Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej - Anna Grusková, Literárna bašta, 2023

19,99 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

Anna Grusková vo svojej umeleckej reportáži (creative non-fiction) hľadá stopy Dr. Alžbety Gwerkovej-Göllnerovej v archívoch, múzeách, knižniciach, súkromných zbierkach,... Čítať viac

Vydavateľstvo
Literárna bašta, 2023
240 strán
3-4 hodiny čítania

Anna Grusková vo svojej umeleckej reportáži (creative non-fiction) hľadá stopy Dr. Alžbety Gwerkovej-Göllnerovej v archívoch, múzeách, knižniciach, súkromných zbierkach, rozpráva sa s pamätníkmi a vedkyňami... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

19,99 €

Na sklade 2 ks
Posielame ihneď
Ďalšie knižné vydania
Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej - Anna Grusková, Literárna bašta, 2022
Brožovaná väzba
Slovenčina, 2022
Vypredané

Z kolekcie: Top 10 kníh roka 2023 podľa nativebookstagram

Naši škriatkovia odporúčajú

Hyperion - Dan Simmons, Lindeni, 2024
Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej - Anna Grusková, Literárna bašta, 2023
19,99 €

Viac o knihe

Anna Grusková vo svojej umeleckej reportáži (creative non-fiction) hľadá stopy Dr. Alžbety Gwerkovej-Göllnerovej v archívoch, múzeách, knižniciach, súkromných zbierkach, rozpráva sa s pamätníkmi a vedkyňami. Priamo v starobylej Banskej Štiavnici vytvára živý portrét modernej prvorepublikovej ženy, priekopníčky demokracie na Slovensku.

Alžbeta Gwerková-Göllnerová (1905 – 1944), rodáčka z Čierneho Balogu, literárna vedkyňa, historička a prekladateľka. Spoločne s Jarmilou Zikmundovou boli autorkami a editorkami vyše šesťstostranovej knihy pre výchovu demokratickej ženy Žena novej doby (1938 a 1939). Bola účastníčkou Slovenského národného povstania.

Kniha získala ocenenie Najkrajšie knihy Slovenska 2022 (Cena Ministerstva kultúry SR za vynikajúcu grafickú úpravu pre dizajnérku Ester Mládenkovú).

Vznik rukopisu knihy formou štipendia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia
Čítať viac
Počet strán
240
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
130×180 mm
Hmotnosť
219 g
ISBN
9788082830227
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
2250533
Vydanie
druhé
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Literárna bašta
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

11 hodnotení

11
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

28.5.2023
Nádherne vyskladané čriepky zo života Dr. Gollnerovej
Kniha ma strhla od začiatku až do konca. Niektoré kapitoly som si čítala opakovane. Príbeh Alžbety Gwerkovej-Gollnerovej je nádherne vyskladaný, kúsok po kúsku, doplnený dobovými fotografiami. Udalosti, vyjadrenia, ktoré autorka opisuje, sú až desivo podobné tým, z dnešných časov. Čítať viac
35
Sexkomiks - Philippe Brenot, 2017
Práve čítam
Sexkomiks

Som knihomoľka, ktorá číta súčasne aj 5 kníh. Ako prvú knihu som prečítala Pána prsteňov a odvtedy milujem fantasy a čítam, čítam a čítam. Najviac milujem fantasy a non-fiction, ale čítam všetky žánre. Rôzne prečítam 120-160 kníh. Tak ako to ja hovorím, každá kniha má svojho čitateľa len si ho musí nájsť, preto píšem odporúčania, nie recenzie. Viac z môjho sveta nájdeš na Instagrame @denny_medziriadkami @_dennyto

Denisa Tomíková
Overený zákazník
29.12.2022
Takýchto kníh chcem čítať viac, prosím
Obdiv - to je presne ten pocit, ktorý som mala po prečítaní tejto knihy. Táto kniha je o inšparatívnej žene, ktorej myšlienky a názory predčili jej dobu a majú nás, čo učiť aj dnes. Od knihy som sa nevedela odtrhnúť. Páči sa mi, ako autorka píše, ako odhaľuje všetky informácie, ktoré zistila.

"Ja chcem vážne pracovať, pracovať do umorenia, ale bez toho, že by som z toho chcela niečo pre seba vytĺcť".

Fanúšik reportážnej literatúry, histórie a človek, ktorí sa chce dozvedieť viac o žene našich dejinách, siahni po tejto knihe a šír ju ďalej.
Čítať viac
30
Krajina matiek - Fero Lipták (Ilustrátor), Slavka Liptáková, 2022
Práve čítam
Krajina matiek

Prečítam všetko čo si ku mne nájde cestu. :-) Okrem kníh sa vo voľnom čase sa venujem bylinkám a prírodnej terapii.

Silvia Jágriková
Overený zákazník
16.8.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
V spoločnosti knihy Tichý pobyt som sa cez jej stránky vybrala na prieskum historickej Banskej Štiavnice aj s jej ukrytými uličkami. Steny tohto mesta majú toho veľa čo povedať...
Toto skvostné vydanie teší v rukách aj po svojej grafickej stránke. V netradičnom formáte sú umelecké opisy, úvahy autorky popretkávané, ako keby vyšívanými, skutočnými citátmi a úryvkami listov v elegantnej kurzíve. Dobové fotografie umocňujú zážitok a robia príbeh hmatateľne prítomným aj po toľkých rokoch.
Autorke Anne Gruskovej sa podarilo zo zozbieraných zdrojov vytvoriť krásnu umeleckú reportáž o živote jednej veľmi vzdelanej modernej prvorepublikovej ženy
Dr. Alžbety Gwerkovej-Göllnerovej. Táto literárna vedkyňa, historička a prekladateľka sa stala svojou tvorbou a činnosťou odvážnou priekopníčkou demokracie a ženských práv na Slovensku. Ako spoluautorka nadčasovej knihy Žena novej doby, nemala príliš veľa šťastia. Jej knihu fašistický režim zakázal.
Spolu s manželom, maliarom Edmundom Gwerkom, tvorili inteligentný a zosúladený pár. Po vypuknutí SNP v r. 1944 sa obaja stávajú členmi antifašistického odboja. Alžbeta bola po udaniach odvedená a zavraždená nacistami v Kremničke, kde je aj v masovom hrobe pochovaná.
Veľmi inšpiratívny podnetný živý portrét, ktorý sa po prečítaní s ľahkosťou uhniezdi v hlave a pôjde ruka v ruke už s každou myšlienkou a prechádzkou po Banskej Štiavnici, kde sa väčšia časť knihy odohrávala. Nečakajte nudné podanie dejín, stránky budete nedočkavo hltať.
Čítať viac
32
Overený zákazník
20.7.2022
Anna Grusková v knihe dbanlivo vyskladáva staré útržky života jednej inšpiratívnej slovenskej ženy do biografického memoáru.
Hlavnou postavou tohto dokumentaristického odkazu je Dr. Alžbeta Gwerková-Göllnerová, progresívne zmýšľajúca žena, literárna historička a prekladateľka, ktorá akoby predbehla svoju dobu. Svoj život zasvätila štúdiu a vzdelávaniu. Nadobudnuté poznanie a vedomosti pokladala za nutné šíriť ďalej ako osvetu, čo potvrdzuje jej spoluautorská kniha pre výchovu a rozvoj demokratických žien. "Žena novej doby" spolu s manželom maliarom Edmundom Gwerkom tvorili intelektuálny pár, ktorý neochvejne hájil demokratické hodnoty. V ťažkých vojnových časoch sa angažovali v protifašistickom hnutí a v SNP. Tisove protipovstalecké prečiny spustili ďalšie prenosledovanie nacistami a po zatknutí na sklonku vojny bola Alžbeta Gwerková-Göllnerová počas masakra v Kremničke popravená.
.
Citlovo zrekonštruované dialógy, citácie, osobné poznámky a vnemy spolu s mnohými fotoreprodukciami, ako z rodinného albumu, ponúkajú čítanie, ktoré sprítomňuje atmosféru starej Banskej Štiavnice a z ktorého cítiť mäkkosť, ako pri západe slnka o hodine zlatej.
Táto veľmi pekne a komplexne spracovaná kniha osvetľuje portrét pokrokovej novátorky, ktorá môže byť príkladom aj pre dnešnú dobu.
.
Knihu som plánoval prečítať v auguste, keď budem v Štiavnici už tradične na filmovom festivale 4živly. Chcel som si popri čítaní prejsť ulicou A. Gwerkovej-Göllnerovej, obzrieť si autorkou opomenuté stopy a schovať sa čítajúc pri sekvojách v botanickej záhrade. Akonáhle som však knihu otvoril, že si ju lepšie obzriem, nevedel som ju pustiť z ruky a za pár dní som ju zhltol.
.
Ulicou A. Gwerkovej-Göllnerovej sa celkom určite prejdem a venujem jej nejednu úctyhodnú myšlienku.
Čítať viac
Lucia
Neoverený nákup
16.7.2022
Obohacujúca kniha
Kniha je dokumentom, ale máte pri jej čítaní pocit, že prežívate udalosti naživo, spolu s Alžbetou. Plná podnetných myšlienok, ktoré nič nestratili na aktuálnosti, práve naopak. Čítať viac

„Slová sú, podľa môjho nie tak skromného názoru, naším najväčším nevyčerpateľným zdrojom mágie. Schopné spôsobovať zranenia aj naprávať ich.“