Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
To, čo máš okolo krku - Chimamanda Ngozi Adichie, Absynt, 2023

16,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

To, čo máš okolo krku

Rozprávačské majstrovstvo obľúbenej Chimamandy Ngozi Adichie v tej najčistejšej podobe! Kniha To, čo máš na krku je zbierka dvanástich podmanivých poviedok, ktoré prenikajú pod... Čítať viac

4,7 27 hodnotení
Vydavateľstvo
Absynt, 2023
300 strán
4 hodiny čítania

Rozprávačské majstrovstvo obľúbenej Chimamandy Ngozi Adichie v tej najčistejšej podobe! Kniha To, čo máš na krku je zbierka dvanástich podmanivých poviedok, ktoré prenikajú pod povrch vzťahov medzi mužmi a ženami, rodičmi a deťmi, Nigériou a západným... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

16,90 €

Na sklade > 5 ks
Posielame ihneď

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac z kolekcie

Cestujeme s knižnými príbehmi

Mačkohlavý orol - Dominika Sakmárová, inspira publishing, 2024

Viac o knihe

Dojemné i angažované poviedky obľúbenej Chimamandy Ngozi Adichie prenikajú pod povrch vzťahov medzi mužmi a ženami, rodičmi a deťmi, ale aj Nigériou a západným svetom. Táto kniha predstavuje jej rozprávačské majstrovstvo v tej najčistejšej podobe!

To, čo máš okolo krku je zbierka dvanástich vybrúsených poviedok Chimamandy Ngozi Adichie, v ktorých sa stretávajú a prepletajú nielen malé ľudské osudy, ale aj veľké dejiny či rôzne kultúry. Sú to texty presiaknuté krásou, smútkom i túžbou, ale aj osamelosťou a čírou ľudskou beznádejou. Čo prežije nigérijská žena, ktorá žiada o americké víza? Zvládne Kamara po príchode do Ameriky prácu opatrovateľky detí v bohatej rodine? Akých duchov vidí penzionovaný univerzitný profesor vo svojej minulosti? A prečo nigérijská mladomanželka v New Yorku rýchlo zistí, že nikdy nebude schopná vzdať sa svojej identity?

Príbehy z poviedkovej zbierky Chimamandy Ngozi Adichie To, čo máš okolo krku sa zaoberajú témami feminizmu, rasizmu, pamäti, spoločenských rozdielov, sexuálneho obťažovania, náboženského porozumenia, hľadania a strácania identity i vlastného miesta na tejto obrovskej planéte. No popri všetkých tých dôležitých témach v rukách držíme predovšetkým výnimočnú literatúru.
Čítať viac
Naše katalógové číslo
1611619
Počet strán
300
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
130×207 mm
Hmotnosť
334 g
ISBN
9788082034250
Rok vydania
2023
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Nigéria
Vydavateľstvo
Absynt
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

27 hodnotení

18
4
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Martinus
9

Nevypísaný spisovateľ. Snílek milujúci upršaný Paríž 20. rokov, okúzlený tvorbou Hemingwaya, skazený čistou vulgárnosťou Bukowského, dotknutý umením Moneta, započúvaný do Beethovena. Analóg v digitálnom svete.

Michal Pavlov
zamestnanec
17. apríla 2024
Viac takejto literatúry

To, čo máš okolo krku bola moja prvotina od Chimamandy a rozhodne ňou nekončím. Skvelo napísaná a ľahko čitateľná kniha plná poviedok, ktorá každému čitateľovi priblíži africký život v spojení so západom. Ukáže, že žiť si americký sen, nie je úplne jednoduché a môže to zostať len pri sne.

Poviedky plné bolestí, túžob, snov, odmietania či prispôsobovania však vo mne vôbec nevyvolávali ľútosť či súcit k hlavným postavám. Práve naopak, presvedčili ma o ich sile, odhodlanosti a viere, že bude dobre. Kniha ma utvrdila v tom, že hoci sú kultúrne rozdiely medzi často priepastné, dajú sa stierať otvorenosťou a pochopením, pri ktorých ale netreba zabúdať odkiaľ pochádzame a za čím si stojíme.

Čítať viac

Už si rok bez hlasu Adichie ani neviem predstaviť. A aká je potrebná práve v čase, keď je človeku ťažko. Koncom minulého roka pre mňa bola bútľavou vŕbou. Škoda len, že moju obľúbenú bratislavskú záhradu zatvorili a ja som si musela nájsť na stretnutia s ňou iné miesto - lavičku na Námestí slobody. No i tam som sedela pridlho, objímala ju, aj pri nej plakala. Síce Chimamandine poviedky nie sú také smutné, mňa dojíma, ako rozumie ľuďom, a keď im nerozumie, tak sa snaží v nich nájsť. Kiežby sa mi to raz darilo aspoň tak dobre ako niektorým spisovateľom. Rozumieť tým, ktorí sú celkom iní než ja. To by som nám priala všetkým! Myslím, že čítaním jej knihy si to aspoň dokážem predstaviť. Je totiž o nás, ľuďoch, ženách a mužoch, tých z Nigérie, ale i zo západného sveta. Všetko ostatné je medzi tým, živé príbehy, ktoré rozprávajú o všetkom, čo medzi nami je.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

21
Ráma II - Arthur C. Clarke, Gentry Lee, 2023
Práve čítam
Ráma II

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
16.6.2024
Na Chimamandinu tvorbu mám slabosť. Hoci pochádza z diametrálne odlišného prostredia, jej texty sú vždy veľmi silné, oči otvárajúce, dlho vo mne doznievajú hlboké posolstvá, ktoré nesú, odnášam si z nich veľmi veľa. To, čo máš okolo krku, zbierka 12 poviedok, mi tiež veľmi sadla, pretože nevybočuje z jej štandardov (v tom najlepšom zmysle slova) a Chimamanda v nich servíruje majstrovsky napísané texty.

To, že aj na malom priestore dokáže fantasticky a neskutočne trefne vyjadriť silné pointy, spracovať komplikované a neľahké témy, o ktorých by sme mali viac hovoriť, je jej ďalšou silnou stránkou, ktorú predviedla aj v tejto zbierke.

Hoci sú poviedky plné príkladov rasizmu, komplikovaného postavenia žien v spoločnosti, nevery, manželských problémov, vzťahov, otázok emigrácie, prispôsobovania sa v novom prostredí a inej kultúre, hľadania svojej identity a miesta vo svete, utrpenia, strachu a ďalších náročných tém, spracovala ich s ľahkosťou, bez zbytočnej vaty, no povedala všetko podstatné…

Jej poviedky sa napriek ťaživým témam čítajú ľahko, príbehy hlavných postáv sa mi odvíjali pred očami ako film a každou jednou poviedkou mi úprimne, no zároveň veľmi citlivo naservírovala a zavŕtala do hlavy osudy ľudí z inej kultúry. Silno som ich precítila a na niektoré z nich len tak nezabudnem. Určite sa k nej ešte vrátim.
Čítať viac
Marta Hlušíková
Overený zákazník
30.4.2024
Vzťahy medzi mužským a ženským svetom, ktorý je pre nás, Európanov, predsa len iný. Svojský, africký, nigérijský. Dostáva sa do styku s americkým spôsobom života. Autorka je nesmierne citlivá pozorovateľka, ide pod kožu situácie. Naozaj sa oplatí prečítať. Čítať viac
29

Prvú knihu som prečítala už ako maličká, keď som ju kompletne roztrhala na franforce :D Odvtedy sa ma čítanie drží, ale ku knihám sa už chovám s úctou :)

Jana Miklošková
Overený nákup
25.4.2024
Bola som zvedavá, aké budú poviedky od Chimamandy, a teda sklamaná som rozhodne nebola. Jej knihy sú úžasné, s obrovskou výpovednou hodnotou o živote, ktorý je nám vzdialený. Zaujímalo ma teda, ako sa popasuje s kratším rozsahom, no i jej poviedky sú obsahovo veľmi bohaté. Pasuje sa opäť s témami, ktoré v jej tvorbe prevládajú, teda odchod z Nigérie do USA, rasizmus, postavenie ženy, tradície, náboženstvo a mnoho iného. Poviedky samozrejme nemajú jasný koniec, a tak môžeme len uvažovať, čo sa s postavami deje ďalej. Skvelé čítanie, až ma mrzelo, že poviedok nie je viac. Čítať viac
10.1.2024
Chimamanda je proste Chimamanda. Píše skvele a zaujímavo o rôznych neľahkých témach (rasizmus, politická situácia v Nigérii, nevera, dohodnuté manželstvo, postavenie ženy v spoločnosti, emigrácia do USA a prispôsobenie sa tamojšiemu chodu života, atď.). Pri tejto zbierke poviedok vo mne často prevládal smútok, sklamanie a ťaživý pocit z osudov jej hlavných postáv. Nie je to úplne veselé čítanie, zato pútavé a veľmi poučné. Knihu isto odporúčam!
Niektoré poviedky sa mi čítali snáď samé, s inými som trochu zápasila a ich dej mi akosi splynul v „dave“ ďalších. Celkovo nie som na poviedkové knihy, preto jej dávam 4/5*.
Čítať viac
17.12.2023
To čo máš okolo krku...

... som zahliadla na IG. U koho neviem už, ale ten názov sa mi vryl pod kožu. Keď som ju zbadala v knižnici, bola to jasná voľba. Nebola som si istá, aký obsah nájdem vo vnútri, ale veď načo si čítať anotáciu?
Po otvorení som sa ocitla u babky v obývačke, pretože dnu nebol jeden príbeh, ale celá zbierka. A to ma vrátila do detstva, keď som u babky objavila nejaké turecké alebo indické alebo.... neviem už presne aké príbehy. Odvtedy si pamätám,,Salam alejkum! Alejkum salam! " žeby pre ten salám?
Zbierka poviedok od Chimamandy Ngozi Adichie (no uznajte nie je to meno čarovné? Ako nejaké zaklínadlo) mi otvorila cestu do šíreho sveta. Z Nigérie až do New Yorku. Táto žena neopisuje len peknô v živote, ale i témy, pred ktorými zatvárame oči i dvere (rasizmus, náboženské rozdiely, sexuálne obťažovanie, postavenie žien v spoločnosti...)
Bola som si istá, že aj keď sa mi nebudú páčiť všetky, jedna z nich bude určite TOP.
Čítať viac
10

Knihy som začala čítať už ako dieťa, viedli ma k tomu rodičia a som im za to vďačná. Niekedy to bol boj, keď som čítala knihy, ktoré ma nebavili, ale teraz s odstupom času viem, že to bolo správne.

Paula Lichnerová
Overený nákup
7.12.2023
Darček
Knižku som zatiaľ nečítala, má to byť darček a preto neviem povedať viac k deju. Dúfam, že človeka, ktorému som ju kúpila bola poteší a prekvapí zároveň. Čítať viac
7

Mám rada knihy, hlavne tie dobré, t.j. môžu byť aj ťažšie. Úplné oddychovky nečítam. Čas na čítanie si musím hľadať popri ostatných povinnostiach, tak mi je vzácny. V poslednom čase striedam knihy o histórii, detektívky, rodičovské a niečo z osobného rozvoja. Kvôli práci (ale aj pre zábavu) čítam anglické knihy - zjednodušené verzie.

Hanka Žernovičová
Overený nákup
11.10.2023
Poviedková kniha, z netradičného prostredia, ktorá nám ukazuje, že ľudia sa síce boria s kultúrne odlišnými problémami, ale stále sú to ľudia, ktorí majú starosti podobné našim. Oplatí sa prečítať Čítať viac
26.8.2023
Kniha ma zaujala obálkou, anotáciou ale taktiež aj skvelými ohlasmi. Ide o zbierku dvanástich poviedok od autorky, ktorej meno neviem nielenže vysloviť ale ani napísať bez chyby.
Každá poviedka mala svoj príbeh, svoju dušu a svoje emócie, ktoré boli veľmi realistické.
Nemala som poňatia, že ma kniha takto pohltí a ja nebudem vedieť o svete okolo seba. Toto bolo krásne ale na druhej strane nesmierne kruté čítanie.
Autorka poukázala nie len na feminizmus, rasizmus ale aj na hľadanie samého seba, hľadanie vlastného miesta v tomto obrovskom svete, a tiež aj na krutú realitu.
Všetky poviedky ma zasiahli. Nebola jedna, ktorá by sa mi nedostala pod kožu a nerezonovala vo mne ešte nejaký ten čas.
Dlho a možno ani vôbec som nečítala knihu, ktorá by v sebe niesla toľko problémov, utrpenia a strachu.
Autorka má talent na písanie. Aj nudnú scénu dokázala premeniť na časť príbehu s nesmiernou hĺbkou a emóciami až po okraj.
Ja ju môžem len odporúčať. Je to silná ale nesmierne dôležitá kniha, ktorá v sebe skrýva viac než si myslíte.
Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„Vybudovali si neúplné a asymetrické přátelství, tvořené dlouhými pauzami a spoustou mlčení, jakýsi prázdny čistý prostor, kam se oba mohli vracet a nadechnout se, když je školní zdi sevřely natolik, že už dál nemohli ignorovat pocit, že se dusí. “

Osamělost prvočísel - Paolo Giordano, 2015
Osamělost prvočísel
Paolo Giordano