Prevádzači - Juraj Florek
Prevádzači
23,53 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
23,53 €

Bežná cena Bežne 24,90 €

Ušetríte 6 %

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Kniha je výsledkom dvojročného cestovania po zabudnutých, zväčša industriálnych, budovách na Slovensku. Spája v sebe netradičný cestopis so záujmom o odchádzajúcu architektúru. Kniha s autentickým autorským textom a atmosferickými fotografiami je historicky prvou publikáciou o fenoméne Urban Exploration (Urbex) na Slovensku. Ak vás nebavia pekne ilustrovaní turistickí sprievodcovia s informáciami o hradoch, zámkoch a folklórnych festivaloch ale radšej máte „Sex, drugs and Rock‘n‘Roll“ toto je kniha pre vás.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
304
Hmotnosť
854 g
Rok vydania
2018
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský, anglický
Vydavateľstvo
Slovart, O.K.O.
Rozmer
170×225 mm
ISBN
9788088805205
Naše katalógové číslo
305368

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,3 / 5

3 hodnotenia

1
2
0
0
0

Dock
28.3.2018
Urbex SK
Random štýlom som v metropole Západu, v jednom zo skvostov neskorokapitalistického podnikateľského neobaroka, našiel tento knižný bizár a rozhodol sa ho bez veľkého váhania crashnúť. Keďže nie som žiadny asociálny živel normálne som ho za cash kúpil a pretransportoval do môjho headquarters. Tam som v tajnej komnate do Zóny vstúpil epickou prvou stránkou a odtiaľ ju infiltroval až po post-apokalyptickú tiráž. Z textu sa vykľul slušný heavy-industriál odolávajúci jednoduchému hacknutiu. Cestu mi totižto skrížilo už na prvých thirty pages aspoň desať komárích lysín, čo tu nechali lokal-heroes Luďa Shortmoment a Johnny Balák. To, že je pre nich redakcia textu Terra Nullius ma neskôr presvedčila ešte nejedna kde-tu sa objavivšia bosorkina huspenina! Abandoned-site by the redakcia crew! Ako správny Stalker som sa však nenechal odradiť a prešiel celú, pre grammar nazis apokalyptickú, lokalitu. No čo vám budem hovoriť - bol to punk jak sa patrí! Genius Loci to síce má, ale po úspešnom výstupe zo Zóny sa nekonala žiadna katarzia, len uspokojenie, že som ten surreál konečne zdolal.
---------------------------------------------------
Zaujímavý námet a koncept, ktorý pochovávajú texty na úrovni priemerného blogu, fotografie podobnej kvality a redakčná práca, respektíve jej absencia. Utápanie textu v nezaujímavých banalitách (parafrázujem - "Iri mala aj pri treťom výlete na nohách šlapky." Vďaka Juraj! Bez tejto informácie by text nebol úplný!) a klišé (keď je pre autora každá blbosť epická, vrátane pravidelného testovacieho spúšťania sirény) na úkor skutočne zaujímavých informácií (ak aj autor stretne niekoho, kto o danom mieste vie niečo povedať, láskavo nás o tomto fakte síce informuje, ale nikdy nenapíše, čo sa to vlastne podozvedal). Na inak priemerné hodnotenie ašpirujúcej knihe, nakoniec strhávam aj tú tretiu hviezdičku, čo je môj vystrčený prostredník dvojici (!!!) jazykových redaktorov Luďke Kratochvíľovej a Jozefovi Balákovi, nakoľko také množstvo preklepov, o preformulovanie prosiacich viet a aj niekoľkých faktografických chýb, som v knihe nevidel už dlho. A to píšem ako človek, čo dostával v škole z diktátov poväčšinou trojky.
Čítaj viac
6.12.2018
Tie trojky ti príliš neverím, inak úplny súhlas! Čítaj viac
Maťa
26.3.2018
Super :)
Knižka dobre spracovaná, nie je čo vytknúť :) Páči sa mi rozdelenie po regiónoch, sprievodný text ku každej kapitole. Mne osobne tam trošku chýbajú kaštiele, ale to je len vec vkusu. Určite knižku odporúčam. Čítaj viac
Rudo
23.3.2018
Dobré, ale mohlo byť lepšie
Knihu som si kúpil zo zvedavosti, lebo fenomén urbexu je v posledných pár rokoch dosť prítomný a oslovil aj mňa. Kniha bola promovaná ako historicky prvá kniha o urbexe na Slovensku.

Vidno, že bola písaná s chuťou. Na mňa pôsobí ako súbor blogov o jednotlivých výletoch, kde je nie je núdza o osobné zážitky a vyjadrenia. Je to ako taký pohľad do zákulisia urbexových aktivít autora. Štylisticky nie sú texty úplne vyzreté, ale pôsobia o to autentickejšie.

Trochu sklamaním sú pre mňa fotografie. Prezentácia urbexu by mala byť v mojom ponímaní dosť vizuálna. Argument, že aj Ninjalicious má v knihe málo fotiek neobstojí, lebo v jeho prípade ide skôr o "učebnicu", pričom Prevádzači doslova sprevádzajú jednotlivými výletmi.
V tomto vidím slabú stránku knihy. Fotografie pôsobia dosť tmavo, čo však mohlo byť spôsobené tlačou. Niektoré fotky sú tak malé, že sú v knihe skoro zbytočne. Od výtvarného umelca som očakával aj trocha výraznejší fotografický rukopis, lebo jeho plenérové obrazy sa mi naozaj veľmi páčia.
Chýbali mi aj popisky k obrázkom. Pritom nemuselo ísť o nejaký vecne presný popis, kľudne stačilo lepšie textovo previazať obrázok s pasážou v texte. Zážitok s čítania by mohol byť o to hlbší.

Celkovo hodnotím knihu pozitívne. Odporúčam ju skôr ľuďom, ktorí už o urbexe aspoň niečo málo vedia, prípadne ho už aj zažili na vlastnej koži.
Čítaj viac

Čítaj viac

„Ak kniha nemá vplyv na náš život, činy a myšlienky, potom je škoda čítať.“

Anton Pavlovič Čechov