Pokoriteľ Alsterufera / The Humiliator of the Alsterufer - Pavol Vitko a kolektív, Vojenská podporná nadácia, 2018

45,00 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Pokoriteľ Alsterufera / The Humiliator of the Alsterufer

Dvojjazyčné slovensko-anglické dielo aj o osudoch generálmajora Ivana Otta Schwarza. Definitívny útok bombardéra Liberator 311. čs. bombardovacej perute RAF sa začal 27.... Čítať viac

Vydavateľstvo
Vojenská podporná nadácia, 2018
532 strán
7-8 hodín čítania

Dvojjazyčné slovensko-anglické dielo aj o osudoch generálmajora Ivana Otta Schwarza. Definitívny útok bombardéra Liberator 311. čs. bombardovacej perute RAF sa začal 27. decembra 1943 o 16.07 hod.. Kapitán Doležal odvážne... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina, angličtina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v dvoch knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Chlapci z Biloxi - John Grisham, Ikar, 2024

Viac o knihe

Dvojjazyčné slovensko-anglické dielo aj o osudoch generálmajora Ivana Otta Schwarza

Definitívny útok bombardéra Liberator 311. čs. bombardovacej perute RAF sa začal 27. decembra 1943 o 16.07 hod.. Kapitán Doležal odvážne sklonil nos lietadla smerom k Alsteruferu, z ktorého sa opätovne spustila hustá protilietadlová paľba. Zo vzdialenosti 550 až 365 metrov Liberator vypálil osem neriadených rakiet a pálil zo všetkých svojich zbraní. No loď ešte stále nešla ku dnu. „Rozhodujúci bol úžasný odhad navigátora a bombometčíka Zdenka Hanuša. Prvá jeho bomba vybuchla tesne vedľa lode a poškodila ju, ale tá druhá bola úplne senzačná. Vletela do útrob Alsterufera rovno poza komín do kuchyne. Namiesto teplej večere mali Nemci na lodi horúce peklo. Loď bola odrazu mŕtva. Potápala sa. Nemci ju museli evakuovať...“ spomenie generálmajor Ivan Otto Schwarz. „Už v lietadla to bola eufória. Neskutočná radosť. Veď sme ulovili obrovskú rybu...“ neskrýva aj po vyše sedemdesiatich rokoch svoje pocity. „Ten najúžasnejší pocit som mal vtedy, keď sme prileteli na základňu. Čakal nás celý pozemný personál. Mechanici, výzbrojári, spojári, kuchári, kamaráti. Kričali nám hurá na slávu – a my sme sa tešili s nimi. Iste, pivo tieklo potokom, ale vtedy všetko zo mňa nejako spadlo – a zároveň ma to prigniavilo. S kamarátmi som oslavoval len chvíľu. Naozaj strašne a nástojčivo som potreboval spať...“ O Čechoslovákoch v nasledujúcich dňoch písali na titulných stranách všetky britské noviny. S informáciou o obrovskom úspechu čs. letcov vystúpil v britskom parlamente za vládu Winstona Churchilla tajomník ministerstva pre vojnové hospodárstvo Sir Dingle Mackintosh Foot. Medzi vyznamenanými členmi osádky bol aj seržant Ivan Otto Schwarz, mladík narodený v Bratislave, ktorý vyrastal v Bytči.

Dvojjazyčné slovensko-anglické dielo, v prvom rade zachytáva osudy generálmajora Ivana Otta Schwarza (11. december 1923 – 4. január 2018), ktorého otec poslal pred hrozbou blížiaceho sa holokaustu do Veľkej Británie, no on tam vymenil relatívne bezpečie zázemia vo Walese a ako 16-ročný sa prihlásil do britských ozbrojených síl.

Dňa 20. januára 1941 bol v Leamingtone v hodnosti vojaka zaradený do čs. brannej moci. Chcel pôsobiť pri vojnovom letectve, absolvoval viacero kurzov a 29. novembra 1942 nastúpil do operačnej služby v 311. čs. bombardovacej peruti Britského kráľovského letectva, ktorá trvala až do marca 1945. Posledné mesiace vojny, až do augusta 1945, pôsobil vo vojenskom dopravnom letectve. Za podiel na zničení nemeckej ozbrojenej lode Alsterufer, ktorá prevážala strategický materiál z Japonska do Hitlerovej Tretej ríše zo dňa 27. decembra 1943, bol vyznamenaný Čs. vojnovým krížom. Autor pritom načrtáva aj osudy Schwarzových rodičov doma na Slovensku a tiež svojej sestry Kataríny, ktorú podobne ako Ivana stihli poslať pred vojnou do Británie.

Ivan O. Schwarz v oslobodenej vlasti pôsobil ako nadporučík na vojenskom letisku v Prahe, ale vzhľadom na stupňujúcu sa nedôveru voči príslušníkom Západného odboja sa koncom roka 1946 vrátil do Veľkej Británie, kde aj spolu so svojou českou manželkou Jarkou získali občianstvo a kde podnikal. Ako jediný letec zo Slovenska bol v rokoch 2006 až 2009 prezident Zväzu letcov slobodného Československa so sídlom v Londýne. Rozkazom prezidenta Slovenskej republiky bol dňom 1. 5. 1995 vymenovaný do hodnosti generálmajora vo výslužbe. V roku 2005 mu prezident republiky udelil Rad Bieleho dvojkríža vojenského druhu III. triedy. Ivan Schwarz mal s manželkou dcéru Cristine a tešil sa z dvoch vnučiek, ktoré žijú v Španielsku.

V nasledujúcej odbornej prílohe Peter Šumichrast analyzuje činnosť Slovákov v britskom kráľovskom letectve a v 311. čs. bombardovacej peruti. V druhej prílohe Pavol Vitko približuje osudy ďalších pätnástich, poväčšine menej známych slovenských vojakov, ktorí počas druhej svetovej vojny vo Veľkej Británii bojovali, alebo sa pripravovali na boj. Tiež predstavuje trojicu mužov, ktorí sa v jednotkách britskej koruny dostali cez druhú svetovú vojnu na Slovensko. Nasledujúca príloha predstavuje pamätníky, podujatia či umelecké diela, ktoré sú venované pamiatke slovenských vojakov bojujúcich v čs. jednotkách v Británii. Záverečná príloha v stručnosti dokumentuje slovensko-britskú vojenskú spoluprácu za ostatných 25 rokov. Bodkou za knihou sú tri slovensko-britské príbehy o láske.

Dielo obsahuje približne 400 fotografií. Autor odbornej prílohy: PhDr. Peter Šumichrast, PhD.

Čítať viac
Počet strán
532
Väzba
pevná väzba
Rozmer
212×272 mm
Hmotnosť
1600 g
ISBN
9788097219024
Rok vydania
2018
Naše katalógové číslo
427819
Jazyk
slovenčina, angličtina
Preklad
Vydavateľstvo
Vojenská podporná nadácia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

1 hodnotenie

1
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie, kritiky

Osud vojnového veterána, generálmajora vo výslužbe Ivana O. Schvarza je pre slovenského čitateľa nepochybne zaujímavým a pútavým príbehom. Autor knihy Pavol Vitko odhaľuje životné pochody jedného z hrdinov, ktorý sa počas druhej svetovej vojny podieľal na najväčšom úspechu 311. čs. bombardovacej perute britského kráľovského letectva (RAF). Vďaka osobným kontaktom autora s hlavným aktérom knihy má čitateľ jedinečnú príležitosť oboznámiť sa so životom posledného žijúceho čs. letca, rodáka zo Slovenska, ktorý sa vyznamenal v boji o Britániu, a to v službách kráľovského letectva. Nie je to však výsostne príbeh letca, lež - a to je na knihe osobitne pútavé - príbehom človeka, ktorý sa vinou osudu (a či vďaka nemu) stáva účastníkom zložitého deja, poznamenaného vojnovými udalosťami. Tie v konečnom dôsledku znamenali prevrat v živote nielen samotného aktéra, ale celej jeho rodiny, priateľov i radových občanov...
PhDr. Katarína Hradská, PhD., Historický ústav Slovenskej akadémie vied Bratislava (Institute of History, Slovak Academy of Sciences Bratislava)

„Sme zrodení zo zeme, s láskou ju obrábame a ona nám na oplátku dáva všetko, čo potrebujeme. Keď zomrieme, vrátime sa do nej. Vlastne jej patríme.“

Brieždenie v Dženíne - Susan Abulhawová, 2013
Brieždenie v Dženíne
Susan Abulhawová