Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Myšlienka sa ani nestihla usadiť v hlave starého muža a už otváral okno svojej izby na prízemí domova dôchodcov v sörmländskom Malmköpingu a vykročil rovno do záhonu. Pohyb mu... Čítať viac

4,3 625 hodnotení
Vydavateľstvo
Ikar, 2013
328 strán
5-6 hodín čítania

Myšlienka sa ani nestihla usadiť v hlave starého muža a už otváral okno svojej izby na prízemí domova dôchodcov v sörmländskom Malmköpingu a vykročil rovno do záhonu. Pohyb mu vyšiel a nebolo to ani komplikované napriek tomu... Čítať viac

  • EPUB MOBI
  • Slovenčina

9,70 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Aj e-knihy môžete darovať

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Myšlienka sa ani nestihla usadiť v hlave starého muža a už otváral okno svojej izby na prízemí domova dôchodcov v sörmländskom Malmköpingu a vykročil rovno do záhonu.
Pohyb mu vyšiel a nebolo to ani komplikované napriek tomu, že Allan sa práve dnes dožil sto rokov. V spoločenskej miestnosti domova dôchodcov sa asi tak o hodinu mala začať narodeninová oslava. Mal sa nej zúčastniť sám starosta. A miestna tlač. A všetci ostatní starčekovia. A všetok personál na čele s večne mrzutou sestrou Alice.
Iba sám oslávenec sa tam nemienil ukázať.
Tak sa začala jeho mesačná púť po celom Švédsku – s novými priateľmi a s kufríkom, ktorý mu nepatrí, ale o ktorý sa kadekto vrátane polície veľmi zaujíma...
Bezstarostný starček má dosť času spomínať na svoj neskutočne dlhý a pozoruhodne prežitý život. Napriek tomu, že Allana vôbec nezaujíma politika ani náboženstvo, zdá sa, že počas minulého storočia ovplyvnil väčšinu veľkých udalostí vo svete...
Čítať viac
Originálny názov
Hundraaringen som klev ut genom Fönstret och försvann
Počet strán
328
Rok vydania
2013
Edícia
Svetový bestseller
Naše katalógové číslo
239656
Štýl
humorný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Ikar
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

625 hodnotení

400
104
70
32
19

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Martinus
Monika Habová
zamestnanec
9. júna 2014
Starček

Jedna udalosť strieda ďalšiu, dej ktorý tak prekvapivo a úžasne naväzuje na seba...neuveriteľné náhody, ktoré by ma nikdy nenapadli, ta grácia s akou starček ide svojím životom a hovorí ,,je ako je a bude ako bude" :)
Tá kniha opisuje krásny život jedného starého pána ktorý nám ukazuje že život je jedna veľká náhoda, ktorá nakoniec dáva zmysel....odporúčam :)

Čítať viac
Názor čitateľa

Poznáte tú reklamu nemenovanej poisťovne so sloganom: „Keby niečo?“, kde sa udeje niekoľko neuveriteľných, za sebou nasledujúcich okolností? Tak presne taká je celá táto kniha. Je to príbeh neskutočne flegmaticky kľudného, 100 ročného pána, ktorý toho zažil v živote viac, než by sa patrilo. Ale ani to mu nezabráni utiecť zo svojej izby v domove dôchodcov, tesne pred oslavou svojich stých narodenín. Nakoľko je magnetom na priťahovanie neuveriteľných situácií, o zábavu nebude núdza.

Čítať viac
Martinus
10
Obklopený idiotmi - Thomas Erikson, 2019
Práve čítam
Obklopený idiotmi

Práca redaktorky je mimoriadne zaujímavá. Som vždy usmiata a s radosťou rozveseľujem ľudí v mojom blízkom okolí :) Celý život sa riadim týmto mottom: Stačí málo na vyvolanie úsmevu a stačí jeden úsmev, aby sa všetko stalo možným.

Justína Jarinová
Administratívna podpora
18. novembra 2013
Názor čitateľa

Príbeh je veselý, písaný ľahko-ťažkým humorom so zaujímavou až kriminálnou zápletkou. Po prečítaní knihy som sa nenásilným spôsobom dozvedela dejiny sveta. To, čo stihol Alan za tých 100 rokov je až priam neuveriteľné.Tým, že dával rozumy rôznym vládcom sveta, možno chcel autor ukázať aj to, že o svete rozhoduje pár ľudí. Určite stojí za prečítanie.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

13

Ak raz knihu začnem čítať, nikdy ju nenechám nedočítanú. Čítam poéziu, prózu i drámu, novšiu, staršiu, i literárnu klasiku, pôvodom domácu i zahraničnú. Skrátka všetko bez rozdielu. Hrubšie knihy doma, tenšie v MHD a čakárňach. V posledných rokoch ma najviac tematicky zaujali knihy rozhovorov a životopisy, lúskam však aj severské thrillery. Čítam naozaj rozmanito. A predovšetkým, rád.

Dominik Kuchta
Neoverený nákup
4
28.7.2023
Nevšedná kniha plná nie jedného, ale hneď niekoľkých príbehov jubilanta Allana Karlssona, ktorý toho po "úteku" zo seniorského centra zažíva viac než dosť, ostatne - ako po celý svoj život. Autor čitateľovi vylíčil aj predošlú Allanovu minulosť, kde sa často vďaka svojmu dôvtipu dostal zo skutočných šlamastík. A to s gráciou jemu vlastnou.
Čítať viac
Jana
Neoverený nákup
2
7.10.2014
Taktiez som knizku nedocitala.. Bavil ma ten pribeh v pritomnosti, ale tie vylety do minulosti mi prisli postavene stale na tom istom - ako si Allan kazdeho bez vynimky ziskal vdaka nahode a tomu, co vedel. A navyse mi nic neprinasali do deja, pre mna akoby nasilu vtlacene... Skoda inak by to bola celkom mila knizka.
Čítať viac
26

Odmala horlivá čitateľka, ktorá sa snaží aj teraz žiť občas vo svete kníh.

Lucia Orosová
Overený zákazník
17.11.2023
Dobrá, vtipná knižka, sarkastická, zaujímavá, akčná... Ale všeobecné extra nadšenie z nej nezdieľam. Čítala sa dobre, zaujala ma, ale stále mi tam akoby čosi vadilo, prišlo mi to možno trochu nasilu písané. Čakala som niečo viac po všetkých nadšených recenziách. Čítať viac
13

Ak raz knihu začnem čítať, nikdy ju nenechám nedočítanú. Čítam poéziu, prózu i drámu, novšiu, staršiu, i literárnu klasiku, pôvodom domácu i zahraničnú. Skrátka všetko bez rozdielu. Hrubšie knihy doma, tenšie v MHD a čakárňach. V posledných rokoch ma najviac tematicky zaujali knihy rozhovorov a životopisy, lúskam však aj severské thrillery. Čítam naozaj rozmanito. A predovšetkým, rád.

Dominik Kuchta
Overený zákazník
28.7.2023
7.2/10
Nevšedná kniha plná nie jedného, ale hneď niekoľkých príbehov jubilanta Allana Karlssona, ktorý toho po "úteku" zo seniorského centra zažíva viac než dosť, ostatne - ako po celý svoj život. Autor čitateľovi vylíčil aj predošlú Allanovu minulosť, kde sa často vďaka svojmu dôvtipu dostal zo skutočných šlamastík. A to s gráciou jemu vlastnou. Čítať viac
14.4.2023
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Ja som sa na tom dosť pobavil, aj keď ten koniec, ako je už Allan starý človek, ktorý sa chystá zomrieť, bol pre mňa smutný. Aj keď boli situácie kde viem, že by sa určite nestali, no aj tak som si knihu užil Čítať viac
6.3.2023
Dobré, ale čakala som viac
Možno za to môže obrovská popularita, ktorá sa knihe dostala keď vyšla. Možno teraz, o pár rokov neskôr je už trochu "vyčuchnutá". Švédsky "Forrest Gump", ktorý skoro proti svojej vôli zažil všetky veľké svetové udalosti 20teho storočia je veselý príbeh, no na humor som sa až tak nechytala a nezanechala vo mne veľa dojmov. Ľahké až oddychové čítanie, ktoré neurazí. Čítať viac
5.8.2022
Storočný starček
Príbeh je o Alanovi, ktorý sa dožíva sto rokov a rozhodne sa ujsť z domova dôchodcov. Po ceste ukradne kufor jednému mladíkovi a stretne Juliusa s ktorým sa vypravia na dobrodružstvo po Švédsku. Po ceste Allan rozpráva svoje zážitky zo svojho života a dozvedáme sa, že bol pri významných udalostiach 20. storočia.
Táto kniha je určená pre fanúšikov Forresta Gumpa, pretože je plná absurdít a naivného správania. Kniha sa čítala dobre, ale sem-tam ma nudila.
Knihe dávam 4 z 5.
Čítať viac
23.3.2022
Tejto knihe som dlho odolavala, ale nakoniec som rada, že som ju prečítala.
Neskutocne sa mi páči filozofia hlavnej postavy a jej pristup k zivotu. Na druhej strane autor zaujímavým a vtipným spôsobom zachytil všetky významné udalosti 20.storocia. Keby boli knihy dejepisu písané týmto štýlom, tak by to bol veľmi oblubeny predmet podla mňa.
Čítať viac
26
Purpurová síť - Carmen Mola, 2023
Práve čítam
Purpurová síť

Knihy a knižné hrdinky a hrdinovia ma sprevádzajú od útleho veku. Dodnes si presne pamätám vôňu knihy (z roku vydania 1968 Winnetou), ktorú som čítala ako 11 ročná a s napätím som sledovala príbehy červených a bielych bratov. Nezabudnuteľné boli i chvíle ktoré som prežívala s Alfredom Hitchcockom a Tromi pátračmi... S pribúdajúcimi rokmi pribúdali aj prečítané knihy počnúc románmi od Juliette Benzoni, cez sci-fi a fantasy ako Stopárov sprievodca galaxiou, či Hra o tróny až po krimi (najmä severské). Knihy a knižní hrdinovia ma sprevádzajú celý život, mám okolo seba veľa priateľov, ktorí knihy tiež milujú a tak sa často stáva, že keď sa stretneme "nestihneme" si všetko povedať :-) . Mám zopár prianí a jedno z nich je, aby som mala dostatok času a dobrý zrak, na ďalšie knižné príbehy.

Beáta Kaššovicová
Overený zákazník
31.1.2022
nádherne bizarná kniha
Ak máte radi sarkazmus, politickú satiru, čierny humor a radi sa stretávate s nezvyčajnými postavami vydajte sa na nemožnú jazdu históriou 20 storočia.
Príbeh, v ktorom sledujete svetovú politiku (americký nacionalizmus, čínsky a sovietsky komunizmus, náboženské konflikty, vojny 20. storočia, stretnutia s najvplyvnejšími ľudmi sveta) absurdne vtipným a zábavným spôsobom v podaní 100 ročného starčeka Allana Karlssona. Áno, pri čítaní som si veľa krát povedala, že postava je podobná Forestovi Gumpovi (i keď tieto 2 príbehy sú si podobné, sú úplne odlišné), napriek tomu som sa ani minútu nenudila. O nepravdepodobné, nebezpečné a najmä hlúpe momenty v životnom príbehu Allana nie je núdza a práve pri tejto knihe som si viac krát povedala, že netreba brať v živote veci príliš vážne. "Je to tak, ako je, a bude tak ako to bude".
Čítať viac

Jonas Jonasson

Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar

Čítať viac

„Korytnačky vám o ceste môžu povedať viac ako králiky.“