Život sa začína!
Keď si Paula Semoková v pätnástich začala písať denník, netušila, že sa stane jej sprievodcom na celý život ani že nebude jediná, kto si ho vedie.
Po návrate... Čítať viac
Vychádzame z priemerného údaju o rýchlosti čítania 230 slov za minútu, od knihy ku knihe a čitateľa ku čitateľovi sa to však môže líšiť.
Život sa začína!
Keď si Paula Semoková v pätnástich začala písať denník, netušila, že sa stane jej sprievodcom na celý život ani že nebude jediná, kto si ho vedie.
Po návrate z Austrálie sa musí rozhodnúť nielen pre krajinu, ale aj pre toho správneho... Čítať viac
Ach, mrzí nás to, z tejto knihy sa už predali všetky výtlačky a nemáme ju na sklade my ani vydavateľ :( Teoreticky však môžete mať šťastie v niektorých iných obchodoch, ktoré ešte nepredali posledné kusy.
Chcete si túto knihu požičať z knižnice? Toto je zoznam knižníc, v ktorých ju majú. Po kliknutí na názov vás presmerujeme priamo na stránku knižnice, kde si môžete overiť jej dostupnosť a prípadne ju aj priamo rezervovať.
Džínsový denník 6
Zuzka Šulajová
Život sa začína!
Keď si Paula Semoková v pätnástich začala písať denník, netušila, že sa stane jej sprievodcom na celý život ani že nebude jediná, kto si ho vedie.
Po návrate z Austrálie sa musí rozhodnúť nielen pre krajinu, ale aj pre toho správneho...
Ach, mrzí nás to, z tejto knihy sa už predali všetky výtlačky a nemáme ju na sklade my ani vydavateľ :( Teoreticky však môžete mať šťastie v niektorých iných obchodoch, ktoré ešte nepredali posledné kusy.
Život sa začína!
Keď si Paula Semoková v pätnástich začala písať denník, netušila, že sa stane jej sprievodcom na celý život ani že nebude jediná, kto si ho vedie.
Po návrate z Austrálie sa musí rozhodnúť nielen pre krajinu, ale aj pre toho správneho muža. Bude to Ind Vilas či Lukáš Masubo? Zdá sa však, že Lukáš už má iné priority. Paula váha, až jej napokon život uštedrí prekvapenie, ktoré zdanlivo rozhodne za ňu. Alebo, lepšie povedané, vytiahne na svetlo to, čo sama v hĺbke duše vždy vedela...
Vypočujte si Knižný soundtrack k tejto knihe!
Autorka exkluzívne pre vás vybrala skladby, ktoré sa hodia k čítaniu tejto knižky. Ak si chcete prehrať všetky skladby, potrebujete mať nainštalovanú bezplatnú aplikáciu Spotify, ktorú ziskate aj po kliknutí na prehrávanie a potom "Get Spotify". V prípade problémov s prehrávaním hudby si pre inšpiráciu môžete pozrieť a aspoň vyhľadať jednotlivé skladby vybrané autorkou (napríklad cez Youtube.com). Viac o našich knižných soundtrackoch.
Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.
Hodnotenia
4,4 / 5
59
11
11
4
3
Recenzie čitateľov
Zhrnutie recenzií
Zosumarizované pomocou AI, ktorá môže robiť chyby.
Džínsový denník 6 uzatvára obľúbenú sériu, ktorá mnohým čitateľom priniesla nostalgiu a silné emocionálne prepojenie s postavami. Väčšina recenzií oceňuje živý, pútavý štýl a uspokojivé zakončenie osudov Pauly, Lukáša a ďalších. Niektorí čitatelia však upozorňujú na veľa nových postáv, časové preskoky do budúcnosti a zlúčenie udalostí, čo môže pôsobiť chaoticky alebo stlačene. Knihu odporúčajú hlavne fanúšikom série a tým, ktorí s ňou vyrastali.
Čitatelia oceňujú
Prináša silnú nostalgiu a čitateľom pripomína obdobia dospievania.
Postavy sú ľahko stotožniteľné a ich osudy čitateľov emotívne zasahujú.
Mnohí ocenili pútavý štýl písania, pri ktorom sa kniha číta rýchlo a návykovo.
Pre väčšinu je toto uspokojivé a dojemné uzavretie celej série.
Čitatelia ďalej hodnotia
Do príbehu pribudlo veľa nových postáv, vďaka čomu sa niektorí čitatelia v závere stratili.
Kniha obsahuje veľké časové preskoky do budúcnosti a niektoré udalosti sú stlačené a pôsobia zhustene.
Niektorí vnímajú zmenu tónu a povrchnejší spracovanie tém v porovnaní s predchádzajúcimi dielmi.
Pomohlo vám zhrnutie?
Silvia Marinová
Neoverený nákup
4
27.4.2022
K Džínsovému denníku som sa dostala po prvýkrát pred nástupom na strednú a pokračovala som postupne v čítaní do tretieho dielu. Niekoľko krát som sa k nemu vrátila. Žiadne prehnané fantázie hlavnej hrdinky, ktorých uskutočnenie by sa nemohlo odohrať i v skutočnom živote. A práve tá reálnosť (i slovenské prostredie) umožnila dokonalé sa vžitie do deja a v mnohých pocitoch i stotožnenie sa s opisovanými pocitmi. Po rokoch som sa z mostalgie vrátila k dočítaniu celej série a bola som príjemne prekvapená. Spokojnosť, príjemný pocit, v niektorých momentoch i prekvapenie zo záveru deja. 4, 5, i 6 som prečítala doslova na ,, jeden hlt". V záverečnej časti som sa však už ku koncu strácala v postavách. Množstvo nových mien a spojitostí medzi pôvodnými postavami. Ale zároveň som pochopila pravdepodobný zámer autorky úkončiť sériu definitívne. A urobila to najlepšie ako vedela. Knihy ma potešili v rôznych etapách života a určite odporúčam k prečítaniu.
Gréta
Neoverený nákup
1
28.12.2016
"Na Džínsovom denníku som vyrastala...", "Sprevádzal ma celou strednou školou...", "Vedela som sa stotožniť...". Tieto vety sa v pozitívnych aj negatívnych hodnoteniach ostatných čitateľov viacnásobne opakujú a ja sa k nim len prídávam, lebo sú pravdivé. A práve preto sme mali tieto knihy kedysi tak rady. Lebo Paula prežívala to, čo my. Prvé lásky, prvé problémy, prvé trapasy. Zrazu sme v tom neboli až také samy, bol tu niekto, kto nám rozumel, a kto bol na tom celom podstatne horšie ako my. Lenže to už viac nie je pravda. Nie nadarmo sa hovorí, že človek/spisovateľ by mal písať buď iba o tom, čo veľmi dobre pozná, alebo o tom, čo si veľmi dobre naštudoval. Nepoznám síce osobný život autorky, ale dovolím si tvrdiť, že zatiaľ nie je ani vydatá a ani nemá vlastné deti, lebo by to celé napísala úplne inak. No opak je pravdou. Dej je napísaný povrchne, ľahkovážne, bez zamyslenia. Slovná zásoba ani štýl postáv sa nemenia (ani ich charaktery). Jediné, čo ostáva dynamické, je prílev nových a nových postáv, v ktorých sa čitateľ stráca, netuší, kto ku komu patrí. Strácame sa aj v čase, vo veku. Autorka sa to snaží šikovne vyriešiť neustálou rekapituláciou a opakovaním ("Veď ja mám 27, ty 26, ten a ten 24", "Ja mám 75, on 48, ona 34" - ako keby sa tým dalo niečo zachrániť). A pri stúpajúcom veku mizne aj naša spoluúčasť na deji. My, čitateľky, sme už síce vyrástli zo stredoškolských lavíc, ale väčšina z nás nemá ani deti, nieto ešte vnúčatá. Sme stále mladé, v najlepších rokoch, stojíme na prahu sveta, tešíme sa zo života. Nerozmýšľame nad tým, čo bude o rok, nieto ešte v roku 2050. Nepredstavujeme si samých seba ako starých senilných ľudí. Nechceme si robiť starosti zo starnutia. A vôbec. 2050? Celá táto kniha vypálila ako jedno veľké sci-fi. Možno, kebyže autorka zasa nejaký ten čas počká a s odstupom napíše o ďalšej generácii Semokovcov-Masubovcov. Namiesto tejto nie veľmi šikovne vykonštruovanej budúcnosti sa autorka mohla radšej hlbšie ponoriť do prítomnosti. Ale keď sa už rozhodla doviesť nás až do takého pokročilého veku hlavných postáv - prečo sme sa nedozvedeli nič o Libuši? Alebo niečo viac o ľuďoch z Austrálie? O Denise? Samé nezodpovedané otázky.
Jednu hviezdičku dávam autorke za vytrvalosť v písaní, no napriek tomu dúfam, že tento denník bol už naozaj posledný.
Zároveň by ma zaujímalo, či autorka tieto hodnotenia sleduje, alebo sa necháva čičíkať len pochvalnými komentármi -násťročných fanúšikov na svojej facebookovskej stránke. Možno by nám mohla objasniť, čo my nechápeme, alebo sa aspoň obhájiť. Mňa osobne by to veľmi potešilo.
Silvia Marinová
Overený nákup
27.4.2022
Príjemné nostalgické čítanie
K Džínsovému denníku som sa dostala po prvýkrát pred nástupom na strednú a pokračovala som postupne v čítaní do tretieho dielu. Niekoľko krát som sa k nemu vrátila. Žiadne prehnané fantázie hlavnej hrdinky, ktorých uskutočnenie by sa nemohlo odohrať i v skutočnom živote. A práve tá reálnosť (i slovenské prostredie) umožnila dokonalé sa vžitie do deja a v mnohých pocitoch i stotožnenie sa s opisovanými pocitmi. Po rokoch som sa z mostalgie vrátila k dočítaniu celej série a bola som príjemne prekvapená. Spokojnosť, príjemný pocit, v niektorých momentoch i prekvapenie zo záveru deja. 4, 5, i 6 som prečítala doslova na ,, jeden hlt". V záverečnej časti som sa však už ku koncu strácala v postavách. Množstvo nových mien a spojitostí medzi pôvodnými postavami. Ale zároveň som pochopila pravdepodobný zámer autorky úkončiť sériu definitívne. A urobila to najlepšie ako vedela. Knihy ma potešili v rôznych etapách života a určite odporúčam k prečítaniu.
Simona
Neoverený nákup
3.4.2022
šestka zbytočne komplikovaná
Tento diel bol pre mňa skôr sklamaním. Aspoň jeho druhá polovica. To čo bolo :D To už nebol Paulin denník, ale Linin. Jej život, jej lásky, jej spolužiaci. Koho to zaujíma? Pritom napríklad Libuša už spomenutá ani nebola. Prečo to nepokračovalo Paulou. + strašne veľa ďalších postáv, detí, rokov kde je obsah písaný tak, že dátum - udalosť. Akoby autorka chcela vopchať 40 rokov do pár strán. Človek mal z toho len guláš.. Neviem, záver sa mi vôbec nepáčil. Ozaj to mohlo skončiť svadbou, ako to tu už bolo písané. Takto mám z tej knihy zmiešané pocity...
Zuzu
Neoverený nákup
11.3.2022
záverečná
Dočítané. Príbehy Pauly Semokovej som nečítala ako jej rovesníčka násťročná študentka a napriek tomu som si to veľmi užila. Bolo to skvelé čítanie a celá táto partička okolo Pauly mi bude reálne chýbať :-(
AdriAmbar21
Neoverený nákup
6.11.2021
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
V piatej a začiatkom šiestej časti to už vyzeralo, že Paula s Lukášom sa už vôbec nedajú dokopy a kvôli tomu som bola miestami fakt smutná :D a navyše Vilas mi bol strašne protivný, ani neviem prečo XD
ten koniec série... ten ma dostal :D úžasné zakončenie príbehu, neviem si predstaviť, že by sa to skončilo nejako inak, to by bola fakt škoda. celú túto sériu som prečítala asi za týždeň a pol. knihy odporúčam, sú strašne pútavé a zaujímavé :D a aspoň nebudem musieť rozmýšľať, čo kúpiť kamarátkam na narodeniny alebo meniny :D
Kati Cka
Overený zákazník
31.10.2021
Informácie
Dobrý deň chcem poprosiť informácie či vám z tejto stránky kto objednával knižky či vám prišli ďakujem vopred za odpovede
Pekný deň, ak sa vyskytol nejaký problém s Vašou objednávkou, prosím, napíšte nám na info@martinus.sk
Vivaldi
Neoverený nákup
24.5.2021
A sme na konci
Tak sme došli na koniec série Džínsový denník. Boli to skutočne veľké množstvo rokov odkladania posledných troch kníh, no nakoniec som ich predsa len dočítal a mám tak možnosť vidieť sériu DD komplexne. V skratke len rýchlo predošlých 6 kníh pre tých, ktorí nechcú hľadať moje komenty v záplave komentárov na tejto stránke:
DD1 - Skvelý návrat na strednú školu so skvelými postavami, ktoré poznáme zo života zasadené v príbehu, ktorý je trošku klišé - 4*
DD2 - Pre mňa osobný highlight série. Postavy pôsobia vyspelejšie, príbeh zaujímavejší a prináša dôležité zvraty pre celú sériu. Najlepšia časť - 5*
DD3 - Túto časť nemám rád. Príde mi veľmi nudná, málo sa tu toho udeje a mnohé postavy, ktoré som mal rád ma v tomto príbehu iritovali - 2*
DDLO - Miestami zaujímavé, inokedy rekapituluje udalosti z predošlých kníh. Pre mňa okey a pôsobí uveriteľne, no neprináša to nejaký výnimočný zážitok pre mňa - 3*
DD4 - Paula konečne dospieva a kniha prináša silné a nečakané zvraty, kde autorka dosť riskovala a má za to môj obdiv. Pretože sa to v mnohom vyplatilo. Skvelá časť - 4*
DD5 - Dospievanie pokračuje tentokrát bez akýchkoľvek istôt v Austrálii a pokračuje príbeh veľmi zaujímavou cestou. Asi druhá najobľúbenejšia - 4*
A tým sme sa dostali sem. Šiesta kniha, ktorá všetko uzavrie a sériu navždy zakončí. Čo je podľa mňa super. Lebo už počas trojky Zuzka písala, že to bude posledná časť a nakoniec to začalo pôsobiť, že sa z DD stáva nekonečný príbeh. A to nebol podľa mňa dobrý nápad. Chcel som vidieť Zuzku ako autorku napredovať a pokračovaniami DD to dokopy moc nešlo. A nebyť tejto knihy, nemali by sme neskôr "Tajomstvá Jedného Domu" alebo "Oheň v Srdciach". A som rád, že sa mohla posunúť. Takže v tomto smere knihu uznávam.
No osobne by som povedal, že knihu stojí celkom za to čítať do určitého momentu. Konkrétne po obdobie 2015 (max 2016). Lebo čo sa začne diať neskôr je už len cesta nadol. Pribudne veľké množstvo postáv, postupne budeme mať novú hlavnú hrdinku a začneme sa v tom všetkom tak zamotávať, že už ani Paula sama nevie kto všetko je koho dieťa, kto kde a s kým. Možno by mi osobne nevadilo tak veľmi, že si obzrieme budúcnosť podľa Zuzky, no vo výsledku to dokopy neprináša nič veľmi zaujímavé. Postavy, ktoré sme poznali sa tam dostanú viac menej na okraj a našou hlavnou hrdinkou sa stane Paulina dcéra Lina vo svojom komplikovanom romantickom živote. A pravdou je, že hoci je tam niekoľko celkom vtipných momentov, tak brať ma to výrazne nebralo. Oveľa radšej by som vedel ako v živote pokračovali vedľajší hrdinovia, ktorých sme poznali.
Možno by som to ale mohol uznať z pohľadu, že keď človek vstúpi do osobného života, tak s priateľmi sa postupne prestane pravidelne stretávať a budú v našom živote čoraz menej. Koniec-koncov každý z nás si buduje svoju vlastnú rodinu a svoj vlastný život. A možno to by bol ideálny koniec pre túto knihu. Paulina svadba. To je podľa mňa reálny koniec príbehu, ktorý potom len bolo potreba uzavrieť nadobro. A hoci som rád, že séria tu skončila, tak práve pre toto bude podľa mňa rokmi len strácať a strácať. Najmä keď vidíme, v akej budúcnosti žijeme v roku 2021. Ale to ani nie je tak veľmi podstatné.
Čakal som možno v budúcnosti aj nejaké smutnejšie momentky (hoci ich tu pár je) a najmä fakt, že život je nepredvídateľný. A na konci som mal pocit, že veci viac vyústili v obrovský happy end. Nie je to síce žiadny patetický happy end, ale aj tak.
Okrem toho, keby som aj toto dal stranou a ohodnotil knihu len po Paulinu svadbu, iritovala ma na tejto časti jedna vec. Kým v 4-ke a 5-ke sme mali niekoľko zaujímavých rozhodnutí, ktoré posunuli príbeh do úplne novej roviny, 6-ka dokopy len prináša to čo sme už mali. A najmä Paula, ktorá pôsobí na konci 5-ky dospelejšia a rozhodnutá, tak odrazu sa zase začne zmietať vo svojej vlastnej nerozhodnosti, ktorá ma začala iritovať. Počas minulých dvoch príbehov pochopila a zistila čo chce. Zrazu znovu príde do éry, že nevie čo chce. A keď si aj myslí, že vie, tak to stále analyzuje. Aspoň, že jej za to Denisa celkom slušne vyčistila žalúdok. Lebo toto len ubližuje jej okoliu. A nejako som tieto momentky nechcel.
Ale čo si budeme hovoriť. Cieľom DD6 bolo uzavrieť príbeh a asi aj potešiť fanúšičky, ktorým prekážali zvraty a udalosti z minulých dvoch časti. A v tom smere je tu splnená misia. No kým si myslím, že všetky ostatné knihy série DD budú aj po rokoch vnímané rovnako, tak s touto to bude rokmi len a len horšie. Pretože s výnimkou pár zaujímavých futuristických nápadov (tabuľa, apka na nakupovanie, hodinky ako mobil) to dokopy nemá v sebe niečo, čo by urobilo svet, v ktorom sa na konci ocitneme zaujímavý.
Dominika
Neoverený nákup
9.3.2021
Tak na Džínsovom denníku som prežila svoju pubertu, vyrastala som s hlavnými postavami akoby boli reálne mojimi spolužiakmi, priateľmi,prežívala som všetko s nimi až mi je ľúto že je už koniec (vedela by som čítať príbehy o Paule až do jej staroby :-) ). Presne toto je typ literatúry, ktorú by som zaradila do zoznamu povinného čítania, pretože lepšiu sériu kníh a k tomu ešte od slovenského autora, veru asi nenájdete. Pred nedávnom som sa ku knihám opäť vrátila, tentoraz už ako matka a opäť som sa vrátila v čase, veľa sa nasnímala, aj slzy mi občas vypadli a všetky knihy som doslova "zožrala". Myslím, že sa ku ním určite ešte niekoľkokrát vrátim, ale už aj s mojimi dcérami :-D
Paula nikdy neprestala myslieť na Lukáša a ani on na ňu.
V tomto diele boli časti z pohľadu Pauly a časti z pohľadu Lukáša, čo ma veľmi zaujalo. Boli tam momenty, kedy sa mi nechcelo prestať čítať, pretože som chcela vedieť, čo sa stane ďalej. Bolo to skvelé ukončenie celej tejto série.
Martina Staroňová
Overený nákup
5.12.2020
Táto séria je výborná. Bolo to skvelé ukončenie celej série s Paulou Semokovku. Niektoré momenty som vôbec neočakávala. Určite odporúčam!
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Paula, ktorú sme prostredníctvom jej denníkov dospievať, už nie je teenagerka, je z nej dospelá žena. Vrátila sa na Slovensko a nachádza skutočné životné šťastie tam kde bolo celú dobu.
Veľmi sa mi páčil "rýchly" prierez Paulinho dospelého života, ja to beriem ako metaforu, či poukázanie na to že život beží neskutočne rýchlo. Páčil sa mi aj spôsob akým kniha bola písaná, lebo okrem do denníka Pauli sme mohli nahliadnuť aj do denníkov Lukáša a ich dcéry.
Píše knihy viac než polovicu svojho života. Písať začala tesne pred štrnástymi narodeninami. Prvá útla knižka vznikala na papierových bločkoch a písala ju ceruzkou. Bola určená pre najlepšiu kamarátku pod vianočný stromček. Vtedy Zuzka zistila, že tvorba ju napĺňa. Nikdy však nemala ambície presadiť sa ako spisovateľka. Dokonca ani vtedy, keď ju inšpiroval Denník princeznej od Meg Cabotovej a napísala prvý diel Džínsového denníka. K rukopisu sa vrátila až po štyroch rokoch a rozhodla sa požiadať o názor vydavateľstvo. Tak sa zrodila kultová séria Džínsového denníka.
Čitatelia dlho vnímali Zuzku Šulajovú len ako autorku kníh pre mládež, čo potvrdila aj úspešnou vianočnou knihou Magický advent. V poslednom čase sa však začína profilovať aj ako autorka pre dospelých, o čom svedčí jej krimiromán Tajomstvá jedného domu a najnovšie historický román Oheň v srdciach, ktorý je už jej dvanástou knižkou. K napísaniu ju inšpirovala chorvátska spisovateľka Marija Jurić Zagorka. V tomto románe ponúka autorka slovenskému čitateľovi zaujímavé a dobrodružné čítanie z pohnutých slovenských dejín.
Slovenský spisovateľ je jedno z najstarších slovenských vydavateľstiev. Za viac ako 70 rokov svojej existencie vydalo vyše 5 600 kníh v celkovom náklade 47 miliónov výtlačkov. Orientuje sa na vydávanie beletrie, a to pôvodnej slovenskej i preloženej. Jeho najznámejšou edíciou je Zelená knižnica. Jeho najpredávanejšími domácimi autormi sú Jana Pronská, Lucia Sasková, Katarína Gillerová a Kristína Brestenská, zo zahraničných autorov sú to Agatha Christie, Daniel Silva, Mary Baloghová, Sarah E. Ladd a ďalší.
Ako vzniklo vaše vydavateľstvo?
Založili ho slovenskí intelektuáli v roku 1951 v Bratislave a hneď od začiatku vydávalo nielen knižné diela, ale aj časopisy. Okrem literárnych skvostov tu vyšiel aj Karol May či prvá „bondovka“ Iana Fleminga a vychádzal tu aj populárny časopis Expres a Revue svetovej literatúry, v ponovembrovom období zase „bájna Angelika“ či Vtáky v tŕní, Literárny týždenník a Kultúrny život. K 1. 1. 1993 sa vydavateľstvo transformovalo na akciovú spoločnosť a tento dátum pokladá legislatíva za dátum vzniku vydavateľstva. Takže narodeniny môžeme oslavovať dvakrát, raz dokonca spolu so samostatným Slovenskom.
Podľa čoho si vyberáte tituly, ktoré vydáte?
Snažíme sa vybrať z ponuky rukopisov to najlepšie a najmä to, čo má šancu zaujať súčasného čitateľa. Nekúpené a nečítané knihy patria k tým najsmutnejším veciam na svete. Veľa autorov sa rokmi zžilo s naším vydavateľstvom a tým sme vydali a vydávame všetko, čo napíšu, pokiaľ to zodpovedá ich a našej úrovni. Jazyk a štylistika sa u nás stále nosia a naše texty patria stále k tým najlepšie apretovaným.
Na ktorú knihu ste najviac hrdí?
Na tú, ktorá práve vychádza.
Máte chuť pozrieť si všetky svoje recenzie na jednom mieste a podeliť sa o ne aj s ostatnými používateľmi? Aktivujte si čítateľský profil, kde si môžete zvyšovať svoju knihomoľskú úroveň.