Knihy, ktoré zhltli môjho otca - Afonso Cruz
Knihy, ktoré zhltli môjho otca
12,32 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Knihy, ktoré zhltli môjho otca

Čudesný a magický príbeh Vivalda Bonfima

1-2 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Portugalský inštitút, 2020

Už ste sa niekedy tak veľmi ponorili do knihy, že ste sa v nej úplne stratili? Presne to sa stalo Vivaldovi Bonfimovi. Keď jeho syn Elias oslávi dvanáste narodeniny, dostane kľúč od podkrovia, v ktorom sa nachádza kompletná knižnica jeho otca...

Čítaj viac

12,32 €

Dočasne vypredané,
opäť bude 30.5.2021

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Už ste sa niekedy tak veľmi ponorili do knihy, že ste sa v nej úplne stratili? Presne to sa stalo Vivaldovi Bonfimovi. Keď jeho syn Elias oslávi dvanáste narodeniny, dostane kľúč od podkrovia, v ktorom sa nachádza kompletná knižnica jeho otca. Elias sa prechádza (a občas beží) známymi dielami svetovej literatúry, stretáva sa s pánom Hydom, skamaráti sa s Edwardom Prendickom a vydá sa na misiu za Raskoľnikovom, len aby našiel svojho otca, o ktorom si celé detstvo myslel, že zomrel na infarkt. Zároveň nám poodhalí, ako sa vyvíjajú životy týchto kultových postáv aj po oficiálnom konci knihy. Neodolateľná pozvánka na magickú cestu po svetových klasických dielach od Stevensona až po Dostojevského plná svojských a čudesných postáv. Pocta čítaniu, ktoré patrí k tým najúžasnejším dobrodružstvám.

Knižnica je bludisko. Nie je to prvý raz, čo som sa v nejakej stratil. To máme s otcom spoločné. Myslím, že presne toto sa mu stalo. Stratil sa medzi písmenami, dielami, stratil sa medzi všetkými tými príbehmi, ktoré mu prebývali v hlave. Pretože naše telo tvoria príbehy, nie DNA a genetický kód, nie mäso a kosti a koža a mozog. Príbehy.
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha brožovaná väzba, Anglický jazyk, Dedalus European Anthologie
10,72 €

Dodanie môže trvať viac ako tri týždne

Kniha pevná väzba, Slovenský jazyk, Portugalský inštitút

Dočasne vypredané,
opäť bude 30.5.2021

E-knihy a audioknihy

E-kniha Slovenský jazyk, Portugalský inštitút
PDF
EPUB
MOBI
-20 %
7,13 €

Okamžite na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Ďalšie
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
1031-2 hodiny čítania
Väzba
pevná väzba
Rozmer
134×207 mm
Hmotnosť
140 g
ISBN
9788097316099
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
742153
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Portugalský inštitút

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,0 / 5

6 hodnotení

2
2
2
0
0

16
12.10.2020
pre knihomoľov je prirodzené, že si vymýšľajú, ako príbeh pokračuje
Všetci sú tak neskutočne nadšení, že ja sa až hanbím, že mňa sa toto hype asi až tak veľmi nedotýka. Knihu však dávam na prečítanie 11-ročnej, ktorá číta veľa a rada, som zvedavá, či ju zaujme... Ale spomínané knihy ešte nemá za sebou a tak verím, že spoilerovanie jej vadiť nebude. Ako ju poznám, určite sa bude zaujímať o knihy, o ktorých je reč...
Možno ich prečíta o rok, dva, tri? Ktovie.
Mŕtve duše, 451 stupňov Fahrenheita, Ostrov dr. Moreaua, či Dr. Jekyll a Mr. Hyde, atď. ...
Cez všetky tieto knižky sa prehrýza mladý chlapec a hľadá v nich stopu svojho otca. Doteraz si myslel, že otec zomrel na infarkt, nikdy ho nepoznal, ale toto je spôsob, ako sa k nemu priblížiť, pretože na 12. narodeniny od babky dostane kľúč, ktorý vedie do miestnosti plnej kníh. A práve medzi nimi je aj tá, v ktorej sa stratil jeho otec. Knižné príbehy, do ktorých mladý vstupuje, sa zreálňujú, on nimi prechádza a berie si z nich to, čo mu postavy ponúkajú a možno aj niečo viac. Formujú ho.
Cruz proste pokračuje tam, kde vyššie spomínané knihy skončili. A toto sa asi na jeho novelke vyzdvihuje najviac, pre knihomoľov je prirodzené, že si vymýšľajú, ako príbeh pokračuje. Veď aj ja si konce niekedy dotváram a pretváram podľa svojej fantázie, proste ešte aspoň na chvíľku oddialiť ten čas ísť na večeru a vrátiť sa do reality. (No dobre, JA osobne večeru nikdy neodmietnem, kniha-nekniha, trpieť hladom kvôli nim nebudem.)
Prechody medzi jednotlivými knihami a skutočnosťou môžu trochu zmiasť, a preto je určite lepšie, ak ste dané knihy čítali.
Zaujímavé sú tu grafické detaily (napr. dvojstránka s menami spisovateľov, veľmi oceňujem, že sa tam ocitla Timrava!), veľké a malé písmená, trojbodky - myslím, že vďaka nim knižku trochu ožila. Na druhej strane, mne osobne vadia prázdne strany. Aj keď chápem, že chceli kapitolu začať vždy rovnakej strane, toto mi príde ako plytvanie papierom.
A ak niekoho prekvapí záver, nech zodvihne ruku. Mňa teda nie. Veď keď sa malý začne kamarátiť s vrahom, ktorý sa s ním rozpráva celú večnosť a tak trochu ho aj poučuje (namiesto otca), tak ten koniec sa dal očakávať. A nie, toto spoiler nie je.
Dá sa o tom rozprávať asi dlho, hlavne ide o to, čo si človek z kníh zoberie a nakoľko ho formujú...
-----
Najsympatickejší nie je hlavný hrdina, ale jeho priateľ.
-----
Príbeh o slonovi som už niekde čítala, je to také coelhovské, no teraz pár minút pred polnocou (nie 7, je to presne 6,5 minút) si už nespomínam presne...
-----
Čo sa týka citátov, tak s nimi súhlasím a požičiavam si ich:
"Život často nemá žiadne pochopenie pre naše záľuby. No môj otec si aj tak brával knihy (knihy, samé knihy!) na daňový úrad a potajme si čítal vždy, keď mohol. Nie je to práve prístup, ktorý možno kvitovať, ale bolo to silnejšie ako on. Môj otec nadovšetko miloval literatúru. Pod vzormi B, tlačivami na zmenu činnosti a ďalšími papiermi so vznešenými názvami skrýval vždy nejakú knihu, ktorú si potajme čítal, a predstieral, že pracuje."
-----
"...dobrá kniha by mala mať viac než len jednu vrstvu kože, mala by mať niekoľko poschodí. Prízemie literatúre nestačí. S tým si vystačia v stavebníctve, prízemie vyhovuje niekomu, kto nemá rád schody, pomôže tomu, kto po nich nedokáže vyjsť, ale literatúra potrebuje poschodia naskladané jedno na druhom. Schody a schodiská, písmená nad nimi, písmená pod nimi."
---
Ak hľadáte knižné príbehy o rozprávkach, možno siahnite po Škole dobra a zla, alebo sérii Krajina príbehov od Colfera, alebo niečo viac fantasy. Toto pre malé deti nie je, aj keď môže lákať názvom a aj počtom strán (menej ako 100), tých 12 rokov a viac je viac než vhodných.
Čítaj viac
Stano Matkovčík
16.7.2020
Moja prvá kniha od autora
Od knihy som očakával viac. Zlákala má upútavka. Rozsahom pomerne krátky príbeh, z pointy sa dalo vyťažiť viac. Je to moja prvá kniha od tohto autora. Možno sa pozriem po niektorom jeho ďalšom diele. Čítaj viac
9

Ťažko sa vyberá päť diel a zopár obľúbených autorov. Milujem literatúru! Deň bez knihy je pre mňa neúplný. Aspoň stránku musím prečítať :-)

Ivana Zacharová
8.7.2020
Krásna vzhľadom a čarovná obsahom
S Afonzom Cruzom som sa zoznámila prostredníctvom jeho knihy Maliar pod kuchynským drezom (Tatran, 2014) a bola to láska na prvý pohľad (alebo prvú vetu). "Kým vodu môžeme držať vo fľaši, príbehy sa nedajú uzavrieť zátkou, pretože by sa pokazili." Preto, keď Portugalský inštitút publikoval jeho ďalší titul Knihy, ktoré zhltli môjho otca, bola som si istá, že láska sa ešte vystupňuje. Nemýlila som sa. Môj prvý potlesk patrí prekladateľke Zuzane Greksákovej, druhý autorke čarovnej obálky Júlii Molčanovej a tretí, samozrejme, autorovi a jeho úžasnému dobrodružstvu vo fantastickom svete literárnych diel.
Afonzo Cruz nenásilne prebúdza v detskom čitateľovi túžbu po nových a nových literárnych zážitkoch. Pretože naše telo tvoria príbehy, nie DNA a genetický kód, nie mäso a kosti a koža a mozog. Príbehy.
Neotáľajte a prijmite pozvánku na magickú cestu naprieč knihami a príbehmi v nich ukrytými. Čítanie predsa patrí k tým najúžasnejším dobrodružstvám na svete!
Kniha je primárne určená mladým čitateľom, no zaľúbenie v nej nájdu aj skôr narodení :-)
Čítaj viac
Mchael Petráš
18.6.2020
Prečo čítať knihy pre young adult
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Vďaka jednej nadšenej čitateľke som sa, napriek značne dospelému veku, dostal k tejto výbornej knihe o dobrodružstve čítania. Je napísaná s veľkou fantáziou a predovšetkým ma vrátila do dôb, kedy som sa plne ponáral do kníh, žil s ich postavami a domýšľal si ich osudy. Určite nie je len pre young adult knihomoľov, odporúčam vyskúšať, aj keď možno budete so mnou zazlievať autorovi smutný koniec. Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“