obálky knihy som si najprv myslela, že ide o evitovku. Ale nie. Autorka má neokukaný štýl písania. Jednotlivé kapitoly sú krátke, dynamické a prerozprávané vždy z hľadiska jedného z troch hlavných postáv. Dievča z balkóna plne nadväzuje na predchádzajúci diel. Hlavné postavy Jana schowbiznis novinárka, Milan spravodajský televízny režisér a Alan Janin priateľ z protialkoholického liečenia. Lena, bývalá Milanova manželka, im pravidelne zasahuje do života. Majú predsa spolu syna Tomáša. Milan a Jana, po Milanovom rozvode žijú spolu. Jana začne pracovať v marketingu, čo ju moc nebaví. Podarí sa jej otehotnieť, ale vzápätí o dieťatko prichádza. Má dojem, že sa jej zrútil svet a Milan dostatočne nesmúti s ňou. Začne piť už nekontrolovane a po nevydarenej dovolenke odchádza na protialkoholické liečenie. Tu stretáva Alana. Mladého, šikovného a takého, čo jej sľubuje lásku a hlavne vytúžené dieťa. Knižka sa dobre číta. Páčilo sa mi, že príbeh postáv je taký ako život. Aj keď to z pohľadu z vonku vyzerá, že „sa ti darí“ a že s ľahkosťou prekonávaš prekážky. Každá z postáv si musí prekážku prekonať svojským spôsobom a pritom častokrát pozbierať svoju dôstojnosť a priznať si svoje chyby. A to je víťazstvo. Autorka venoval knižku liečbe alkoholizmu a závislostí a v závere vyzvala všetkých, aby boli k ľudom s duševnými chorobami citliví a empatickí. „Za bolesť duše sa nikto nikdy nemusí hanbiť. Ten kto vyhľadá odbornú pomoc, si zaslúži obdiv, nie výsmech.“

Čítať viac

12
12

Andrea Gajdošová napísala recenziu

27.04.2024 17:31

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Jana Müllerová je slovenská novinárka, ktorá vydáva knižky pod pseudonymom. Jej prvotina Dobrá milenka sa mi veľmi páčila. Podľa názvu a obálky knihy som si najprv myslela, že ide o evitovku. Ale nie. Autorka má neokukaný štýl písania. Jednotlivé kapitoly sú krátke, dynamické a prerozprávané vždy z hľadiska jedného z troch hlavných postáv. Jany lifestylovej novinárky. Jana je krásna, mladá, s dlhými blond vlasmi, tyrkysovomodrými očami, sexi postavou a úspešnou kariérou. Milana televízneho režiséra a Janinho ženatého milenca. A Leny, inštruktorkoy jogy a Milanovej manželky. Každý z nich má svoje radosti a hlavne starosti. Manželstvo Leny a Milana je už dávno v troskách a drží ich spolu iba syn Tomáško. Keď sa stretnú Jana a Milan začne sa ich vášnivý vzťah. Jana je mladšia, vášnivá, búrlivá a nežná zároveň. To sa Milanovi sa páčia. A aj to, že aj v sexe sú kompatibilní. Lena síce o Milanovej nevere vie, ale nechce sa vzdať len tak ľahko. Jana po čase začne tlačiť na Milana, nech sa rozvedie. Už nechce byť len milenka. Celé to komplikuje to, že Jana veľa pije. Milan to vie, ale on si zas občas zapáli jointa a nechce sa mu to riešiť. Stres v práci, neustály tlak na Milana, aby sa rozviedol, veľké dávky alkoholu a neliečená depresia privedú Janu na psychiatriu. Milan ju podrží a začnú spolu po Milanovom rozvode žiť. Jana začne túžiť po dieťati a normálom rodinnom živote. Dobre si uvedomuje, že sa jej podarilo to čo máloktorej milenke. Príbehy Jany, Milana a Leny sú zaujímavo prerozprávané a už nebudem ďalej prezrádzať z deja, nech sa aj vy máte na čo tešiť. Knižku rozhodne odporúčam.

Čítať viac

12
12

Andrea Gajdošová napísala recenziu

22.04.2024 13:45

Cassií Maddoxová v tomto diely pracuje na oddelení domáceho násilia. Z oddelenia vrážd odišla po stretnutí s psychopatom z predchádzajúceho dielu. Nečakane ju povolajú k vražde. Obeť sa neskutočne na ňu podobá. A volá sa Lexie Madisonová. Meno a príbeh Lexie kedysi vymyslel jeden z jej šéfov Frank Mackey, keď potrebovali niekoho kto by sa infiltroval medzi študentov na univerzite, kde sa kšeftovalo s drogami. Obeť používala identitu jedného z policajných agentov, konkrétne Cassií. Lexie Madisonová v skutočnosti nikdy neexistovala. Po skončení prípadu, nechali jej meno a indície v systéme, ak by zas potrebovali volavku. A teraz leží dievčina s týmto menom mŕtva v polorozpadnutom dome a neskutočne sa na Cassií podobá. Zistia, že Lexie žila v neďalekom sídle s partiou ďalších štyroch spolužiakov z univerzity. Rozhodnú sa Casií poslať na jej miesto a nájsť vraha. Či už z nich, či z miestnych, či z ďalších spolužiakov z univerzity. Je to zaujímavé ako sa jej podarilo infiltrovať sa medzi nich. Medzitým prebieha intenzívne pátranie. Kriminalisti zistia, že dievčina pochádza z Ameriky, ale aj to je nakoniec falošná stopa, keďže dievča s tými otlačkami prstov zomrelo ako štvorročné. Vlastne je to úplne neznáma žena, ktorá na seba berie rôzne identity a dokonale za sebou zametá stopy. Casií sa partia páči čím ďalej viac, ako si pomáhajú, držia spolu. Až to zaváňa štokholmským syndrómom. Začína tušiť, že pravdepodobným páchateľom vraždy je niekto zo štvorice spolubývajúcich a motívom klasická príčina v mnohých detektívkach, láska. Láska vzájomná. Námet zaujímavý, pekne dopodrobna rozpísaný, ale často sa opakujúce dialógy ma nudili. Knižka má vyše päťsto strán a kľudne by stačilo tristo. Ale možno to len ja tak vidím.

Čítať viac

12
12

Andrea Gajdošová napísala recenziu

12.04.2024 15:22

Viktória Dominová je slovenská autorka. Narodila sa v Trenčíne a vždy sa chcela stať spisovateľkou. Moc jej neverili. Dobre urobila, že sa nenechala odradiť. Začala písať pod svojím dievčenským menom Drgoncová, po svadbe vydáva knihy pod menom Dominová. Píše fantasy, krimi, aj literatúru pre mládež. To najhoršie v nás je skvelý krimi thriller. Soňa je učiteľka, Ivan psychológ. Obaja majú za sebou už neúspešné vzťahy a trochu polámané krídla. Zoznámia sa nečakane v jeden v podvečer, kedy Soňa odchádza z reštaurácie z nevydareného rande na slepo a Ivan čaká na svoju dcéru, ktorá neprichádza. Soni rande dohodla najlepšia kamarátka Martina. Tá vychováva sama dospievajúceho syna Samka. Opatrne Soňa a Ivan hľadajú cestu k sebe poučení minulosťou. Vzťah im komplikuje Martina, ktorá na kamarátku žiarli. Ivan má zas problémy v práci s jedným zatvrdnutým klientom Karolom, ktorý ho začína aj vydierať. Príbeh sa rozvíja najprv ako krásny román zo súčasnosti, ale postupne sa mení v tvrdú krimi realitu. Najmä, keď Martina nečakane spácha sebevraždu a Soňa a Samko si jej smrť vyčítajú. Do jej smrti nečakane vstupuje aj pacient Karol a staronoví susedia Ivana a tehotenstvo Soni. Nečakané rozuzlenie celého príbehu bolo prekvapujúce a určite siahnem v budúcnosti po autorke opäť.

Čítať viac

12
12

Andrea Gajdošová napísala recenziu

05.04.2024 18:24

Opäť som siahla po osvedčenom autorovi detektívok. A urobila som dobre. Príbeh je trochu mysteriózny. Ale veď každý trochu verí na veci medzi nebom a zemou. Pätnásťročná tínedžerka Kessie má neobyčajný dar. Keď sa pozrie na človeka, vie kedy a akou smrťou zomrie a je ju schopná celú precítiť. Povesť nemá dobrú. Ťažko sa s týmto darom vyrovnáva, ľuďom sa radšej vyhýba a ani nechodí rada do školy. Veď aj načo. Vie kedy a ako ktorý spolužiak zomrie. Má dojem, že životy tých, ktorých sa kedy dotkla, zakaždým končia v troskách. Pomôcť sa jej snaží forenzný psychológ Adam Brandt. Až on začne Kessie veriť. Jedného dňa, na ulici, do nej prudko vrazí muž. Kessie sa na neho pozrie a hneď vie, že zomrie ešte v ten večer neobyčajne krutou smrťou, sadistickou vraždou. Ide o miestneho prokurátora. Keď nájdu jeho umučené telo, okamžite si Kessie spoja s ním. Vrážd pribúda a zakaždým je Kessie spojená s obeťou, neobyčajnou náhodou pozná totožnosť obetí skôr ako hocikto iný. A Adamovi sa začína rúcať osobný život. Kassie sa snaží sama vypátrať vrah skôr ako udrie znova. Veľmi sa snaží aj vyšetrovací tím, ale tí majú dojem, že pomocníkom vraha je práve Kessie. Dej je napínavý, prepletený myšlienkovými pochodmi jednotlivých postáv, vrátane vraha.

Čítať viac

12
12

Andrea Gajdošová napísala recenziu

31.03.2024 18:08

10. diel série skončil s otvoreným koncom. Netrpezlivo som čakala na tento diel. Automaticky som predpokladala, že bude plynule pokračovať vyšetrovanie. Ale nie, samozrejme psychiatra Blytheho v závere knihy chytili napriek tomu, že sa tento celý čas naďalej snažil svojich bývalých pacientov vydieraním zneužiť k vraždám, teda hlavne k vražde Helen. To bol okrajový dejový rámec. Hlavnou dejovou líniou sa niesli neuveriteľne kruté domáce vraždy. Vrah si vystriehol, keď bol člen rodiny doma sám a brutálne ho popravil sekerou. Najprv Helen a jej tímu nič nedávalo zmysel, dvakrát obvinili a posadili za mreže nesprávneho muža, obetí pribúdalo, mestom sa niesol strach. Až im nakoniec motív odhalili samotní pozostalí. Opäť skvelá detektívka, mám rada jej hlavnú hrdinku Helen a celý jej skvelý tím. Opäť si dal autor záležať.

Čítať viac

12
12

Andrea Gajdošová napísala recenziu

28.03.2024 15:09

Veľmi milý a vtipný detektívny príbeh. Molly Grayová je trochu čudné dievča. Má rada čistotu. A isto má asperga. To čitateľ tuší od prvej stránky. Autorka ju opísala, tak, že je čitateľovi hneď sympatická. Mne určite. Opisuje svoj život. Aj ten, keď bola vzorná školáčka a deti ju šikanovali. Vychovala ju stará mama, lebo ju mama opustila. Pracuje v luxusnom hoteli hoteli Regency Grand. Každý deň doplní svoj vozík s čistiacimi potrebami, uterákmi, šampónmi a mydielkami, aby dôsledne upratala pridelené izby. Do dokonalej čistoty. Má rada svoju prácu, lebo rad pravidiel jej dáva istotu, aby nezakopla o rôzne spoločenské nástrahy. Raz pri svojej službe nájde v hotelovej izbe mŕtvolu váženého hosťa pána Blacka. Molly nás sprevádza celým príbehom svojimi myšlienkami. Všetko komentuje svojským spôsobom. Od prvej stránky mi bola nesmierne sympatická a držala som jej palce. Na ostatných v okolí pôsobí trochu zaostalo, lebo je veľmi neohrabaná v sociálnych vzťahoch, ale postupne zistíme, že vie byť aj prefíkaná a hlúpa rozhodne nie je. Knižku rozhodne odporúčam, zdvihne Vám náladu. Vydavateľstvo Tatran chystá vydať tento rok ďalšie pokračovanie, čo si určite nenechám ujsť.

Čítať viac

„Možno to, čo chápeme najmenej, je to najlepšie, čo nás čaká.“

O zármutku - C.S. Lewis, 2018
O zármutku
C.S. Lewis