Šoa na Slovensku a Katolícka cirkev - Walter Brandmüller
Šoa na Slovensku a Katolícka cirkev
12,39 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
12,39 €

Bežná cena Bežne 13,00 €

Ušetríte 5 %

Posielame do 10 dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Nemecký autor - popredný cirkevný historik – vo svojej štúdii ponúka pohľad na problematiku prenasledovania Židov počas druhej svetovej vojny na Slovensku, pričom svoju pozornosť sústreďuje na postoje a aktivity Katolíckej cirkvi, jej predstaviteľov na úrovni Svätej stolice i slovenského episkopátu, súvisiace s vtedajšími udalosťami. Podstatnú časť knihy tvoria dokumenty v originálnom jazyku a v slovenskom preklade; prvýkrát sú pospolu publikované oficiálne texty slovenských biskupov. Treba zdôrazniť, že ako dlhoročný predseda Pápežského komitétu pre historické vedy mal autor možnosť analyzovať niektoré dokumenty z Archívu Kon¬gregácie pre mimoriadne cirkevné zále-žitosti. Pôvodne kniha vyšla v nemčine (2003) a v taliančine v Libreria Editrice Vaticana (2004). Slovenský preklad bude preto zaiste zaujímavým príspevkom z cudzieho prostredia k odbornej diskusii a lepšiemu poznaniu okolností tragédie židovského obyvateľstva a vôbec dejín prvej Slovenskej republiky v rokoch 1939 -1945. Zaujímavosťou je, že kniha vyšla práve v čase, keď bol je autor, kardinál Brandmüller, na niekoľkodňovej návšteve Slovenska.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
200
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
154×216 mm
Hmotnosť
414 g
ISBN
9788089348107
Rok vydania
2013
Edícia
Libri historiae Slovaciae
Naše katalógové číslo
160020
Jazyk
slovenský
10. diel série
Monographiae
Vydavateľstvo
PostScriptum

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

1 hodnotenie

1
0
0
0
0

Ján Košiar
1.11.2013
Odporúčam prečítať
Kniha Šoa na Slovensku a Katolícka cirkev vyšla v nemčine, talianske vydanie vyšlo v Libreria Editrice Vaticana. Autor, kardinál Walter Brandmüller, emeritný predseda Pápežského výboru pre historické vedy v nej analyzuje dosiaľ neuverejnené alebo veľmi málo známe dokumenty tak v pôvodnom jazyku ako aj v preklade do slovenčiny, a podáva pozície Katolíckej cirkvi, teda Svätej stolice a slovenských biskupov v súvislosti s prenasledovaním Židov, ktoré sa dialo počas Druhej svetovej vojny aj na Slovensku.
Autor, vynikajúci odborník na cirkevné dejiny, opisuje zložité a ťažké okolnosti Slovenska v dramatickom historickom období rokov 1939-1945 a analyzuje čas i spôsoby, s akými Katolícka cirkev zasiahla, aby zachránila životy Židov, ktorí boli kruto prenasledovaní nacistami. Kardinál Brandmüller vo svojej monografii sa pokúša predovšetkým popísať náboženskú a sociálnu situáciu počas Prvej Slovenskej republiky, t. j. v rokoch 1939 - 1945, a zároveň opisuje nešťastné opatrenia prenasledovania Židov, aby napokon hovoril o reakciách Katolíckej cirkvi tak na Slovensku, ako aj ako v Ríme, vo Vatikáne.
Pokiaľ ide o reakcie biskupov, kňazov a veriacich, je veľmi zaujímavé sledovať, že aj napriek neskrývanej ľudovej nespokojnosti voči nadmernej židovskej prítomnosti v hospodárskom a spoločenskom živote Slovenska, nespokojnosť spoločnosti sa vytratila, akonáhle začali prvé diskriminačné opatrenia proti Židom a ich prenasledovanie.
Musíme tu tiež vidieť jasný rozdiel medzi väčšinovým katolíckym obyvateľstvom a početne malou skupinou tzv. nacionalistov a národných socialistov; tí druhí boli podporovaní a držaní výhradne nacistickým režimom Tretej ríše .
V tejto knihe, napríklad, po prvýkrát sú spolu publikované oficiálne texty slovenských biskupov. Okrem iného, autor mal možnosť analyzovať niektoré dokumenty z Archívu Kongregácie pre mimoriadne cirkevné záležitosti, ktoré ešte neboli sprístupnené. Dokonca aj objemná zbierka Actes et Documents du Saint-Siège relatifs à la Seconde Guerre Mondiale (Akty a dokumenty Svätej stolice týkajúce sa Druhej svetovej vojny), publikovaná v rokoch 1970 - 1981 bola tu použitá po prvýkrát .
Z týchto zdrojov vychádza, okrem iného, veľmi odlišné zhodnotenie úlohy, ktorú prezident Slovenskej republiky, Dr. Jozef Tiso, katolícky kňaz , zohral v tomto kontexte. Autor upresňuje, že prezidenta republiky Tisu máme považovať výlučne za hlavu štátu, a v žiadnom prípade nie za predstaviteľa cirkvi.
Ako je známe, politické aktivity Svätej stolice – teda pápeža Pia XII. - spočívala v ovplyvňovaní slovenskej vlády prostredníctvom diplomatických kanálov, s cieľom aby sa zabránilo prenasledovaniu Židov, najmä ich deportáciám do nacistických koncentračných táborov. V tejto oblasti, najprv za kardinála - štátneho sekretára Maglioneho, a po jeho smrti v roku 1944, za monsignora Tardiniho, pápežská diplomacia zohrala svoju významnú úlohu, naozaj vynikajúco.
Pozorné a nestranné čítanie tejto knihy nám pomôže pochopiť ako správny výklad prameňov nám umožňuje vidieť v spravodlivejšom svetle príspevok pápeža Pia XII. a úsilie vatikánskej diplomacie pri záchrane Židov vystavených nacistickému barbarstvu.
Toto dielo kardinála Brandmüllera prispieva k vyvráteniu všetkých falošných obvinení a zákerných podozrení, ku ktorým došlo, a ktoré pretrvávajú až do dnešných dní. Aj na Slovensku. Kniha Šoa na Slovensku a Katolícka cirkev je určite obohatením slovenskej historiografie ohľadom Prvej Slovenskej republiky.Čítaj viac

Čítaj viac

„Čítanie = najlepšie učenie.“

Alexander Sergejevič Puškin