Knihy
E-knihy

Pre vás

Vyberá Anna Porubcová

Klimatická kríza a problémy životného prostredia sú jednou z najväčších výziev ľudstva a dotýkajú sa nás všetkých spoločne. Snažíme sa im porozumieť aj vďaka knihám, ktoré by sme chceli dať do vašej pozornosti.

Akciové tituly

Bosorka - Camilla Läckberg
Ušetríte 5,20 €
  • Camilla Läckberg
-35%
9,75 €

Patrik Hedström a jeho kolegovia na tanumshedskej policajnej stanici vyšetrujú nový prípad. Do Fjällbacky sa vrátilo zlo. Zo statku za mestečkom zmizla... Čítať viac 

Najpredávanejšie z ponuky

Novinky v čitateľských profiloch

5
5

Milujem knihy o temných zákutiach ľudskej duše a o ľuďoch vo vypätých hraničných situáciách.

Tomáš Nagy napísal recenziu

19.09.2019 01:22

Maniakálna Harley Quinn, vydávajúca sa za hospitalizovanú ekoteroristku Poison Ivy, zneškodní stráže a oslobodí z Arkhamovho ústavu manipulatívneho psychopatického zločinca Jokera.

V Gothame sa chystá otvorenie tematického zábavného parku Happyland, venovaného hrdinskému Batmanovi a jeho úhlavným nepriateľom a protivníkom. Keďže sa oslobodenému Jokerovi tento počin nepáči, poverí Harley Quinn, aby spoločne s jeho gangstrami sabotovala sprevádzkovanie Happylandu. Pomätená psychopatka netuší, že súčasťou Jokerovho zločinného plánu je aj jej odstránenie...

Harleen Quinzel, alias Harley Quinn, vkĺzla do univerza DC paradoxne cez kreslený seriál Batman: The Animated Series (1992). Jej postava bola vytvorená podľa americkej herečky, scenáristky, moderátorky a komičky Arleen Sorkin, ktorá jej zároveň prepožičala svoj hlas. Vďaka obrovskej popularite a diváckej priazni sa jej osobnosť a charakter ďalej rozvíjali, až sa napokon v septembri 1993 prvýkrát objavila i na stránkach komiksu The Batman Adventures č. 12, ktorý je mimochodom bonusovým materiálom tohto kompletu.

Ostrieľaný scenárista a výtvarník Karl Kessel spolu s výtvarníkmi a manželmi Terrym a Rachel Dodsonovými spustili v decembri 2000 samostatnú sériu extrémne excentrickej Jokerovej milenky. Séria sa dočkala 38 čísel a bola zameraná skôr na rozvoj legendy okolo Harley Quinn, ktorej útržky sa sporadicky objavovali v iných komiksoch, kde ako antihrdinka hosťovala.

Zväzok Preludia a nokurňa tvorí prvých sedem čísel z jej vlastnej série. Grafický a scenáristicky je zvládnutá na 1*. Absurdnosť a komika jej zločinnej kariéry, fanatická láska ku "klaunovi zločinu" Jokerovi a jej extrémne výbušná násilná povaha sú stvárnené a vypointované riadnou dávkou čierneho humoru, ukrývajúcim temnotu a ponurosť jej maniakálnej osobnosti. Jednotlivé kapitoly detailnejšie poodhaľujú minulosť začínajúcej a profesne úspešnej psychiatričky Harleen Frances Quinzelovej, ktorú zmenilo stretnutie s padlým a zvráteným Jokerom. Práve jeho zrada ju vytrhne z osídiel sebaklamu a imaginácie o spoločnej kriminálnej láske. Oporu hľadá v spolupráci so superzločincom Two - Faceom (gothamský štátny žalobca a bývalý Batmanov spojenec Harvey Dent) a zločinným Riddlerom (bývalý forenzný vedec gothamského policajného zboru Edward Nygma). Vďaka jej temperamentu a ilúziam sa s nimi vrhá do nezmyselnej spolupráce, pri ktorej si uvedomuje, že je iba hračkou v rukách silných mužov zločinu. Týmto poznaním sa u nej posilňuje túžba po samostatnosti, a tak sa stáva tvrdou feministickou a emancipovanou antihrdinkou, upevňujúcou vzťahy s Poison Ivy a s Catwoman...

Harley Quinn som si zamiloval vďaka austrálskej herečke Margot Robbie, ktorá ju bravúrne stvárnila v Jednotke samovrahov (Suicide Squad). Harley je sexi psychopatka ako na filmovom plátne, tak i na stránkach komiksov.

Chcel som tomuto 16. zväzku dať najvyššie možné hodnotenie, ale... Vydavateľstvo Eaglemoss v spolupráci s BB artom to maximálne edične dokurvili!!! Príbeh nezmyselne stopli v tom najzaujímavejším momente Harleyinej minulosti a opomenuli fakt, že prerušili ďalšie rozbiehajúce sa dejové línie bez toho, aby aspoň jej maniakálne pohnútky objasnili v druhej knihe. Chápem, že komiksy sú grafické novely na pokračovanie, ale nerozumiem, prečo sa toto riešenie dalo šalamúnsky zrealizovať v predchádzajúcich zväzkoch, napr. pri Batmanovi, Supermanovi alebo JLA.

Scenáristicky a graficky je kniha zvládnutá na profesionálnej úrovni, ale edične a vydavateľsky to vnímam ako podraz na fanúšikov DC-čka.

Knihu odporúčam osamelým masochistom, ktorí potrebujú byť trýznení Eaglemossom a BB artom, no určite ju neodporúčam milovníkom samotnej Harley Quinn. Po jej dočítaní budete mať obrovskú chuť spáchať brutálny zločin na ľuďoch, ktorí sú za toto zodpovední!!!

Čítaj viac

6
6

Mám 39 rokov a tri deti veľmi rada čítam a este radšej čítam s mojimi deťmi/mojim deťom. Ako dieťa som úplne milovala knihy: Hrdinský zápisník, Tarzan, Kniha džungle, Tajný denník Adriana Mola a kopec iných, ale tieto mám tak najviac v pamäti “zabujačenè” vymenovať knihy, ktoré som prečítala a veľmi ma “zasiahli” no, to by bol iný zoznam, ale za posledný mesiac som sa strašne nasmiala na knihe: Prečo mama pije, Ja a pán Darcy a akosi som nedokázala odložiť knihu Žena v okne a už tu mám moju srdcovku: Vražda v troch dejstvách, takze len čo totoka vyplnim utekám si čítať. Vďaka mojej najstaršej dcére som sa zamilovala do Harryho Pottera a kníh pre deti od Terryho Pratchetta no a Roald Dahl bol vždy moja srdcovka, ale znovu ho objavovať s dcérou bolo úplne skvele (ešte dva krát ma to čaká, hurá!)

Adka Grancic napísala recenziu

18.09.2019 21:32

Milujem, milovala som a vždy milovat budem grécku mytológie, mám aj CD ,ktoré je nádherné, ale táto kniha dokázala vdýchnuť dušu "holým faktom", s Kirké mytológie ožíva a...je to nádherné. "Žeriem" stranu po strane a obávam sa,že len čo túto knihu zavrieme znova ju otvorím...

Čítaj viac

„Čítal mi a ja som sa doňho zaľúbila tak, ako keď človek zaspáva. Pomaly, pomaličky a potom zrazu úplne.“

Na vine sú hviezdy - John Green