Odporúčame

 

Vyberá Monika Floreková

8. mája si promíname výročie významných dejín v histórii ľudstva. Práve v tento deň oslavujeme výročie víťazstva nad fašizmom, ktorý je zároveň dňom oslobodenia pre celú Európu. Obdobie 2. svetovej vojny nás veľa naučilo, ale hlavne nám dokázalo, aké krutosti sú schopní robiť si ľudia navzájom. Ide o udalosti, ktoré by sme nemali brať na ľahkú váhu a na ktoré nemôžeme zabudnúť.

Akciové tituly  

Macbeth - Jo Nesbo
Ušetríte 10,90 €
  • Jo Nesbo
-69 %
5,00 €

Sedemdesiate roky, ponuré priemyselné mesto sužuje chudoba a úpadok mravov. Zatvára sa jedna továreň za druhou, po uliciach sa potácajú narkomani a vysoko postavení občania figurujú na výplatných páskach dílerov. Macbeth je policajt s temnou minulosťou... Čítať viac 

Obľúbené knižné série

Šťastní ľudia  

Odporúčame

 

Vyberá Ivan Janík

Vo štvrtok ráno sme sa vrátili v čase a prebudili sme sa do úplne iného sveta. Stalo sa to, o čom sa už niekoľko týždňov hovorilo, ale málokto tomu chcel uveriť. Veď ako by mohol niekto v 21. storočí bez dôvodu napadnúť inú krajinu? Bohužiaľ, to je realita dnešných dní a ukážka toho, čoho je schopný jeden mocný človek. O to dôležitejšie je v týchto dňoch overovať zdroje a informácie, s ktorými prichádzame do kontaktu, poznať súvislosti, tie historické, ale aj aktuálne, a pochopiť to, čo sa deje a aké môžu byť následky. Preto sme pre vás pripravili výber kníh, ktoré nám spoločne pomôžu pochopiť nielen vojnový konflikt na Ukrajine.

Dnes letí  

Novinky v čitateľských profiloch

3

Táto kniha má všetky atribúty na to, aby čitateľa zaujala. Autor kvôli nej precestoval celý svet od mokradí Brazílie cez farmy v JAR až po poľské Tatry. A zistil šokujúce fakty. Aké? Nechcem prezrádzať, ale spomeniem napríklad len to, že táto planéta je schopná uživiť o niekoľko miliárd viac ľudí ako je súčasná svetová populácia. Prečo sa to nedeje? Pretože ľudstvo je krátkozraké a pozerá len na dnešok. To, čo bude zajtra, je problémom ďalších generácií. Ak však chceme jesť kvalitné plodiny, mäso či vajcia, zároveň chrániť prírodné zdroje a navyše mať pevné zdravie, zajtrajšok sa týka aj nás. A viac neprezradím :)

Čítať viac

18

Rada čítam skutočné príbehy moslimských žien, ktoré sa dokázali vzoprieť svojim tyranom a našli silu s nimi bojovať a nakoniec vyhrať. Aj táto kniha je v podstate rovnaká, ako všetky ostatné tohto druhu, no v niečom je iná. Tentokrát sa jedná o mladé dievča vlastne iba teenagerku, ktorá v dobe internetu a sociálnych sietí žije v krajine, v ktorej stredovek nikdy neskončil. Rahaf Mohammad žije v na prvý pohľad v luxuse, kde mladému človeku nič nechýba. No zdanie klame. V Saudskej Arábii sa dobre majú iba muži, ženy prežívajú nočnú moru, ktorá trvá ich celý život. Kde byť ženou je prekliatie a trest. Trest len preto, že človek sa narodí ako podradné pohlavie. To, že moslimský fundamentalizmus je zvrátený vieme z kníh, internetu, či z televízie. Táto kniha má osobitný feeling. Rahaf mala síce k dispozícii Netflix, prístup na sociálne siete, no to všetko je v príkrom rozpore s tým, že musel čeliť utláčaniu, ponižovaniu a často aj fyzickým trestom vlastných bratov. Moderná doba, výdobytky 21. storočia v tieni fanatizmu, kde právo ženy existuje jedine na papieri, ktorý má cenu menšiu ako minuloročný sneh. Po prečítaní tejto knihy som si znova uvedomila, aká som šťastná, že som sa narodila v krajine, kde práva žien sú rovnaké, ako práva mužov. Hlavná hrdinka a zároveň autorka tejto knihy je inšpiratívna osobnosť a ja som rada, že som si jej príbeh mohla prečítať.

Čítať viac

„Možno je to náš osud - nemať otcov, akých by sme si želali, ale stále dúfať, že tí­, ktorých máme prerastú samých seba a prekonajú svoje chyby. “

Kráľovstvo z popola - Sarah J. Maas
Kráľovstvo z popola
Sarah J. Maas