Ako Francúzi vymysleli lásku - Marilyn Yalom, mamaš, 2023

19,05 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Ako Francúzi vymysleli lásku

Deväť storočí vášne a ľúbostných dobrodružstiev

Všetci vieme, čo je francúzsky bozk aj francúzska galantnosť, ani ménage à trois či rendezvous iste netreba prekladať – a už vôbec nie amour... Čítať viac

Vydavateľstvo
mamaš, 2023
376 strán
5-6 hodín čítania

Všetci vieme, čo je francúzsky bozk aj francúzska galantnosť, ani ménage à trois či rendezvous iste netreba prekladať – a už vôbec nie amour... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
19,99 €

19,05 €

-5 %
Na sklade 3 ks
Posielame ihneď

Naši škriatkovia odporúčajú

Mami, oci, som online - Petra Arslan Šinková, Fortuna Libri, 2023
Ako Francúzi vymysleli lásku - Marilyn Yalom, mamaš, 2023
19,05 €

Viac o knihe

Všetci vieme, čo je francúzsky bozk aj francúzska galantnosť, ani ménage à trois či rendezvous iste netreba prekladať – a už vôbec nie amour. Francúzi milujú lásku! Láska je súčasťou ich národnej identity rovnako ako dobré víno, syry a móda. Majú ju jednoducho v krvi.

Uznávaná autorka Marilyn Yalom ide vo svojej knihe Ako Francúzi vymysleli lásku po stopách lásky od stredoveku až po dnešok a skúma našu posadnutosť týmto romantickým citom prostredníctvom najvýznamnejších literárnych diel – od trubadúrskych vyznaní cez Molièrovu komiku, slávneho Cyrana z Bergeracu, existenciálne prežívanie v podaní Jeana-Paula Sartra a Simone de Beauvoir, škandalóznu Marguerite Durasovú až po súčasné provokatívne romány.
Ak aj Francúzi lásku priamo nevynašli, Marilyn Yalom fundovane a s humorom dokazuje, že literatúrou a kultúrou výrazne ovplyvnili jej dnešnú podobu.
Čítať viac
Originálny názov
How the French Invented Love
Počet strán
376
Väzba
pevná väzba
Rozmer
130×210 mm
Hmotnosť
529 g
ISBN
9788082680730
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
2238075
Štýl
historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Francúzsko
Vydavateľstvo
mamaš
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

10 hodnotení

5
4
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

6. januára 2024
Naozaj Francúzi vymysleli lásku?

Aj keď názov knihy úplne nevystihuje jej obsah, nič to nemení na tom, že bola skvelá. ( Paríž je predsa neodmysliteľným mestom zaľúbeních! ) Autorka v nej majstrovsky preberá rôzne podoby vzťahov a lásky. Sprevádza nás storočiami v ktorých nechýbala vášeň, zakázaná láska, nenávisť, nevera a pochopenie.
Ábelard a Heloisa, Lancelot a Ginevra, nezávislá Colette alebo (ne)závidenia hodný vzťah medzi Simone de Beauvoir a Jean-Paul Sartre. Majú tieto vzťahy medzi sebou niečo spoločné? Rozhodne odporúčam, zistiť to :)
" S pravou láskou je to ako so zjaveniami duchov: každý o nich hovorí, ale málokto ich videl."

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Anabela
Neoverený nákup
2.4.2024
O láske
Vskutku vynikajúca, pútavá chronológia francúzskej podoby lásky v dejinách literatúry, s poznámkovým aparátom a množstvom odkazov i na filmy. Autorka zároveň porovnáva vnímanie lásky a vzťahov vo Francúzsku a v anglicky hovoriacich krajinách (najmä), keďže sama je Američanka.
Takto si predstavujem ideálnu knižku: obsahuje mnoho zaujímavostí a príbehov, odkazov na ďalšie inšpiratívne čítanie (či na moje resty z oblasti klasickej literatúry), mnoho podnetov na premýšľanie :)
Rozhodne odporúčam!!!
Čítať viac
38

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
18.3.2024
Veľmi zaujímavé čítanie
Láska je medzi nami od nepamäti. Veľa jej prirovnaní súvisí práve s Francúzskom a autorka v tejto knihe vysvetľuje jej rôzne podoby počas deviatich storočí. Aby čitateľ lepšie pochopil rozdiely vo vnímaní lásky medzi rôznymi obdobiami, autorka na jej vykreslenie využíva aj rôzne úryvky zo svetoznámych literárnych diel a príkladom sú aj známe osobnosti. Nechýbajú ani autorkine zážitky či postrehy. Tak sa zahĺbte do čítania o láske romantickej, telesnej rozkoši, nevere, nezáväzných vzťahoch i hlbokej láske a zistite, ako sa počas storočí menili preferencie samotnej lásky.
Čítanie tejto knihy bolo veľmi zaujímavé. Pod krásnou obálkou sa nachádza veľké množstvo informácií nielen o láske. Síce mi trošku vadilo väčšie množstvo názorných ukážok z literárnych diel a listov, ale pre pochopenie boli zvolené vhodne. Mne osobne sa veľmi páčili časti o Jeanovi-Paulovi Sartrovi a Simone de Beauvoir, a taktiež aj o Marguerite Durasovej, ktorej dielo Milenec som čítala. Táto kniha je veľmi zaujímavá a možno nesadne každému, ale nachádza sa v nej téma a jej spracovanie, s akou som sa ešte nestretla. Vyskúšajte.
Čítať viac
32
Overený zákazník
27.12.2023
Hneď na úvod musím poznamenať, že nie len Yalom, ale aj Yalomova manželka to so slovami vie. Nečakane pútavé čítanie.
Názov knihy je mierne nadnesený, ale chytľavý, to sa musí nechať. Francúzsko sa môže pýšiť mnohými symbolmi zamilovanosti a Paríž sa považovala/považuje nie len za kolísku umenia, ale aj za hlavné mesto lásky. Napriek tomu kniha nezachytáva patenty Francúzov na lásku. Čo zachytáva, sú skôr dôkladne analyzované dejiny lásky cez francúzsku literatúru (najmä), divadlo, umenie a filozofiu naprieč poslednými deviatimi storočiami. Marilyn Yalom do svojej non-fiction historickej zbierky povyberala naozaj cr?me de la cr?me z bohatého kultúrneho dedičstva lásky tejto krajiny.
.
Chronológia začína v 12. storočí vrcholného stredoveku, keď sa na svetlo sveta predierali nepožehnané lásky, kláštorné tajomstvá, rytierske romance a dvorenia nie len na kráľovských dvoroch. Prehupnutím do novoveku prichádzali iné témy- ľúbostné trojuholníky ako štandard, milenecký apetít ako prejav zdravia. Neskôr to boli osvietenstvo, romantizmus, realizmus, ale aj známa la belle époque a existencializmus. V knihe sa nájdu rešerše o Moli?rovi, Rousseauovi, Stendhalovi a cez Flauberta, Rimbauda, Wilda, Prousta sa dostaneme k Sartrovi, Simone de Beauvoirovej a k Durasovej až po tematické uzatvorenie 21. storočím.
.
Najviac ma pochopiteľne bavili kapitoly o autoroch, ktorých diela poznám. Dozvedel som sa aj množstvo iných zaujímavostí (proste pikošky), no okrem šťavnatého výberu Marilyn Yalom poprepájala storočia a odtiene lásky svojimi úvahami, osobnými príhodami a dopĺňala ich aj psychologickými kontextami.
Táto kniha bola veľmi príjemná záležitosť, dobre sa čítala a myslím, že je vhodná nie len pre knihomoľov a frankofilov.
.
Marilyn Yalom je známa najmä svojimi feministicky ladenými non-fiction dielami- A History of the Breasts, A History of the Wife, a ak nerátam spoluautorstvo s manželom pri knihe Otázka smrti a života, kniha Ako Francúzi vymysleli lásku je prvým slovenským prekladom Yalomovej, a keď som si pozrel inojazyčné edície, dovolím si povedať, že s najvydarenejšou obálkou.
Skúste ;)
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Marilyn Yalom je očarujúcou sprievodkyňou na výprave za túžbou, romantikou, sexom a vášňou à la française. Listuje literatúrou i spomienkami a odhaľuje tajomstvá lásky.“ — Ellen Sussman, autorka knihy Lekcie francúzštiny.

„Budete sa chcieť vybrať do knižnice a stráviť tam rok, aby ste si prečítali všetky knihy, na ktoré Yalom odkazuje.“ — Publishers Weekly

„V živote nejde o to ako prežiť búrku, ale ako tancovať v daždi.“

Rychle a nespoutaně - Kristy Bromberg, 2016
Rychle a nespoutaně
Kristy Bromberg