Muž, který si pletl manželku s kloboukem

V této knize, plné fascinujících a neobvyklých lidských příběhů, nás jeden z nejznámějších současných neurologů a psychologů uvádí do světa svých pacientů. Čítať viac

4,4 72 hodnotení
Vydavateľstvo
Dybbuk, 2016
256 strán
4-5 hodín čítania

V této knize, plné fascinujících a neobvyklých lidských příběhů, nás jeden z nejznámějších současných neurologů a psychologů uvádí do světa svých pacientů. Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Čeština

6,82 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Aj e-knihy môžete darovať
Ďalšie e-knižné vydania
The Man Who Mistook His Wife for a Hat - Oliver Sacks, Saga Egmont International, 2021
EPUB (Adobe DRM)
Angličtina, 2021
Ihneď na stiahnutie

17,71 €

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

V této knize, plné fascinujících a neobvyklých lidských příběhů, nás jeden z nejznámějších současných neurologů a psychologů uvádí do světa svých pacientů. Jejich životy, nemoci i odlišnosti popisuje s neobvyklou mírou empatie a představuje je jako hluboce lidské bytosti.

Dočteme se zde například o hudebníkovi, který se zdraví se stojacími hodinami; o ženě, která přestala ovládat své tělo a pohybuje se jen za pomoci svého zraku a sluchu; o slepé sochařce, která svůj talent objevila až v šedesáti letech, neboť do té doby měla ochrnuté ruce; o muži, který trpěl poruchou smyslu pro polohu těla (nakláněl se jako věž v Pise) a korigoval tuto vadu speciálně upravenou vodováhou umístěnou na brýlích; o nahluchlé ženě, která slyšela nepřetržitě hrát irskou hudbu a měla za to, že to jen její zubní plomba funguje jako krystalka; o muži, kterému se zdálo, že se stal psem, a ráno se probudil s mimořádně vyvinutým smyslem pro rozeznávání pachů a vůní a s nutkavou potřebou vše očichávat; o dalším, jinak nikterak výjimečném člověku, který znal nazpaměť všech šest tisíc stran Groveova Slovníku hudby; o dvojčatech, která uměla odříkávat prvočísla až po ta dvanáctimístná, ale nesvedla jednoduché sčítání a odčítání, aj.
Čítať viac

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

72 hodnotení

49
13
4
4
2

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

Zuzana Baloghova
Overený nákup
8.2.2023
Pútavé príbehy zo sveta neurologických a psychických porúch. Autor čitateľa vezme do sveta "chorých" a ukazuje tým svet z inej perspektívy. Odporúčam každému, kto si chce otvoriť obzor v tomto smere. Čítať viac
Petra Pucherova
Overený nákup
15.4.2022
Rozpačité dielo autora strateného vo vlastných úvahách
Už dlhšie som po tejto knižke “pokukávala” - ako laik, ale nadšenec neurovied som vedela, že ju rozhodne nemôžem vynechať. Avšak veľké očakávania neboli ani zďaleka naplnené. Kniha je rozpačitá a po jej dočítaní prepadám ako čitateľ pochybnostiam, čo bolo vlastne jej pointou?

Mám pocit, že autor permanente balancuje na hrane medzi: - veľkým chtíčom dokázať svoje odborné poznatky, ale zároveň nimi knihu “neprepchať” (aby vedela zaujať aj čitateľa, ktorý sa do danej tématiky úplne nevyzná) a snahou o (zbytočné) filozofovanie. Nikde však nenachádzam jej hodnotu.

Chýba mi viac informácii o diagnózach, ich fyziologických príčinách, riešeniach, čakala som, že sa o neurologických diagnózach dozvieme podstatne viac. Ak mala byť kniha odborná (viem, že NIE, avšak v tom prípade autor až príliš zachádza do odborných podrobností, ktoré nijako neobjasňuje), tak je veľmi slabým zdrojom. Na druhej strane, kniha je zaradená ako poviedková, avšak autor k jednotlivým “prípadom” pristupuje skôr ako k anektodám, z ktorých si však čitateľ nič hodnotné neodnesie (ani vedomosť, ani pobavenie a dovolím si tvrdiť, že ani zamyslenie). Tiež nepomáha, že pán Sacks nie je zrovna najlepším spisovateľom pod slnkom, takže kniha nie je ani pútavo napísaná. (možno chyba prekladu, neviem)

Viem si predstaviť, že môže zaujať čitateľa, ktorý sa doposiaľ nestretol s informáciami o neuro-degeneratívnych poruchách, či doteraz nikdy zaujato neštudoval rôzne zápisy prípadov na internete. Avšak v opačnom prípade kniha nemá veľmi čo ponúknuť.

PS: Kniha obsahuje až absurdné a neznesiteľné množstvo italizovaných slov. V slovenčine mi to príde absolútne zbytočné, až lenivé z pohľadu prekladateľa a vyrušujúce z pohľadu čitateľa.

Túto knihu rozhodne ďalej odporučiť nemôžem a je pre mňa najväčším sklamaním posledných rokov.

Ak sa obzeráte po obohacujúcich publikáciách v oblasti neurovedy, môžem odporučiť diela Františka Koukolíka.
Čítať viac
14
Neopúšťaj ma - Kazuo Ishiguro, 2018
Práve čítam
Neopúšťaj ma

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený nákup
29.3.2022
Oliver Sacks bol veľký lekár ale aj človek. V knihe sa nachádza 24 príbehov ľudí so závažnými neurologickými poruchami, na ktoré sa pán Sacks pozerá nie len po medicínskej stránke. Rieši otázku duše a kvality života. Citlivý prístup, s ktorým často zabŕda do psychológie a psychiatrie je veľmi sympatický.

Po čitateľskej stránke príbehy občas pôsobia ako silná káva, trpko a horko, hlavne keď si predstavíte, že sa to môže veľmi ľahko stať aj vám, alebo niekomu z vašej rodiny. V texte sa vyskytuje väčšie množstvo odborných výrazov bez vysvetliviek čo môže nejedného čitateľa odradiť, ale keď tomu obetujete trochu času navyše tak si z knihy môžete veľa odniesť a veľa sa naučiť.
Stretnete sa tu s Tourettov syndrómom, agnóziou , s mužom, ktorý stratil vnímanie, so ženou, ktorá stratila telo. S ľuďmi, ktorí majú IQ 60 a predsa dokážu neuveriteľné veci, pamätať si opery alebo úžasne vidieť prvočísla. Ako? Prečo? Oliver Sacks nám to všetko vysvetlí.
Čítať viac
14.3.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha Muž, ktorý si mýlil manželku s klobúkom vyšla v preklade Tomáša Mrvu vo vydavateľstve Inaque tento rok už po tretíkrát. Autor túto zbierku (celkovo 24) príbehov rozdelil na štyri časti, ktrorým dal príhodné názvy: Straty, Excesy, Cesty a Svet prostáčikov.
Každá časť sa zaoberá inou oblasťou neurologických porúch a životné osudy jednotlivých protagonistov by som charakterizovala ako zaujímavé ba až bizarné.
Niektoré príbehy sa ma dotkli viac, niektoré menej, ale ani o jednom nemôžem povedať, že by bol o čosi menej výnimočný ako ten druhý.
Pri poviedke Žena, ktorá stratila telo mi vskutku behali zimomriavky po tele; poviedka Ruky bola fascinujúca - o žene ktorá v šesťdesiatke objavila schopnosť používať ruky; Vpravo hlaď! - o jednostrannej vnímavosti - keď osoba nevníma ľavú polovicu seba či okolia bola tiež veľmi nevšedná.
V druhej časti Excesy ma zaujal životný príbeh Vtipného Raya, muža s Tourettovým syndrómom, ktorý žil dva životy - usporiadaný a nudný s liekmi, divoký a výstredný bez liekov a príbeh Kupidova choroba o deväťdesiatročnej Natashi, ktorá si na sklonku života začala užívať svoje pozemské bytie.
Veľmi emotívnym bol aj príbeh z tretej časti - Cesta do Indie.
Avšak najviac sa ma dotkla posledná časť - Svet prostáčikov, kde sa stretneme s rôznymi prejavmi a formami autizmu, s ľuďmi, ktorí sú ako ostrovy v mori, ktoré stratili kontakt s pevninou. Tu by som vypichla dva príbehy: Rebecca a Autistický umelec. Autisti sú vlastne čisté duše, ktoré okolie mnohokrát považuje za defektných či handicapovaných len preto, že nie sú schopní fungovania v každodennej rutinnej realite a pritom ich skrytá genialita v iných oblastiach je často bagatelizovaná.
Kniha Muž, ktorý si mýlil manželku s klobúkom je rôznorodá, zaujímavá a v mnohom otvára oči nám “normálnym” smerom k “handicapovaným”. Avšak v mnohých prípadoch to nie je až také jednoduché čítanie - čitateľa môže odrádzať množstvo odborných názvov v texte, ku ktorým nie sú vysvetlivky a tak si ich čitateľ musí prácne dohľadávať (alebo sa aj na to vykašľať). Ja som mnohé z odborných výrazov a názvov liekov už poznala, takže pre mňa osobne to nebol až taký problém orientovať sa v odbornom lekárskom žargóne.
Čítať viac
28.4.2021
Zaujal názov, obsah ešte viac :)
Oliver Sacks je pre mňa jeden z mála odborných autorov, ktorí píšu s ľahkosťou o diagnózach, ktoré človeka zbavujú "posudzovania" druhých a zároveň sa niekedy pristihnete pri tom či nejakou netrpíte :D Každopádne ju tiež napríklad odporúčam hercom, pretože autor presne popisuje prejavy jednotlivých diagnóz, ich charakteristiku, priebeh a výskum aj po niekoľkých rokoch, ktorá sa pre stvárnenie javiskových postáv môže javiť ako prínosná. Opisovaní pacienti sú bežní ľudia, s ktorými sa stretávame aj na javisku aj vo filmoch. Okoreniť svoje herecké umenie - prečo nie :) Čiže jednotlivá diagnóza sa rovná jeden ucelený príbeh :) Čítať viac
2.3.2021
Skvelá kniha, odborná, ale úplne vhodná aj pre obyčajného človeka, bez väčších vedomostí zo sveta neurológie. Dozvedela som sa mnoho nových informácií zo sveta neurológie, príbehy však boli zároveň dojímavé a aj veľmi citovo založené. Autor mal k pacientom blízky vzťah a to bolo badať aj na príbehoch. Čítať viac
6
Ekonomické bubliny - Dominik Stroukal, 2021
Práve čítam
Ekonomické bubliny

od malicka rada citam. Mávala som obdobia, kedy som mesiace neprečitala ani stranu, ale uvedomila som si, že knihy a ich čítanie jednoducho sú mojou súčasťou. Čitam vždy zopár kníh naraz, podľa nálady alebo na ktorú mi padne práve zrak. Som mama, ktora chodi do prace a stara sa o deti a domacnost. Chvilka, kedy si vylozim nohy a zacnem citat je moment, kedy oziva moj 'svet fantazie', moj relax, moja meditacia a unik z kazdodenneho zivota. Mam rada knizky, ktore uchopim do ruky, a ktore sa daju prelistovat. E-knihy su pre mna len niecim, co rychlo vyprcha, cize nic pre mna. Knihy si kupujem, poziciavam alebo dostavam do daru.

Katarina Jakubko
Overený nákup
19.1.2021
zaujimava, ale nie napinava
Pribehy o ludoch s neurozami, alebo mentalnymi poruchami ci postihnutiami, su zaujimave. Ale zial boli rozoberane odbornymi uvahami autora. Kedze autor je velmi znamy neurolog - odbornik, ktory citlivo zaobchadzal s pacientami, vyskytuju sa v knizke pocetne odborne vyrazy. Knizku by som odporucila ludom, ktory sa danou temou/problematikou zaoberaju. Na vseobecny rozhlad je fajn nieco take si precitat, ale ja osobne som sa pri nej dost nudila. Čítať viac
10.11.2020
Muž ktorý si mýlil manželku s klobúkom - Oliver Sacks
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Oliver Sacks
Muž, ktorý si mýlil manželku s klobúkom

Táto recenzia bude plná superlatív!
Kniha sa zaoberá témou, ktorá ma odjakživa najviac zaujíma: ako funguje ľudský mozog, naša myseľ a ako je to možné, že to čo sa okolo nás deje vnímame všetci celkom odlišne. Názov my pripomenul jednu epizódu zo seriálu Ally McBealová - približne pred 10 rokmi som do tohto seriálu bola blázon. Videla som ho asi tisíckrát a to v každom jazyku. Keď som po prvý krát uvidela túto knihu, spomenula som si, že v jednej epizóde, ktorá sa volala Kopanec do hlavy, Richard Fish dostane svoj prvý prípad vraždy, kde má obhájiť muža, ktorý je obvinený, že zabil svoju manželku a to tak, že ju kopol do hlavy, kým ležala na pláži, pretože si ju údajne mýlil s futbalovou loptou. Po prečítaní prvej kapitoly som si túto epizódu pozrela. Obžalovanému sa často stáva, že si mýli ľudí s neživotnými predmetmi. Obhajoba pozve neuropsychológa na pojednávanie, ktorý cituje práve Sacksov článok o mužovi, ktorý si mýlil manželku s klobúkom, aby potvrdil, že takáto choroba naozaj existuje, hoci šanca človeka dostať túto chorobu je jedna k miliónu. Nakoniec Fish vyhrá, ale divák má z toho celého pocit, že nikto veľmi tomu chalanovi neveril. Veď je to naozaj neuveriteľné. Viete si predstaviť, že keď sa pacient doktor P. prechádzal po meste, poklepkával po hlave hydranty, mysliac, že sú to deti? A pritom bol úžasný profesor s mimoriadnou vysokou inteligenciou a výborným hudobným sluchom. Ale keby ste ho stretli na ulici, na prvý pohľad by ste si určite mysleli, že je to blázon, šialený, možno aj nebezpečný. Ale nebol. Mal len nádor v zrakovom centre mozgu, ktorý sa nedal odstrániť.
Ďalšia pacientka stratila z jedného dňa na druhý pojem o tele a nevedela sa hýbať. Ajkeď fyzicky jej nič nebolo. Alebo pacientka, ktorá zrazu počula hrať v hlave írske pesničky z detstva, a tvrdila, že na texty úplne zabudla a teraz ich zrazu počula presne v hlave. Takýchto zvláštnych prípadov je v knihe 28. Všetky totálne absurdné a predsa pravdivé. Niektoré sú komické ale vidíme v nich zároveň aj tú tragédiu, že tieto choroby obrátili život týchto ľudí naruby (hoci niektorí z nich tvrdili, že choroba im vlastne vrátila život a prinášala dokonca aj radosť, čo je podľa mňa tiež zarážajúce).
Neuveriteľné, ako jedna malá zmena v bunkách mozgu dokáže vyvolať takéto čudné prípady. Tiež, že akou dlhou cestou sme prešli od čias keď sa človeku po prvý krát podarilo založiť oheň. Cestujeme do vesmíru, máme vyvinutú technológiu, vedeli by sme klónovať ľudí, keby sme nemali etické zábrany ... všetko je možné. Ale ešte stále presne nechápeme, čo sa v našich hlavách deje. Ani najúžasnejší neurológovia, ako Oliver Sacks.
Páči sa mi, ako dobre pozná diela všetkých neurológov a vedcov ale nielen to. Sacks má takisto prehľad o beletrii. Často spomína Rilkeho, Dostojevského, Borgesa, H.G. Wellsa a dalších úžasných spisovateľov. Dáva do svojej práce aj svoju dušu.
5/5 Kniha roka pre mňa.
Čítať viac

Oliver Sacks

Čítať viac

„Vybudovali si neúplné a asymetrické přátelství, tvořené dlouhými pauzami a spoustou mlčení, jakýsi prázdny čistý prostor, kam se oba mohli vracet a nadechnout se, když je školní zdi sevřely natolik, že už dál nemohli ignorovat pocit, že se dusí. “

Osamělost prvočísel - Paolo Giordano, 2015
Osamělost prvočísel
Paolo Giordano