Veci, ktoré nikto nevie - Alessandro D‘Avenia

14,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Veci, ktoré nikto nevie - Alessandro D‘Avenia
Veci, ktoré nikto nevie - Alessandro D‘Avenia

Veci, ktoré nikto nevie

Margherita má štrnásť rokov a prechádza životným obdobím plným očakávaní, ale aj obáv: začína sa pre ňu prvý rok na lýceu... Čítať viac

Vydavateľstvo
buk, 2022
Počet strán
344

Margherita má štrnásť rokov a prechádza životným obdobím plným očakávaní, ale aj obáv: začína sa pre ňu prvý rok na lýceu... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

14,90 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Margherita má štrnásť rokov a prechádza životným obdobím plným očakávaní, ale aj obáv: začína sa pre ňu prvý rok na lýceu. Cíti sa ako každý dospievajúci človek – ako povrazolezec kráčajúci po tenkej niti zavesenej vo vzduchu. Jedného dňa si na telefónnom záznamníku náhodou vypočuje nečakanú správu. Jej otec oznamuje, že už viac nepríde domov. Pod nohami sa jej náhle roztvorí priepasť a Margherita má pocit, že ju pred pádom nik nedokáže zachytiť. Impulzívne sa preto rozhodne, povzbudená pradávnymi slovami Odysey, hľadať svojho otca na vlastnú päsť. Ocitá sa tak vo víre nečakaných a nebezpečných situácií, ktoré ukrývajú množstvo výziev, ale i odhalení. A hoci si to spočiatku neuvedomuje, práve prekonaním tejto bolestnej skúsenosti postupne dozrieva v ženu…
Čítať viac
Originálny názov
Cose che nessuno sa
Počet strán
344
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
136×204 mm
Hmotnosť
353 g
ISBN
9788097402747
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1749477
Vydanie
1
Štýl
psychologický
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Taliansko
Vydavateľstvo
buk
Pre koho
pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,9 / 5

13 hodnotení

12
1
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Book and Tea Moments
Neoverený nákup
18.12.2022
Chytí vás za srdce.
Z autorovej prvej knihy Biela ako mlieko, červená ako krv som bola unesená. A v tomto prípade sú moje pocity úplne rovnaké. To je už raz tak, keď román píše básnik. Pre mňa je D´Avenia hotovým básnikom a jeho štýl je nádherný. Plný citu, zamyslení, nádherných myšlienok i právd bez zbytočných obalov. Získal si ma svojou precíznosťou, ako si dal záležať na každej jednej vete a každom jednom slove, aby čitateľovi odovzdal všetky emócie, ktoré odovzdať v príbehu chcel. Za mňa sa mu to opäť 100% podarilo. Musím tu ešte k tomuto podotknúť, že som si jeho štýl užila podobne ako pri knihe Meno vetra či napríklad Nočnom cirkuse, ak tieto knihy poznáte…aj keď sú úplne z iného súdka. :-)
Čo sa týka príbehu, tak ten za autorovým dokonalým štýlom ani trošku nezaostáva. Rozpráva nám o živote 14-ročnej Margherity. O jej rodine, spolužiačke, učiteľovi, láske i o tých najväčších a najmenších strachoch a radostiach. A tiež o veciach, ktoré nikto nevie. Je to príbeh o mladom dievčati a zároveň je to príbeh o svete, živote a to naprieč generáciami. Opisy lásky a krásne myšlienky o živote vás chytia za srdce. Ja musím ešte spomenúť, že som si mimoriadne užila časti s Margheritinou babičkou, na ktorej nárečie využili preklad do východoslovenského nárečia. Bolo to úžasné spestrenie.
Ak to mám všetko zhrnúť, román ma jednoducho bavil od prvej až po poslednú stranu. Podáva krásny obraz o krehkosti obdobia medzi detstvom a dospelosťou a podľa mňa je výborným a kvalitným čítaním pre všetky vekové kategórie. Za mňa určite patrí k tomu najlepšiemu a najkvalitnejšiemu, čo som tento rok prečítala. Odporúčam!
Čítať viac
Emanuela Knobová
Overený zákazník
13.12.2022
"Život, ktorý neprechádza strachom, nie je životom, je to len maska, pretvárka."
"Chceš milovať a nevieš ako na to. Chceš byť milovaná a nevieš ako na to. Chceš byť sama a nevieš, ako na to. Chceš ženské telo, ale nemáš ho a keď sa konečne tvoje telo stane ženským, už ho viac nechceš. Existujú veci, ktoré ktoré ti nikto nevysvetlí. Sú veci, ktoré nikto nevie."

Nečakala som, že ma niekedy niekto osloví na spoluprácu, hoci som si to v kútiku duše aj želala. Keď ma Buď uchvátený knihou oslovili, bola som nadšená. Knižku som hneď pozrela tu na Martinuse, prečítala obsah a povedala som si - je to síce iný štýl ako som zvyknutá, ale za pokus to stojí. Pustila som sa do nej hneď ako mi prišla, ale zo začiatku sa mi to zdalo hrozne nudné...preto som potom mala totálnu čítaciu krízu, nevedela som dokopať k tomu, aby som pokračovala, aj keď som vedela, že musím. Neskôr som ju znova zobrala do ruky a konečne sa trochu viac začítala... Páčili sa mi tam mnohé myšlienky, ako tie, ktoré citujem vyššie. Na druhej strane, neschvaľujem takéto mladé vzťahy - hlavná hrdinka má 14 rokov, hoci chápem, že autor chcel poukázať na realitu dnešných dní. Taktiež sa mi tam nepáčili ani citované horoskopy (som kresťanka a neverím tomu). Ale keď mám túto knihu celkovo ohodnotiť, aj mi to veľa dalo. Klobúk dole pred umeleckou stránkou deja...veľakrát som si musela pasáž znova prečítať, aby som porozumela tomu, čo chcel autor vyjadriť. Odporúčam hlavne ľuďom, ktorí potrebujú nájsť seba samých...verím, že vás to v niečom posunie. Dávam 4 z 5 hviezdičiek.
Čítať viac
15
12.12.2022
Ked
Autor si ma získal už svojou prvou knihou Biela ako mlieko, červená ako krv, ktorá sa mi vryla priamo do srdca. Vie, ako zaútočiť na čitateľove emócie a vie s nimi narábať. Nezahráva sa, iba otvára srdcia a mysle, aby sme túžili po láske a po živote aj v tomto nedokonalom svete.
O autorovom vzdelaní svedčí jeho intelekt a vedomosti, ktoré do kníh vkladá. Ani on nevie zďaleka všetko, ale nie o tom sú jeho knihy. Tie v sebe nesú silné posolstvo dotýkajúce sa duše jednotlivca. A čím viac ľudí sa dotkne, tým musí byť svet krajší.
.
Tento príbeh je o mladučkej Margherite, ktorá len pomaly rozpína krídla, aby raz skutočne vzlietla. Do jej sveta patrí rodina, skvelý malý braček, obetavá mama, zblúdilý otec, nenahraditeľná milujúca babička, skutočná priateľka Marta, ustráchaný profesorko a Giulio, ktorého zrak prechádza až do srdca. Malý to svet a znamená tak veľa. Láska, zrada, nádej, bolesť, radosť, smútok si podávajú kľučku a je to v poriadku, pretože len nedostatky môžu zabezpečiť krásu. Emočne ma príbeh síce nevysal ako predošlá kniha, no zachoval si intenzitu písaného slova, ktorá ma napĺňa. Autorov nezameniteľný vzletný poetický štýl, doplnený v našom preklade o šarišské nárečie ma nesmierne bavil a ako správnu východniarku potešil. Múdrosti starých materí sú na nezaplatenie a táto kniha ich ponúka na každý deň zo desať, stačí načúvať a vybrať si potrebnú
Čítať viac
Mária
Neoverený nákup
8.12.2022
Hlboký príbeh, ktorý prinúti zamyslieť sa
Veľmi príjemné čítanie plné symbolov a odkazov, ktoré vychádza aj z autorovho vzdelania - toto bol naozaj zaujímavý a prínosný rozmer knihy. Samotný dej je pútavý, Alessandro d 'Avenia je výnimočný rozprávač a odkrýva vzťahy a ich dopady, ktoré sa týkajú každého z nás. Knihu by som odporúčala tak tínedžerom, ako aj dospelému čitateľovi, každý si v nej nájde veľa zmysluplných myšlienok a odkazov "zabalených" do originálneho deja. Čítať viac
7
2.12.2022
Poprosím viac takýchto kníh pre stredoškolákov
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Toto sú myšlienky, ktoré ku mne počas čítania knihy prišli jedna po druhej: Kniha ma zo začiatku nudila. Rozbiehala sa pomaly. Myslela som si, že nič nevie tak veľmi ovplyvniť vzťahy v rodine ako rakovina. Táto kniha dokazuje, že sú aj iné veci. Aj také, ktoré nik nevie. Táto veta sa opakovala v príbehu až príliš často. Popísaný príbeh sa pokojne mohol stať aj v skutočnosti. Po čase som začala byť zvedavá, ako sa vyvinie vzťah medzi Margheritou a Giuliom. Tešilo ma čítať o dvojici, ktorá nad fyzickú stránku kladie tú nefyzickú. Nevedela som odhadnúť babku Teresu a hoci mi jej príbeh prišiel napokon zbytočný, spätne chápem, že sú veci v živote, ktoré zažijeme len raz, no ich účinok trvá naveky. Tŕpla som strachom, ako to dopadne s Margheritou.

Kiežby som mala opäť 14-15-16-17 rokov a čítala túto knihu. Aj v 19-tich by mi sadla. Aj v 23. Viem, že by som ju čítala zas a znova, zastavovala sa pri silných myšlienkach a veľkých pravdách, ktoré dokážeme úplne fatálne vnímať snáď len v tom veku. Viem, že by som si jej ideál niesla dlho dlho so sebou a vnútorne rozumela veciam, ktoré nikto nevie, lebo by som ich vedela ja.
Čítať viac
11
2.12.2022
Jedna z naj kníh roku 2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Pamätáte si na svoj prvý deň na strednej škole? Ja áno. Sedela som v lavici sama, na sebe som mala čiernu mikinu a rifle, na ktoré som si vlastnoručne pripevnila cvoky. Tak to bolo vtedy v móde. Chcela som sa tváriť sebaisto, no bola som ako malá ustráchaná myška snažiaca sa splynúť s okolím.

Štrnásťročná Margherita prežíva pred náatupom na lýceum podobné pocity. Je zmätená a má strach. Nesúvisí to však len s nástupom na novú školu. Jej milovaný otec sa rozhodol opustiť rodinu a odsťahovať sa.

Giulio navštevuje rovnakú školu ako Margherite. Je to chlapec z decáku, prvotriedny vreckár, na prvý pohľad malérista a typický bad boy. V duši nosí prázdnotu, čiernu dieru. Všetko to pramení z pocitu menejcennosti, veď ktoré dieťa opustia vlastní rodičia? Bolesť sa však začne vytrácať s prvým pohľadom do Margheretiných očí, začína ju nahrádzať iný cit. Giulio ho však nepozná, nikdy ho nezažil.

"Bola to veľká, v prázdne sa vznášajúca láska. Kde inde by mohli zopakovať takýto bozk? Na nejakom piesočnom, vodnom, popolnom lôžku? A kedy? Zajtra, o rok alebo o tisíc rokov? Ani jeden z nich to nevedel, ale obaja vedeli, že sa tak raz, skôr či neskôr, stane. Či už budú živí alebo mŕtvi, stane sa tak. "

Nespomínam si, v ktorej knihe som čítala toľko nádherných opisov lásky. Autorov štýl písania bol veľmi autentický, poetický, miestami až filozofický s duchovným rozmerom. Bolo z neho cítiť, že rozumie ľudskej duši. Nielem tej mladej, stojacej na prahu života.

Kniha ale rozhodne nie je len pre mladých. Nájdu sa tam všetci. Je to emočne nabitá kniha. Dokázala som sa do nej naplno vžiť, prežívala som Margheritin strach, bolesť jej matky i snahu starej matky udržať rodinu aj napriek ťažkej strate pohromade. Ako rodenej východniarke mi "zaimponovalo" preložiť nárečie starej mamy do východoslovenského nárečia. "Jak nespraviš uzľiček, cverna še vyvľeče z ihly. Takto hovorila babka, ale nikto nechápal, že hovorí pravdu, ..."

Kniha patrí k tomu najlepšiemu, čo som tento rok prečítala.
Čítať viac
Juraj
Neoverený nákup
22.11.2022
Veľmi dobré čítanie
Román je pútavým rozprávaním o tom, ako ľudia hľadajú odpovede na dôležité životné otázky. Čitateľ každého veku si tam nájde niečo pre seba. Mladí svojho hrdinu alebo hrdinku s odvahou vykročiť do neznáma. Rodičia zase spriaznenú dušu, ktorá chápe ťažkosti s deťmi a ich výchovou. Či starší, ktorí sa snažia byť svojim deťom a vnúčatám nablízku, keď to najviac potrebujú. Určite odporúčam. Čítať viac
12

Nečítam, aby som zabila nudu, čítam, aby som žila

tinkine_knihy :)
Overený zákazník
22.11.2022
Perfetto
Sú veci, ktoré nikto nevie. Prídu časom, skúsenosťami, udalosťami, ktoré formujú našu osobnosť, našu dušu.
A tento krásny príbeh v istom smere formoval tú moju, obohatil ju a potešil.

Príbeh tak krásne napísaný, plný nádherných myšlienok a každodenných životných právd.

Keď do knihy nakuknú mladší, prekvapí ich bolesť, odvaha i zmýšľanie mladej hrdinky Margherity, ktorá v istom bode zabojuje o to, čo je pre ňu v živote dôležité, hoci má len 14 rokov. Nečakane nájde porozumenie aj lásku v chlapcovi, s ktorým sa život kruto zahral, no zároveň mu do života nahral Mitu - svetlo v temnote.

Potom nás autor zoznámi aj s mladým učiteľom, pre ktorého sú knihy prednejšie než všetko. Schováva sa za myšlienky iných, láska je preňho samozrejmosť. No osud to preňho takto nechcel a je len na ňom, aby zmenil postoj k životu a veciam, na ktorých skutočne záleží.

Príbeh mamy aj keď okrajový, má tiež osobitný zmysel, rovnako ako všetky ostatné. Stratila lásku svojho života kdesi vo všednosti dní, hoci na vine nebola len ona sama. Nebude to jediná strata, preto treba neustále myslieť na to, čo je pre nás jedinečné a starať sa o to, aby raz nebolo neskoro.

V neposlednom rade je tu babka, ktorá prežitými vecami a chvíľami vie pochopiť ako vnučku, tak aj dcéru. Dáva múdre rady každému, kto je ochotný si ich vypočuť a barz dobre gadžuje.

A potom všetci tí, ktorých autor zvečnil na papieri, i tí čo si ho prečítajú, pochopia múdru pravdu právd, že z bolesti sa rodí láska. Že treba stratiť, aby sme mohli získať. Vždy!

Autor nás krásne prenáša generáciami, približuje, čo častokrát prehliadame a obaľuje to do bolesti i radosti zároveň.
Čítať viac
Jana
Neoverený nákup
24.10.2022
Viac ako len príbeh...
Kto má rád viac ako len príbeh tak si určite príde na svoje. :) Autor otvára rôzne témy, no najviac vo mne rezonovala téma rozpadajúceho sa manželstva. Často sa hovorí, že toto je výlučne vecou manželov, no v tomto príbehu sa 14-ročná Margherita rozhodne, že sa nebude len prizerať ako ich otec opúšťa. Ďalšou veľkou témou v knihe je téma bolesti, pretože bolesť, rovnako ako láska nás formuje a robí z nás to, kým sme. S Margheritou si prežijete prvú lásku, množstvo bolesti ale i nádejí. Kniha je podľa mna vhodná pre široké spektrum čitateľov (aj vekovo) a každý si v nej nájde to svoje. Čítať viac
Lilyrose
Neoverený nákup
23.10.2022
Kniha, o ktorej treba vedieť
Zásah do čierneho! Po "Biela ako mlieko, červená ako krv" napísal Alessandro D'Avenia opäť výbornú knihu, diametrálne odlišnú ako je jeho prvotina, no rovnako očarujúcu a výnimočnú. S hlavnou hrdinkou sa budeš smiať, plakať, prežívať prvú lásku, súcitiť aj jej držať palce a možno v nej nájdeš kúsok seba - lebo všetci prežívame veci, ktoré nikto nevie. Alebo žeby niekto predsa? Čítať viac

„Nech sú naše duše z čohokoľvek, tvoja a moja sú jedno.“

After 2: Sľub - Anna Todd
After 2: Sľub
Anna Todd