Hľadanie zmyslu života (špeciálne vydanie)
E-kniha

Napriek všetkému povedať životu ÁNO

Len málo kníh zanechá v čitateľovi taký silný dojem ako táto. Autor, svetoznámy neurológ a psychiater, ju napísal po prepustení ... Čítať viac

4,7 157 hodnotení
Vydavateľstvo
Eastone Books
253 strán
4-5 hodín čítania

Len málo kníh zanechá v čitateľovi taký silný dojem ako táto. Autor, svetoznámy neurológ a psychiater, ju napísal po prepustení ... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

9,19 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Hľadanie zmyslu života - Viktor E. Frankl, Eastone Books, 2011
PDF EPUB MOBI
Slovenčina, 2011
Ihneď na stiahnutie

6,95 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Len málo kníh zanechá v čitateľovi taký silný dojem ako táto. Autor, svetoznámy neurológ a psychiater, ju napísal po prepustení
z koncentračného tábora, no nejde o vyratúvanie krutostí, ale o originálnu psychoanalýzu vychádzajúcu z autorovho prístupu k hľadaniu zmyslu vlastnej existencie a života.

Doteraz sa z nej predalo viac ako 10 miliónov výtlačkov a bola preložená do vyše 30 jazykov. Toto vydanie navyše obsahuje: predslov autora bestsellera Chlapec v pásikavom pyžame, doslov psychoanalytika, list, ktorý Frankl napísal bezprostredne po návrate z koncentračného tábora v roku 1945, spomienkový príhovor pri príležitosti 40. výročia oslobodenia koncentračného tábora v Türkheime, spomienkový príhovor pri príležitosti 50. výročia invázie Hitlera do Rakúska, slovník pojmov a chronológiu života autora a holokaustu.
Čítať viac

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

157 hodnotení

119
24
10
1
1

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

„Človeku môžu vziať všetko okrem jednej veci: poslednej ľudskej slobody - zvoliť si svoj postoj za akýchkoľvek okolností, nech sa deje čokoľvek, zvoliť si svoju vlastnú cestu.“

Frankl bol rakúsky psychiater židovského pôvodu, ktorý sa s celou rodinou dostal do Osvienčimu. On jediný prežil a po oslobodení spísal svoje zážitky, ktoré použil ako základ nového psychoterapeutického smeru – logoterapie. Tenučká knižka len so 150 stranami sa skladá z dvoch hlavných častí – života v koncentračnom tábore a teórii logoterapie. Nie je to ucelený príbeh, skôr výber z udalostí, na ktorých ilustruje správanie sa spoluväzňov i jeho samého. Kratšia časť venovaná teórii je tiež popretkávaná príkladmi z vlastnej praxe.
Toto je kniha, ktorá ma obohatila viac než všetky motivačné príručky dohromady. Je písaná jednoduchým a prívetivým jazykom, takže som mala pocit, akoby som sa zhovárala s blízkym rodinným priateľom. Na rozdiel od moderných „self-help“ príručiek s množstvom vaty v tejto nie je ani jedno slovo naviac. Začala som ju čítať ešte v čase pred koronou, no v tejto situácii by mohla byť pre mnohých ešte aktuálnejšia: dáva totiž návod, ako prežiť psychicky ťažké situácie, nenechať sa zlomiť okolnosťami, ale napriek všetkému povedať životu ÁNO.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Ľudmila Sabová
Neoverený nákup
5.2.2024
Autor priniesol napriek prežitým hrôzam v koncentračných táboroch posolstvo nádeje. V knihe, ktorá sa stala jednou z kľúčových kníh pre môj život. Pozoruhodnej knihe, ktorá poukazuje na to, že v hĺbke duše túžime žiť život, ktorý má zmysel. To ostatné sú len náhražky, ktoré nám zaslepujú zrak. Čítať viac
Mária Jendrejovská
Neoverený nákup
19.9.2023
Hľladanie zmyslu života
Autor povzbudzuje čitateľa k hľadaniu zmyslu života v náročných situáciach, prežité utrpenie obohacuje osobnosť o novú skúsenosť, podporuje rast v jeho charakteru, vedie k hlbšiemu chápaniu svojho prostredia vytvára morálnu silu podielať sa na tvorbe spoločenského dobra Čítať viac
7.9.2023
Zmysel života
Esenciálna publikácia, ktorá by nemala chýbať v knižnici nikomu, kto sa ako tak zaujíma o psychológiu a o to, ako mohlo vyzerať žitie vo vyhladzovacích táboroch počas druhej svetovej vojny.

Viktor E. Frankl, nám čitateľom ponúka sondu do svojho života - a nie len do toho svojho -, ale aj do života miliónov iných, ktorí si museli vytrpieť tento akt voči ľudskosti. Nehumánny, neľudský, nespravodlivý, zbytočný, zbabelý - aj týmito slovami by sa dal popísať prečin, ktorí spáchali nacisti na existencii tých, ktorí boli nútene vrhnutí do života v lágri. Viktor Emil Frankl dokázal nájsť proti liek na túto situáciu, ktorou bola okrem iného neoblomná vôľa, ochota nevzdať sa, neustále myslenie na svojho manželku. No hlavným aspektom sa nakoniec stalo to, že aj napriek najnepriaznivejším podmienkam, v ktorých sa môže jedinec ocitnúť, dokázal nájsť a dať životu zmysel. Týmto svojím prístupom sa snažil obohatiť čo najväčšie množstvo osôb.
Čítať viac
Peter Lehotský
Neoverený nákup
14.8.2023
Frankl, Hľadanie zmyslu života
Autor autenticky zobrazuje čas strávený v koncentračnom tábore, príbehy, ktoré ho oslovili a približuje čitateľovi svoj duševný stav ako aj spôsob hľadania zmyslu života aj v takých krutých podmienkach. Autor vyjadruje, že v každých aj neľudských podmienkach si človek môže nájsť to čo ho núti prežiť a dožiť sa lepšej budúcnosti. Knihu by si mal prečítať každý človek, ktorý zapochyboval, či má zmysel žiť a prekonávať prekážky , ktoré v živote máme. Čítať viac
10.6.2023
Autor opisuje svoj zazitok z kon. tabora ktory podlozil zaklad jeho psychoterapeutickej metody, kniha je strucna 1/2 je biografia a druha 1/2 sa venuje podstate logoterapie kde su pouzite priklady na skusenostiach pocas Holocaustu. Pacila sa mi a otvorila mysel sposobom ze dokazeme vytazit z kazdej situacie nieco prospesne pre nas rast ak to dokazal autor na mieste kde ludska dostojnost a ludsky zivot bolo len obycajne cislo dokazeme to aj my v nasich pomerene pohodlnych zivotoch. Odporucam ako povinnu literaturu. Čítať viac
Janulka
Neoverený nákup
9.5.2023
Hľadanie zmyslu života
Knihu mi odporučil známy. Páčila sa mi, ale určite by som ju nezaradila medzi moje top knihy. Zaujalo ma tam zopár myšlienok, ktoré sú aplikovateľné i na dnešnú dobu. Za prečítanie určite stojí. Minimálne sa človek na chvíľu zamyslí nad tým, čo je schopný človek človeku urobiť... a úprimne, je to riadne desivé, že aj dnes sa dejú zverstvá. Čítať viac
Mgr. Helga Nemethová
Overený nákup
2.5.2023
Viktor E. Frank Hľadanie zmyslu života
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
ďakujeme, za klenot o ktorý sa podelím.

Život ostáva potenciálne zmysluplný za každých okolostí, aj tých najmizernejších a tak isto vždy ostáva každému človeku jeho hodnota....
Čítať viac
25.3.2023
Nájsť v utrpení zmysel
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Psychiater doktor Frankl niekedy kladie svojim pacientom túto otázku: „Prečo nespáchate samovraždu?“ V ich odpovediach môže nájsť klúč na ich liečbu. Je to cieľ logoterapie, ktorú Frankl vytvoril.

Okrem sestry mu v táboroch zomrela celá jeho rodina. Vzali mu všetko čo mal. Trpel hladom, zimou, brutálnym zaobchádzaním. Každú chvíľu očakával smrť. Ako v takej situácii dokázal psychiater nájsť zmysel života?

V podstate sa dokázali udržať nažive iba tí, ktorí stratili všetky zábrany. My vieme, tí najlepší z nás sa nevrátili.

Ľudia nemôžu pochopiť ako sme sa cítili a ako sa cítime teraz. Po príchode 95 % ľudí pri prvom výbere išlo do kremačných pecí. „Tam je tvoj kamarát, vznáša sa k nebu.“

Celý svoj predchádzajúci život som nechal za sebou. Okrem svojich nahých tiel sme skutočne nemali nič. Dokonca aj vlasy nám vzali. Ostala nám holá existencia. Počuli sme šlahanie remeňa a výkriky mučený h ľudí. Teraz to netrvalo krátko.

Spali sme na boku natlačení na seba na holých doskách čo malo isté výhody, bola zima. Nad samovraždou rozmýšľal takmer každý. Väzeň v Osvienčime sa nebál smrti, zažíval emocionálne uĺmenie. Väzňa pred ošetrovňou sa nedotklo, keď dovnútra do ošetrovne prinesli dvanásročného chlapca, ktorý pred tým musel stáť v snehu dlhé hodiny v pozore, alebo pracovať vonku v snehu bez topánok, lebo sa pre neho žiadne nenašli.

Dozorca, ktorý ma udrel palicou stál tesne vedľa mňa. V takých chvíľach to nie je fyzická bolesť, ktorá bolí najviac. Tá nespravodlivosť. Platí to rovnako pre dospelých aj deti.

Našťastie mi bol zaviazaný jeden kápo, ktorému som dával psychoterapeutické rady počas dlhých pochodov. Ustanovil ma svojim osobným lekárom.

Vnímanie reality ochablo na záchranu svojho života a života svojho kamaráta.

vae victis - beda porazeným

Láska je konečný a najvyšší cieľ, ku ktorému človek môže smerovať. To, či je osoba prítomná, alebo nie, či je vôbec ešte nažive, prestáva byť dôležité. Nič nemohlo ovplyvniť silu mojej lásky, moje rozjímanie. Vo svojej myslí som cestoval autobusmi, odomykal dvere svojho bytu. Začal som pociťovať krásu prírody.

Aký krásny by svet mohol byť. V mysli som sa zhováral so svojou ženou.

Humor sme si osvojili, keď sme sa učili umeniu žiť. Dohodli sme sa, že si budeme vymýšlať zábavné príbehy o budúcnosti, keď sa vrátime domov.

Keď nás previezli do iného tábora, ktorí nemal komín, boli sme šťastní. Chorí museli čakať na transport späť do Osvienčimu.

Väzeň prahol po súkromí a samote so svojimi myšlienkami.

V Osvienčime som sa držal pravidla, ktoré sa mi osvedčilo a ktoré použila väčšina mojich kamarátov. Odpovedal som na všetky otázky pravdivo. No mlčal som o všetkom, na čo sa ma výslovne nepýtali. Odpovedal som pravdivý vek. Odpovedal som, že som „lekár“, ale ďalej som to nerozvádzal.

Staral som sa o pacientov s týfusom. Keď sa bojová línia posúvala bližšie k nám, mal možnosť utiecť, pacient, ktorého som chcel za každú cenu zachrániť sa na mňa pozrel zúfalým pohľadom a spýtal sa: „Ty utekáš tiež?“ Nakoniec som útek odmietol. Mal som taký vnútorný pokoj, aký som nikdy pred tým nezažil.

Ten kto upadol, pretože nedokázal vidieť nejaký cieľ v budúcnosti, sa začal mimovoľne vracať do minulosti. Život sa pre takýchto ľudí stal bezvýznamným. Násla strata nádeje a odvahy môže mať smrteľný účinok.

Duševná sila je nájsť nejaký cieľ v budúcnosti.

Utrpenie prestáva byť utrpením, keď dostáva zmysel. Prežil si svoju ženu, ale keby ťa prežila ona, trpela by ona. Utrpenie dostalo zmysel.

Každá ľudská bytosť má slobodu v tom, že sa môže kedykoľvek zmeniť.

Paradoxná intencia: Strach z nespavosti? Robte opak, snažte sa zostať bdelý čo najdlhšie. Strach z potenia? Snažte sa potiť; vypotili ste liter, teraz vypotite dva litre.
Čítať viac

Vydavateľstvo Eastone Books

Čítať viac

„Policajné štatistiky sú ako bikiny. Odhalia pre niekoho málo, pre niekoho veľa, ale vždy iba toľko, ako chcel sám autor.“

Mafiánska poprava? - Peter Šloser, 2019
Mafiánska poprava?
Peter Šloser