Tam, kde číha vlk
E-kniha

Lilach Schuster má pohodlný život. Pred sedemnástimi rokmi sa presťahovala do Silicon Valley a spolu s úspešným manželom Michaelom a šikovným a nadaným synom Adamom žijú vo... Čítať viac

4,7 28 hodnotení
Vydavateľstvo
Artforum, 2023
256 strán
4-5 hodín čítania

Lilach Schuster má pohodlný život. Pred sedemnástimi rokmi sa presťahovala do Silicon Valley a spolu s úspešným manželom Michaelom a šikovným a nadaným synom Adamom žijú vo veľkom dome s bazénom. Všetko vyzerá... Čítať viac

  • EPUB MOBI
  • Slovenčina

12,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Z kolekcie: Beletria

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Lilach Schuster má pohodlný život. Pred sedemnástimi rokmi sa presťahovala do Silicon Valley a spolu s úspešným manželom Michaelom a šikovným a nadaným synom Adamom žijú vo veľkom dome s bazénom. Všetko vyzerá dokonale, až kým na školskom večierku skolabuje a zomrie Adamov spolužiak Džamál Jones.

Román Tam, kde číha vlk je psychologickou sondou do vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Príbeh o matke pátrajúcej po pravde, ktorá ju však môže zničiť, je rámcovaný konfliktom medzi americkým snom a izraelskou identitou.

Úspešná a oceňovaná izraelská spisovateľka Ajelet Gundar-Gošen aj vo svojom najnovšom románe zostáva verná silným a aktuálnym námetom. Rieši otázky emigrácie a imigrácie, privilégií daných spoločenským postavením, bohatstva, rasizmu a násilia a temných tajomstiev, ktoré skrývame pred našimi blízkymi.
Čítať viac
Originálny názov
Tam, kde číha vlk
Počet strán
256
Rok vydania
2023
Edícia
-klad
Naše katalógové číslo
1947291
Ilustrácie
Štýl
psychologický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Izrael
Vydavateľstvo
Artforum
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

28 hodnotení

21
6
1
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

29.4.2024
Výborný príbeh! Zaujal už prvým odstavcom a moju zvedavosť si udržal až do poslednej strany. Vyvinulo sa to úplne inam, než som si spočiatku myslela. Hlavná hrdinka Lilac síce nemala všetky moje sympatie, ale jej konanie som dokázala pochopiť. Niektoré témy by som si vedela predstaviť aj viac rozvinuté, a že ich tam bolo, tých, ktoré otvorila, ale vlastne tú pútavosť a napätie dokázala vystavať práve na tom, že nepovedala všetko. A nechala čitateľov premýšľať a klásť si možno otázky: "Ako by som sa zachoval*a ja?"

- […] „manželka vždy hovorila, že byť matkou, alebo otcom, znamená byť v neustálom napätí. Vieš, kedysi som si myslel, že najväčšou záhadou v našom živote sú naši rodičia. Dnes si myslím, že najväčšou záhadou v živote človeka sú jeho deti.”

Je v tom šikana, rasismus, imigrácia aj otázky toho, kde je vlastne ten domov, ako zapadnúť niekam inam no a tiež rodina a obzvlášť vzťah matka - syn. Je v tom veľa zaujímavých tém, otázok, myšlienok a celé je to veľmi dobre napísané, takže tých 256 strán ubehne rýchlo a ja už teraz viem, že Prebúdzanie levov a Klamárku si prečítam tiež.
Čítať viac
Iva
Neoverený nákup
1.3.2024
Sklamanie
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Za mňa sklamanie... určite je to zaujímavá téma, celkom dobre písaná, ale... Do postavy Lilach som sa vôbec nevedela vžiť... znudená matka, ktorá nevie, čo s myšlienkami a voľným časom.
Autorka sa vôbec nezamýšľala nad tým, že v dnešnej dobe už nemôže mať človek pracovné heslo dátum narodenia syna, a už vonkoncom nie IT viceprezident v Silicon Valley. Ak išiel Mikael na služobnú cestu, kde mali mať prezentáciu, prečo si počítač nechal doma? Alebo tie citlivé data mu dovolili dať do súkromného počítača? Toto sa autorke nepodarilo... Takisto ma zarazilo, prečo Lilach stále umývala riad, to nemali umývačku riadu?
A nakoniec si neodpustím kritiku na gramatické chyby...Nepíše sa "...neopätoval ako bežný Američania." (str. 39) ale "...neopätoval ako bežní Američania.". Taktiež je nespisovné spojenie "do cintorína", spisovne je "na cintorín".
Čítať viac
1.1.2024
Tam, kde číha vlk (Relocation) je kniha, ktorá s určitosťou bude patriť do mojej TOP 10/ 2023!
Či už slovenský alebo anglický názov, oba presne vystihujú tému knihy - nebezpečenstvo, nielen to viditeľné, ale aj to skryté, číhajúce v podobe antisemitizmu, rasizmu či v “obyčajnej” šikane v škole.
-
„Myslela som, že šikanovanie smrdí," poznamenala som.
„Tak ako sedenie na záchode, drahá," povedal,, ,a predsa to všetci robíme."
-
A Lilach Schuster uprostred toho celého, matka, prisťahovalkyňa, židovka - doma ani v Amerike, ani vo svojej rodnej krajine, poznačená udalosťami odohrávajúcimi sa v jej blízkom okolí, v Adamovej škole, manželovými postojmi…
-
“Vzdychla si a povedala, že pracovať na láske k mužovi je náročné, vyčerpávajúce a neuspokojujúce zamestnanie. A pracovať na láske k dieťaťu môže byť dokonca nebezpečné.”
-
Poviem vám, nechcela by som byť v koži Lilach, deň čo deň sa nechať zhrýzať červíkom podozrenia a pochybností, deň čo deň žiť v neistote. Deň čo deň žiť v napätí a nedôvere vo svoj vlastný úsudok, vo svoje vlastné pocity, vo svoje vlastné dieťa.
Tam, kde číha vlk je kniha, ktorá prinúti pochybovať i vás, bude vás držať v neistote takmer až do samého konca a prinúti vás hltať riadok za riadkom. Priznám sa, že táto kniha ma fascinovala a držala v napätí viac, ako akýkoľvek triler, ktorý som v poslednej dobe čítala. Je to skvelá psychologická “hra” meniaca sa v detektívku a autorkin stýl písania vás prinúti veriť jej každé slovo, každú myšlienku matky, vlastne dvoch matiek - tej Adamovej ale i tej Džamálovej.
Naše deti, poznáme ich? Dali by sme za ne i ruku do ohňa. Oprávnene?

“Vieš, kedysi som si myslel, že najväčšou záhadou v našom živote sú naši rodičia. Dnes si myslím, že najväčšou záhadou v živote človeka sú jeho deti."
Čítať viac
10.11.2023
Čiastočne krimi zápletka, čiastočne rozpitvávanie vlastných pocitov, veľa dôležitých tém a ťaživá atmosféra - to ja môžem.
Úprimne, s niektorými časťami som mala trochu problém (ako to, že Adamova mama pravidelne nepozorovane sledovala situácie z takej diaľky, že ju nikto nezbadal, no zároveň sa jej podarilo presne vedieť, čo ľudia hovoria a ešte lepšie, akú emóciu majú v tvári?), ale ako celok to tak dobre fungovalo a malo taký dobrý námet, že som ju dlho nedokázala pustiť z hlavy, čo je pre mňa jednodnoznačných 5 hviezdičiek.
Čítať viac
3.11.2023
"Pozerám sa na tieto drobné pršteky, pršteky novorodeniatka, a snažím sa pochopiť, ako z nich môžu vyrásť prsty vraha. Mŕtvy chlapec sa volá Džamál Jones. Na fotke v novinách má oči čierne ako zamat. Môj chlapec sa volá Adam Schuster. Jeho oči majú farbu telavivského mora. Tvrdia, že Džamála zabil on. Ale to nie je pravda. "

Tak týmto slovami začína úvodnú kapitolu izraelská autorka Ajelet Gundar-Gošen svoju tretiu knihu Tam, kde číha vlk.

Toto bola moje prvé "rande" s autorkou a poviem, Vám, že dopadlo na výbornú a knihu môžem len odporučiť.

Vo mne bude samotný príbeh určite ešte veľmi dlho rezonovať...

Viete, čo robí vaše dieťa mimo domova? Ako sa cíti? Čo prežíva?

Tak ako aj Adamova mama? Lilach? Ktorá si myslí, že so svojím manželom Michaelom a synom Adamom žije svoj americký sen?
Až kým nezistí krutú pravdu....

Pri čítaní tohto príbehu som si uvedomila, čo všetko dokážu ľudia zakryť za úsmev....

Rozhjodne si nenechám ujsť ani predošlé autorkyne knihy.
Prebúdzanie levov (2017)
Klamárka (2019)

Knihu hodnotím 5*, a ak by som mohla dam určite viac.
Čítať viac
9.10.2023
Ajelet!
Ajelet Gundar-Gošen sa stala jednou z mojich obľúbených autoriek od "Prebúdzania levov". Každá knižka od nej sa mi páčila a táto nie je výnimkou. Musela som si ju kúpiť hneď ako vyšla.
V jej knihách sa nikdy neriešia banality, nastoľuje otázky a nedáva odpovede. Tak je to aj v tomto prípade. Nebudem prezrádzať nič z deja, len odporúčam prečítať si túto knižku, ako aj ostatné od autorky. Nie je to vždy ľahké čítanie, ale občas je to potreba a človek sa zamyslí aj nad sebou samým a to podľa mňa vždy pomáha.
Čítať viac
35
Sexkomiks - Philippe Brenot, 2017
Práve čítam
Sexkomiks

Som knihomoľka, ktorá číta súčasne aj 5 kníh. Ako prvú knihu som prečítala Pána prsteňov a odvtedy milujem fantasy a čítam, čítam a čítam. Najviac milujem fantasy a non-fiction, ale čítam všetky žánre. Rôzne prečítam 120-160 kníh. Tak ako to ja hovorím, každá kniha má svojho čitateľa len si ho musí nájsť, preto píšem odporúčania, nie recenzie. Viac z môjho sveta nájdeš na Instagrame @denny_medziriadkami @_dennyto

Denisa Tomíková
Overený zákazník
18.7.2023
Radím ju medzi moje top knihy roka 2023
Autorka nepíše jednoducho a nezoberá jednoduché témy, ale čítanie jej knihy naozaj stojí za to. Mala som úžasný literárny zážitok. Ťažká téma antisemitizmu a pochmúrna nálada knihy srší z každej stránky. Autorka v knihe rieši vzťahy, rodinu, nenávisť, násilie či imigráciu.

Na pár stranách dostaneš komplexný zážitok, autorka rozoberá témy, ktoré oslovia mladších aj starších čitateľov, rodičov aj nerodičov a otvorí ti oči v rôznych oblastiach. Naša spoločnosť trpí rôznymi neduhmi a v "Tam, kde číha vlk" na ne autorka poukazuje.

Ak máš rád/a beletriu (tak ako ja), odporúčam ti, aby si túto knižnú novinku neprehliadol/neprehliadla pri najbližšom nákupe kníh.
Čítať viac
32
Overený zákazník
11.7.2023
Pred nenávisťou sa nedá ujsť.
Číha všade, aj keď je prezlečená za sen zasľúbenej zeme.
.
Tam, kde číha vlk, je výborný psychologický román zachytávajúci zložitosť identifikovať vznikajúce priepasti medzi rodičmi a dospievajúcimi deťmi v antisemitskej a nevyrovnanej spoločnosti, ktorá priepasti paradoxne prehlbuje.
.
Hneď prvý úryvok príbehu (uvedený aj na obálke) berie dych a vystihuje celkovú náladu knihy. Viac vedieť nepotrebujete. Prečítajte si ju, stojí za to.
.
“Pozerám sa na tieto drobné pršteky, pršteky novorodeniatka, a snažím sa pochopiť, ako z nich môžu vyrásť prsty vraha. Mŕtvy chlapec sa volá Džamál Jones. Na fotke v novinách má oči čierne ako zamat. Môj chlapec sa volá Adam Schuster. Jeho oči majú farbu telavivského mora. Tvrdia, že Džamála zabil on. Ale to nie je pravda.”
Čítať viac
3.7.2023
Vždy, keď čítam príbeh z pera Ajelet Gundar-Gošen, nadobudnem pocit, že si autorka všetkým tým dianím musela prejsť na vlastnej koži, ako by inak mohla celú situáciu opísať tak hodnoverne? Buď objavila tajomstvo vesmíru a prežila si desiatky životov, alebo sa až majstrovsky dokáže vcítiť do problémov iných a prijať ich za svoje. Oplýva talentom, ktorý jej mnohí spisovatelia môžu len závidieť – svojho čitateľa dostane presne tam, kde ho chcela mať, vyžmýka z neho dušu, stiahne ho z kože a dostane ho na úplné dno len preto, aby mu na konci s úsmevom na tvári strelila facku.

Autorka bez zábran otvorila tému rasizmu, imigrácie, šikany, bezdôvodného násilia a vrážd z nenávisti, nastavila tak zrkadlo spoločnosti a bez akýchkoľvek príkras poukázala na chyby spoločnosti, ktoré by sme mali prijať za svoje. V mnohých veciach mi otvorila oči, ako to už u nej býva zvykom, a zanechala vo mne veľmi nepríjemnú pachuť reality.

Charaktery jej postáv sú dopodrobna rozpracované, majú svoju minulosť, svoje chyby, svoje túžby a najmä svoje tajomstvá. Čitateľa v mnohých prípadoch necháva dedukovať, čo sa vlastne stalo a možno stane, rozpráva v náznakoch a prepúšťa tak uzdu našej fantázii.

Veľmi, silné a veľmi drsné čítanie, rozhodne stojí za váš čas!
Čítať viac
Ildi B.
Neoverený nákup
28.6.2023
Dokonalosť
"Sama vždy hovorievaš, že keď sa niekto narodí ako človek, to ešte neznamená, že sa ako človek bude správať."
.
Moje prvé stretnutie s touto mladou izraelskou autorkou niekoľkých prozaických diel dopadlo na výbornú.
Jej pôvodnou profesiou je psychológia a na knihe je to naozaj dokonalo odzrkadlené.
Až prekvapivo reálne nazrieme do života jednej prisťahovaleckej izraelskej rodiny, ktorá si žije svoj vysnívaný sen v Silicon Valley v USA až raz...
.
Na začiatku knihy sa čitatelia dozvedia o teroristickou útoku na miestnu synagógu. Po šokujúcej správe sa objaví ďalšia. Adam je synom našej hlavnej rozprávačskej postavy Lilach, ktorý sa ocitne na večierku na ktorom za nejasných okolnosti zomrie jeho spolužiak Džamál Jones, ktorý Adama šikanoval.
Vyšetrovanie naberá na obrátkach a polícia ako jedného z hlavných podozrivých označil aj Adama. Život 16 - ročného Adama a jeho rodiny sa od základov zmení.
.
"Keď sme sa rozhodli ostať v Spojených štátoch, povedala som mame, že chcem Adama vychovávať v krajine, kde nie sú vojny. Teraz sa bojím, že sme sa mýlili. Možno sme si mysleli, že Adama chránime pred absurdnosťou izraelského života, ale v skutočnosti sme ho vystavili napospas absurdnosti iného života."
.
Táto kniha je dokonalosť. Autorka v nej hromadí závažné problémy akou sú šikanovanie, rasizmus, rasovú segregáciu, antisemitizmus, dospievanie a zložitý vzťah medzi rodičmi a deťmi. Vďaka Lilach, ktorá je hlavnou rozprávačkou sa veľa dozvieme, ale jedno je isté. Ide o psychicky vystresovanú matku, ktorá chce mať všetko pod drobnohľadom a ťažko sa zmieruje s dospievaním svojho syna.
Výborné čítanie, dokonalo vykreslené postavy s koncom, ktorý núti k zamysleniu.
Veľká spokojnosť a odporúčanie.
Čítať viac

Vydavateľstvo Artforum

Čítať viac

„Úspech je nebezpečný. Človek začne kopírovať sám seba a to je riskantnejšie ako kopírovať iných... nevzíde z toho nič nové.“

Mysli ako génius - Philippe Brasseur, 2021
Mysli ako génius
Philippe Brasseur