Červené zlato

Kulinárska krimi

Na honosnej večeri v Paríži má slávny suši majster očariť miestnu smotánku, no ešte pred hlavným chodom padne na zem mŕtvy. Príčina smrti: otrava rybím mäsom. Luxemburský kuchár... Čítať viac

4,3 24 hodnotení
2. diel série
Šéfkuchár Xavier Kieffer
Vydavateľstvo
mamaš, 2021
264 strán
4-5 hodín čítania

Na honosnej večeri v Paríži má slávny suši majster očariť miestnu smotánku, no ešte pred hlavným chodom padne na zem mŕtvy. Príčina smrti: otrava rybím mäsom. Luxemburský kuchár Xavier Kieffer má pochybnosti o tom, že by išlo len ... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

8,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Aj e-knihy môžete darovať

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Po kulinárskej krimi Diabolský plod, ktorú kníhkupectvo Martinus zaradilo medzi knihy roka 2021, sa šéfkuchár-vyšetrovateľ Xavier Kieffer vracia s novým prípadom.

Na honosnej večeri v Paríži má slávny suši majster očariť miestnu smotánku, no ešte pred hlavným chodom padne na zem mŕtvy. Príčina smrti: otrava rybím mäsom. Luxemburský kuchár Xavier Kieffer má pochybnosti o tom, že by išlo len o nešťastnú náhodu, a tak sa pustí do pátrania. Stopy ho privedú na zaujímavé miesta – z prepychového života parížskeho starostu cez úplne nový svet japonskej kuchyne až do rybárskej lode talianskych lovcov tuniakov. Pri vyšetrovaní na vlastnú päsť zistí, že niektoré ryby sú drahšie než zlato, a dokonca cennejšie ako ľudský život.
Čítať viac
Originálny názov
Rotes Gold. Ein kulinarischer Krimi
Počet strán
264
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
1318623
Štýl
napínavý, dobrodružný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Nemecko
2. diel série
Šéfkuchár Xavier Kieffer
Vydavateľstvo
mamaš
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

24 hodnotení

15
4
3
1
1

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

Alena
Neoverený nákup
27.5.2023
Sklamanie
Červené zlato je prvá kniha, ktorú som zo série čítala. Kniha ma pôvodne zaujala obálkou, názvom, obsahom a nezvyčajným žánrom „kulinárska krimi“. Obsahuje množstvo zaujímavých informácií z kulinárskeho priemyslu, no to je asi všetko, čo bolo na knihe zaujímavé. Dej sa posúval neskutočne pomaly, zbytočne dlhé opisy a následne keď sa dialo niečo napínavejšie, bola som z knihy už tak otrávená, že ma nezaujali ani tieto časti. Som rada, že som knihu nekupovala, ale mala ju z knižnice, pretože bola pre mňa naozaj nudná. Čítať viac
20.12.2022
Čítať - googliť - jesť - takáto je nejaká postupnosť pri mojom čítaní tejto knižnej série. Veľmi ma baví koľko sa toho dozviem o jedle, popri napínavom krimi. Ako človek, ktorý rád ochutná čokoľvek si naozaj mnohé veci popísané v knihe vyhľadávam, no a potom jediným problémom je, že mám stále pri čítaní hlad.
Knihu jednoznačne odporúčam, dej je napínavý a naozaj sa dá aj všeličo dozvedieť, v tejto konkrétne najmä o chove tuniakov, lososov a rôznych japonských pokrmoch.
Čítať viac
31

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
15.7.2022
Oddychová jednohubka
V druhej časti série so šéfkuchárom Xavierom Kiefferom je príbeh rozbalený hneď od začiatku. Xavier sa s Valériou, ktorú čitateľ mal možnosť spoznať v prvej časti, vyberú na veľkolepú večeru so suši majstrom, ktorý počas prípravy jedla padne na zem mŕtvy. Otrávil sa rybím mäsom, ale ako k tomu mohlo dôjsť u tak skúseného majstra kuchára? Xavier sa opäť púšťa do pátrania a odhalí nekalé praktiky obchodovania... A zvyšok si prečítajte :)
Autor čitateľa opäť zavedie do gastronomického prostredia a odhalí obchodné praktiky, ktoré sú pre niekoho cennejšie než ľudský život. Príbeh je šmrncnutý aj romantikou, ale opäť nechýbajú výborné opisy z gastronómie a prípravy jedál. Aj na konci tejto knihy sa nachádza Kulinársky glosár a jeden recept. Pri čítaní príbehu zažijete o čosi viac akcie než pri prvej časti a knihu prečítate za 1-2 dni. Síce mi opäť trošku vadili dlhšie opisy a chýbalo mi viac toho krimi, ale kniha je znovu skvelá, miestami humorná a perfektná oddychovka. I keď v nej nezažijete krvavé drámy, je lákavá svojou originalitou a sviežosťou. Tiež musím vyzdvihnúť grafiku, ktorá je skvelá. Ja sa už teraz teším na ďalšiu časť tejto kulinárskej krimi série a vy si ju tiež nenechajte ujsť.
Čítať viac
22.3.2022
Na začiatok by som sa priznal, že som túto knihu prečítal skôr ako prvý diel série. Musím však oceniť autorov možno dobrý úmysel, pretože miestami, kde nadväzoval na momenty z prvého dielu série, vystihol pár vetami pointu daných momentov, čím sa čitateľ (aspoň podľa môjho názoru) necítil stratený aj keď prvý diel nečítal. Celkovo je kniha písaná "moderne" s využitím aktuálne hodne používaných výrazov a fráz, čím sa podľa mňa číta ľahko a rýchlo. Hoci nečítam knihy na jeden hlt, ale pri tejto knihe by som najradšej cele prečítal na jeden hlt. Po každej kapitole môže mať čitateľ pocit, že si musí prečítať ešte jednu a potom ešte ďalšiu kapitolu, lebo dej je pútavo písaný. Samozrejme, nie je to podmienka. V neposlednom rade sa mi na knihe páčilo aj to, ako autor "okorenil" dej aj faktami (napr. lov tuniakov, zákulisie biznisu s rybami...). A odporúčam nečítať pred spaním, najmä kvôli gastronomickým zážitkom, človek rýchlo dostane hlad :D. Čítať viac
21.12.2021
Opäť skvelé čítanie
V druhom pokračovaní sa luxemburský kuchár ocitne v neprebádaných vodách rybích pokrmov. Odkedy sa jeho partnerkou stala bohatá dedička spoločnosti Guide Gabin, Xavier chodieva aj na rôzne honosné podujatia. Na jednom z nich má ochutnať špeciálne menu omakase od slávneho svetového suši majstra. K tomu však nedôjde. Japonský kuchár sa zvalí na zem mŕtvy ešte počas predjedla. Nový príbeh, nová obeť otravy - tentokrát však našťastie mimo Xavierovej reštaurácie Deux Églises.
-
V tejto časti sa stretávame s mnohými postavami z Diabolského plodu a jednou z ústredných postáv je aj parížsky starosta Allégret - veľmi špecifický človek, ktorý bol pre mňa len jasným príkladom hochštaplera.
“O veciach si človek urobí predstavu len pozorovaním, vlastnou skúsenosťou a privlastnením. Vec možno napokon pochopiť len vtedy, ak ju človek miluje, zabije alebo zje.”
Okrem suši sa v tejto kulinárskej krimi dočítame aj o takom barbarskom jedle ako je pečená strnádka na brandy, najlepšie Armagnacu. Vďakabohu toto nebola moja premiéra a o tomto kulinárskom jedle som už čítala v knihe M. W. Cravena - Čierne leto, takže som vnútorne bola pripravená na všetky dopodrobna opísané nechutnosti. Popri rôznych kulinárskych špecialitách a suši tu ide, ako napovedá už i názov knihy, o červené zlato, teda tuniaka modroplutvého.
U Toma Hillenbranda oceňujem jeho prípravu pred napísaním knihy, to ako má naštudované rôzne údaje, ktoré potom sprostredkováva čitateľovi, či sa jedná o prípravu rôznych jedál, geografické alebo regionálne informácie alebo rôzne nuansy technického charakteru. Čo ma však pri tých všetkých high-tech-ultra-super vecičkách pobavilo, že popri tých všetkých existujúcich vymoženostiach je Xavier v podstate stará škola a práca s internetom, či nebodaj wifi sú pre neho hotová španielska dedina.
Veľmi ma pobavila aj časť o typológii zahraničných turistických skupín - schuti som sa na nej zasmiala. Myslím, že autorovi sa presne podarilo zaškatuľkovať jednotlivé národnosti - k najobľúbenejším patria podľa neho japonskí turisti, Francúzi večne repcú a vrcholom postrachu sú Rusi a Číňania. Prečo? - to sa dozviete v knihe.
Tak Diabolsky plod ako aj Červené zlato nesú v sebe enviromentálne posolstvo. V prvej časti autor poukazuje na nekalé praktiky potravinárskeho priemyslu a v časti druhej je to drancovanie morí a takmer vyhubenie tuniaka modroplutvého, ktorý je momentálne považovaný za ohrozený druh a je zaradený na červený zoznam chránených živočíchov ICES.
Milí priatelia, poslednými riadkami som nechcela naznačiť, že táto kniha bude prešpikovaná suchopárnymi informáciami. V prvom rade je to výlet do zákulisia kulinárskych špecialít a v neposlednom rade skvelá krimi, ktorú som síce len včera dočítala, ale mám chuť si dať repete. No a v závere vás zasa čaká skvelý recept na Pstruha na rizlingu.
Čítať viac
25
Overený zákazník
15.12.2021
Ďalšia zaujímavá časť zo série kulinárskych krimi, ktorá čitateľa naláka na čítanie do samého konca.
Zápletka bola premyslená, originálna a opísaná dosť detailne za čo autora chválim. Po celý čas som so zatajeným dychom sledovala vývoj situácie pátrania a odhaľovania tajomstiev. Celý dej bol nepredvídateľný a často boli moje tipy úplne zbytočné, keďže autor to vymyslel naozaj famózne a má môj obdiv.

Príbeh som si užila a bola to ozajstná jazda plná napätia, akcie, tajomstiev (tých bola celá kopa) a silných zvratov. Prekvapili ma aj postavy, ktoré boli podľa môjho názoru ešte prepracovanejšie ako v predchádzajúcom dieli.

Druhú časť série hodnotím pozitívne a už teraz priznávam, že ide o oveľa lepší príbeh aký som očakávala. Som milo prekvapená, že ma autor vedel opäť ohúriť a znova si získal moju plnú pozornosť pri čítaní.
Čítať viac
20
Môj zelený pes - Kathrin Hartmann, 2023
Práve čítam
Môj zelený pes

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
5.12.2021
Knižná lahôdka
Špičková gastronómia nie je iba o najlepších kuchároch, exkluzívnych reštauráciách, prísne strážených receptoch, luxusných surovinách a lahodnom jedle za astronomické sumy, na ktorom si pochutnávajú mlsné jazýčky náročných gurmánov. Má aj svoje temné stránky a práve na ne Tom Hillenbrand v tejto knihe opäť upozornil. Červené zlato (2. diel série so šéfkuchárom Xavierom Kiefferom) je síce kulinárska krimi, no dotýka sa pálčivých záležitostí, o ktorých mnohí z nás nemáme ani predstavu. Popri vyšetrovaní záhadnej smrti japonského suši majstra priamo na večierku pre úzky okruh vyvolených totiž zažijete exkurziu do japonských suši reštaurácií, ocitnete sa na trhoch, kde šéfkuchári nakupujú suroviny, no najmä sa vám zrútia ilúzie o rybolove a dodržiavaní kvót na lov rýb.

Tuniak totiž patrí k druhom, ktorých populácia značne klesla, no jeho mäso je veľmi žiadané. Aby obchodníci uspokojili dopyt svojich odberateľov a zabezpečili si želané zisky, neštítia sa obchádzať zákony. Neudržateľný lov, pokútne praktiky spôsobujúce environmentálne problémy ich nezaujímajú - biznis hýbe svetom a kto má iný názor, no veď viete.

Tieto smutné fakty autor vyvažuje sympatickými postavami, poriadnou dávkou japonskej, francúzskej, luxemburskej a sicílskej gastronómie, zaujímavými informáciami z histórie a geografie najmä Luxemburska, poučným kulinárskym glosárom a na záver vás čaká chutný recept.

Som veľmi rada, že mi osud prihral príbehy Xaviera Kieffera. Preferujem totiž iné žánre, no toto je naozaj krimi s pridanou hodnotou a okrem relaxu vám slušne rozšíri obzory. Nečítajte hladní!
Čítať viac
2.12.2021
Výborné, výborné, výborné
Červené zlato je pokračovaním populárnej kulinárskej krimi série so šéfkuchárom a vyšetrovateľom Xavierom Kiefferom v jednej osobe. Jej autor Tom Hillenbrand vás opäť zoberie aspoň takto knižne na exkurziu a ochutnávku lahodným špecialít z tých najexkluzívnejších, možno aj najčudnejších (poprosím minútu ticha za strnádku ) surovín a zároveň tak opäť sníme pomyselný klobúk pred tými, ktorí sú špičkami vo svojom odbore a ktorí sa pre toto povolanie narodili a robia mu dobré meno. No taktiež znova zdvihol varovný prst a ukázal na tých, ktorí pre peniaze a zisk prekračujú všetky písané aj nepísané hranice a ak je treba, bez mihnutia oka pôjdu aj cez mŕtvoly ...
.
Xavier Kieffer sa tentoraz ocitá na honosnej večeri, kde sa má o rozmaznané a náročné jazýčky smotánky postarať známy a uznávaný suši majster Mifune. Ten však nestihne ukázať, čo všetko si pre veľavážené osadenstvo pripravil, pretože počas prípravy pokrmov skolabuje, padá na zem a zomiera. Vraví sa o otrave jedlom, no Xavier tuší, že to nebola len nehoda a opäť sa púšťa do vyšetrovania, ktoré spôsobí, že slinky vám natečú až do topánok a ktoré preverí vašu vôľu neurobiť o 22:00 vyhladzujúci nájazd do chladničky.
Čaká vás najmä japonská kuchyňa, suši, veľa zaujímavostí o rybolove, tuniakoch, dostanete sa do Luxemburska, či krásnej a horúcej Sicílie a bohužiaľ sa opäť ukáže odvrátená tvár špičkového gastropriemyslu ...
.
Aj táto časť je dôkazom toho, že napínavé a pútavé krimi môže fungovať aj bez nespočetných prestreliek, zástupu policajtov, mozgov rozmazaných po stenách a črevách rozťahaných po celom okrese. Tom Hillenbrand sa nesústredzuje na vyšetrovateľa, či obeť, ani sa nás nesnaží odrovnať na konci každej kapitoly stupňujúcim napätím či drámou. Najdôležitejšia je totiž téma, ktorú si vyberie, poctivo a podrobne naštudujte a získané informácie nám ako na zlatom podnose naservíruje vo forme príjemne plynúceho krimi príbehu, ktorý vonia dobrým jedlom a lahodným vínom. V tom spočíva čaro nevšednosti a originality tejto série.
.
Výborná kniha, ktorá vám rozšíri obzory a upozorní na problémy, o ktorých ste možno ešte nepočuli.
.
Za mňa ešte o kúsok lepšia, ako vynikajúca prvá časť série
Čítať viac

„Nikdy som nestratil zo zreteľa, čo znamená byť civilizovaný človek. Vedel som, že prežitie by nemalo zmysel, keby som sa musel stať podliakom...Viete, jedlo na prežitie nestačí. Neexistuje liek na morálne zásady. Ak ich človek stratí, príde aj o seba.“