Vianoce
Knihy sú ten najobľúbenejší vianočný darček - Martinus, 2023
Tvoja neprítomnosť je tma - Jón Kalman Stefánsson, Artforum, 2022

22,48 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Tvoja neprítomnosť je tma

Tvoja neprítomnosť je tma je uchvacujúci román, ktorý si svoje tajomstvá stráži do poslednej strany a ešte trochu dlhšie. Autor nám opäť prináša spletitý príbeh, ktorý nás... Čítať viac

4,6 34 hodnotení
Vydavateľstvo
Artforum, 2022
488 strán
7-8 hodín čítania

Tvoja neprítomnosť je tma je uchvacujúci román, ktorý si svoje tajomstvá stráži do poslednej strany a ešte trochu dlhšie. Autor nám opäť prináša spletitý príbeh, ktorý nás zavedie naprieč časom, z islandského fjordu až na juh Francúzska a zase späť... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
24,90 €

22,48 €

-10 %
Na sklade, posielame ihneď

Dostupné v 16 knižniciach. Požičať v knižnici

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Súboj s láskou - Jana Pronská, Slovenský spisovateľ, 2023

Viac o knihe

„Je zmierenie sa s osudom zrelosť či zbabelosť?“

Tvoja neprítomnosť je tma je uchvacujúci román, ktorý si svoje tajomstvá stráži do poslednej strany a ešte trochu dlhšie. Jón Kalman Stefánsson nám opäť prináša spletitý príbeh, ktorý nás zavedie naprieč časom: od prítomnosti až na prelom 19. a 20. storočia, zo vzdialeného islandského fjordu až na juh Francúzska a zase späť.

Zoznamuje nás so škálou postáv: s majiteľkou hotela so žiarivým úsmevom, s farmárom, čo hrá na elektrickú gitaru, s kňazom píšucim listy nemeckému básnikovi Hölderlinovi, či s jednoduchou ženou, čo sa napriek chýbajúcemu formálnemu vzdelaniu rozhodne poslať do časopisu článok o dážďovkách. Autor nám odhaľuje ich osudy a životné cesty, ktorých spoločným menovateľom je láska.
Láska, ktorá človeka prekvapí, keď to najmenej čaká, prinesie blaženosť a naplnenie, no zároveň ho často postaví pred náročnú až nemožnú voľbu. Naše rozhodnutia však neovplyvňujú iba náš vlastný život. Dosiahnu aj na naše okolie a na budúce generácie, tak ako vlnky na rozčerenej vodnej hladine. A tak minulosť často prebýva v našom vnútri.
Čítať viac
Originálny názov
Fjarvera þín er myrkur
Počet strán
488
Väzba
pevná väzba
Rozmer
143×213 mm
Hmotnosť
566 g
ISBN
9788081503818
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1377021
Štýl
filozofický, romantický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Island
Vydavateľstvo
Artforum
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

34 hodnotení

27
2
2
3
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Silvia
Neoverený nákup
20.11.2023
Najlepšia zo Stéfanssonových kníh
"Čo je vznešenejšie, udusiť hlasy v srdci v nádeji, že svet zostane rovnaký, alebo podľahnúť citom, vydať sa im napospas, čiže vniesť do života neistotu? Zadusiť srdce a obetovať samého seba, možno sám seba zradiť, alebo žiť úprimne a nasledovať strelku srdca? Nedá sa žiť ako človek bez toho, aby si aspoň raz nerozbil svoje klenoty."

Táto myšlienka sa ako niť kľukatí naprieč celým dejom, ktorý je ako vždy u Stéfanssona poskladaný na štýl puzzle, pričom jednotlivé príbehy za sebou nejdú chronogicky, čo môže byť pre niektorých čitateľov náročné, na druhej strane sa však takto lepšie odkrýva to, čo Stéfansson píše "medzi riadkami".
Píše o láske, osude, zrade, povinnosti, o pominuteľnosti, o Bohu a diablovi, o prítomnosti a neprítomnosti, o svetle a tme, o počasí, rybárčení, chove oviec, o literatúre a hudbe, o samote, o priateľstve a mnohom ďalšom.
Prináša odpovede, alebo prinajmenšom otvára otázky, ktoré si aj my kladieme v našom každodennom živote.
Čítať viac
Natália
Neoverený nákup
25.6.2023
Moja prvá a pravdepodobne posledná kniha od tohto autora. Akosi mi nesedel tento štýl písania. Začiatok bol pre mňa chaotický, chvíľu trvalo kým som sa zorientovala v postavách atď. Jediné pozitívum v knihe boli zaujímavé myšlienky. Čítať viac
Jana Matulová
Neoverený nákup
22.5.2023
creme de la creme
Pre mňa najlepšia kniha tohto autora - a to som si myslela, že Príbeh o Áste už nič neprekoná. Drsne krásna islandská príroda aj ľudia, ich pohnuté osudy, úžasné myšlienky, pri ktorých sa musím zastaviť, vychutnať si ich ... Ku koncu som čítala len po kúskoch, aby som predĺžila čas. Čítať viac
8

Vášnivá čitateľka, obzvlášť po objavení možností, ktoré ponúka e-čítačka :)

Viera Lelkesová
Overený nákup
13.2.2023
islandská sága
skvelá kniha, výborne preložená, vyhovuje mi autorov štýl písania. Islandské mená sa nepamätajú ľahko, napriek tomu autor vždy slovkom - dvoma objasnil, o kom z generácií Islanďanov píše. Príbehy zo súčasnosti sa ladne prelínajú s minulosťou. Páčili sa mi aj mnohé zamyslenia autora. Čítať viac
Adra
Neoverený nákup
1.2.2023
Táto kniha bola ako milovanie.
Častokrát som sa v nej strácala, potom znovu hľadala, nevedela sa jej nabažiť a vždy ju zatvárala s blaženým úsmevom na tvári. Niekedy som ju odložila aj na pár dní a potom znovu po nej túžobne siahla a nevedela ju odložiť.
Bolo to ako milovanie. To sú presne slová, ktoré ju vystihujú. Stefánsson to prosto vie. Vie, čo so slovami. Jeho myšlienky Vás občas zavedú do iného sveta a niekedy Vás nútia pozastaviť sa aj nad tým našim a zmeniť pohľad k danej veci.
Nechcela som koniec. Chcela som sa v tejto knihe strácať navždy. A aj keď ešte od neho nemám prečítané všetky, tak táto je rozhodne najlepšia z nich. A vlastne aj najlepšia z celého minulého roku. Chcem si ju dať ešte raz a potom ešte miliónkrát, až kým z nej nevytiahnem všetky Jónove myšlienky, ktoré do nej vložil a mne ušli.

“Človek svet vykresľuje spôsobom, akým ho v danej chvíli vidí. A nikto ho ešte neopísal tak dobre, že by sa to nedalo lepšie.
Preto môžeme pokračovať.”
Čítať viac
Ľubomír Moravčík Ml.
Overený nákup
26.12.2022
Funguje
Darcek pre sestru k Vianociam a potesila sa velmi vela vela vela vela vela vela vela vela vela vela :-) Čítať viac
14
Neopúšťaj ma - Kazuo Ishiguro, 2018
Práve čítam
Neopúšťaj ma

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený zákazník
11.12.2022
“Dojmy, spomienky, skúsenosti aj traumy sa prenášajú zo života na život, a v tomto zmysle podaktorí z nás existujú ešte dlho po tom, čo odišli, ba dokonca upadli do zabudnutia. Minulosť teda neustále prebýva v našom vnútri.”

Úvodná strana dokonale obsiahla zmysel celého románu. Bezmenný rozprávač, spisovateľ, ktorý prišiel o pamäť sa zhovára s ľuďmi, zbiera príbehy a zapisuje ich na papier. Niektoré sa stali pred stodvadsiatimi rokmi, iné sa dejú teraz, napriek tomu do seba dokonale zapadajú.

Príbehy o láske, o smrti, o žene s rukami ako svetlo, o dážďovke v zemi a písmenách, ktoré štekajú ako psy. Príbehy o tom, ako sa všetko dokáže zmeniť v zlomku sekundy a niečo iné trvá večne.

Nádherne poeticky napísaná kniha, s množstvom prekrásnych myšlienok, je dôkazom toho, že obyčajné príbehy sú tie najsilnejšie a najmagickejšie.

A veru taký obyčajný život na Islande, teraz či pred sto rokmi, je celkom iný ako ten náš. Preto ma tak fascinuje a berie mi dych. Ťažoba prežívania v nehostinných podmienkach, no na oplátku sa človek môže každý deň dívať na tú krásu…
“Eiríkur do seba nasával okolie a cítil, ako veľmi mu Island chýbal. Svetlo, vône, krajina. Hľadel na lávové pole, strechy domov v Keflavíku a na ľadovec Sn?fellsjökull na opačnej strane širokánskeho zálivu Faxaflói. Akoby mi čosi chcel povedať, pomyslel si Eiríkur…”

*

Ako som mala možnosť zistiť, Stefánsson nesedí každému čitateľovi. Jeho štýl je veľmi osobitý a ľudia ho buď milujú alebo nenávidia. Ja som v prvej skupine, mám od neho prečítané všetko čo vyšlo v slovenskom jazyku, ale táto… táto bola zo všetkých najsilnejšia. Najkrajšia. Najlepšia. Som presvedčená, že týmto kúskom si omotá okolo prsta každého, preto tejto knihe dajte šancu bezohľadu na to, aké máte s jeho dielami skúsenosti. Keď to porovnávam, niekde ubral a niekde pridal. Veď posúďte sami.

*

“Len si predstav, že by svetu napadlo existovať bez teba, že by sa mu to vôbec chcelo! Sme za teba nevýslovne vďační. S tebou je každé ráno jasné.”
Čítať viac
Beáta
Neoverený nákup
24.11.2022
Zbabelosť, odvaha, zrada alebo láska?
Autor, rozprávač, muž hľadajúci pamäť, muž, ktorý tvorí osudy...a jeho postavy, možno priatelia, dosť sa v tých menách strácame, ale kto číta Stefanssona, už hádam trochu tie mená pozná. Rozprávač hľadá pamäť a my s napätím čakáme, či ju nájde, ale všetko je napokon inak. Pribúdajú nové, zdanlivo nesúvisiace príbehy, pochopíme, že možno by bolo dobre robiť si akýsi rodokmeň, aby sme sa nestrácali, lebo tu všetko so všetkým súvisí, aj každý každým. A všetko to spája Stefanssonov úžasný jazyk plný ľudskosti, lásky, túžby po láske, šťastí vo svete plnom paradoxov, v ktorom "žijú" vedľa seba šťastie s nešťastím, zrada a lož, šťastie a úprimnosť, zúfalstvo a radosť, nezodpovednosť a náklonnosť. Je až nepochopiteľné, čo všetko sa tu dá nájsť...odpustenie, zmierenie, zrada... "A preto je žiaľ nasledovníkom lásky a zrada je spolusediacou v člne. A preto život dokáže byť taký ťažký, že to vidno až z Mesiaca.".
P. S. A nezabudnime na Plylist Smrti a jeho 53 kúskov. Niektoré poznám, ale na ostatné sa chystám. Určite sa to oplatí.
Čítať viac

Jón Kalman Stefánsson

Čítať viac

Vydavateľstvo Artforum

Čítať viac

„Postupne som však zisťovala, že život nie je príbeh, ktorý o sebe rozpoviete vy, ale príbeh, ktorý o vás porozpráva niekto iný.“