Modrá - Maja Lunde, Slovart, 2020

13,95 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Modrá

Nórska spisovateľka Maja Lunde, autorka úspešného románu Príbeh včiel, znova sugestívne vykresľuje dystopickú budúcnosť, ktorá sa môže začať oveľa skôr, ako sa nazdávame. Modrá... Čítať viac

4,1 21 hodnotení
2. diel série
Envirokvarteto
Vydavateľstvo
Slovart, 2020
280 strán
4 hodiny čítania

Nórska spisovateľka Maja Lunde, autorka úspešného románu Príbeh včiel, znova sugestívne vykresľuje dystopickú budúcnosť, ktorá sa môže začať oveľa skôr, ako sa nazdávame. Modrá je farba vody, ale aj meno plachetnice, ktorú Signe dostane k narodeninám... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

13,95 €

U dodávateľa > 5 ks
Posielame do 3 – 7 dní

Dostupné v 38 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania (3)
The End of the Ocean - Maja Lunde, Simon & Schuster, 2021
Brožovaná väzba
Angličtina, 2021
Na sklade 1 ks
-5 %

14,10 €


Modrá - Maja Lunde, Edice knihy Omega, 2018
Pevná väzba s prebalom
Čeština, 2018
Vypredané

The End of the Ocean - Maja Lunde, Scribner, 2019
Brožovaná väzba
Angličtina, 2019
Vypredané

Ďalšie knižné vydania

Z kolekcie: Živelné knihy

Naši škriatkovia odporúčajú

Temné sekundy - Karin Fossum, mamaš, 2024

Viac o knihe

Nórska spisovateľka Maja Lunde, autorka úspešného románu Príbeh včiel, znova sugestívne vykresľuje dystopickú budúcnosť, ktorá sa môže začať oveľa skôr, ako sa nazdávame.

Modrá je farba vody, ale aj meno plachetnice, ktorú Signe dostane k osemnástym narodeninám. V roku 2017 má Signe 67 rokov a na plachetnici smeruje zo západného pobrežia Nórska do francúzskeho Bordeaux, kde sa má stretnúť s mužom, ktorého kedysi ľúbila. Plaví sa sama, iba so svojimi spomienkami a veľmi zvláštnym nákladom. David si v roku 2041 myslí, že je primladý, aby bol otcom, a predsa sa o svoju dcérku musí starať sám. Juh Európy už päť rokov sužuje katastrofálne sucho a David s dcérkou hľadajú útočisko v utečeneckom tábore. Nedostatok vody vedie k vážnym konfliktom a situácia vyzerá čoraz beznádejnejšie. Prítomnosť aj budúcnosť sa stretávajú, keď David v opustenej záhrade ďaleko od pobrežia nájde starú plachetnicu.

Komu sa kniha môže páčiť: Či už ste fanúšikom dystopie alebo máte skôr radi realistické príbehy, tento román je povinné čítanie pre všetkých, ktorých zaujíma osud planéty.

Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť
Čítať viac
Originálny názov
Bla
Počet strán
280
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
145×230 mm
Hmotnosť
553 g
ISBN
9788055637341
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
455025
Štýl
filozofický, napínavý, dobrodružný, mysteriózny
Jazyk
slovenčina
Preklad
2. diel série
Envirokvarteto
Vydavateľstvo
Slovart
Pre koho
pre mužov, new adult, pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Modrá - Maja Lunde, Slovart, 2020
Príbeh včiel - Maja Lunde, Slovart, 2018
28,90 €

Hodnotenia

4,1 / 5

21 hodnotení

8
9
3
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

17.1.2024
Kniha bola opäť zdesením z toho čo nás môže čakať v budúcnosti. Opisuje dôležitosť vody v dvoch príbehoch.
Príbeh z budúcnosti sa mi páčil viac, bolo v ňom opísané čo sa stane, keď voda bude nedostatkom, o migrácii ľudí a živote v utečeneckom tábore, ktorý mi prišiel desivo reálny...
V druhom príbehu ma hnevalo to čo ma hnevá aj reálne, že ľudia sú ľahostajní k prírode, nevážia si ju a len berú plnými priehrštiami...
História včiel sa mi páčila oveľa viac, mala som z nej silnejší zážitok a ešte dlho som na ňu myslela, Modrá je síce tiež na zamyslenie, ale prišla mi menej dejová, s menšími zvratmi a koniec bol veľmi otvorený...
Čítať viac
13

Som čitateľský všežrút, čítam všetko, čo má myšlienku a čo ma zaujme. Najradšej ale čítavam knihy s vojnovou tematikou.

Beáta Bučková
Overený nákup
3.8.2021
Človek a veľkosť nepatria k sebe
"Veľkosť človeka.....Oxymoron....Pojmy človek a veľkosť nepatria k sebe."

Táto kniha opisuje dve línie, príbeh Signe a príbeh Davida. Signe nám cez svoje spomienky vyrozpráva svoj život v roku 2017. Táto línia sa mi páčila hlavne kvôli jazyku, ktorý autorka používala. Opis jej cesty na oceáne som si užívala najviac. Príbeh Davida a jeho dcéry má iný rozmer. So svojou malou dcérou sa ocitnú v utečeneckom tábore v roku 2041. Celý svet trápia veľké suchá a nedostatok vody. Tu veľmi pekne vykresľuje jeho vnútorný svet a drsný život bez vody.
"Modrá" bola pre mňa symbolom, symbolom vytrvalosti a nádeje. "Modrá je stvorená na to, aby sa zdvihla."
Hlavnou myšlienkou knihy je však dôležitosť vody, dôležitosť jej ochrany. Síce časť príbehu je dystopia, kľudne sa môže stať skutočnosťou. Príroda sa nám mení, zásah ľudí je čoraz väčší a dopady na ľudstvo môžu byť katastrofálne.
Mne osobne sa príbeh veľmi páčil, knihe dávam maximum bodov. Nič mi v nej neprekážal.

Celý život je voda, celý život bol voda, všade, kam som sa zvrtla, padala z neba ako dážď alebo sneh, napĺňala malé horské plesá, ležala zmrznutá v ľadovci, prúdila po strmých úbočiach v tisícoch potôčikov, ktoré sa spojili do rieky Breio, tá sa pred dedinou rozliala do fjordu a z toho sa smerom na západ stalo postupne more. Celý môj svet tvorila voda. Vrch, hory, pastviny boli v tomto svete iba maličké ostrovčeky. Svoj svet som nazývala Zemou, no myslela som si, že by sa mal vlastne volať Voda.
Čítať viac
Daniela
Neoverený nákup
3.4.2021
Sklamala
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Ekologické témy sú mi veľmi blízke, Snehová sestra sa mi páčila a tieto dva dôvody stačili na to, aby som po tejto knihe s radosťou siahla. Štýl je až príliš jednoduchý, minulosť niektorých postáv neobjasnená (Francis, Marguerite), miestami som sa aj nudila. Na druhej strane, páčil sa mi zápal s akým Signe bojovala za ochranu prírody aj Davidova láskavá starostlivosť o dcéru Lou. Avšak čo ma najviac sklamalo a takmer nahnevalo (len takmer, lebo je to predsalen vymyslený príbeh) bola ľahostajnosť s akou Signe pristupovala k svojmu nenarodenému dieťaťu. Povedať o ňom, že je ,,iba zhluk buniek" a ísť na potrat len preto, že sa pohádala s jeho otcom je niečo nehorázne odporné. Nemôžem pochopiť, ako môže niekto obetovať toľko veľa pre ochranu vodných živočíchov, rieky a vodopádov a zároveň chladnokrvne zabiť vlastné dieťa. Hnus! Od tejto autorky by som to nečakala. Čítať viac
22.7.2020
Nesklamala
Po Príbehu včiel som čakala, s čím autorka príde, ale musím povedať, že nesklamala. Opäť 2 dejové línie z rôznych obdobií, ktoré spája jeden prvok: voda. Voda, ktorá má slúžiť ako palivo, zdroj energie na zabezpečenie budúcich generácii; na druhej strane voda, ktorá už z neba na pevninu nepadla niekoľko rokov.
Autorka týmto environmentálnym románom opäť prinúti čitateľa zamyslieť sa nad dopadom nášho konania voči prírode a voči tomu najcennejšiemu, čo máme, potrebujeme a z čoho je zložené viac ako 60% nášho ľudského tela.
Nemám čo vytknúť. Výborná kniha!!!
Čítať viac
13

Viac o mojich dojmoch z kníh tu: FB: Hankine knihy IG: Hana.Zet :-) Navždy budem vďačná Astrid Lindgrenovej a mojej mame, ktoré ma spolu s Pipi priviedli k láske ku knihám. Zaťažená som najmä na staré vydania kníh. Keď budem veľká, chcem mať antikvariát :-).

Hana Hana
Overený nákup
26.1.2020
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
"Podľa teba máme starostlivosť o svojich potomkov vrodenú," povedala som. "No v podstate sa staráme iba o seba. O seba a svoje deti. Maximálne ešte o vnúčatá. Na tých, čo prídu po nich, však zabúdame. Zároveň sme schopní uskutočniť zmeny, ktoré ovplyvnia stovky budúcich generácií a sú deštruktívne pre všetkých, čo prídu po nás. Tento ochranný inštinkt teda zlyhal."
Maja Lunde to predsa len vie. Tak, ako ma Príbeh včiel po veľkom rozruchu okolo mierne sklamal, Modrá predbehla všetky moje očakávania. Zdá sa mi napísaná inak, v mojich očiach sa výrazne posunula a vycibrila svoj rozprávačský talent. Tu sa ide naozaj hlboko. A tne sa hlboko, pretože Maja Lunde svoje postavy nešetrí. Pekné dialógy, myšlienky, ktoré zasiahnu, ťažké priznania. Modrá bola pre mňa chvíľami naozaj bolestivá, ale myslím si, že autorka našla správnu mieru, ako čitateľa zasiahnuť, aby fakt začal rozmýšľať nad tým, čo po nás zostane. Svet bez včiel bol prvý zdvihnutý prst; svet bez vody nám ukazuje ešte horšiu fikciu, ktorá sa stane realitou pre naše vnúčatá, či ich vnúčatá, ak niečo nezmeníme. Príbehy sú tu tentoraz dva, pre mňa oba rovnako pútavé a silné a prepletú sa pekne a nenásilne. Povinná literatúra pre človeka 21. storočia.
Čítať viac
Sue
Neoverený nákup
18.1.2020
Voda okolo nas
"Pribeh vciel"- prva kniha, ktoru som od Lunde citala vo mne zanechal stopu chranit prirodu. A zazitok z precitaneho.
Pribeh "modra" bol slabym odvarom, ocakajajuc zazitok ako v prvej knihe sa tato emocia nedostavila. Som zvedava na dalsie dve knihy.
Čítať viac

Maja Lunde

Čítať viac

Vydavateľstvo Slovart

Čítať viac
Kúpte spolu
Modrá - Maja Lunde, Slovart, 2020
Príbeh včiel - Maja Lunde, Slovart, 2018
28,90 €

„To jediné, na čo sa nevzťahuje pravidlo väčšiny, je ľudské svedomie.“