Zmenili sme knižnú históriu!

Ako inak sa mohli odohrávať obľúbené príbehy? Ako sa má zachovať pravý knihomoľ v niektorých čitateľských situáciách? Hlas ľudu rozhodol a marec 2017 tak vstupuje do dejín. Určite si ho navždy zapamätá aj t.k...ova@gmail.com, výherkyňa hlavnej knižnej ceny!

Zmenili sme knižnú históriu!

Ako inak sa mohli odohrávať obľúbené príbehy? Ako sa má zachovať pravý knihomoľ v niektorých čitateľských situáciách? Hlas ľudu rozhodol a marec 2017 tak vstupuje do dejín. Určite si ho navždy zapamätá aj t.k...ova@gmail.com, výherkyňa hlavnej knižnej ceny!

Mal by Martinus tretíkrát zopakovať Knižnú šifru?

31.3.
13%
87%

Všetkého veľa škodí

Áno, bolo to milé... Kto chcel, našiel všetky zašifrované knihy a dostal sa do prestížneho Klubu 64. Dvakrát. Komu ešte nestačilo, zopakuje si to cez archiv.martinus.sk Ale načo opakovať niečo, čo tu už bolo? Teším sa na novinky!

Včera bolo neskoro!

Do tretice všetko dobré. Samozrejme, chápem, že dobrých nápadov je veľa a rok má len 12 mesiacov... Ale keby sa dalo ešte niekedy v budúcnosti zašifrovať ďalšie knihy, sľubujem, že ani podvádzať nebudem pri ich hľadaní! :-)

Majú sa Mauglí či Tarzan vrátiť do „civilizácie“, alebo je džungľa ich pravý domov?

30.3.
12%
88%

Nie sme azda zvieratá

Žiaden človek nedokáže dať toľko lásky človeku, ako dokáže dať len človek človeku. Objavovanie svojej ľudskej podstaty je základom týchto príbehov a my predsa chceme vedieť, ako by sa správal Tarzan napríklad na pošte.

Čo dnes? Prales

Sú ľudia, ktorí si tykajú s hadmi, žijú medzi opicami a jazdia na medveďoch. Ale len tí, ktorí to zažívajú v pralesoch a nie v takzvanej modernej spoločnosti, sú skutočne slobodní. Príbehy Mauglího ani Tarzana by sa nemali končiť v betónovej džungli.

Čítať verne vždy iba jednu knihu, alebo ich striedať niekoľko naraz?

29.3.
54%
46%

To predsa nie je nevera!

Tak veľa kníh a tak málo času! Čo si budeme klamať, všetci vieme o nejakom autorovi či autorke, ktorých nová kniha by nás donútila odložiť čokoľvek, nie len inú knihu. Napríklad spánok, obed, prácu, či deti k starým rodičom.

Vychutnať si vždy jednu

Správny zážitok z čítania nepripúšťa pomyslenie na iné knihy! Kým posledná stránka neprezradí prekvapivý zvrat, že (SPOILER) vrahom prvý raz v histórii nebol záhradník (bol to záhradný architekt), nie je dôvod siahať po inej literatúre.

Je bezpečné stavať roboty múdrejšie než ľudia, ak by nás chránili 3 zákony robotiky?

28.3.
21%
79%

Robot do každej rodiny

Ak bude robot inteligentnejší než človek, prinajhoršom bude vážne otravný pri hraní spoločenských hier. Nápad na zničenie ľudstva zavrhne hneď, ako sa dozvie, aké je to strašné literárne klišé... taká robotická telenovela.

Terminátor nikdy viac

Slávne Tri zákony robotiky? Aj Asimov pridal Nultý zákon, tak čo keby sa niekedy zišiel robotický parlament a prerokoval pár novelizácií? Potom už bude neskoro listovať v používateľskom manuáli, ktorý z čínštiny do slovenčiny preložil niekto s obrázkovým slovníkom!

Je správne požičať, alebo nepožičať knižky?

27.3.
12%
88%

Knihy sa nepožičiavajú

„Prepáč, nemôžem. Zo 100 kníh sa mi 99 nevrátilo a tá jedna mala oslie uši a uprostred vylisovanú papraď ascensionskú. Tá je takmer vyhynutá a rastie len na svahoch jediného vulkanického ostrova! Čo sa dialo s mojou knihou?!“

Jasne, nech sa páči

Krása knižky spočíva aj v tom, že z nej po žiadnom čítaní neubudne. Naopak, pribudne spoločná téma na rozhovor s tým, kto tú knihu tiež prečítal. A keď sa literatúra predsa zabudne na hosťovaní v inej polici? Kamaráti si knihy navzájom čítajú, nie vyčítajú!

Mala si Bella v Twilighte vybrať upírsky alebo vlkolačí vzťah?

24.3.
79%
21%

Zvoliť si upíra

Osudovú príťažlivosť nemožno oklamať a vlkolačí nápadník vyzerá byť trochu studený čumák. A byť upírom je super aj vďaka tomu, že človek nestrávi polovicu času hľadaním šatstva po lese. Coolový Edward bol jasná voľba!

Vybrať si vlkolaka

Priznajme si, upíri sú pomerne desiví, a to nie je reč len o ich zmysle pre romantiku. Oproti nim sú vlkolaci sympatické stvorenia, správne rozhodnutie (nielen) pre Bellu by teda jednoznačne bola svorka namiesto svokry. Vlkolak Jacob mal v labkách víťazné karty!

Je dobré, keď po smrti autora iný autor dopíše ďalšie diely?

23.3.
26%
74%

Nech nasledovníci píšu

Niekedy sa príbeh autora skončí skôr než príbehy postáv. Je správne, ak sa potom diela ujme niekto blízky (často je to syn či dcéra), alebo aspoň iný dobrý spisovateľ. O koľko skvelých kníh by sme prišli, keby to tak nebolo!

Originál? Len jeden

Autori „zo striedačky“ už často nedokážu narábať s postavami tak, ako boli fanúšikovia zvyknutí – zrazu konajú či rozprávajú inak a knihomoli musia riešiť otázku, či do ich knižnej zbierky ešte patria tieto ďalšie diely milovaných sérií...

Ktorá postava najviac ovplyvnila dejiny sveta bez toho, aby si to svet všimol?

22.3.
76%
24%

Za všetkým hľadaj Gumpa

Knižný Forrest Gump toho stihol asi ešte viac než filmový! Zachránil Mao Ce-tunga, prispel k pádu Berlínskeho múru, letel do vesmíru a podarilo sa mu pokaziť chuť Coca Coly. Poctivá učebnica o ňom by iste zabrala celú policu.

Storočný Allan

Allan Karlsson stretol a ovplyvnil asi všetkých svetových dejateľov 20. storočia – zachránil Churchilla, naštval Stalina, opil Trumana a pomohol zostrojiť atómovú bombu... Storočný starček predtým, než vyliezol z okna, zmenil dejiny na nepoznanie.

Najznámejšia dilema svetovej drámy... Hamlet: „Byť, a či nebyť?“

21.3.
96%
4%

Nikdy sa nevzdať

Nie je to strach zo smrti, čo nás motivuje prežiť život! Sám Hamlet neskôr odpovedá na svoju „bytovú otázku“ otázku, keď presvedčí Horatia, že musí zostať nažive, aby rozpovedal jeho príbeh. Jasná voľba – byť!

Nebyť

Odpoveď „nebyť“ je symbolom rezignácie. Ako však vraví klasik, múdry človek si vyberá svoje bitky – aby bojoval tam, kde to má význam. Netreba hneď myslieť na najhoršie, pragmatici aj emo spokojne zvolia možnosť „Nebyť.“ Je to aj ľahký útek z tejto dilemy :-)

Batman vs Superman – Kto by zvíťazil v súboji? Nech rozhodnú knihomoli, nie filmári!

20.3.
45%
55%

Netopier by to zvládol

Na tomto sa zhodnú obe hlavné komixové vydavateľstvá – nič nezastaví geniálneho miliardára! Stačí trochu vystužiť oblek, zohnať nejaký kryptonit... A motivácia tiež nechýba – z pohľadu netopiera vie byť aj Superman zvrátený!

Superman neprehrá

Superman je iná liga než Batman. Tak iná liga, až to je iný šport. Ani tajomný rytier so zjavnou poruchou spánku nezastaví hrdinu s písmenom S na hrudi, porazil by ho medzi dvomi článkami pre Daily Planet s hipsterskými okuliarmi na nose.

Na ktorého partnera by mala staviť Daenerys v Hre o tróny?

17.3.
24%
76%

Nech žije kráľ Tyrion!

Ak sa Daenerys rozhodne pre sobášnu politiku, trón si najviac zaslúži Tyrion. Nie je Lannister ako Lannister... a ak hľadáte niekoho na prácu najvyššieho štátneho predstaviteľa, Tyrion je zjavne váš človek!

Jon Snow

Kráľom snov bude len Jon Snow! Teda, ak sa vlastne nevolá úplne inak. Každopádne, Kráľ zo Severu by zavŕšil spravodlivý boj Starkovcov a s Daenerys by tvorili pekný pár, pokiaľ to bude ona, kto si bude voliť partnera na nepohodlný kráľovský trón.

Bol Švejk najmúdrejší zo všetkých v bláznivom svete, alebo bol naozaj hlúpy a šťastný?

16.3.
58%
42%

Nepochopený génius

Nik iný než génius nemohol tak dokonale klásť odpor hlúposti prostredníctvom ešte väčšej hlúposti. Jeho vylomeniny sú prejavom humanizmu a Švejk by sa ako symbol mal zaradiť niekam ku Gándhímu.

Chudobný duchom

Hlúposť síce nie je trestná, ale Švejka viackrát do basy dostala. Bolo by milé hľadať za jeho správaním odpor voči systému, ale aj kvôli nemu je krajšie veriť, že vojnovým životom preplával plný radosti a ochoty „padnúť za cisára pána a jeho rodinu.“

Smú sa knižky čítať vo vani?

15.3.
39%
61%

Riziko je priveľké!

To by žiadny milovník kníh nemal dopustiť! Ani najhoršia vogonská poézia si nezaslúži balansovať nad priepasťou skazy a s výnimkou gumených leporel by knihy mali o vode počuť len vtedy, ak slzy skropia obzvlášť smutný príbeh.

Absolútny relax

Niektoré riziká za to stoja – len máločo je príjemnejšie než horúci kúpeľ a dobrá literatúra k nemu. Knižka je tu predsa na to, aby sa čítala, a stránky majú právo niesť svoju „históriu.“ A tiež, sú ľudia, ktorým nikdy nič do vane nepadlo.

Keď príde tá chvíľa, pre koho sa má rozhodnúť zaklínač Geralt?

14.3.
58%
42%

Yennefer z Vengerbergu

Ich lásku predurčil osud a spečatil jednorožec (vypchaný... je to dlhý príbeh). Protiklady sa priťahujú a v skutočnosti Geralt ani nemá na výber – Yennefer z Vengerbergu je láska až za hrob. V ich prípade zrejme doslova!

Triss

Taliansky vzťah s Yennefer nie je pre Geralta to pravé! Pravá láska nevzniká vďaka mágii, ale zo skutočného priateľstva. Triss prežila Soddenskú bitku, aby mohla byť pre Ciri ako staršia sestra a pre Geralta vyvolená ryšavá čarodejnica.

Mal sa Malý princ vrátiť a starať sa o svoju ružu, alebo mal zostať voľný a objavovať planéty?

13.3.
74%
26%

Jediná v celom vesmíre

Je to predsa pointa príbehu, či nie? Malý Princ si uvedomí, že jeho puto s ružou je jedinečné, potrebujú sa navzájom a on sa k nej vráti aj za tú najvyššiu cenu. Výlet po planétach bol zábavný, ale doma je doma...

Vesmír plný zázrakov

Ruža si Malého Princa skrotila... môže to znieť romanticky, ale v skutočnosti je ona putom, ktoré mu bráni byť skutočne slobodným. Ruží sú tisíce, no len jedna je tá jeho? Tak potom treba uvážiť, či vo vesmíre neexistujú aj iné kvetiny.

Koho si mala nakoniec vybrať Hermiona za manžela?

10.3.
29%
71%

Nech žije Harry!

Harry Potter! Boli si predsa súdení, najslávnejšie čarodejnícke kamarátstvo medzi mužom a ženou sa nemá končiť pre hlavnú postavu inak než svadbou! Nevyjadrila sa tak nejako aj autorka?

Navždy Ron

Ron Weasley! J.K. Rowlinová dobre vedela, čo robí! Chlapec s jazvou na čele nemôže mať VŠETKO, na čo si len zmyslí, a Ron mal predsa pre Harryho vhodne k dispozícii mladšiu sestru. A s Hermionou tvoria pekný pár.

Mala Anastasia poslať pána Greya z kratšej cesty s jeho zmluvou, alebo mala podpísať?

9.3.
60%
40%

Láske zmluvy nesvedčia

Zmluva dlhšia než pri kúpe telefónu na paušál (a len o niečo menej bolestivá) by mala byť dostatočným varovným znamením, že takto by sa vzťah nemal začínať ani s najpríťažlivejším partnerom. Mala ho odmietnuť!

Ty, ja a môj právnik

Tak je pán Grey trochu svojský, no a čo! Neštandardný začiatok vždy veští originálny priebeh a keď je zmluva podpísaná dobrovoľne, je aj vzdanie sa slobody prejavom slobody... Úvodné zmluvné prekážky im nezabránia prežiť niekoľko kníh vášne!

Ktorá knižka od Orwella je tá základná, ktorú musí čítať každý?

8.3.
43%
57%

Určite Zvieracia farma

Keby si mal každý prečítať len jedného Orwella, je to určite Zvieracia farma! Všetky knižky sú si rovné, no niektoré sú si rovnejšie a farma plná zvieratiek je nesmrteľná metafora, ktorá určite prekonáva depresívnu „reality show“.

1984

Každý vie, že základná orwellovka je 1984. Veľký brat či Ministerstvo lásky sú aktuálnejšie než kedykoľvek za posledné desaťročia a ak sa má človek rozhodnúť, nie je iná knihomoľská voľba než 1984. Možno sa číta ťažšie než Zvieracia farma, ale o to hlbšie je jej posolstvo.

Je Krstný otec kladná alebo záporná postava?

7.3.
58%
42%

Ťažký klaďas

Don Vito Corleone je symbolom rodinnej tradície a cti – kto iný sa postará o tých, ktorí v tvrdom svete ťahajú za kratší koniec? Zločin tu bol vždy, Krstný otec mu ale ponúkol ľudskú tvár. Bola to ponuka, ktorá sa nedala odmietnuť.

Mafián je mafián

Nie je možné predstierať, že „skutok sa nestal!“ Il padrino je zločinec, a hoci pôsobí kultivovane a občas zvolí menšie zlo, je to jednoznačne záporná postava a nič na tom nemení ani ružička na saku. Capisci?

Ako mal Gandalf poslať Prsteň do Mordoru?

6.3.
61%
39%

Hobiti to istia

Doručovanie po zemi je lacnejšie a hobiti sú spoľahliví. Párkrát síce hrozilo prevzatie zásielky neoprávnenou osobou, ale vďaka tomu sme mohli čítať Pána prsteňov v celej epickej podobe.

Orol z jasného neba

Letecká doprava, samozrejme! Keby Gandalf dohodol prevoz za pomoci orlov, mohlo to byť oveľa jednoduchšie... Napríklad aj pre Boromira. Nebol let dokonca tajný plán, keď Gandalf zakričal na kolegov: „Fly, you fools!“?