Čudná príhoda so psom uprostred noci - Mark Haddon, Lindeni, 2022

16,99 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Čudná príhoda so psom uprostred noci

Táto kniha je detektívka. No nie je to celkom obyčajná detektívka. Vyšetrovateľom a zároveň rozprávačom príbehu je Christopher Boone, pätnásťročný chlapec s Aspergerovým... Čítať viac

4,6 71 hodnotení
Vek
14+
Vydavateľstvo
Lindeni, 2022
232 strán
3-4 hodiny čítania

Táto kniha je detektívka. No nie je to celkom obyčajná detektívka. Vyšetrovateľom a zároveň rozprávačom príbehu je Christopher Boone, pätnásťročný chlapec s Aspergerovým syndrómom. Je výborný v matematike, pozná všetky krajiny sveta, dokáže vymenovať... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

16,99 €

Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 28 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania (3)
Čudná príhoda so psom uprostred noci - Mark Haddon, Ikar, 2004
Pevná väzba
Slovenčina, 2004
Vypredané

The Curious Incident of the Dog in the Night-Time - Mark Haddon, Vintage, 2004
Brožovaná väzba
Angličtina, 2004
Viac ako 30 dní
-11 %

11,15 €


The Curious Incident of the Dog in the Night-Time - Mark Haddon, Vintage, 2003
Brožovaná väzba
Angličtina, 2003
Viac ako 30 dní

12,95 €


Ďalšie knižné vydania

Z kolekcie: Montmorency

Zobraziť viac kolekcií

Z kolekcie: Knihy pre deti vo veku 14-16 rokov

Zobraziť menej kolekcií

Naši škriatkovia odporúčajú

Mile High – Vrchol v oblakoch - Liz Tomforde, Zelený kocúr, 2024

Viac o knihe

Vtipný, no zároveň dojímavý a fasinujúci príbeh pätnásťročného chlapca s Aspergerovým syndrómom, ktorý jedného dňa nájde na dvore zavraždeného susedkinho psa a rozhodne sa vraha vypátrať na vlastnú päsť…

Táto kniha je detektívka. No nie je to celkom obyčajná detektívka. Vyšetrovateľom a zároveň rozprávačom príbehu je Christopher Boone, pätnásťročný chlapec s Aspergerovým syndrómom. Je výborný v matematike, pozná všetky krajiny sveta a ich hlavné mestá, dokáže vymenovať prvočísla až do 7 507 – ale ľudské emócie celkom nechápe. Rád si robí zoznamy, zbožňuje vzory a pravdu. Neznáša žltú a hnedú farbu a to, keď sa ho niekto dotýka. Sám sa nikdy nevybral ďalej ako na koniec ulice – ale keď jedného dňa nájde na dvore zavraždeného susedkinho psa, okamžite sa rozhodne, že musí zistiť, čo sa stalo. Vydáva sa na hrôzostrašnú cestu, ktorá mu prevráti život naruby.
Čítať viac
Originálny názov
The Curious Incident of the Dog in the Night-Time
Počet strán
232
Väzba
pevná väzba
Rozmer
115×185 mm
Hmotnosť
341 g
ISBN
9788056626894
Rok vydania
2022
Vekové odporúčanie
14+
Naše katalógové číslo
1100087
Štýl
dobrodružný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené kráľovstvo
Vydavateľstvo
Lindeni
Pre koho
pre deti a mládež
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

71 hodnotení

50
15
5
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Čudná príhoda so psom uprostred noci – Mark Haddon
Christopher je mladý chlapec s Aspergerovým syndrómom, ktorý má rád matematiku, prvočísla, červenú farbu a Sherlocka Holmesa, snaží sa vyriešiť záhadnú vraždu susedkinho psa a chce o tom napísať knihu. Počas svojho pátrania sa však dozvie skutočnosti o ľuďoch jemu najbližším, čo vedie asi k najväčšiemu dobrodružstvu jeho života – cesta do Londýna.
Osobne mám veľmi rada príbehy, ktoré poskytujú náhľad do života ľudí s nejakou formou autizmu. Veľakrát si nedokážeme ani predstaviť aké komplikované môžu iným ľuďom prísť veci a činnosti, ktoré my pokladáme za úplne bežné. A aké je to pre celé rodiny – čo tiež môžeme vidieť aj v tejto Haddonovej knihe. Niekomu možno budú miestami prekážať opakujúce sa otázky, keď Christopher niečomu nerozumie a niekomu možno bude vadiť správanie rodičov, ktorý spravili mnoho chýb, ale napriek všetkému sa na vzťahu s ich synom snažia stále pracovať. Veľmi sa mi páčilo doplnenie knihy o rôzne Christopherove obrázky, plány a hlavne matematické rovnice, ktorým som síce väčšinou nerozumela, ale ukázali jeho lásku k matematike a myslenie v číslach a vzorcoch. Zároveň kniha ponúka aj veľmi pekné myšlienky a svoju recenziu by som ukončila jednou z mnohých, ktoré ma zaujali: Prvočísla sú čísla, ktoré zostanú, keď z tabuľky zoberiete všetky, čo tam nepatria. Myslím, že prvočísla sú ako život. Sú síce logické, ale aj keby ste celý čas na nič iné nemysleli, neprídete na žiadne pravidlo.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

6.3.2024
Nikdy sa nevzdávaj
Kniha určená mladému čitateľovi si nájde svojich priaznivcov aj v radoch dospelých. Odhaľuje nástrahy života, ktorými sú v tomto prípade Aspergerov syndróm u tínedžera. Je aj o tom, aké je pre niekoho náročné vyrovnať sa diagnózou dieťaťa a ako sa nastaviť tak, aby sa to dalo zvládnuť. O tom, ako sú jednoduché veci a aktivity pre niekoho vystúpením z kruhu a naopak, ako jednoducho sa dajú vysvetliť zložité príklady (napr. z matematiky). Táto kvázi detektívka v sebe prepája dojímavé posolstvo odvahy, odhodlania, vôle a akceptácie ľudí s hendikepom. Ako v závere vraví Christopher:
"Viem, že to dokážem.... dokážem čokoľvek."
Rozhodne odporúčam ako povinne-nepovinné čítanie do škôl :)
Čítať viac
19

Milovníčka sveta fantasy a mýtov. Moja láska k fantasy ide ruka v ruke s láskou k histórií, zvykom, folklórnym príbehom, a tak sa v mojej čarovnej knižnici nachádzajú aj knihy o historií, starých civilizáciach. Do sveta magických bytostí a čarovných slávností ma v detstve priviedli knihy ako Pán prsteňov a Temné hmoty, a nemienim tento svet opustiť :)

Dominika Szabóová
Overený zákazník
13.12.2023
Táto útla knižočka od Marka Haddona je unikátny a fascinujúci pohľad na svet očami Christophera Boonea, pätnásťročného chlapca s vysoko funkčnou formou autizmu. Príbeh je šikovne vytvorený, ponúkajúc nám pohľad do Christopherovej výnimočnej logiky a jeho výziev pri zvládaní komplexnosti ľudských emócií. Čítať viac
21.11.2023
Opäť pridávam do police kníh pre mladších na povinné čítanie. Kniha je skvelá aj pre mladších a aj starších. Za mňa veľmi dobre vykreslená inakosť, ktorá ani nemusí byť pomenovaná konkrétnou diagnózou, pretože tu môžete mať nie len aspergera, ale aj autistu a kopec iných ... Je niekedy nepochopiteľné prečo si tak my "normálni" komplikujeme život. Nájdete tu pekne vykreslené ako jednoduchosť vie pomôcť riešiť naše komplikované zmýšľanie. Čítať viac
6

Milujem, keď sa môžem stratiť v knihe, pretože len v knihe sa viem znova nájsť.

Claudia K.
Overený zákazník
6.11.2023
Dokonalé
Myslím, že túto knihu ocenia najviac tí, ktorí takéhoto hrdinu poznajú, pretože toto... bolo iné a zároveň povedomé.

Na základnej som mala spolužiaka, z ktorého sa druhí smiali, že je iný. Nedokázal pochopiť základné veci zo života, avšak keď prišlo na matiku či fyziku, znalosťami konkuroval stredo či vysokoškolákom. Pamätám si, ako sme spolu šli na DOD na školu, a keď sme sa prechádzali po škole, zablúdili sme na hodinu fyziky k štvrtákom, ktorých čakala maturita. Vyučujúci pokladal študentom otázky, a kým sme na seba hľadeli nechápavo my aj oni, môj spolužiak sa ozval a všetkým vysvetlil asi každý jav, o ktorom som vedela, že niečo také existuje. Keby ste však videli, ako sa samému učiteľovi rozsvietili oči, že niekto aspoň tuší, o čom točí, neverili by ste. Aj cez všetko, že bol chalan iný, bol rovnaký ako my. Čo na tom, že ho nebavilo žúrovať či piť. Jeho kapacita bola inak neskutočná.
A to má úplne podobné s hlavným hrdinom tejto útlej knižôčky- Christopherom.

Snažila som sa niekde nájsť, kedy autor spomenul chlapcovu poruchu, a síce už na knihe stojí, že hrdina trpí Aspergerom, nenašla som o tom jediný článok, takže som sa rozhodla, že bude lepšie, ak použijem miesto medicínskej diagnózy slovo- výnimočný.

Christopher je výnimočný. Vidí svet inak ako ja alebo vy. Všetko v jeho hlave je založené na logike, nedokáže klamať ani čítať romány, pretože v nich autori klamú a prikrášľujú pravdu, ako sa im hodí. Nechápe, čo je to milosrdná lož a nevie si predstaviť, že by niekto len tak zabil bezbranného psa. A predsa... v tejto knihe sa stane nielen to, ale oveľa viac.

Tento príbeh by mal patriť medzi povinné čítanie na základných školách, aby sa deti naučili rešpektovať jeden druhého a nevysmievať sa, ak je niekto medzi nimi výnimočný. Na vlastné oči som videla, k akému utrpeniu môže dôjsť, keď si z týchto hrdinov iní "len robia srandu". A je to neprípustné. Obzvlášť v tejto dobe.

Opäť som sa ubrala osobnejším smerom, ale v poslednej dobe mám šťastie na knihy, ktoré prebúdzajú spomienky a niekedy je najlepšou terapiou vypísanie sa, takže... bear with me.

Pre Christophera mi krvácalo srdce. Neznášala som jeho matku preto, čo spravila, a všetky možné ospravedlnenia mi zneli len ako výhovorky, pretože ak niekoho milujeme, snažíme sa byť preňho lepší. Byť mu vzorom, aký si zaslúži. Toto mi trhalo srdce.

Christopherov otec bol silný muž, ktorý sa snažil zvládať každý deň čo najlepšie vedel, a už len preto mu patrí veľký potlesk. Niečo také nie je jednoduché, a keď sa k tomu pridajú ostatné životné problémy... bravó.

Nemám čo viac ku knihe povedať, pretože každá kapitola sa odráža od predošlej a keď vám poviem niečo k stredu, vyspoilujem vám celý začiatok. Takže si to bežte prečítať a zamyslite sa, koľko výnimočných ľudí ako Christopher ste v živote stretli, či s nimi možno sedeli niekde v aule na prednáške.
Čítať viac
17.3.2023
Táto neobyčajná detektívka je príbehom 15 ročného chlapca Christophera s aspergerovým syndrómom, ktorý vyšetruje smrť susedovie psa.
Ako myslia deti s aspergerovým syndrómom?
Táto kniha je úžasná možnosť rozšíriť si trochu obzory a pochopiť ľudí s týmto syndrómom a vcítiť sa do ich kože.
Kniha v sebe ukrýva cit pre detail a učí nás ohľaduplnosti.
Vezmite túto knihu a analyzujte záhadu inými očami. Nebudete ľutovať!
Čítať viac
15

Ako najlepšie začať svoj deň ? V posteli s dobrou knihou a čajom :) Nie vždy sa to dá, preto čítam, kde môžem :) •na instagrame píšem tiež o knihách, ak by ste sa chceli pozrieť @sue_knihomilka

Zuzana Hermanová
Overený nákup
17.12.2022
Super kniha
Čudná príhoda so psom uprostred noci je krátky príbeh/detektívka, písaný z perspektívy 15 ročného chlapca, Christophera Johna Francisa Boona, ktorý má diagnostikovaný Aspergerov syndróm. Má rád prvočísla, matematiku a fyziku. Je pre neho dôležité, aby mal vytvorený denný režim, aby mal plán. Nedokáže klamať a porozumieť emóciám je pre neho veľmi náročné. Veľmi rada čítam príbehy, ktoré vám o diagnóze nepovedia od slova do slova v poučkách, ale osadia postavu do príbehu a vy máte dokonalú možnosť vcítiť sa do nej a zistiť, ako vníma a rozumie svetu. Zároveň, máme možnosť vcítiť sa aj do prežívania rodičov, pretože povedzme si úprimne, je mnoho situácii, keď je to veľmi náročné či už na psychiku alebo starostlivosť.

Táto kniha bola veľmi fascinujúca, dojemná a aj úsmevná. Christopher je čistá duša, hneď som si ho zamilovala.
Príbeh má nevšedný názov, okamžite upúta vašu pozornosť. Naozaj to začalo psom, ktorý zomrel uprostred noci. Ktosi ho prepichol vidlami. Christopher bol odhodlaný vypátrať vraha. Sledujeme jeho kroky pri pátraní, ktoré ho zaviedli až k zistenia pre neho veľmi bolestnými a zložitými, avšak prinesú mu asi najväčšie dobrodružstvo.

Príbeh vám ponúkne veľmi veľa. Odnesiete si dokonalý čitateľský zážitok, vedomosti a uvedomenie. Pretože, svet je plný očividných vecí, len si ich nikto nevšíma. Christopher vám o nich povie.

Na záver prezradím, že Christopherova obľúbená farba je červená. Žltú a hnedú nemá rad. Keď som to zistila, pozrela som sa na obálku knihy a skonštatovala som: “Áno, bude to super kniha.”
Čítať viac
2.7.2022
Táto malá knižka ukrýva príbeh o päťnásťrocňom chlapcovi, Christopherovi, ktorý ma autizmus a vníma svet úplne inak ako ostatní. Nenávidí keď sa ho ľudia dotýkajú a žltú farbu, avšak miluje čísla a matematiku. No čo je najdôležitejšie, Christopher chce rozlúštiť záhadu zavraždeného psa, ktorého našiel on sám.

Zdanlivo detektívny príbeh ukrýva o mnoho viac. Dozvedáme sa ako človek s autizmom rozmýšľa a funguje, taktiež ako sa s niečím takým vysporiadajú rodičia, prispôsobia alebo to nezvládnu. Tento príbeh mi príde tak skutočný, práve preto, že postavy, ich životy a rozmýšľanie bolo opísané veľmi realisticky. Avšak dáva do pozornosti aj to ako sa Christopher vysporiada aj s problémami, ktoré zažíva každý z nás, avšak rozhodne ich vníma inak.

Ide o veľmi pekný príbeh, plný uvedomení, myšlienok, ktorý je občas smutný a občas zase smiešny. No najmä je to nezabudnuteľná knižka.

Ako posledné chcem vyzdvihnúť spracovanie a dizajn, neuveriteľná krása či už zvonka alebo zvnútra. Okrem toho členenie kapitol podľa prvočísel je skvelý nápad, taktiež rôzne obrázky, výpočty či schémy. Obohacuje to už tak skvelý príbeh.

Prečítajte si.
Čítať viac
13.6.2022
Vyznať sa v sebe a v druhom človeku je náročné. Zvlášť, ak váš spôsob myslenia je rozličný od toho, čo vidíte naokolo. To, čo je pre vás “normálne”, je pre zbytok populácie zvláštne a opačne. Potom nastávajú komplikácie, ktoré môžu viesť až k zatknutiu, k úteku z domova a dobrodružstvu, v ktorom úplne vyjdete zo svojej komfortnej zóny. Čudná príhoda so psom uprostred noci je príbehom autistického chlapca Christophera. Je to príbeh, ktory je tak trochu detektívkou, z iného pohľadu je to perfektná ukážka toho, ako ľudia s autizmom myslia, ako si vysvetľujú náš chaotický svet a zároveň nám príbeh ukazuje to, aké náročné je vychovať a starať sa o ľudí, ktorí vidia svet tak trochu inak.

Kniha je písaná z pohľadu našej hlavnej postavy Christophera. Christopher miluje matematiku, zvlášť prvočísla, nemá rád žltú a hnedú farbu, dotyky sú preňho nepredstaviteľné a keď sa necíti dobre, tak začne vrčať alebo napadne ľudí. Autor naozaj bravúrne opísal jeho spôsob myslenia, to ako napohľad ľahostajne pristupuje k potrebám druhých, ako s nimi komunikuje a ako si vysvetľuje ich správanie. Zároveň nám ukazuje aj druhú stranu, jeho rodičov, ktorí Christophera extrémne ľúbia (videla som to aj v matke, aj keď sa správala tak, ako sa správala), ale na druhej strane ukazujú, že aj oni sú len ľudia, ktorým občas rupnú nervy, pretože život s Christopherom nie je ľahký. Veľmi sa mi páčilo, ako presvedčivo a realisticky autor napísal túto knihu, z každej strany na mňa kričala Christopherova osobnosť, prihováral sa nám a ukazaloval nám, že toto som ja a takto sa na svet pozerám.

Na záver len napíšem, toto si dajte. Vďaka krátkym kapitolám sa číta rýchlo, ale nedajte sa oklamať malým formátom a touto povrchovou jednoduchosťou. Táto kniha v sebe ukrýva ťažký príbeh, ktorý si, dúfam, zamilujete. P.S. Jedna z najkrajších obálok vôbec. Veľká láska.
Čítať viac
18

Moja úplne prvá spomienka na knihu je z druhej triedy. Nadránom som sa zobudila spotená s tým, že nemám dočítanú Danku a Janku. Tak som vstala a čítala a čítala… až som sa dočítala do rozhodnutia, že budem učiť slovenský jazyk a literatúru. Naivne som si myslela, že to bude najmä o knihách. No… kým som nepochopila, že ak tie knihy do procesu nedáme my spoločne, ja i deti, tak tam nebudú. A tak si čítame – cez prestávky, cez hodiny, navzájom si požičiavame knihy. A veľa sa o nich rozprávame… No a tiež som členkou Literárneho klubu Mädokýš (najbližšie sú mi kratulinké básničky), občas vypomáham s korektúrami, vrhám sa po hlave do rôznych aktivít a… vo voľnom čase čítam, čítam, čítam…

Zuzana Herbrychová
Overený zákazník
22.5.2022
...nálož
V kombinácii s knihou Divoký rok je Čudná prihoda pomerne slušnou náložou pre... všetkých. Autizmus v jeho rôznorodých podobách, ktoré sa však ani náhodou nedajú vtesnať do "zaužívaných" pravidiel, pohľadov; do školských lavíc. Kým Divoký rok je už o hľadaní cesty ako sa zmieriť s antiautisvetom, Čudná prihoda... je autizmus v jeho najčistejšej a pre zvyšok sveta aj v jeho nepochopiteľnej verzii. Hoci sa mi žiada napísať - aj Divoký rok, aj Čudnú príhodu by mali povinne čítať všetci učitelia - viem, že to nie je cesta... Čítať viac

Vydavateľstvo Lindeni

Čítať viac

„Knihy sú ako korenie. Zvýrazňujú naše dni, nepripomínajú nám našu všednosť, ale umožňujú nám zreteľne si uvedomiť, koľko cestičiek môže každý nájsť vo svojom živote. Cestičiek k radosti, láske, pokoju či dobrodružstvu.“