Dhaulágirí je môj Everest - Pavol Barabáš, K2 studio, 2021

10,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Dhaulágirí je môj Everest

  V roku 1984 stál Zoltán Demján na dvoch osemtisícovkách bez kyslíka. Prvý výstup smeroval na Lhotse Shar panenskou južnou stenou, druhý na Mount Everest južným pilierom. Počasie... Čítať viac

  Výrobca
  K2 studio, 2021
  Réžia

  V roku 1984 stál Zoltán Demján na dvoch osemtisícovkách bez kyslíka. Prvý výstup smeroval na Lhotse Shar panenskou južnou stenou, druhý na Mount Everest južným pilierom. Počasie však zmenilo zostup na drámu... Čítať viac

  • DVD film
  • Slovenčina

  10,90 €

  Na sklade > 5 ks
  Posielame ihneď

  Naši škriatkovia odporúčajú

  Na Zemi sme na chvíľku nádherní - Ocean Vuong, Lindeni, 2024
  Dhaulágirí je môj Everest - Pavol Barabáš, K2 studio, 2021
  10,90 €

  Viac o titule

  V roku 1984 stál Zoltán Demján na dvoch osemtisícovkách bez kyslíka. Prvý výstup smeroval na Lhotse Shar panenskou južnou stenou, druhý na Mount Everest južným pilierom. Počasie však zmenilo zostup na drámu. Jeho ďalšou školou života je prvovýstup na osemtisícovku Dhaulágirí, ktorú chce preliezť alpským štýlom. Na kolmom juhozápadnom pilieri ho čaká najvyššia obťažnosť lezenia, ale i dôležité poznanie, ktoré mu zmení život.

  Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
  Povoliť cookies a zobraziť

  Prečo som sa rozhodol spraviť film o ceste Zoltána Demjána?

  So Zolom som spolupracoval na filmoch Everest - Juzek Psotka i Vábenie výšok o histórii slovenského himalájskeho horolezectva. Po čase som zistil, že je to veľmi inšpiratívny človek. Nielen preto, že je prvým Slovákom, ktorý s Juzekom Psotkom vyliezol na Mount Everest bez kyslíka a ako sa neskôr ukázalo, bolo to dokonca novou cestou. Ani preto, že jeho prvovýstup alpským štýlom, strmým 4,5 kilometra dlhým juhozápadným pilierom Dhaulágirí, nezopakoval dodnes nikto. Ani preto, že je to jediná slovenská cesta na osemtisícovku, ktorú Medzinárodná horolezecká federácia UIAA ohodnotila ako najlepší svetový výstup roka 1988. Ale, čo ma viac zaujalo, bol jeho duchovný posun. Nielen, že ho hory naučili chápať význam slova pokora, ale si aj uvedomil, že okolo nás existujú sily, ktoré sú silnejšie ako naša vôľa.

  Ani on si transcendentálny zážitok na vrchole Dhaulágirí dlho nedokázal vysvetliť. Začal sa venovať psychológii, aby pochopil, do akého stavu sa tam hore dostal. Ovplyvnilo to aj jeho ďalšie životné smerovanie.

  Samozrejme, v bývalom komunistickom Československu o tom nemohol hovoriť. Okrem toho medializáciu tohto výstupu zatienila smrť jeho kamarátov, ktorí sa v rovnakom čase pokúšali alpským štýlom preliezť Boningtonovu cestu na Everest. Pre Demjána to bol šok, s ktorým sa ťažko vysporiadal. Nielen on, ale aj celá horolezecká komunita. Československý horolezecký zväz vtedy zakázal výstupy vo vysokých horách a odsúdil progresívny alpský štýl na osemtisícové štíty.

  V tom období si Zoltán začal uvedomovať, že pri tak dlhých a náročných výstupoch je len otázkou času, kedy šťastena nebude stáť pri ňom. Prečo on z Dhaulágirí zostúpil a jeho štyria kamaráti z Everestu nie? Začal sa ďalej zamýšľať nad vývojom horolezectva, zmyslom riskovania a hľadal ďalšiu cestu životom.

  Ale to nie je tiež dôvod, prečo pracujem na tomto filme. To dôležitejšie je jeho poznanie. Nie každému sa totiž ono dostane. Nie každý dokáže pochopiť prírodné sily vládnuce nad našimi životmi. A Zolo je ochotný sa o svoje poznanie podeliť. Mne upravilo pohľad na život a dúfam, že obohatí i ten váš. Stačí, keď sa rozhodnete prežiť chvíľu svojho života v tichu a samote.
  Čítať viac
  Dĺžka
  64 min.
   
  DVD obal
  Herci
  Dabing
  slovenčina
  Titulky
  anglické
  Naše katalógové číslo
  1159427
  Kategorizácia

  Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

  Nahlásiť chybu

  Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

  Kúpte spolu
  Dhaulágirí je môj Everest - Pavol Barabáš, K2 studio, 2021
  Everest - Najťažšia cesta - Pavol Barabáš, K2 studio, 2020
  22,89 €

  Hodnotenia

  5,0 / 5

  3 hodnotenia

  3
  0
  0
  0
  0

  Ako sa páčil film vám?

  Recenzie čitateľov

  Eva Soloy
  Neoverený nákup
  31.1.2023
  Velmi ludske
  Citlivo urobeny film o jednom z najlepsich sovenskych horolezcov. Velmi sa mi film pacil a odniesla som si z neho taku pokoru k zivotu, ktoru tak pekne reprezentoval pan horolezec Demjan. Čítať viac
  Kamila Pudisova
  Neoverený nákup
  24.1.2022
  Aj viac hviezdiciek na ohodnotenie potrebnych
  Pozreli sme si viac-krat a kedykolvek opat, ma hodnotu. Nepodarilo sa mi toto dvd utajit do Vianoc, ale stalo to za to :) Čítať viac
  Ivan Fekiač
  Neoverený nákup
  1.11.2021
  Kvalita titulu.
  Vydávať tak hodnotné tituly v kvalite DVD v časoch BLURAY a 4K UHD za chvílu 8K je poriadný krok späť.Všetky Barabášové filmy aj tento už mali byť dávno prekopírované minimálne na 1080p. Čítať viac
  9.12.2021
  Pochybujem, či k veľkej časti Paľových filmov vôbec existuje 1080p source. Nehovoriac o tom, že čokoľvek nad 1080p je v podstate zbytočné (oveľa väčším pokrokom ako prehypeované 4K bolo 3D, ktoré následne bolo "komerčne zarezané"). Aby sme si to objasnili, máš iba asi 150 000 čapíkov pre modrú farbu, takže čo chceš? (Navyše video nie je určené na pixel peeping zastaveného obrazu. Ba ani fotka nie je určená na pixel peeping, ale na sledovanie z konvenčnej zrakovej vzdialenosti, ktorá sa rovná uhlopriečke formátu.)
  Paľo často pracoval s "kamerami na rozbitie", ktoré hodíš do vačku a neriešiš. Tipujem, že obrovská časť vecí je natočená na DV (576 prekladane, 50 polí za sekundu). Z toho nič lepšie nikdy nebude.
  Čítať viac

  Kúpte spolu
  Dhaulágirí je môj Everest - Pavol Barabáš, K2 studio, 2021
  Everest - Najťažšia cesta - Pavol Barabáš, K2 studio, 2020
  22,89 €

  „Lenže som až prineskoro pochopila, ktorým smerom sa bolo treba uberať: smerom k túžbam. Človek by čakal, že ľudí zachraňujú celkom iné veci: povinnosť, čestnosť, dobrota srdca, zmysel pre spravodlivosť. Nie. To, čo zachraňuje, sú túžby. Sú jedinou skutočnou vecou. Ak ich máš, zachrániš sa. “

  Oceán more - Alessandro Baricco, 2004
  Oceán more
  Alessandro Baricco