Vianoce
To, čo máš okolo krku - Chimamanda Ngozi Adichie, Absynt, 2023
451 stupňov Fahrenheita - Ray Bradbury, Citadella, 2015

12,00 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

451 stupňov Fahrenheita

Guy Montag je požiarnik. Jeho prácou je ničiť najzakázanejší tovar v spoločnosti, tlačené knihy, spolu s domami, kde sú ukryté. Montag nikdy nepochybuje o správnosti pálenia a... Čítať viac

4,3 68 hodnotení
Vydavateľstvo
Citadella, 2015
192 strán
3-4 hodiny čítania

Guy Montag je požiarnik. Jeho prácou je ničiť najzakázanejší tovar v spoločnosti, tlačené knihy, spolu s domami, kde sú ukryté. Montag nikdy nepochybuje o správnosti pálenia a troskách, ktoré po sebe zanecháva. Každý deň sa vracia do svojho sivého domu... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

12,00 €

Na sklade, posielame ihneď

Dostupné v 18 knižniciach. Požičať v knižnici

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Hlbina & Láska - Werkstatt Lab, 2023

Viac o knihe

Guy Montag je požiarnik. Jeho prácou je ničiť najzakázanejší tovar v spoločnosti, tlačené knihy, spolu s domami, kde sú ukryté. Montag nikdy nepochybuje o správnosti pálenia a troskách, ktoré po sebe zanecháva. Každý deň sa vracia do svojho sivého domu, kde jeho žena celé dni trávi v salóniku s televíznymi „príbuznými“ a tlačí na Montaga, aby pracoval ešte usilovnejšie a zarobil im tak na štvrtú televíznu stenu. Jej nudný a nenaplnený život stojí v priamom protiklade so životom ich susedky Clarissy – dievčiny, ktorú fascinujú myšlienky v zakázaných knihách a ktorá sa oveľa viac zaujíma o dianie vo svojom okolí. Keď však Montag začne svoju výstrednú susedku bližšie spoznávať, dozvie sa o minulosti, v ktorej ľudia nežili v strachu a nevnímali svet cez bezvýznamné táračky v televízii. Clarissina prítomnosť v Montagovi prebudí pochybnosti o správnosti pálenia kníh a spustí lavínu udalostí, ktoré otrasú samotnými základmi jeho života. Román 451 stupňov Fahrenheita je kultové dielo svetovej literatúry, ktoré posolstvo zaváži práve dnes oveľa viac, než kedykoľvek v minulosti.


451 stupňov Fahrenheita. Teplota, pri ktorej sa knižný papier vznieti a horí... V Bradburyho desivej vízii budúcnosti požiarnici nehasia požiare, ale sami ich zakladajú, aby pálili knihy. Spoločnosť v románe 451 stupňov Fahrenheita pokladá spokojnosť a zdanlivý pocit šťastia za najvyššie priority. Triviálne informácie sú prijateľné, vedomosti a vlastné myšlienky už nie. Požiarny kapitán Beatty to vysvetľuje na nasledujúcom príklade: „Podsuň ľuďom súťaže, v ktorých môžu vyhrávať, keď doplnia správne slová do populárnych piesní, alebo mien hlavných miest, keď správne odpovedajú na otázky, koľko kukurice sa vypestovalo v Iowe v minulom roku. A budú šťastní, lebo fakty tohto druhu sa nemenia. Zahrň národ klubmi a večierkami, akrobatmi a kúzelníkmi, prúdovými autami, motorkami a helikoptérami, sexom a heroínom. Nepodsúvaj im žiadne vrtkavé veci ako filozofiu či sociológiu – táto cesta vedie k melanchólii.“
Čítať viac
Počet strán
192
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
138×208 mm
Hmotnosť
252 g
ISBN
9788089628988
Rok vydania
2015
Naše katalógové číslo
224198
Štýl
filozofický, dobrodružný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Citadella
Pre koho
pre mužov, pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

68 hodnotení

34
24
9
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Martinus
14

Nemám rada nespravodlivosť, aroganciu, povýšenosť a keď sa ubližuje deťom, starým ľuďom a zvieratkám /som zvieratkomil, viem, že nedokážem spasiť svet, ale keď sa dá, pomôžem/.

Iveta Janíková
Produktový špecialista
16. marca 2016
Názor čitateľa

Už sa vám stalo, že ste po prečítaní knihy jednoducho stratili reč? Lebo ak nie, mne práve áno! O tejto knihe som už dávno vedela, že je právom zaraďovaná medzi "kultové knihy" svojej doby. Ale jej "Veľkosť" človek ocení až vtedy, keď si ju prečíta. Geniálne, úžasné, nadčasové dielo, jedna z najlepších kníh, aké som kedy čítala.
Ak si myslíte, že táto kniha je o knihách, tak sa mýlite! Knihy sú tu len predmet, niečo, čo treba zničiť, spáliť, potupiť, zatratiť. Táto kniha je o "Človeku". O našich túžbach a predstavách. O našich slabostiach, o tom, ako sa nechávame manipulovať, ako konáme podľa toho, čo nám kto povie. Ako nám diktujú, čo je správne, čo máme robiť, ako sa máme správať, čo máme jesť a čo si máme obliekať. Čo je spoločensky prijateľné, čo sa nepatrí a nemôže. Ako si zakrývame oči nad bolesťami a trápeniami sveta, nevidíme, nepočujeme. Jednoducho nechceme, lebo takto je to jednoduchšie. Lebo takto to je a takto to bude. Lebo takto to niekto povedal. Ak niekto vybočí z radu, tak ho verejne upálime. Bolo to tak, je to tak a bude to tak!
Táto kniha je o nás. Je tak mrazivo nadčasová, že keď si ju prečítate nadobúdate pocit, že ju autor dopísal len včera.
Žiaľ, veľmi ma mrzí a bolí to, že aj dnes v dobe zdravého, ľudského rozumu sa nič nezmenilo. Že aj dnes sa vedú "križiacke vojny" proti knihám. Aj dnes by sme najradšej niektoré knihy upálili. V mene môjho vlastného "Názoru", lebo len ten je správny. V mene všeobecne uznávanej spoločenskej "Pravdy", lebo len tá jedna je tá pravá. V mene "Záujmu" mocných, lebo len to je to, čo sa počíta.
Z každého, maličkého ohníka v srdci knihy sa môže zapáliť poriadna vatra v tom našom, ľudskom. A o to vlastne ide. Tak tie ohníky nehasme!

Čítať viac

Recenzie čitateľov

pred šiestimi dňami
Otázky doby
Fahrenheit 451 je klasický dystopický román od Raya Bradburyho, ktorý skúma témy cenzúry, konformity a individuality v spoločnosti, kde sú knihy zakázané a pália ich hasiči.

Hlavným hrdinom je Guy Montag, jeden z týchto hasičov, ktorý prechádza radikálnou zmenou po stretnutí s mladým dievčaťom menom Clarisse a po tom, ako je svedkom toho, ako žena zvolí smrť s jej knihami. Začína spochybňovať hodnoty a zmysel spoločnosti a snaží sa nájsť význam a pravdu v zakázaných knihách, ktoré tajne zozbieral. Popri ceste sa stretáva s rôznymi postavami, napríklad jeho šéf hasičov Beatty, jeho manželka Mildred a bývalý profesor angličtiny menom Faber. Čelí aj hrozbe vojny, nepriateľským médiám a neúnavnému mechanickému psovi, ktorý ho loví.

Fahrenheit 451 nie je typický akčný román, ale skôr filozofický a alegorický román, ktorý pozýva čitateľa zamyslieť sa nad úlohou kníh, vedomostí a slobody v ľudskom živote. Bradbury využíva symboliku a metafory na to, aby sprostredkoval svoje posolstvo a kritizoval modernú spoločnosť svojej doby. Román tiež kladie otázky o vplyve technológií, masových médií a konzumu na ľudské vzťahy a kultúru. Fahrenheit 451 je silná a podnetná kniha, ktorá patrí medzi must-read dnešnej doby.
Čítať viac
8

Téma "obľúbení autori alebo knihy" ma, úprimne povedané, naozaj stresuje. :) Ja milujem knihy a čítanie, a asi len 3x sa mi stalo, že má kniha nebavila, respektíve ja som mala od nej iné očakávania. Ja mám asi šťastie na výber, lebo zbožňujem všetky, čo som prečítala. Takže tento výber nižšie je naozaj veľmi, veľmi orientačný :)

Monika Jamborová
Overený zákazník
18.6.2023
Nadčasové dielo
451 STUPŇOV FAHRENHEITA

Tak som si povedala, že budem čítať viac klasiky a svetovky a môj prvý výber padol na kultové sci-fi dielo od Raya Bradburyho. 451 stupňov Fahrenheita, to je teplota pri ktorej sa pália knihy a menia na popol.
Branbury napísal fascinujúco nadčasové dielo, ktoré nám ukazuje desivú a znepokojivú budúcnosť, kde sú knihy zakázané, ničia sa, pália sa, a ich majitelia končia vo väzení alebo mŕtvi. Paradoxne, celá spoločnosť chce byť iba šťastná a spokojná, a tieto pocity si zabezpečujú nekonečným sledovaním a počúvaním plytkých, absurdných a hlúpych televíznych či rozhlasových programov. Na týchto médiách sú až závislí a nevedia si bez nich predstaviť život. Vďaka nim strácajú akékoľvek schopnosti vlastného myslenia, rozhodovania či uvažovania. Akákoľvek filozofia, či nebodaj vlastné myšlienky sú zakázané, pretože vyvolávajú negatívne pocity... Človeku sa ani nechce veriť, že autor napísal knihu začiatkom 50-tych rokov...
Och, milujem toto dielo, priatelia. Knihu mám plnú lepíkov, pretože autor tu naozaj veľmi trefne reflektuje aj súčasnú spoločnosť. Zamýšľa sa nad technologickým pokrokom a jeho vplyvom na spoločnosť, medziľudské vzťahy.
Ak čakáte strhujúci dej, trošku vás sklamem, hoci sú tu samozrejme aj odvážne dejové zvraty. Ale, autor sa zameral viac-menej na rozbor vnútorného prežívania jednotlivca, v tomto prípade Montaga. O tom, ako ho neobyčajný rozhovor so zvláštnym dievčaťom zmení, a on začne rozmýšľať nad životom, svojim manželstvom ... Veľmi som si jeho postavu obľúbila.
Knihu som čítala asi mesiac, ale veľmi som si ju vychutnala a určite sa k nej opäť vrátim. Pretože toto je dielko nad ktorým rozmýšľate, meditujete... najradšej by som si sadla na kávu s niekým, kto ju má prečítanú a debatovala.
Čítať viac
15.2.2023
Povinna pohodicka
Celkom skoda ze som predtym ako som cital knihu videl film, mierne mi to zobralo zazitok z knihy - odporucam kazdemu najprv knihu a potom film - na pocudovanie film sa mi celkom pacil a myslienky vystihol rovnako ako kniha. Dielo malo od zaciatku zvlastny nadych - rovnako ako bol konzervativny pribeh bolo aj dielo stylizovane - jednoduche slova, kratke vagne monology, vsetko pomerne ohranicene, jednoducha utopicka pritazliva myslienka. Je to vlastne take scifi a zaroven neni, mam dojem ze tato kniha je fakt pre kazdeho - svojim doslova minimalizmom ju dokaze zhltnut uplne kazdy citatel. Čítať viac
Roman Košťúr
Overený zákazník
4.4.2022
prva recenzia
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Práve som dočítal túto knihu, na ktorú som sa doposiaľ neodhodlal. Knižka na mňa pôsobila znepokojivo a temne, vtiahla ma do deja a prehádzala moje emócie. Veľakrát som bol naštvaný, no v prípade postavy susedky, ktorá pozerala na svet inak aj potešený a naplnený nádejou. Na druhej strane, keď som videl, ako spoločnosť "loví" takýchto ľudí mi prišlo ľúto a strácal som nádej, že existuje šanca na zmenu... Ale ktovie čo nakoniec samotná apokalypsa spôsobila, a či je možné opäť nastoliť vládu "rozumu". Čítať viac
30

Prečítam všetko čo si ku mne nájde cestu. :-) Okrem kníh sa vo voľnom čase sa venujem bylinkám a prírodnej terapii.

Silvia Jágriková
Overený zákazník
14.12.2021
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Táto svetoznáma sci-fi klasika je antiutopickou znepokojivou víziou modernej civilizácie budúcnosti. Je pohlcujúca presne tak ako si dokážu plamene lačne pochutnávať na stránkach kníh a vymazať ich za prítomnosti veľkolepej žiari nenávratne. Záhadný a miestami desivý, útly román má toho viac čo ponúknuť. Aké jednoduché je nechať sa viesť davom a nepremýšľať. Ovládať ľudí, ktorým sa nechce myslieť, ktorí radšej nemyslia, aby neboli potrestaní totalitnou spoločnosťou alebo odsúdení okolím. Dopad výživných elektronických médií na ľudskú psychiku, závislosť na digitálnej zábave, virtuálnej realite, neschopnosť bez nej fungovať a následky ako depresia, strata potreby myslieť a tvoriť. Nie je to až tak nereálna uletená predstava, pravda? Zvlášť, keď si vezmeme, že kniha bola napísaná r. 1953, musela som v duchu tlieskať autorovi za fantasticky nadčasovo opísané technické vymoženosti doby v ktorej sa dej odohráva. Hlavná postava hasič Montag je na prvý pohľad oddaný stúpenec diktatúry, až pokiaľ sa nedopustí obzvlášť závažného zločinu ako je slobodné myslenie. Jeho neposlušnosť sa budú snažiť manipulatívne usmerniť, aj najbližší ľudia, aj režim sám. Dielo by sa dalo nazvať aj cestou od muža, ktorý pálil knihy, k mužovi, u ktorého sa zrodila neprekonateľná láska k literatúre. Samozrejme zakázaná. Kniha strhujúco graduje, vyvrcholí nevyhnutnou apokalypsou. Rozhodne prinúti čitateľa k hlbokému zamysleniu. Skvelé! Čítať viac
Marek Puškáš
Overený zákazník
7.9.2021
Chvíľku mi trvalo, kým som sa do toho dostal, no po pár stranách sa človek zorientuje a vtedy si to začne užívať :). Mám rád sociálno-psychologické romány a toto je jeden z tých vydarených.

Dej prezrádzať nebudem, ale prezradím čo som si z tejto knihy vzal: Neprestávajme čítať a premýšľať. Nezjednodušujme si "zbytočne" život, staneme sa tak pohodlnými, ako niektorí hovoria, staneme sa ovcami. Myslime, skúšajme, objavujme a PÝTAJME SA SPRÁVNE OTÁZKY. Tie nám odkryjú správne odpovede. Buďme bdelí.

Patrím k vekovo mladším čitateľom a preto sa k tejto knihe raz v budúcnosti určite vrátim.

Knihu určite odporúčam. Obsahuje veľa skvelých myšlienok.
Čítať viac
4

Som občasný čitateľ ktorý začínal na sci-fi a fantasy a neskôr som sa preorientoval skôr na odbornú a vedeckú literatúru.

Dominik Homiak
Overený nákup
2.8.2021
klasika ktorá stojí za prečítanie
Táto kniha patrí právom medzi knihy ktoré by si mal prečitať každý. Nielen kôli tomu že je aktuálna aj v dnešnej dobe (možno aj práve kôli tomu), ale aj preto aby sme nedoapdli ako spoločnosť (ľudia, štáty) v knihe.
Kniha sa číta jednoducho a má celkom rýchle napredovanie.
Čítať viac

Vydavateľstvo Citadella

Čítať viac

„Nikdy sa nezavďačíš každému. Nemôžeš celý život lietať od jedného k druhému a robiť to, čo sa na tebe páči ostatným. A zakaždým sa vzdať toho, čo chceš ty sama.“

Časodejovia: Srdce času - Natalja Ščerba, 2017
Časodejovia: Srdce času
Natalja Ščerba