Všetko smutné je nepravdivé (pravdivý príbeh) - Daniel Nayeri, i527.net, 2022

19,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Všetko smutné je nepravdivé (pravdivý príbeh)

Nekonvenčný autobiografický román vyrozprávaný nezabudnuteľným a vtipným hlasom mladého iránskeho utečenca. Pôsobivo navrstvený príbeh si kladie otázky o pravde: Kto ju vlastní?... Čítať viac

4,4 20 hodnotení
Vydavateľstvo
i527.net, 2022
312 strán
4-5 hodín čítania

Nekonvenčný autobiografický román vyrozprávaný nezabudnuteľným a vtipným hlasom mladého iránskeho utečenca. Pôsobivo navrstvený príbeh si kladie otázky o pravde: Kto ju vlastní? Kto ju hovorí? Kto jej verí? ... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

19,90 €

Na sklade 2 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 23 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Harry Potter: Čarodejnícky almanach - J.K. Rowling, Ikar, 2024

Viac o knihe

Nekonvenčný autobiografický román vyrozprávaný nezabudnuteľným a vtipným hlasom mladého iránskeho utečenca. Pôsobivo navrstvený príbeh si kladie otázky o pravde: Kto ju vlastní? Kto ju hovorí? Kto jej verí?

Chlapec menom Chusrau (ktorého všetci volajú Daniel) stojí na hodinách angličtiny na druhom stupni základnej školy v Oklahome a rozpráva príbeh. Svoj príbeh. Nikto mu však neverí ani slovo. Pre spolužiakov je iba chalanom s tmavou pleťou, chlpatými rukami a veľkým zadkom, ktorý si do školy nosí divne páchnucu desiatu, vymýšľa si príbehy, aby bol zaujímavý, a až priveľa rozpráva o hovienkach.

Chusrauove príbehy, ktoré siahajú do blízkej i vzdialenej minulosti, sú krásne a desivé zároveň. Opisujú to, ako s matkou a sestrou utiekli uprostred noci z Iránu, a zahŕňajú rodinné historky odohrávajúce sa v Isfaháne, meste, ktoré vonia po jazmíne, a v palácoch kráľov z dávnych legiend. Dejová línia preskakuje medzi jazdami školským autobusom, kde sa bojuje kancelárskymi spinkami a požutými papierovými guľôčkami, a hrdinami a hrdinkami Chusrauovej rodiny, ktorí jedli cukrovinky, po ktorých im bolo do plaču, a dotýkali sa kobercov s votkanými drahokamami.

Autor je ako Šeherezáda – v nepriateľsky naladenej triede rozpráva príbeh o Chusrauovi, ktorý sa pokúša zachrániť si život a uplatniť si svoje právo na pravdu. A je to pravdivý príbeh.
Danielov príbeh.
Čítať viac
Originálny názov
Everything Sad Is Untrue
Počet strán
312
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
145×210 mm
Hmotnosť
450 g
ISBN
9788082490636
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1417375
Štýl
dobrodružný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Guatemala
Vydavateľstvo
i527.net
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

20 hodnotení

15
1
2
1
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

18
Na okraji - Elena Ferrante, 2022
Práve čítam
Na okraji

Milujem knihy. Milujem žiť myšlienkami iných. Milujem vôňu papierových príbehov.

Simona Pikus
Overený zákazník
19.1.2024
Ako jazda na lietajúcom koberci
Očarujúci knižný kúsok, ktorý pohltil všetky moje zmysly! Videla som podmaňujúce farby ďalekého Orientu, vdychovala aromatické vône korenín, dotýkala sa ručne tkaných kobercov nádherných vzorov, smiala sa a dojímala nad neobyčajnými historkami hlavného hrdinu.

Pravdivý príbeh „Všetko smutné je nepravdivé“ podal autor Daniel Nayeri z pohľadu svojho mladšieho ja. Och, ako veľmi som si tento nápad, pôsobiaci takmer ako denník vnímavého 12-ročného chlapca užila! Čitateľovi sa Daniel prihováral priamo, o to viac som s ním prežívala útek z rodného Iránu i príhody z cesty za neznámym domovom. Stala som sa svedkom neistôt v jeho novej vlasti, aj bolestivého blednutia spomienok na rodný kraj a blízkych v ňom.

Cítila som sa ako počas jazdy na lietajúcom koberci - tak si ju teda predstavujem - zažila som dobrodružstvá v ďalekých zemiach, vypočula si magické príbehy popretkávané rozprávaním z Tisíc a jednej noci a vrátila sa... šťastnejšia :-)
Čítať viac
12.1.2024
Všetko smutné je nepravdivé
Dvanásť ročný Chusrau , ktorého každý volá Daniel lebo nevedia vysloviť jeho meno, rozpráva príbeh . Príbeh o jeho rodnom Iráne, o legendách a kultúre v ktorej ho vychovávali a o tom ako musel spolu s mamou utiecť keď ich naháňala náboženská polícia.Ako sa musela matka vzdať rodiny , bohatstva a kariéry lebo verila v niečo iné , ako v to , v čo ju učili veriť . Na Daniela všetci pozerajú , akoby nepatril tak kde práve je . Zdá sa im čudný jeho prízvuk , jeho pokožka , jeho “smradľavá “deisata . Autor chce poukázať na predsudky ,ktoré ľudia majú pred ľuďmi z blízkeho východu , na to aké náročné je byť cudzincom a snažiť sa budovať nový život sebe a svojej rodine . Mala som pocit , že čítam denník dvanásťročného Daniela. Občas som sa zasmiala, občas som bola nahnevaná na svet . Tento príbeh vo Vás vyvolá ako krásne tak aj negatívne pocity. Ale čo na tom , že je pocit negatívny , hlavne že je silný .
Čítať viac
23.6.2023
Ak je to smutné, je to pravdivé.
Príbeh, ktorý vytvára zo svojich spomienok iránsky chlapec Chusrau/Daniel je košatý a bohatý ako rozprávky Tisíc a jednej noci. Stojí o pozornosť spolužiakov, ale hlavne si potrebuje v cudzom svete uchovať to, čo ho vytváralo... jeho rodina, vlasť, z ktorej museli utiecť a aj čo všetko ostalo tam.Je to rozprávanie o drahokamoch votkaných do kobercov, o jedle a vôňach, o obetovaní a láske, ale aj o krvi, slzách a hovienkach. Jeden príbeh sa norí do toho predchádzajúceho a rastie, prelína sa s nasledujúcim. Cítite vôňu jazmínu a chuť šafranu, objatie svojho babu a máte pri sebe nezastaviteľnú mamu, ktorá varí najlepšie jedlá. Ak je to smutné, je to pravdivé. Rovnako ako šikana, predsudky, rasizmus, násilie a ponižovanie. A nad tým všetkým láskavosť, malé zázraky a sila ísť ďalej. Kniha si vyžaduje pozornosť a vy ju tomu chlapcovi venujte. Stojí za to. (Aj keď za mňa by tie hovienkové časti mohli byť vynechané, no ak to beriete so všetkým, nedá sa hovoriť len o pekných veciach...) Čítať viac
8

Rada čítam, okrem práce v záhrade. Vyberám si knihy, ktoré má prenesú do krajiny, ktorú z opisu poznávam. Následne si robím zoznam, ktorú pôjdem navštíviť ????. Zaujímajú ma knihy z obdobia vojny, a pre mňa neznámych krajín, alebo netradičných činností hrdinov.

Janka Buška
Overený nákup
3.5.2023
Kniha o príbehoch
Zaujímavá a veľmi odlišná kniha, na aké by sme zvyknutí. Chlapec z Iránu opisuje svet náš, konzumný a ich, slovami. Vy potrebujete veci, my zasa príbehy. Doporučujem, výborné na zamyslenie sa nad podstatou života. Čítať viac
36

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
17.4.2023
Skutočnosť vnímaná detskými očami
Autorov autobiografický román prevedie čitateľa jeho spomienkami na detstvo v Iráne a na jeho najbližších, ktoré sa prelínajú s tými z USA, kam sa presťahoval s matkou a sestrou. Detským jazykom vyrozpráva cestu do neznáma cez utečenecký tábor a aké náročné sa mu bolo začleniť do kolektívu. Inakosť ho sprevádza celým životom a pri svojich deťoch spraví všetko, len aby nepocítili to, čo on v detstve a dospievaní. Silno ho poznačilo aj to, že otec s nimi nešiel, necítil jeho lásku i napriek občasnému telefonickému kontaktu, a keď po čase ich prišiel ,,navštíviť", došlo ku sklamaniu. Otčim mu tiež lásku nedal a spolužiaci sa na jeho príbehoch smiali, či už boli skutočné, alebo nie.
Kniha je písaná jazykom blízkym mladému čitateľovi, obsahuje pekné myšlienky a ťažké silné témy. Autor skákal počas rozprávania, čo mi nevadilo, ale štýl písania ma neuchvátil a musím priznať, že kniha vo mne nevyvolala patričné emócie. Rada by som ale poznala na ňu názor mladého čitateľa, ktorému by mohol byť jazyk bližším, pretože pre mňa kniha nemala dostatočnú silu a je tým pádom pre mňa priemernou.
Čítať viac
12

Všetky recenzie nájdete na mojom bookstagrame: papierovy_svet :)

Nella Kubišová
Overený zákazník
17.3.2023
Veľmi pekné dielo :)
Chcela som zmenu a chcela som hlavne niečo netradičné a dostala som to. Som neskutočne rada za to, že som položila ruky na túto knihu a rozhodla som sa pri nej vyjsť zo svojej komfortnej zóny tvorenej prevažne romantickou, alebo fantasy literatúrou, pretože poviem vám, toto bola krásna a dojímavá kniha.

Najskôr som si celkom nevedela predstaviť to, ako bude príbeh podaný malým chlapcom vyzerať. Mala som obavy, že mi nebude sedieť ako rozprávač príbehu a vďaka tomu by som možno odsúdila celý príbeh, avšak som naozaj rada, že sa tak nestalo. Ako som sa dostávala do jadra knižky hlbšie a hlbšie, začala som Daniela (Chusraua) veľmi rada a zistila som, že je to veľmi milý malý človiečik, s prekvapivo divokou fantáziou a veľkým srdcom.

Veľmi často sa tu spomínalo prepojenie s knižkami Tisíc a jedna noc a s rozprávaním príbehov v podaní Šeherezády, ktoré som ja nikdy nečítala, ale vždy som chcela. Dúfam, že sa k nim raz dostane, už len na základe tohto príbehu, pretože bol nimi inšpirovaný a to sa mi veľmi páčilo. V knižke nájdete aj veselšie, aj trošku smutnejšie príbehy, ale všetky majú svoje čaro. Ja som sa od nich nemohla odtrhnúť, pretože ma zaujímalo, čo sa v živote Daniela bude diať ďalej. A ak vás kniha tak moc drží, že pri nej presedíte dve hodiny v kuse a ani si to neuvedomíte, pokladám to za veľmi dobrú známku kvality knihy.

Nemôžem sa nevyjadriť k samotnému textu, ktorý na stránkach nájdete. Je napísaný tak inak, akoby to nerozprávalo malé dieťa. Teda po väčšine áno, ale keď som čítala tie myšlienky, ktoré tu boli vyjadrené, nemohla som sa prestať čudovať. Táto knižka vám nie len že vyčarí úsmev na tvári, ale tiež vám dá mnoho podnetov na premýšľanie. Nechcem vypisovať všetko, čo som v texte našla, ale niektoré citáty predsa len spomeniem pre lepšiu predstavu. :)

Nuž čo dodať. Ak hľadáte niečo milé, čo vás zároveň pobaví a vezme vás na cestu zvykmi a tradíciami až do ďalekej Indie, tak táto knižka je rozhodne pre vás. Na prvý pohľad možno neupúta ako iné, alebo vo vás nevytvorí dojem toho, že je to presne to čo teraz potrebujete, verte mi, určite jej dajte šancu, pretože to nebudete ľutovať.
Čítať viac
5
Veľké leto - Ewald Arenz, 2023
Práve čítam
Veľké leto

Cez rozprávky a poviedky som sa ako osem ročná dostala do sveta Harryho Pottera a odvtedy som vášnivou knihomoľkou, ktorá má stále v ruke alebo aspoň po ruke knihu. Mám rada hlavne beletriu, príbehy zo života, reportáže, životopisy a občas sa ešte nechám zlákať aj fantasy literatúrou. Mojím obľúbeným sú talianski autori, ku ktorým so sa dostala cez vydavateľstvo Inaque. Mám rada knihy, ktoré sa ma tak chytia za srdce, že si pri čítaní robím poznámky. Ak mám chuť na oddychovú literatúru siaham po detektívkach.

Dominika Körmendi
Overený zákazník
16.3.2023
Veľmi zaujímavo spracovaná autobiografia iránskeho utečenca, podaná z pohľadu kedy mal 12 rokov. Opisuje svoj domov, Ishafán, mesto, v ktorom vyrastal, svoju rodinu, iránsku mentalitu, prerozpráva niektoré ich mýty a legendy. Útek z Iránu, obdobie kedy čakali na možnosť imigrácie do Ameriky a pokusy o začlenenie sa do kolektívu, života.
Vďaka vtipnej miernej infantilnosti sa príbeh čítal ľahko, netlačilo sa umelo na city čitateľa. Pochopíte medzi riadkami.
Ak nie ste bezcitný, pocit vďaky a pokory za to kde žijete, príde aj sám od seba.
Aj pocit hanby, za to ako často súdime…
Čítať viac
30.11.2022
Na začiatku knihy som bola trošku zmätená. Nejako mi ten strohý štýl písania vadil, nevedela som sa zžiť s postavami. Ale čím viac strán som prečítala, tým sa mi ten príbeh začal viac otvárať a vťahovať a posledných 50 strán som čítala so slzami v očiach , srdce zlomené na milión kúsočkov . Bolelo ma to vypovedané i nevypovedané. To čo autor odhalil, i to, čo len poodkryl. A stále vo mne doznieva taký ten zvláštny pocit... Čítať viac
Zuzka Vengliková
Neoverený nákup
8.11.2022
čitateľská lahôdka
Pre mňa osobne bola kniha Všetko smutné je nepravdivé jedným z najsilnejších prekladateľských zážitkov a najzaujímavejšou knihou roka.
Oceňujem na nej, že to citeľne nie je európska ani americká literatúra, ale exotické rozprávanie, ktoré vonia šafranom a granátovými jablkami a hýri farbami Orientu – skrátka čitateľská lahôdka!
Posolstvo rozprávania mladého iránskeho utečenca, ktorý sa na úteku pred náboženskou políciou trestajúcou jeho matku za obrátenie na kresťanstvo, ocitá v Spojených štátoch, je veľmi aktuálne aj dnes, keď čoraz častejšie stretávame ľudí (neraz utečencov) z iných kultúr a iných krajín. Mladý Chusrau (Daniel, pretože v USA nikto nedokázal vysloviť jeho meno) naráža na predsudky vyspelého Západu, ktorý sa s pohŕdaním pozerá na človeka z Blízkeho východu, z krajiny s tisícročným kultúrnym dedičstvom, kde základný kameň domu jeho starého otca položili dávno pred založením Spojených štátov amerických. Pri čítaní som si uvedomila, ako často sa na iné kultúry dívam zhora, pričom v každej možno nájsť niečo obohacujúce, pravdy overené stáročiami (napríklad ako dosiahnuť najlepší pomer medzi chuťou jedla a štruktúrou stolice).
Danielova matka sa rozhodne pre útek do cudziny, pretože jej a jej deťom hrozí smrť. Pre svoju novo objavenú vieru sa vzdáva všetkého – kariéry úspešnej lekárky, krásneho domu, rodiny, vysokého spoločenského postavenia – a po príchode do Ameriky sa ocitá na spodnej priečke spoločenského rebríčka, je vnímaná s podozrievavosťou a len tak-tak dostáva miesto sanitárky v nemocnici. Čoho by ste boli ochotní vzdať sa pre svoju vieru vy?
Tento prúd príbehov, ktorý rozprávač (a koniec koncov ani čitateľ) nechce prerušiť, pretože ináč by podobne ako Šeherezáda prišiel o život, vás úplne pohltí ako tornádo na obálke, a „vypľuje“ vás ako ľudí so širším srdcom, láskavejším pohľadom a úctou k iným národom.
Čítať viac
Radka
Neoverený nákup
27.9.2022
PERFEKTNÁ!
Priznávam, že som sa obávala, či ma kniha zaujme. Musím však povedať, že bola PERFEKTNÁ. Autor si ma podmanil svojím štýlom písania už od prvých stránok, svojimi príbehmi v príbehu, myšlienkami a tiež svojím osudom.
Ide o skutočný príbeh chlapca – utečenca z Iránu. Daniel ukazuje krásu Iránu a jeho predkov, opisuje zázraky, láskavosť, svoju nezastaviteľnú mamu a pohľad do srdca detského utečenca. Každou stránkou bol príbeh lepší a lepší a koniec ma nechal bez slova. Túto knihu by som zaradila do súčasnej literatúry s veľkým „L“. Odporúčam!P.S. Recenziu som mala možnosť napísať vďaka spolupráci s vydavateľstvom na príprave tejto knihy.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

Najlepšia kniha roku podľa New York Times
Najlepšia kniha roku podľa Amazonu
Najlepšia kniha roku podľa Publishers Weekly
Najlepšia kniha roku podľa BookPage
Najlepšia kniha roku podľa Wall Street Journal
Víťaz ceny Michaela L. Printza
Víťaz ceny Christopher Award
Víťaz ceny Middle East Book Award
National Indie Bestseller
Redakčný výber Booklist

Vydavateľstvo i527.net

Čítať viac

„Čo má cítiť? Kam má kráčať? Na koho sa hnevať? O čo sa usilovať? Kde je ten jediný pevný bod, od ktorého sa dá odvodiť všetko ostatné, čo by už konečne spolu súviselo, bolo by to správne a fungovalo by to tak, že by už nebolo potrebné vracať sa z kratšej cesty? Konečne sa nemusieť vracať z kratšej cesty, ako už toľkokrát za svoj dospelý život.“

Úplne najviac - Maxim E. Matkin, 2013
Úplne najviac
Maxim E. Matkin