Spoločne podporme knižný svet

Spoločne podporme knižný svet

Pandémia zasiahla celý svet, a ten knižný nie je výnimkou.

Internetové obchody zažívajú nápor, no mnohé kamenné kníhkupectvá prežívajú ťažké chvíle. Ak môžete, podporte svoje lokálne kníhkupectvo nákupom priamo v ňom (tu nájdete zoznam všetkých kníhkupectiev na Slovensku). Aj počas obmedzení vám mnohé radi odporučia skvelú knihu cez telefón a predajú ju cez výdajné okienko alebo doručia domov cez ich internetový obchod.

Ak pritom svoje knižky radi nakupujete práve na Martinuse (za čo vám ďakujeme!), aj tak môžeme teraz spoločne pomôcť aj iným kníhkupectvám!

Ako môžem pomôcť, ak sa nedá priamo?

2. Nakupujte na Martinuse
ako zvyčajne
3. Pred zaplatením
uvidíte sumu príspevku
(stále ho budete môcť zrušiť)

Vyberte, koho chcete podporiť

Váš nákup na Martinuse sa navýši o príspevok 7 %, my pridáme ďalších 7 %.
Túto sumu pošleme kníhkupectvu podľa vášho výberu, alebo do ZVKS (Združenie vydavateľov a kníhkupcov Slovenska), ktoré ju rozdelí medzi všetky zapojené kníhkupectvá na Slovensku.

Chýba v zozname vaše obľúbené kníhkupectvo?
Dajte im o tomto programe vedieť a ak sa chcú zapojiť, nech nám prosím napíšu na spolocne@martinus.sk

Často kladené otázky

Prečo to robíte?

Sme presvedčení, že jedna z najkrajších vecí na knižnom svete je jeho rôznorodosť. Lokálne kníhkupectvá hrajú dôležitú rolu v tom, aby sa knihy dostali k čo najviac čitateľom – a je dokázané, že ak zanikne kníhkupectvo, časť kníh sa síce predá v iných, ale časť knižných spojení sa jednoducho stratí. Preto sme už minulý rok nadviazali spoluprácu projektom Spriatelené kníhkupectvá. Vďaka tomu si na Martinuse môžete objednať knihy a vyzdvihnúť si ich ako osobný odber v niektorom z nich. Takisto si na našom webe pri každej knihe pozrieť, či ju má aj vaše lokálne kníhkupectvo na sklade, pohodlne si ju zarezervovať a ísť potom priamo tam kúpiť.

Teraz sme sa rozhodli umožniť pomôcť spoločne aj ďalším spôsobom: priamym príspevkom v dobe, keď sa síce internetovým obchodom darí (aj tým knižným), ale kamenné kníhkupectvá bojujú o prežitie.

Áno, sme konkurencia. Áno, aj Martinus má kamenné kníhkupectvá a kaviarne, ktoré prežívajú ťažké chvíle, ako všetky kamenné prevádzky – no máme to šťastie, že mnohí z našich zákazníkov nás naďalej navštevujú na webe.

Zároveň však vieme, že náš spoločný cieľ je väčší: spájať ľudí s knihami. A že na tejto našej ceste sú dôležití všetci: kníhkupci malí i veľkí, lokálni aj celoslovenskí, dlhoroční aj tí, ktorí do tohto krásneho sveta vstúpili len nedávno. Preto ďakujeme, že ho tvoríte spolu s nami všetkými.

V zozname chýba kníhkupectvo, ktoré by som chcel podporiť priamo.

Poproste niekoho z daného kníhkupectva, aby nám napísal priamo na spolocne@martinus.sk. Ak sa aj nechce zapojiť do programu priamo, stále sa bude môcť uchádzať o časť príspevku cez ZVKS.

Ako dlho bude táto akcia trvať?

Zatiaľ na dobu trvania zatvorených obchodov. Príspevky kníhkupectvám pošleme začiatkom marca.

Ako budem vedieť, že príspevok sa dostal naozaj ku kníhkupectvám?

Pokojne sa ich priamo spýtajte :-) Ak vyberiete konkrétne kníhkupectvo, príspevok pošleme priamo jemu. Ak si vyberiete možnosť podporiť kníhkupectvá všeobecne, celú sumu pošleme do Združenia vydavateľov a kníhkupcov Slovenska (ZVKS), ktoré je stavovskou organizáciou slovenského knižného sveta a postará sa o rozdelenie prostriedkov medzi jednotlivé kníhkupectvá na Slovensku.

„Kde inde je ľudská povaha taká slabá ako v kníhkupectve?“

Henry Ward Beecher