Nie sme tu nato, aby sme sa zabávali - Nina Lykke, Tatran, 2023

16,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Nie sme tu nato, aby sme sa zabávali

Knut je spisovateľ v stredných rokoch, ktorý sa márne snaží zopakovať veľký úspech spred mnohých rokov. Svojím posledným literárnym pokusom chcel vyvrátiť obvinenia literárnych... Čítať viac

Vydavateľstvo
Tatran, 2023
240 strán
3-4 hodiny čítania

Knut je spisovateľ v stredných rokoch, ktorý sa márne snaží zopakovať veľký úspech spred mnohých rokov. Svojím posledným literárnym pokusom chcel vyvrátiť obvinenia literárnych kritikov, že píše iba o privilegovanej bielej strednej vrstve... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

16,90 €

Na sklade > 5 ks
Posielame ihneď

Z kolekcie: Príbehy rezonujúce v albume Evermore od Taylor Swift

Naši škriatkovia odporúčajú

David Walliams: Najhoršie príšery na svete. Slovart, 2024

Viac o knihe

Knut je spisovateľ v stredných rokoch, ktorý sa márne snaží zopakovať veľký úspech spred mnohých rokov. Svojím posledným literárnym pokusom chcel vyvrátiť obvinenia literárnych kritikov, že píše iba o privilegovanej bielej strednej vrstve, redaktora však rukopis neoslovil a dielo nikdy neuzrelo svetlo sveta.

Teraz Knuta pozvú na prestížny literárny festival do Lillehammeru, aj keď len ako náhradníka do panelovej diskusie. Ako podporu si vezme so sebou suseda a zároveň jediného priateľa Franka. Spolu s Knutom totiž do panelovej diskusie pozvali aj nového manžela jeho bývalej ženy a mladú spisovateľku, ktorá ho vo svojom poslednom autofiktívnom románe zobrazila tak, že sa cíti načisto odpísaný.

Proti sebe však stoja dva opisy skutočnosti. Je Knut celkom obyčajný človek so silnými a slabými stránkami na ústupe, ako ho pozná jeho bývalá manželka – alebo je to nadržaný jašter obvinený zo zneužívania, ako ho vykresľujú v tisícoch výtlačkov autofiktívneho románu? Autorka nám naservíruje všetko, o čom sa dá povedať, že patrí do štandardného menu nórskeho literárneho festivalu v roku 2020. Sámovia, feministky v hidžábe, transrodoví ľudia a mumlajúci básnici z Kene. Nekonečné rady zle pripravených literárnych rozhovorov budú viesť náladoví moderátori pred publikom, ktoré si nemôže pomôcť a pozerá do svojich mobilov.
Čítať viac
Originálny názov
Vi er ikke her for a ha det morsomt
Počet strán
240
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
130×200 mm
Hmotnosť
337 g
ISBN
9788022214728
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
2122089
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Nórsko
Vydavateľstvo
Tatran
Pre koho
pre dospelých, pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Nie sme tu nato, aby sme sa zabávali - Nina Lykke, Tatran, 2023
V pokročilom štádiu - Nina Lykke, Tatran, 2021
32,53 €

Hodnotenia

3,0 / 5

3 hodnotenia

0
2
0
0
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Natália z nathalysreading
Neoverený nákup
1.1.2024
Knut je spisovateľ, ktorý zaznamenal jeden veľký úspech, a odvtedy sa mu vôbec nedarí. Ani v pracovnom, ani v súkromnom živote. Stal sa vydedencom aj v uznávanej literárnej komunite po tom, ako o ňom jedna kolegyňa písala v knihe, ktorá má nálepku „stopercentne pravdivá“. Je naozaj Knut taký, akým ho vykreslila, alebo je pravda úplne inde? A čo sa dá v dnešnej spoločnosti považovať za pravdu?

Je to satirický príbeh o dnešnej komplikovanej dobe, ktorý nás núti zamyslieť sa nad tým, kde sa ako ľudstvo uberáme a či by nebolo dobré zmeniť smer. Pre mňa to bolo kvalitné silvestrovské čítanie. Keď už človek začína sám hodnotiť starý rok, táto kniha ho donúti dumať viac. Niekomu to ale nemusí vyhovovať.

...keď sa ľudia nepozerajú na teba, je to rovnako nápadné, ako keď na teba uprene zízajú.
(str. --)

Aby dielo upozornilo na extrémy v názoroch, tak musí byť nekorektné. Hlavný hrdina je svojrázny a prestáva taktne mlčať. Ani to sa nemusí páčiť každému, no keď sa na spoločnosť pozeráte s určitou dávkou nadhľadu a vidíte, že niečo sa až priveľmi preháňa, tak s tým problém mať nebudete. Keď si uvedomujete, že niekto má právo vyjadriť svoj názor a iný nie, alebo že sa pravda ohýba všetkými smermi, až sa napokon stráca jej zmysel a nahrádzajú ju fabulácie, ktoré sú považované za fakty, tak tento počin zhltnete. Lebo nie je nič horšie ako zmätení ľudia, ktorí sa snažia zapadnúť a mať ten správny názor, len aby sa náhodou nedostali do problémov. Tlak spoločnosti je obrovský a autorka nám týmto hovorí, aby sme spomalili, lebo nedopadneme dobre. Na Knuta sa valí jeden problém za druhým a je veľmi zaujímavé čítať o vnútorných bojoch v literárnom svete.

Vynadaj ľuďom. Nech sa do teba nestarajú. Myslíš si, že všetko je veľmi dôležité, lebo si myslíš, že budeš žiť večne. No budúci týždeň, a možno už zajtra, budú rozprávať o niečom inom.
(str. --)

Mohlo by sa páčiť fanúšikom kníh:
John Boyne – Komnata ozvien
Pascal Mercier - Perlmannovo mlčanie
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Román Nie sme tu nato, aby sme sa zabávali možno čítať ako útok na literárnu komunitu. Alebo ho možno čítať ako kritiku spisovateľov, ktorí sa navzájom požierajú. Nina Lykke však načiera hlbšie – čoraz bohatším slovníkom odsúva do pozadia ducha doby a hľadá riešenie, ktoré by spisovatelia v minulých časoch nazvali katarziou. Vo vynikajúcom finále sprevádza jej satiru
tichá životná múdrosť.“
Ingunn Økland, AFTENPOSTEN

„Úspešná autorka s ostrým perom... Nina Lykke v minulosti kritizovala učiteľov a lekárov. Tentoraz ironizuje spisovateľskú profesiu... Jej schopnosť odzbrojiť čitateľa a vzbudiť v ňom záblesky sympatií k najneporiadnejším búrlivákom dáva jej satire ľudský rozmer.“
Inger Bentzrud, DAGBLADET

Nina Lykke

Čítať viac

Vydavateľstvo Tatran

Čítať viac
Kúpte spolu
Nie sme tu nato, aby sme sa zabávali - Nina Lykke, Tatran, 2023
V pokročilom štádiu - Nina Lykke, Tatran, 2021
32,53 €

„Lidská svoboda podle Needlemana znamenala uvědomit si absurditu života. „Bůh mlčí,“ říkával rád. „Teď ještě přimět člověka, aby sklapnul.““

Obhajoba šílencova - Woody Allen, 2018
Obhajoba šílencova
Woody Allen