Pár poznámok o smútku
E-kniha

Láska. Strata. Hľadanie. To všetko so sebou prináša smrť niekoho blízkeho. A keď je tým blízkym nekonečne milovaný otec, všetko sa ešte umocňuje, všetko je ešte náročnejšie.... Čítať viac

4,8 33 hodnotení
Vydavateľstvo
Absynt, 2022
110 strán
2-3 hodiny čítania

Láska. Strata. Hľadanie. To všetko so sebou prináša smrť niekoho blízkeho. A keď je tým blízkym nekonečne milovaný otec, všetko sa ešte umocňuje, všetko je ešte náročnejšie. Toto je najosobnejší text obľúbenej Chimamandy Ngozi Adi Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

7,50 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Zápisky o smutku - Chimamanda Ngozi Adichie, Host, 2022
PDF EPUB MOBI
Čeština, 2022
Ihneď na stiahnutie

9,79 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac z kolekcie

E-knižné letné inšpirácie

Viac o e-knihe

Láska. Strata. Hľadanie. To všetko so sebou prináša smrť niekoho blízkeho. A keď je tým blízkym nekonečne milovaný otec, všetko sa ešte umocňuje, všetko je ešte náročnejšie. Toto je najosobnejší text obľúbenej Chimamandy Ngozi Adichie!

Keď prišla pandémia COVID-19, počas spoločných videohovorov najčastejšie videla len jeho čelo – otec si totiž nevedel správne nastaviť kameru na telefóne. A potom zmizlo aj to čelo. Úderom nečakanej a neúprosnej smrti. Otec zomrel. Táto strata bola o to krutejšia, že prišla v čase, keď sa ani tí najbližší, rozdelený neprekonateľným múrom pandémie, nemohli stretnúť osobne. To, čo nasledovalo, nebolo len zlomené srdce. Bolo to srdce rozdriapané na tisíc kúskov.

V úprimnej a intímnej esejistickej knihe Pár poznámok o smútku nám Chimamanda Ngozi Adichie ponúka obraz cesty, ktorou sa uberala po smrti svojho otca. Od zúfalstva cez zúrivosť, nepochopenie, neuverenie, až po záplavu lásky. Je to jej najosobnejšia kniha, no všetko, o čom v nej rozpráva, je zároveň absolútne univerzálne a prenosné. Láska. Strata. Smrť. Hľadanie. Nádej. Slová a situácie, ktoré skôr či neskôr postretnú každého z nás.
Čítať viac
Originálny názov
Notes on Grief
Počet strán
110
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1591339
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Nigéria
Vydavateľstvo
Absynt
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

33 hodnotení

27
6
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Wow!

Adichie experienced one of the most traumatizing events during a time when the world was at peak turmoil. She lost her beloved father.
While the world was trying to deal with being trapped inside all day long due to a pandemic, Adichie was planning her father's funeral in her home country of Nigeria.
Although, I haven't experienced such grief in my life (yet), Adichie's masterful prose convinced me I had. I felt I was beside her the entire time. And that is beautiful storytelling.
I recommend this short little book to everyone battling grief and those who are yet to experience it. It provides a glimpse into the work that goes into dealing with it and delivers a sense of catharsis to the reader. 5/5 stars for me.

Čítať viac

Je mylným názorom, že knihy v nás majú vyvolávať len príjemné pocity. Práve naopak, majú z nás vytvárať lepšie bytosti. A to sa deje nielen skrz radostné udalosti, ale aj tie smutné, akými je napríklad aj strata milovanej osoby. Chimamanda vo svojich knihách vždy otvára ťažké témy, zasahujúc do každého kúta čitateľovej duše. Tentoraz nás pozýva ešte bližšie k sebe. Počas covidovej doby stratila svojho otca a prežívanie tejto straty pretavila na papier. Spolu s ňou budeme opätovne prežívať obrovskú dieru v srdci umocnenú odlúčením v dôsledku celosvetovej pandémie. Smútok sa zhmotní do každodenných činností, číhať bude aj v drobnostiach. Zároveň ale budeme cítiť obrovskú lásku ktorá zostáva navždy. A to je práve to najdôležitejšie posolstvo zo všetkých. Milovať a hýbať sa naďalej.

Čítať viac

Vyhradzujem si rána na čítanie v bratislavských záhradách. Vyrovnávam sa v nich so smútkom. Za pomoci tvorcov, čo ten svoj menia v umenie. Tak si dnes do záhrady so sebou beriem Adichie, pretože mi už viackrát pomohla nebáť sa, nech je svet akýkoľvek. A môžem byť pri nej smutná, plakať koľko sa mi zachce. Učím sa s ňou dovoliť si to. Pozerať na smútok ako na oslavu lásky, lebo schopnosť skutočne milovať sa pri niektorých ľuďoch prejavuje práve plačom.
Vyhradzujem si rána na oslavy lásky.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

10.1.2024
Knižka bola mojím prvým stretnutím s Chimamandou. Malá, útla ale ťažká smútkom, ktorý si autorka prežila. Napísané to bolo pekne a láskavo, istotne jej to pomohlo zmieriť sa so smrťou otca počas Covidu. Ja som od toho očakávala čosi iné, ale nakoniec mi nevadilo, čo som dostala – je krásna clivá. Čítať viac
35
Sexkomiks - Philippe Brenot, 2017
Práve čítam
Sexkomiks

Som knihomoľka, ktorá číta súčasne aj 5 kníh. Ako prvú knihu som prečítala Pána prsteňov a odvtedy milujem fantasy a čítam, čítam a čítam. Najviac milujem fantasy a non-fiction, ale čítam všetky žánre. Rôzne prečítam 120-160 kníh. Tak ako to ja hovorím, každá kniha má svojho čitateľa len si ho musí nájsť, preto píšem odporúčania, nie recenzie. Viac z môjho sveta nájdeš na Instagrame @denny_medziriadkami @_dennyto

Denisa Tomíková
Overený zákazník
28.11.2023
Zamilovala som sa
Smútok má mnoho podôb a každý z nás ho prežíva inak. Autorka tejto útlej knižky ponúka čitateľovi životnú situáciu straty blízkeho človeka. Musím ti povedať, že som knihu prečítala počas pitia kávy a tak ma autorka vtiahla do svojej knihy, že som až po prečítaní pochopila, že opisuje svoju vlastnú stratu a smútok. Jediné z deja, čo ti prezradím je, že autorka opisuje svoj smútok zo straty otca. Viac si už musíš prečítať sám/a.

Knihu odporúčam ľuďom, ktorí hľadajú knihu, ktorá ich rozcíti a chcú doslova prežiť s autorkou každú stránku. Čitateľ prežije bolesť autorky, či už podobnú stratu blízkeho človeka v minulosti prežil alebo nie. Vďaka tejto knihe môžeš pochopiť ako smútok ovplyvňuje ľudí, čo sa v nich odohráva, ako prežívajú rôzne emócie, spomínajú na milovaných a ako sa so stratou vyrovnávajú. 

Pisateľský talent autorky je veľký a rozhodne toto nebola posledná kniha od tejto talentovanej nigérijskej spisovateľky. Idem sa vrhnúť na ďalšiu od autorky, ktorú mám doma "To, čo máš okolo krku".
Čítať viac
24
Overený zákazník
7.4.2023
Smútok
K tejto útlej knižke sa dostávam v čase, keď aj ja zažívam smútok.Pred necelými 2 mesiacmi mi tiež zomrel otec.Veľa toho,čo autorka popisuje,sa deje aj mne.
Najhoršie je,keď si uvedomíte,že o ňom hovoríte v minulom čase -:(
Čítať viac
2.3.2023
Prečítate za hodinku. Ale načo sa ponáhľať?
Autorku mám veľmi rada už od mojej prvej knihy, čo som si prečítala - Manifest feminizmu. Mám z nej pocit spriaznenosti a porozumenia. V aktuálnej téme prežívania smrti blízkeho človeka sa mi naďalej približovala ale aj vzďalovala v prežívaní. Cítim odlišnú kultúru, súzniem so smútkom. Intímna kniha. Určená skôr na dlhodobé vlastnenie ako na prečítanie za pár chvíľok. Čítať viac
Vlado
Neoverený nákup
15.2.2023
Pár poznámok o smútku
Veľmi ťažká téma, ale úžasne spracovaná.. no s každým slovom, vetou sa téma smrti objímala a tak to bolo zároveň aj veľmi náročné čítanie. No smrť je súčasťou života a tak ako sa raz niečo začne, aj sa skončí. Je asi - potrebné.. netabuizovať tému smrti, nebáť sa jej otvoriť a jednoducho ju vedieť prijať - hoci.. sa to dá len ťažko, nekonečne ťažko. Čítať viac
5.10.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
V živote každého nastanú chvíle, ktoré sú popretkávané smútkom, ako taká pavučina. Chodíte opatrne po jej vláknach, až sa celý do nej, chtiac-nechtiac zamotáte, a smútok Vás úplne pohltí.
Treba smútiť.
Vysmútiť sa.
A potom, niekde cez tie mraky, na oblohe - prenikne pár slnečných lúčov.

Svoje by Vám o tom vedela povedať aj autorka knihy, ktorej nečakane zomrel otec. Bývalý prvý profesor štatistiky na Nigérijskej univerzite, bol pre ňu veľkou oporou vo všetkých chvíľach jej života - a ona tisícky kilometrov od neho vzdialená - sa túto správu dozvedá od svojho brata.

Ani hneď nemôže vycestovať, kvôli rozmáhajucemu sa výskytu koronavírusu. A tak si naňho spomína a plače. Veľmi. Až jej je z toho nevoľno.

Otvára pred Vami svoj príbeh, príbeh krajiny, v ktorej vyrastala, zvykov, ktoré sú spojené s pohrebom, tak výnimočného človeka, akým jej otec bol a pre ňu navždy ostane. A z jej slov cítiť tú nekonečnú lásku a obdiv, ktoré voči svojmu otcovi prechováva.

,,Konečne chápem, prečo si ľudia dávajú vytetovať tých, ktorých stratili. Je v tom potreba prehlásiť nielen stratu, ale aj lásku, kontinuitu. Som dcéra svojho otca. Je to akt vzdoru a odmietnutia: smútku hovoriaceho, že je koniec, a srdca vraviaceho, že nie; smútku, ktorý sa snaží zaraziť lásku do minulosti, a srdca, ktoré tvrdí, že je to stále prítomnosť.“ (str. 100).
Čítať viac
30
Krajina matiek - Fero Lipták (Ilustrátor), Slavka Liptáková, 2022
Práve čítam
Krajina matiek

Prečítam všetko čo si ku mne nájde cestu. :-) Okrem kníh sa vo voľnom čase sa venujem bylinkám a prírodnej terapii.

Silvia Jágriková
Overený zákazník
16.8.2022
Či už siahnete po rozsiahlej knihe, alebo útlej eseji nigérijskej spisovateľky Chimamandy, veci napísané jej perom rozhodne majú silu naplno upútať pozornosť.
U autorky sme zvyknutí predovšetkým na témy ako rodová rovnosť a rasizmus, teraz jej sám život naservíroval neľahkú a tragickú udalosť, ktorá otriasla jej životom od základov. A tak sa Chimamanda po smrti svojho milovaného otca, rozhodla odvážne čeliť svojim emóciám, ponoriť sa do nich a vypísať sa zo svojho smútku. Cez spomienky, úprimný humor, nádej a rozjímanie nad dušou, ktorú mala možnosť poznať, sa čitateľ stáva priamym svedkom straty. Hnev, bezmocnosť a nekonečný pocit osamelosti, nevyrieknuté slová visia hmatateľne vo vzduchu a tam sa rozplynú.
Verím, že túto intímnu spoveď si jej čitatelia budú vážiť viac ako ktorékoľvek jej iné dielo.
Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„Ale v skutočnosti minulosť hodnotíme očami prítomnosti. Dívame sa na ňu cez to, čo vieme teraz, takže ju nevnímame ako ľudia, akými sme boli, ale ako ľudia, akými sme, a to znamená, že ju od základov meníme.“

Holandský dom - Ann Patchett, 2020
Holandský dom
Ann Patchett