Porucha na kraji galaxie - Etgar Keret, Petr Bařinka (ilustrátor), Artforum, 2021

12,00 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Porucha na kraji galaxie

Pre známeho súčasného izraelského autora Etgara Kereta je typický sarkastický humor, ironický pohľad na život a porovnávanie existenciálneho so všedným. V Keretovom svete rozmar... Čítať viac

Vydavateľstvo
Artforum, 2021
184 strán
3-4 hodiny čítania

Pre známeho súčasného izraelského autora Etgara Kereta je typický sarkastický humor, ironický pohľad na život a porovnávanie existenciálneho so všedným. V Keretovom svete rozmar často zakrýva hlbokú múdrosť a smútok je sprevádzaný veselosťou.... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

12,00 €

Na sklade 2 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 29 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Iba medzi nami - T.L. SwanT.L. Swan, Metafora, 2024

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Pre známeho súčasného izraelského autora Etgara Kereta je typický sarkastický humor, ironický pohľad na život a porovnávanie existenciálneho so všedným. V Keretovom svete rozmar často zakrýva hlbokú múdrosť a smútok je sprevádzaný veselosťou. Na svet sa pozerá pozorne, z nezvyčajných uhlov, a my nemôžeme odolať a musíme sa pozerať s ním, jeho očami. Je totiž len jedna vec, ktorá sa v Keretových poviedkach nedá nájsť – fádnosť. Svoje obľúbené témy nadľahčené typickým keretovským humorom a premknuté ozajstným humanizmom nám – s chuťou a obnažené občas až na kosť – servíruje vo svojej novej zbierke.
Čítať viac
Počet strán
184
Väzba
pevná väzba
Rozmer
150×195 mm
Hmotnosť
355 g
ISBN
9788081503184
Rok vydania
2021
Edícia
-klad
Naše katalógové číslo
840489
Ilustrácie
Štýl
filozofický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Artforum
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Porucha na kraji galaxie - Etgar Keret, Petr Bařinka (ilustrátor), Artforum, 2021
Kufor - Sergej Dovlatov, Absynt, 2021
25,99 €
Ušetríte 1,91 €

Hodnotenia

4,6 / 5

14 hodnotení

11
2
0
0
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

34
Naslouchač - Petra Stehlíková, 2018
Práve čítam
Naslouchač

Som knihomoľka, ktorá číta súčasne aj 5 kníh. Ako prvú knihu som prečítala Pána prsteňov a odvtedy milujem fantasy a čítam, čítam a čítam. Najviac milujem fantasy a non-fiction, ale čítam všetky žánre. Rôzne prečítam 120-160 kníh. Tak ako to ja hovorím, každá kniha má svojho čitateľa len si ho musí nájsť, preto píšem odporúčania, nie recenzie. Viac z môjho sveta nájdeš na Instagrame @_dennyto alebo @dennycita

Denisa Tomíková
Overený zákazník
12.3.2023
Ukrýva sa v nej súbor 22 poviedok, ale nie len tak hociakých poviedok.
Každá poviedka má tak 3-5 strán. Niektoré sú inšpiratívne, iné zvláštne, niektorým som nerozumela a z iných som bola zhrozená. Našla som v nich rôzne životné situácie, myšlienkové pochody, poučenia aj životné zvraty.

Odporúčam ju prečítať každému, kto hľadá veľmi dobré a oddychové čítanie, ktoré je svižné, vtipné, dojímavé a občas trochu divné. Všetko pod "jednou strechou". To, že budeš mať knihu prečítanú za 2-3 hodinky je tiež plus, dobre sa s ňou napríklad aj cestuje.
Čítať viac
21

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
21.6.2022
Diplomat je človek, ktorý vás pošle do pekla takým spôsobom, že sa na ten výlet tešíte. No a Keret vám predostrie ľudské zlyhania, vzťahové problémy a všakovaké tragédie tak bravúrne, že sa z nich tiež budete tešiť. Asi tak by som zhrnula Poruchu na kraji galaxie, moje prvé stretnutie s týmto izraelským autorom.

22 krátkych poviedok na rôzne témy, niektoré to ťahá mierne do sci-fi, ďalšie sú trochu absurdné, iné zase dosť realistické, raz sú ukončené celkom jasne, inokedy sa skončia v tom najlepšom a vy môžete len dumať, kam to asi malo smerovať a ako by sa príbeh vyvíjal ďalej…Jedno majú však spoločné - všetky sú brutálne trefné, so skvelou pointou a okorenené humorom - presne takéto niečo som teraz potrebovala čítať. Hotové antidepresívum toto!

„Pamäť je ako oceán. Uvidíte, všetko pomaly vypláva na povrch.”
Čítať viac
22

Čítam pomaly, ale pravidelne. Začínal som detektívkami a trilermi, potom som prešiel na sociálne romány, pridal k tomu klasiku, občas humor, sem tam životopisy a to, čo ma zaujalo.

Tomáš Kučera
Overený zákazník
19.4.2022
Vypointované, miestami zábavné, občas trochu tragické a najmä skvele napísane poviedky. Samozrejme neboli všetky dokonalé, ale každá mala čo ponúknuť a mala zmysel. Čítať viac
29.5.2021
Keret - Majster poviedky.
Popredný izraelský autor Etgar Keret sa vo svete považuje za jedného z najlepších majstrov krátkych poviedok. Jeho tvorba je charakteristická najmä tým, že čitateľovi predostrie ľudskú tragédiu zábavným, ironickým spôsobom. Vo svojich dielach často využíva čierny humor, iróniu či slang a príbehy balansujú na hranici skutočnosti a fantázie.

Jeho najnovšia zbierka "Porucha na kraji galaxie" obsahuje 22 krátkych poviedok, v ktorých si každý čitateľ nájde to svoje. Práve táto kniha bola mojim prvým zoznámením s autorovou tvorbou. Po prečítaní som sa pýtala sama seba, na čo som tak dlho čakala. Autor veľmi sviežo a bez servítky rozpráva čitateľovi krátke príbehy obyčajných ľudí, prežívajúcich obyčajné veci, ktoré podáva s humorom, provokáciou, ale aj trpkosťou, práve takou, akou je sám život. Jeho poviedky sa dotýkajú viacerých tém a každá je niečím myšlienkovite výnimočná. Etgar sa nevyhýba témam ako vojna, drogy či samovražda. Rozpráva o nich pre neho typickým štýlom. Ostro, provokatívne, tragicky, no zároveň na tenkej hranici medzi skutočnosťou a fikciou, zachádzajúcou až na krajnosť bizáru. Postavám sa nedá uprieť istá dávka iracionality sprevádzaná zaujímavými dialógmi, ktoré sú, tak akurát, okorenené sarkazmom a vulgarizmami, ktoré mi však vôbec neprekážali, naopak dodávali príbehom istý šmrnc.

"Život je ako nízky nevkusný stolík, ktorý v byte zanechali predchádzajúci nájomníci. Väčšinu času ho vnímate, pamätáte si, že je tam, dávate si pozor, ale občas naň zabudnete a potom doň narazíte píšťalou alebo kolenom - a bolí to. A takmer vždy zanechá jazvu. Keď fajčíte, nízkeho stolíka sa tým nezbavíme. Ničím okrem smrti sa ho nemôžete zbaviť. Ale dobrý šluk môže ostré hrany obrúsiť, trocha ich zaobliť. A potom ten náraz už bolí omnoho menej."

Niektoré poviedky môžu osloviť čitateľa viac, iné menej. Autor nám však v kratučkých príbehoch, úplne prirodzeným spôsobom prináša až neočakávaný literárny zážitok. To, čo Etgar dokáže obsiahnuť na štyroch či piatich stranách poviedky, sa niektorým autorom nepodarí ani na tristo stranách hutného textu. Kniha vyšla za výborného prekladu Silvie Singer a Michala Vlka. Čítajme Etgara Kereta, je zárukou kvalitnej literatúry.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Keby sa Kafka reinkarnoval ako autor komédií v Tel Avive, mohlo by jeho dielo vyzerať asi takto.“ - The Guardian

Vydavateľstvo Artforum

Čítať viac
Kúpte spolu
Porucha na kraji galaxie - Etgar Keret, Petr Bařinka (ilustrátor), Artforum, 2021
Kufor - Sergej Dovlatov, Absynt, 2021
25,99 €
Ušetríte 1,91 €

„Všetko reaguje so všetkým. Tak ako každý jeden hlt, ktorý zjeme, mení naše telo, tak aj každá informácia mení náš mozog.“