Uhádneš, komu patria Tajomné knižnice?   Súťažiť
Ida a jej neznáma cesta - Michal Škombár, Michal Škombár, 2022

13,00 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Ida a jej neznáma cesta

Michal Škombár, Ida a jej neznáma cesta - kniha napísaná bradou. Život jedenásťročnej siroty Idy Kralovič sa točí okolo práce v hostinci. Jeho majiteľ Lojzo jej robí zo života... Čítať viac

Vydavateľstvo
Michal Škombár, 2022
184 strán
3-4 hodiny čítania

Michal Škombár, Ida a jej neznáma cesta - kniha napísaná bradou. Život jedenásťročnej siroty Idy Kralovič sa točí okolo práce v hostinci. Jeho majiteľ Lojzo jej robí zo života peklo. V úteku jej bráni živý labyrint... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

13,00 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Naši škriatkovia odporúčajú

Ida a jej neznáma cesta - Michal Škombár, Michal Škombár, 2022
13,00 €

Viac o knihe

Michal Škombár, Ida a jej neznáma cesta - kniha napísaná bradou.

Život jedenásťročnej siroty Idy Kralovič sa točí okolo práce v hostinci. Jeho majiteľ Lojzo jej robí zo života peklo. V úteku jej bráni živý labyrint, ktorý je všade navôkol. Ida nedokáže sama prejsť cez bludisko, potrebuje pomoc niekoho, kto pozná cestu. Jedného dňa zavíta do hostinca sršeň Igor Veľký, ktorý prinesie nádej do jej života. V magickom príbehu sa prelínajú ľudské hodnoty s emóciami, ktoré sú jemne okorenené dávkou humoru. Temnota, ktorá číha za rohom sa snaží rozširovať svoje pôsobisko a pohltiť celý svet. Vydajte sa aj vy na cestu spoločne s hrdinami tohto príbehu a prežívajte s nimi dobrodružstvá.
Čítať viac
Počet strán
184
Väzba
pevná väzba
Rozmer
138×209 mm
Hmotnosť
342 g
ISBN
9788057044406
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1582065
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Michal Škombár
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

17 hodnotení

8
6
3
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

20
25.2.2023
Názor čitateľa
Ida a jej neznáma cesta je kniha s nepochybne zaujímavým námetom. Je plná snových a mystických prvkov. Nechýbajú hlbšie myšlienky na zamyslenie a tiež v nej nájdete niekoľko alegórií. Pri čítaní som si spomenul na Malého princa či Zabudnutý príbeh. Kniha vo mne, hlavne zo začiatku, vyvolala príjemnú nostalgickú náladu. Pripomenula mi čítanie na základnej škole. Nič-menej úplne spokojný nie som. Postavy v knihe mi prišli príliš nevýrazné a ploché na to, aby utiahli takýto magický príbeh, ktorý ma dosť svojskú dynamiku a prostredie. To malo za následok, že potrebné emócie, ktoré mal vyvolať záver knihy sa u mňa nedostavili a v podstate som ním len preplával s pocitom, že možno aj samotný autor trochu stratil smer. Hodnotím slabšími troma hviezdičkami. Ak máte chuť na niečo trošku iné, neobvyklé, táto kniha môže byť to, čo hľadáte. Rozhodne, ale nesadne každému. Čítať viac
4

Jsem vášnivá čtenářka a nejen to i sama píši. Sice zatím na platformě wattpad, ale v hloubi duse doufám, že se mi někdy podaří vydat knihu.

Michaela Smažáková
Overený zákazník
24.2.2023
Toto není první kniha, kterou jsem od autora četla.

Ale teď k samotné knize.
Příběh Idy není jen tak leda jaký, autorův příběh je hned od začátku záhadný a plný dobrodružství. Mladá dívka Ida to ve svém věku nemá lehké, pracuje v hostinci a je s ní zaobcházeno jako s kusem hadru.
Kniha je tenčí, a pokud čtete pozorně, všimnete si, že obsahuje mnoho poselství. Objevuje se tu i plno zajímavých přirovnání a já smekám klobouk nad autorovou fantazií. Tento příběh ve mě zanechal spoustu pocitů a příběh Idy zůstane ve mě dost dlouho zakořeněný. A moc děkuji autorovi. Toto byl silný příběh.
Též musím říct, že i když je to moje druhá kniha od autora, dokázala mě překvapit, protože jsem vůbec nedokazala odhadnout konec

Upřímně za mě mohu tuto knihu vřele doporučit.

Vaše MM
Čítať viac
Michal Škombár
Neoverený nákup
24.2.2023
Vďaka za povzbudivú recenziu. :) Čítať viac
2
24.2.2023
Hneď, ako som sa do príbehu pustila, mala som nostalgický pocit, ako keď sa človek vráti na základnú školu a číta o hrdinoch v rovnakom či minimálne podobnom veku, a tak som si povedala, že by to vôbec nebolo zlé čítanie aj pre mladších čitateľov. Bolo to magické, bolo to snové. Tento názor som však zmenila v momente, keď sa začali objavovať prvé hlboké myšlienky, troška zložitejšie metafory i nutnosť sem-tam čítať medzi riadkami, aby človek pochopil posolstvo napísaných viet.

Naša hlavná hrdinka Ida sa zo začiatku správala ako typické jedenásťročné dieťa - nevinné s vierou v dobro ľudstva. Ako však príbeh napredoval, mala som stále silnejší pocit, že sa autor občas pozabudol a spravil z Idy už dospelú ženu, ktorá má čo-to odžité. Rozumiem síce, že na svojej púti toho zažila mnoho, nejedenkrát príliš krutého, no myslím si, že by to z malého dieťaťa nedokázalo urobiť človeka s názormi dospelej osoby. Nech už by dané udalosti boli akékoľvek.

Postavy všeobecne mi prišli také akési nijaké, uvítala by som viac hlbších informácii, aby som sa do nich dokázala vcítiť a pochopiť ich správanie. A taktiež aby lepšie vynikla magickosť celého príbehu.

Na základe vyššie uvedených skutočností musím priznať, že som sa miestami troška strácala a hovorila si, že sa možno pri písaní stratil aj samotný autor.

V závere sa knižka vôbec nečítala zle, avšak mohla sa čítať ešte omnoho lepšie a dokonca vo mne na konci mohla vyvolať aj silnejšie emócie ako len prosté: “hm, pekné”. Také to síce bolo, no ako vravím, mohlo to byť krajšie.

Príbeh teda hodnotím ako taký priemer, ktorý nikoho neurazí, avšak ani nenadchne.
Čítať viac
Michal Škombár
Neoverený nákup
24.2.2023
Ďakujem za recenziu. :) Čítať viac
18

Milujem knihy. Verím, že nie čitateľ si vyberá knihu, ale každá kniha nás osloví a príde k nám práve vtedy, kedy potrebujeme. A ak nie, ešte nedozrel jej čas :) Hovorí sa: "Povedz mi, čo čítaš, a ja ti poviem, kto si!" :) https://knihujeme-s-veron.webnode.sk/

Veronika Posová
Overený zákazník
20.2.2023
Priznám sa, zo začiatku sa mi začítavalo ťažko, nevedela som sa do deja dostať, ale čím ďalej som čítala, tým viac som príbeh hltala.

Nemožno poprieť, že autor má výbornú fantáziu, takmer na každej strane bola nejaká akcia, či dráma, ktorá našu hrdinku a jej priateľov stavala do život ohrozujúcich situácii. Miestami toho bolo na mňa aj priveľa, pretože popri všetkých tých drámach som nestíhala naplno spracovávať samotné postavy v deji, ich charaktery a emócie.

Ida, hlavná hrdinka príbehu, išla podľa mňa trošku do úzadia na úkor Igora, jej priateľa sršňa, ktorý si ma dokázal získať oveľa viac. Tiež Šavol mal za sebou silnejší príbeh, a aj keď Ida ako detská sirota mohla v čitateľovi vzbudiť ľútosť, u mňa sa nedostavila. Navyše jej príbeh mi prišiel trošku neukončený, takže uvidíme, či bude aj druhá časť, kde sa viacej povenujeme minulosti práve Idy.

Keď sme prišli k záveru a všetko zlé čo sa udialo sa začalo postupne odkrývať, nemohla som sa zbaviť pocitu, že mi to pripomína biblické odkazy - Otec, ktorý poslal svojho Syna Yoshua, aby pomohol poraziť Prízrak, ktorý nenávidí lásku, šťastie a krásu. Tiež to, ako bolo Ide neustále pripomínané, že v jej boji nikdy nie je sama, že musí veriť. Možno je to len môj subjektívny pocit.

Príbeh je veľmi pekný, aj napriek pomerne plochým postavám a rýchlej dramatizácii deja sú v príbehu jasne identifikovateľné odkazy na priateľstvo, obetovanie sa pre druhých, svedomie a aj vyrovnanie sa so smrťou blízkej osoby - v istom momente mi puklo srdce. Veľa krásnych myšlienok na zamyslenie, takže čítanie tohto príbehu rozhodne neľutujem.
slabšie 4* a budem sa tešiť na prípadné pokračovanie, myslím, že postavy nám ešte majú čo povedať.
Čítať viac
Michal Škombár
Neoverený nákup
20.2.2023
Vďaka za úprimnú recenziu. :) Čítať viac
27
13.2.2023
Michal Škombár je autorom s obdivuhodnou predstavivosťou a každá jeho kniha prináša nevšedné témy a osobitý, multižánrový príbeh s prepracovaným vizuálom. Inak to nie je ani v prípade Idy a jej neznámej cesty, dobrodružného fantasy príbehu o odvahe, nádeji a priateľstve. Samotný príbeh je veľmi kreatívny a originálny, dej s morálne jednoznačnými postavami, motivovanými zmesou minulosti, náhody a osobnosti, je veľmi intenzívny, scéna sa strieda so scénou, absentujú však pokojnejšie momenty, ktoré by vniesli vzdušnosť a rozsiahlejšie objasnenie tajomných, podivuhodných miest a predmetov. Hoci sa tu objavuje malé množstvo postáv, nie sú rozvinuté dostatočne, aby utiahli natoľko prehustený dej, zasadenie príbehu a komplexnosť námetu. Autor zvolil jednoduchú formu, namiesto rozvinutých opisov využíva množstvo prirovnaní a ukazovacích zámen a rovnako ako pri predošlej knihe aj táto by si vyžadovala väčšiu pozornosť pri jazykových úpravách, konečnej štylizácii a slovoslede.

Oceňujem však prezentované myšlienky o živote, smrti, bolesti, rodine, ktoré nútia k zamysleniu, a ak máte chuť prečítať si knihu s rozprávkovou atmosférou, v ktorej svet dokáže byť strašidelný a temný, no nie beznádejný, Ida by mohla byť práve pre Vás.
3,5/5
Čítať viac
Michal Škombár
Neoverený nákup
13.2.2023
Vďaka za úprimnú recenziu. :) Čítať viac
Adra
Neoverený nákup
1.2.2023
Táto kniha bola pre mňa od Miška premiérou, a tak som nemala žiadne očakávania. Vlastne som bola príjemne naladená a tešila som sa na samotné čítanie knihy. A tak moje neočakávania boli vlastne naplnené.

Bola som veľmi milo prekvapená, aký má autor vycibrený štýl písania. Nepoužíva žiadne jednoduché vety, naopak, vety sú rozvinuté, priam kvetnaté. A ten brutálny svet, čo dokázal v tomto príbehu vytvoriť? Wau, padla mi sánka. U slovenských autorov sa málokedy stretávame s takouto prepracovanosťou, a tak som sa pozastavovala nad každou maličkosťou a priam si to užívala, že toto vzišlo z pera slovenského autora. Napríklad ma fakt fascinovalo, že autor použil veľmi nezvyčajné mená. V príbehu nebol žiadny Jožko alebo Ferko (nič v zlom, ale strašne ma vytáča v príbehoch tento typ mien), ale ako už aj názov diela napovedá, samotná hlavná hrdinka nesie zaujímavé meno Ida.

Samotný príbeh bol veľmi zaujímavý. Miestami som mala pocit, že hlavnou postavou tu nie je len Ida, ale aj jej spolucestovatelia Igor a Šavol, ktorí mali tiež zaujímavé príbehy a vychodili si v knihe “vlastnú cestu”. Autor nám príbeh rozpráva skôr skrz opisy, ako dialógy, a tak sa predstavivosti medze nekladú.
Tento príbeh rozhodne nie je obyčajný. Každý si v ňom nájde niečo, či už malý alebo veľký, stačí sa už len do knihy ponoriť.
Čítať viac
Michal Škombár
Neoverený nákup
2.2.2023
Vďaka za úprimnú recenziu. :) Čítať viac
7
24.1.2023
Kúzelné..!
Ida je 11-ročná sirota pracúca v hostinci pre hostinského Lojza, ktorý ju vykorisťuje, ako sa len dá. Aby ušla pred týmto životom, musí prejsť labyrintom, čo vôbec nie je ľahká úloha. Jedného dňa uprosí sršňa Igora, aby jej pomohol prejsť na druhú stranu labyrintu a tu sa začína písať príbeh Idinej neznámej cesty…;)

Keď ma oslovil autor knižky, či si neprečítam jeho knižnú novinku, neváhala som ani sekundu. Jeho tvorbu už dobre poznám a zaručene ma vždy dokáže prekvapiť. Každý jeho príbeh je úplne iný od toho predošlého a zásadne je iný od čohokoľvek, čo som doteraz čítala. Jeho knižky majú vždy veľmi špecifickú atmosféru a široku škálu pocitov, ktoré dokážu v čitateľovi vyvolať. Inak tomu nebolo ani pri Ide a jej neznámej ceste. Všímam si, ako sa autor štylisticky posúva každou ďalšou knihou a vidieť, že stále napreduje.

Idin príbeh je milý, neľahký, plný nádeje a jeho priam až snové prevedenie robí z knižky multigeneračný počin. Mladší čitateľ môže príbeh vnímať rozprávkovo a ten starší tam objaví mnoho silných myšlienok a ponaučení. Čitateľ po celý čas netuší, kam sa bude príbeh uberať. Je to tak zvláštne nepredvídateľné a to aj vďaka originálnemu svetu, ktorý autor vytvoril. Jeho zákutia a nuansy sú odhaľované pomaly a postupne, takže neviete, čo Vás čaká za najbližším rohom.

Ja som si príbeh užila a už teraz sa teším, co ďalšie nám autor prinesie. Hoci sa každá autorova kniha svojím spôsobom vymyká normálu, Ida a jej neznáma cesta je aj vrámci jeho tvorby osobitá a iná. Takže sem s ďalším prekvapením..!
Čítať viac
Michal Škombár
Neoverený nákup
24.1.2023
Vďaka za peknú recenziu. :) Čítať viac
1
23.1.2023
Návrat do detstva
Pre mňa mala táto knižka kúzelný nádych, a to nielen svojou krásnou obálkou. Spôsob, akým bola napísaná a ako bol vyrozprávaný príbeh, mi totiž pripomenul čítanie v detstve. Aj vtedy som mala nos neustále strčený medzi popísané stránky a nasávala dobrodružstvá hrdinov a ich nečakaných výprav za sedmero horami a sedmero riekami.

Malá sirota Ida je tiež plná ideálov a snov, že jedného dňa prebáda šíry svet a nájde cestu skrz bludisko, ktoré ju od neho delí. Pomôcť by jej mohol čmeliak Igor, ktorý je v hostinci, kde Ida pracuje, pravidelným návštevníkom a ktorý vraj pozná cestu z bludiska von.

A tu sa začína nielen ich malá výprava, ale aj zrod puta, ktoré je omnoho silnejšie ako obyčajné priateľstvo. Na svojej ceste stretajú mnoho zaujímavých postavičiek a musia sa boriť nielen s nečakanými nástrahami, ale možno nakoniec zachrániť celý svet.

Kniha je plná pekných prirovnaní a skrytých významov, z ktorých si podľa mňa každý čitateľ vezme to svoje a v ktorých možno nájde aj niečo zo seba - či už ste dávno dospelí, skoro dospelí alebo ešte len deti.

Ešte väčšie čaro malo pre mňa čítať knižku počas sviatkov, kedy sa všade okolo mihali rozprávky a také to magické pozlátko Vianoc. Aj túto knižku by som si hravo vedela predstaviť ako roztomilo spracovanú rozprávku, ktorú by dávali každý rok niekde medzi “Perinbabou”, “Popoluškou” a “S čerty nejsou žerty”.

Vždy, keď som knihu otvorila, akoby som mala opäť desať a na nose tie detské ružové okuliare (aj doslova, naozaj som také mala), s ktorými som mohla byť kýmkoľvek som chcela - trebárs aj bojovať so sedemhlavým drakom alebo lámať kliatby.
Čítať viac
Michal Škombár
Neoverený nákup
24.1.2023
Ďakujem za peknú recenziu. :) Čítať viac
16
28.12.2022
Príbeh pre malých i veľkých
Ida a jej neznáma cesta je príbeh, v ktorom si nájdu svoje deti i dospelí. Opisuje rôzne dobrodružstvá 11-ročnej siroty Idy, stretnutia s mnohými nevšednými bytosťami, boj proti nepriateľovi a zároveň medzi riadkami skrýva odkazy na vážnejšie témy (napríklad smrť blízkeho človeka, ľudské svedomie a podobne).

Ida to vo svojom krátkom živote nemala jednoduché. Bola zvyknutá na kruté zaobchádzanie, preto keď dostala príležitosť ujsť z hostinca, v ktorom bola slúžkou, neváhala ani chvíľu. Páčilo sa mi na nej, ako sa dokázala tešiť z každej maličkosti, vždy mi to vyčarovalo úsmev na tvári. Chvíľu sa správala ako typické dieťa, inokedy na mňa pôsobila ako dospelá žena, ktorá má toho za sebou už veľmi veľa. Tomu sa však nemožno čudovať, keďže bola svedkom viacerých krutostí.

Našla si dvoch, na prvý pohľad dosť netradičných kamarátov, no postupne sa ukázalo, že táto trojica sa veľmi pekne dopĺňa. Navzájom si do života vniesli to, čo im tam doteraz chýbalo. Ida našla niekoho blízkeho, kto ju mal rád, chránil ju a staral sa o ňu, Igor a Šavol zasa niekoho, kto im vniesol svetlo a chuť do života.

Musím sa priznať, že hoci autorovi vyšlo už niekoľko kníh, zatiaľ som od neho nič nečítala. Jeho štýl písania mi však sadol a príbeh sa mi čítal dobre. Vymyslel naozaj zaujímavý svet, postavy a zápletku a celkom by som privítala, keby niektoré veci dostali viac priestoru. Zo záveru však mám pocit, akoby si autor pripravil priestor na pokračovanie príbehu, takže ak sa ho dočkáme, možno niektoré veci budú ešte dovysvetlené (naozaj v to dúfam, keďže mám niekoľko nezodpovedaných otázok, na ktoré by som rada poznala odpoveď).
Čítať viac
Michal Škombár
Neoverený nákup
29.12.2022
Ďakujem za peknú recenziu. :) Čítať viac
19
V korunách stromov - Richard Powers, 2020
Práve čítam
V korunách stromov

Nadšená knihomoľka, ktorá píše o knihách aj na Instagrame → @citam_citas.

Lea Vasková
Overený zákazník
24.12.2022
Autor nám príbehom o Ide Kralovič predstavuje cestu plnú dobrodružstva, odvahy a priateľstva, ktorá určite ulahodí mladšiemu čitateľovi.

Milujem predstavu čarovnej krajiny, kde sršne jedia kravy, nepreniknuteľný labyrint na vás vyťahuje tie najhoršie strachy a sovy prehovoria, iba ak je to naozaj nevyhnutné… (teda, nie žeby na mňa sovy hovorili bežne)

Príbeh Idy a jej priateľov bol zaujímavý. Užila som si ich putovanie aj myšlienku knihy. Na začiatku ma trochu prekvapili vety, ktoré sa mi zdali nedotiahnuté, ale postupne som si zvykla. Na konci ma trochu vyrušili moderné výrazy, ktoré z doterajšieho jazyka trochu vyčnievali, ale celkový dojem z knihy to neskazilo. Vlastne, veľmi by som ocenila, ak by mala knižka pokojne aj o sto či dvesto strán viac a niektoré časti by boli rozpracované podrobnejšie, pretože náhle rozhodnutia postáv a príčiny ich konania mi prišli vysvetlené narýchlo a čitateľ by sa v nich mohol strácať.
Čítať viac
Michal Škombár
Neoverený nákup
24.12.2022
Vďaka za úprimnú recenziu. :) Čítať viac

Michal Škombár

Čítať viac

„A já doufám, že jednou na hřišti nebo v reklamní agentuře s panoramatickými okny pochopíš, že odvážný není ten, kdo se pouští do rvačky a neví, jestli vyhraje, nebo prohraje. Odvážný je ten, kdo ví, že by vyhrál, ale nechá to být. “