Svet podľa Elona Muska - Olivier Lascar, Premedia, 2023

14,95 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Svet podľa Elona Muska

Génius alebo podvodník? Vedecký pohľad na jeho projekty

Táto kniha prináša pohľad na aktivity jedného z najbohatších ľudí sveta z vedeckej perspektívy, ktorá umožňuje realisticky porovnať jeho plány a marketingové bubliny s tým, čo... Čítať viac

Vydavateľstvo
Premedia, 2023
Počet strán
192

Táto kniha prináša pohľad na aktivity jedného z najbohatších ľudí sveta z vedeckej perspektívy, ktorá umožňuje realisticky porovnať jeho plány a marketingové bubliny s tým, čo je naozaj technicky zrealizovateľné... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

14,95 €

Na sklade 3 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 14 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Aby už detstvo nebolelo - Lindsay C. Gibson, Grada, 2024

Viac o knihe

Táto kniha prináša pohľad na aktivity jedného z najbohatších ľudí sveta z vedeckej perspektívy, ktorá umožňuje realisticky porovnať jeho plány a marketingové bubliny s tým, čo je naozaj technicky zrealizovateľné.

Fenomén Musk sa rozhodne nedá prehliadnuť. Elon Musk totiž sníva vo veľkom, sľubuje ľudstvu, že čoskoro opustí kolísku Zeme a osídli Mars, no a popritom si len tak pre radosť kúpi svoju obľúbenú sociálnu sieť Twitter. V priebehu niekoľkých rokov sa presadil vo všetkých významných oblastiach súčasnej vedy. So spoločnosťou SpaceX spôsobil revolúciu vo vesmírnom priemysle, ambíciou jeho Tesly sú automobily bez vodičov. Umelú inteligenciu považuje za hrozbu budúcnosti pre ľudstvo, a tak sa jeho neurovedci v Neuralinku pustil aj do prepájania počítačov s našimi mozgami. Okrem toho treba pripomenúť, že má aj nemalý vplyv na vývoj
virtuálnych mien.

Dá sa však v tomto veľkom inovačnom prevrate nájsť aj nejaké organizované vedecké myslenie? Aké sú hlavné technické, biologické a počítačové princípy, ktoré Elon Musk posúva na hranicu ich možností? Ktoré problémy ignoruje, pretože predstavujú prekážku jeho futuristickým víziám?
Čítať viac
Originálny názov
Enquête sur Elon Musk
Počet strán
192
Väzba
pevná väzba
Rozmer
150×230 mm
Hmotnosť
396 g
ISBN
9788082421692
Rok vydania
2023
Edícia
Civilizácia
Naše katalógové číslo
1820003
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Francúzsko
Vydavateľstvo
Premedia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

9 hodnotení

4
4
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

20.6.2023
Objektívna
Jedným tweetom vie vyvolať poriadny rozruch naprieč kontinentami, či manipulovať trhom. Veď si stačí len spomenúť na to, čo sa už "vďaka" nemu udialo s kryptomenami a zdá sa, že v tomto smere sa toho ešte aj veľa udeje, však Elon?
Jeho smelé vyhlásenia niekedy hraničia až so šialenom, no čo ak?
Čo myslíte, naplní sa jeho výrok, že do roku 2050 kolonizuje Mars, alebo ide len o nekonečne veľké sebavedomie a ego muža, ktorý sa krok po kroku rozhodol zmeniť našu Zem? Apropo, nezabúdajme, že netreba zaspať na vavrínoch, veď je tu ešte jeho rival numero uno Bezos, arabskí šejkovia a ďalší miliardári, ktorí majú rozbehnuté podobné projekty ako on ...
.
'Čo ti akosi zabudol Elon povedať' - takto by mohol znieť ďalší podtitul tejto knihy, pretože Olivier Lascar vám poskytne veľmi zaujímavo spracovaný pohľad na Muskove projekty z technickej stránky, ktorý zahŕňa aj nahliadnutie pod koberček, kde zametá Elon a jeho ľudia svoj bordel. A musím podotknúť, že ide o veľmi objektívne spracovanú kritiku a zdvihnutie varovného prsta, i keď nie som si celkom istá, či sa dá tento rýchlo rozbehnutý vlak, či lepšie povedané raketa v prípade potreby zastaviť .... To, že mnohokrát Musk kašle na okolitý svet a ide si svoje, zabudne povedať ALE, či vodu káže a víno pije, sa už ukázalo naozaj neraz.
.
Pútavá, zaujímavá, objektívna, myslím, že uspokojí aj tých, ktorý sledujú dianie vo svete a s Muskom sa teda stretávajú pomerne často, lebo mne sa zdá, že 'není týždňa, že by na seba neťahal s niektorým zo svojich projektov pozornosť'.
Čítať viac
21
Môj zelený pes - Kathrin Hartmann, 2023
Práve čítam
Môj zelený pes

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
22.5.2023
Aktivity a futuristické plány Elona Muska sa asi nedajú prehliadnuť. Vizionár, priekopník vo viacerých oblastiach od vesmírneho priemyslu až po neurotechnológiu totiž vzbudzuje pozornosť už len svojou osobnosťou. Rozbíja paradigmy, posúva hranice a jeho smelé podnikateľské zámery niekedy doslova vyrážajú dych. Je Musk naozaj génius, alebo je to všetko hlavne o farbistom marketingu?

V knihe Svet podľa Elona Muska od Oliviera Lascara sa vám naskytne pohľad na jeho projekty z vedeckého hľadiska. Písaná je veľmi zrozumiteľne, prístupne aj pre laikov, ľahko a rýchlo sa číta a vďaka nej získate základný prehľad o tom, čo Musk robí a čo chce dosiahnuť. A za akú cenu…

Niektoré jeho projekty totiž pôsobia ako filantropické počiny, no za pozlátkom sa často skrýva aj temnejšia stránka. V prípade Starlinku teda skôr žiarivejšia, keďže družice, ktoré pokryjú celú planétu internetom a zabezpečia pripojenie na sieť pre každého človeka, svetelným vlakom na nočnej oblohe komplikujú astrofyzikom pozorovanie nebeskej klenby. Tí boli postavení pred hotovú vec, žiadna diskusia pred vypustením družíc sa nekonala.

Napriek všetkým inovatívnym myšlienkam Musk nič nepublikuje, aj na technické detaily k projektom je skúpy, takže kvalitu jeho činnosti z vedeckého hľadiska nie je ľahké posúdiť. Okolo seba má tím ľudí, ktorí s ním podstupujú riziká, financie tiež nie sú problém. Otázkou teda je, aké problémy prehliada, aby nebrzdili jeho futiristické plány a čo nás čaká v budúcnosti, ktorú Musk formuje…

Zaujímavé čítanie, netreba sa báť priveľa technických detailov.
Čítať viac
40

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
20.4.2023
Zaujímavosť
Génius, vizionár, nadčlovek? Kto je vlastne Elon Musk? Možno len niekto, kto vie využiť príležitosti a ťahať za správne nitky. V tejto knihe autor nepíše jeho biografiu, ale vedecký pohľad na jeho projekty a výtvory. Prečítate si o solárnych paneloch Hyperloope, Tesle, SpaceX, Neuralinku a mnohom inom a bude zaujímavé sa dozvedieť, do čoho všetkého sa tento chlapík púšťa a aké sú na to názory. Čo ak už čoskoro budú existovať autonómne vozidlá, mozgové implantáty pre telesne postihnutých a ešte v tomto storočí poletíme na Mars? Je to len hŕstka z toho, čo by chcel Musk zrealizovať. A nie je to úplne nemožné. Expanduje, nesedí na vavrínoch a napríklad taký jeho areál na výrobu batérií má 180-tisíc metrov štvorcových. Avšak niekedy sa pod pozlátkom ukrývajú aj také veci, akými sú pokusy na zvieratách a ich utrpenie, čo sa už vraj bude snažiť eliminovať.
Táto kniha je pomerne technická, ale je písaná zrozumiteľne. Mnohí kritizujú to, že nikde nepublikuje karentové články, neposkytuje vedecké informácie a tým pádom sa nedá porovnávať a niečo mu vyvrátiť. Ale ja si nemyslím, že to je merítkom všetkého. Má peniaze, kontakty a ľudí, ktorí s ním pôjdu do rôznych rizík. Viem, ako funguje vedecký a výskumný svet, ani tam to nie je úplne sväté. Len by ma zaujímalo, kto po ňom prevezme štafetu, keď už nebude na tomto svete? Nájde sa niekto taký zanietený? Ale možno vynájde liek na dlhovekosť. Mne by sa však viete čo zišlo? Taký fajný vysávač do auta, že keď ho zapnete, sám vysaje prach a všetku špinu bez toho, aby odstránil niečo potrebné. Veď komu sa už len chce utierať prístrojovú dosku.
Veľmi zaujímavý a obohacujúci pohľad na svetoznáme projekty. Na mňa to bolo až príliš technické, ale našťastie sa kniha čítala veľmi dobre a rýchlo. Vyskúšajte :)
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Olivier Lascar osvetľuje z pohľadu vedy a techniky Muskove projekty a jeden po druhom ich doslova rozpitváva. Ak aj pôsobia všetky viac či menej bláznivo, vzhľadom na osobnosť majiteľa spoločností SpaceX, Tesla a Neuralink ich netreba brať na ľahkú váhu.“ – Sciences et avenir

Vydavateľstvo Premedia

Čítať viac

„Krása je, keď nemáš potrebu nič meniť. Nič netúžiš pridať, nič vziať a len sa fascinovane dí­vaš, počúvaš. To platí­ v hudbe, vo výtvarnom umení­, v rozhovore, vo všetkom. Všetko závisí­ od potrieb človeka. Hladnému je krásny chrumkavý chlieb.“

Každý deň má niekto narodeniny - Silvia Bystričanová, 2013
Každý deň má niekto narodeniny
Silvia Bystričanová