Narodila som sa pod šťastnou hviezdou - Elena Lacková, Milena Hübschmannová, Robert Gabris (ilustrátor), BRAK, 2023

16,52 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Narodila som sa pod šťastnou hviezdou

Elena Lacková ako jedna z prvých začala hovoriť o rómskom holokauste – resp. o utrpení Rómov počas druhej svetovej vojny, a to takmer hneď po jeho konci. Jej kniha poskytuje... Čítať viac

4,8 54 hodnotení
Vydavateľstvo
BRAK, 2023
344 strán
5-6 hodín čítania

Elena Lacková ako jedna z prvých začala hovoriť o rómskom holokauste – resp. o utrpení Rómov počas druhej svetovej vojny, a to takmer hneď po jeho konci. Jej kniha poskytuje jedinečný pohľad na rómsku kultúru, dejiny Rómov na Slovensku v 20. storočí... Čítať viac

  • Flexi väzba
  • Slovenčina
18,50 €

16,52 €

-11 %
Na sklade > 5 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 36 knižniciach. Požičať v knižnici

Z kolekcie: Reportáž a biografia

Zobraziť viac kolekcií

Z kolekcie: Život ako inšpirácia (životopisy)

Zobraziť menej kolekcií

Naši škriatkovia odporúčajú

Rebecca Yarros. Všetkými zmyslami. Lindeni, 2024
Narodila som sa pod šťastnou hviezdou - Elena Lacková, Milena Hübschmannová, Robert Gabris (ilustrátor), BRAK, 2023
16,52 €
#knihyroka2023 Aj tento titul patrí medzi náš výber Kníh roka 2023

Viac o knihe

Elena Lacková (1921 – 2003) ako jedna z prvých začala hovoriť o rómskom holokauste – resp. o utrpení Rómov počas druhej svetovej vojny, a to takmer hneď po jeho konci. Už v roku 1949 napísala a so svojimi blízkymi z rómskej osady vo Veľkom Šariši naštudovala divadelnú hru Horiaci cigánsky tábor, s ktorou obišli takmer celé Československo a mali viac ako sto repríz. Elena Lacková o utrpení Rómov počas druhej svetovej vojny začala hovoriť a písať o niekoľko desaťročí skôr, ako sa o tejto téme začalo verejne hovoriť v Európe. Bola to jedinečná rozprávačka s obrovským citom pre príbeh, ale aj pre detail a presvedčila nás o tom najmä v knihe Narodila som sa pod šťastnou hviezdou. Ide o unikátne literárne dielo, ku ktorému by sme len veľmi ťažko hľadali v rómskej literatúre prirovnanie.

Text, ktorý sa nielen veľmi dobre číta, ale poskytuje jedinečný pohľad na rómsku kultúru, dejiny Rómov na Slovensku v 20. storočí, rómske tradície, myslenie, hodnoty či spôsob života. Ako vraví zostavovateľka knihy Milena Hübschmannová: „Jej meno pôsobilo ako hviezda nádeje, ktorá vyvedie rómsky ľud z nepochopenia medzi Rómami a gadži. Lacková napísala prvú rómsku hru, nacvičila ju so svojimi príbuznými v chatrči cigánskej osady; písalo sa o nej s obdivom v novinách, pozdvihla romipen z blata ignorantského opovrhnutia.“

Mi del o Del bacht sasťipen,
o jilo phundrado achalipnaske the kamibnaske.
Daj Boh šťastie a zdravie,
srdce otvorené porozumeniu a láske.


Vydanie publikácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín a Fond na podporu umenia.
Čítať viac
Počet strán
344
Väzba
flexi
Rozmer
130×196 mm
Hmotnosť
450 g
ISBN
9788097440916
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
1469331
Ilustrácie
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
BRAK
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

54 hodnotení

47
4
1
1
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Martinus
6
Amfitryon - Moliere, 2023
Práve čítam
Amfitryon

Som srdcom knihomoľ a liberál v literárnych žánroch. Prečítam si všetko, čo ma zaujme, čo má hĺbku a mám najradšej, keď po prečítaní knižky nadobudnem pocit, že som iným človekom.

Kristína Králiková
Knihkupec
9. februára 2023
Inšpiratívna Elena Lacková

Vďaka vydavateľstvu Brak vyšla kniha Narodila som sa pod šťastnou hviezdou v slovenčine a my máme jedinečnú možnosť nazrieť do života výnimočnej ženy, ktorou Elena Lacková bola.
Pani Elena Lacková bola emancipovaná žena, prvá spisovateľka rómskeho pôvodu, ktorá sa stala súčasťou Spolku slovenských spisovateľov, no zároveň bola matkou, starala sa o domácnosť a pomáhala druhým ľuďom doslova po celom Slovensku.
Vyrastala v skromných podmienkach a už ako dieťa musela pracovať na poli. Napriek tomu sa vzdelávala, milovala knihy a svoju kultúru. Spravila neskutočne veľa dobra, hoci sama v určitom období existenčné problémy.
Kniha je jej rozprávaním a súborom spomienok na vojnu, komunistický režim a na časy porevolučné. Vďaka autentickosti rozprávania máme šancu sa aj my povzdelávať, uvedomiť si niektoré súvislosti a rozpustiť predsudky, ktoré sú stále v našej spoločnosti prítomné.
Nepremeškajte šancu dozvedieť sa viac o rómskej kultúre a ich živote na Slovensku, ktorý bol za akéhokoľvek režimu veľmi zložitý. Je obdivuhodné, že napriek neľahkému životu si Elena Lacková dokázala povedať, že sa Narodila pod šťastnou hviezdou.

Čítať viac

Tiež by som chcela, aby táto kniha bola povinná. Nedávno som hovorila, že vášniví ľudia sú najkrajší na svete. Rada by som svoje tvrdenie opravila. Myslím, že okrem nich medzi najkrajších patria aj ľudia empatickí. Je neuveriteľné, že niektorí dokážu ostať empatickí i v bolesti. A v nebezpečenstve. Veľmi to obdivujem, takí ľudia sú pre mňa vzorom rovnako ako Elena Lacková. Rómka, ktorá v utrpení dokázala meniť svet. Poriadne poznať svoj domov, v ňom krásno, šťastie, ďalej to rozmnožiť, prinášať tam, kde nie je vítané. Často odmietnutá, ale vždy láskavá. Otvárala dvere, ktoré sa iným otvárali samé, no pred ňou boli zamknuté. Táto kniha je o jej živote, ale taktiež o životoch všetkých tých, ktorých sme poslali na okraj našej spoločnosti. Je to autentický text o láske, veľkosti, maličkostiach, kráse, obrovskej ženskej sile, slabosti, predsudkoch. O rómskej kultúre, domove takisto krásnom a dôležitom ako je domov môj. Som vďačná, že Elenina kniha vyšla v slovenčine a je preložená vo viacerých jazykoch. Teším sa jej popularite. Ešte si prajem, aby okrem povinnej literatúry bola tiež v rómčine, nech v nej rómsky jazyk žije a pripomína nám tak, že aj to je niečí domov.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

pred týždňom
Ak si po anotácii tohto titulu myslíte, že budete iba mrhať časom aj s prostriedkami, prosím skúste svoj názor ešte prehodnotiť. Pretože ako sa vraví, keď neprší, aspoň kvapká, nie? A ja som tak nesmierne vďačná aspoň za túto kvapku vlahy na púšti etnického vývoja. Pri knihe Narodila som sa pod šťastnou hviezdou totiž už samotné slovo cigáň má úplne iný prízvuk. Nadobúda celkom nový význam i rozmer. Málokto, či v minulosti alebo dnes vie tak pekne rozprávať o dôstojnosti, ľudskosti, zdravých hodnotách a domovine bez toho, aby svojimi spomienkami zahmlieval skutočnosť. A to teda Elena Lacková nemala zrovna najľahšiu štartovaciu čiaru. Ale vidíte, keď sa chce, dejú sa veľké veci. Šancu fungovať ako spúšťací signál, nech sa viac slnka v hlavách rozsvieti využila naozaj na maximum. Bez debaty je výnimočný vzor hodný nasledovania. Čítať viac
Zdenka M.
Neoverený nákup
19.12.2023
Kniha, ktorú by si mal prečítať každý
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha ktorá je must have minimálne pre presovcanov a okolie. Myslím že je to vzácny klenok slovensko-romskych vzťahov, neviem či som čítala podobnú knihu. Cítila som sa naozaj ako pri babke, ktorá mi rozpráva svoj život. A človek len žasne ako to niekedy bolo... Z tohto pohľadu je to kniha veľmi obohacujúca a ak by som pracovala s rómskymi deťmi, čítavala by som im to, aby vedeli, že môžu byť hrdí na svoj pôvod. Vzácne čítanie Čítať viac
9

Neznášam knihy a nerád čítam. Toto konštatovanie sa ma však netýka, nakoľko opak je pravdou. Milujem knihy a hru so slovami. Budem k Vám úprimný, neviem klamať. Iba ak sám sebe. Mám rád knihy, no nie všetky a len niektoré. Nebudem si klamať. Všetko je relatívne. Aj pravda, aj knihy, aj knihy o pravde, aj pravda o knihách. Ako hra so slovami. Ako láska ku knihám. Ako láska. Hory prenáša.

Michal Jokel
Overený zákazník
18.12.2023
O kham sitinel prekal sakoneste (Slnko svieti pre každého)
Chytľavá, veľmi čtivá, obzory rozširujúca kniha, ktorá je svedectvom doby a zároveň svedectvom plodného a pestrého života jednej inšpiratívnej ženy, ktorá sa dokázala aj napriek okolnostiam presadiť vo svete gádžov. Zároveň však nikdy nezabudla odkiaľ pochádza a ostala verná svojej komunite. Kniha funguje tak v rovine náhľadu do života, kultúry a tradícií rómov, ako aj náhľadu do života samotnej autorky. Nemožno inak ako odporúčať. Čítať viac
1

Knihy a ja patríme k sebe :-) Od momentu, ako som sa naučila čítať, sa mojím najobľúbenejším miestom stala knižnica. Vďaka hrdinom v príbehoch som zažívala najneobvyklejšie dobrodružstvá, prvé lásky, spoznávala životné príbehy i dejiny. Neskôr som začala nielen čítať, ale i písať. Časť môjho života som strávila ako knihovníčka. Dnes sú pre mňa knihy balzamom na dušu, čas, ktorý strávim čítaním, je zmysluplne využitým oddychom a kníhkupectvá sú najvyhľadávanejším obchodom počas nákupov. Mojím obľúbeným životným mottom je: "Všade kvitnú kvety pre toho, kto ich chce vidieť."

Marcela Palubová
Overený zákazník
30.11.2023
Skvelá!
Knihu som dostala ako darček. Nevedela som, či sa mi bude páčiť, ale je to skvelá kniha. Nútila ma zamyslieť sa, ponúkla mi úplne iný pohľad na rómsku problematiku. Ako dieťa som rada čítala Rómske rozprávky od autorky Lackovej, to mi tento zážitok z čítania ešte umocnilo. Určite stojí za kúpu. Aj som sa zasmiala, aj zamyslela, aj zosmutnela... Čítať viac
7

Mám rada knihy, hlavne tie dobré, t.j. môžu byť aj ťažšie. Úplné oddychovky nečítam. Čas na čítanie si musím hľadať popri ostatných povinnostiach, tak mi je vzácny. V poslednom čase striedam knihy o histórii, detektívky, rodičovské a niečo z osobného rozvoja. Kvôli práci (ale aj pre zábavu) čítam anglické knihy - zjednodušené verzie.

Hanka Žernovičová
Overený nákup
11.10.2023
Dobre, pútavo napísaná kniha, kde sa na životnej púti jedného človeka odzkadľuje hisotrický vývin krajiny. Čítať viac
Tamara Mackov
Overený zákazník
13.9.2023
Must-have každej slovenskej knižnice
Niečo medzi autobiografiou a sociálnou štúdiou. Kniha o živote jednej inteligentnej Rómky, ktorú síce nemôžeme brať ako presnú históriu Rómov na Slovensku v 20.storočí, hoci nám veľa napovie o tom, ako sa žilo v osade na východe počas vojny a následného budovania "lepších zajtrajškov". Náhľad do sveta, ktorý je nám, narodeným o pár desiatok rokov neskôr a pár stoviek km ďalej, vzdialený rovnako ako subsaharská Afrika, hoci patrí do našej histórie. Pani Lacková je vzácny fenomén, spájajúci rôzne generácie, etniká, spoločenské zriadenia a hlavne majoritu s "nevzdelanou" minoritou. V tejto knihe obrovský potenciál jednotlivca víťazí. Takéto Eleny potrebujeme čítať, poznať, hovoriť s nimi a o nich, lebo toto je naša ústna história (oral history). Čítať viac
27.7.2023
Narodila som sa pod stastnou hviezdou je dielo kde si nedovolim strhavat hviezdicky uz len preto, ze to nie je fikcia ale fakt a my mame moznost precitat si zazitky zeny, ktora predbehla dobu a o ktorej som nemala sajn kym nevysla tato kniha. Priblizuje sposob zivota romov v minulosti a tym padom aj spoluzitie so Slovakmi. Ale hlavne je to pribeh Eleny, ktorá nemala rada predsudky a verila v zmenu. Je to vzacny text. Čítať viac
Miriam Šimočková
Overený nákup
26.7.2023
Smutno-krásne rozprávanie z nášho kraja
Smutno krásne a neuveriteľne reálne rozprávanie z nášho kraja, ktoré nastavuje zrkadlo, opisuje život v osade a odpovedá na nevyslovené otázky. Čítať viac
Silvia Hudáčková
Neoverený nákup
1.7.2023
Kniha, ktorá vám pomôže pochopiť našich Rómov a zároveň vás vzdelá o ich histórii a zvykoch. Nie je to však žiadna nudná encyklopédia, ale úplne strhujúci životný príbeh výnimočnej rómskej ženy. Čítať viac

„Pravda nie je vždy krásna, ale aj napriek tomu po nej túžime.“

Príbehy na dobrú noc pre rebelky 2 - Elena Favilli, Francesca Cavallo, 2018
Príbehy na dobrú noc pre rebelky 2
Elena Favilli, Francesca Cavallo