Knihy
E-knihy

Vyberá Jana Šlinská

V tejto kolekcii sme pre vás vybrali knihy, ktorých témou je rasizmus v rôznych podobách. Dávajú dohromady historické súvislosti a ukazujú aj obraz dnešnej spoločnosti. Sú to knihy, ktoré v sebe nesú silné posolstvá a my dúfame, že okrem potešenia z čítania vám dajú aj niečo viac. Rozšírenie obzorov, poučenie, zamyslenie sa.

Akciové tituly

Zvolila som si lásku - Scarlett Lewis
Ušetríte 5,90 €
  • Scarlett Lewis
-60%
4,00 €

Scarlett Lewis prišla o syna počas krvavého masakru v základnej škole Sandy Hook v decembri 2012. Deň, ktorý sa začal tak ako všetky ostatné, navždy zmenil jej život... Čítať viac 

Vyberá Jana Šlinská

Už zopár rokov sa snažím vždy v decembri pripraviť výber toho najlepšieho čítania a kníh, ktoré sa mi v danom roku páčili najviac. Je to čisto subjektívny výber, ktorý neovplyvňujú žiadne rebríčky ani vydavateľstvá. Tu sú moje naj knihy za rok 2019.

Najpredávanejšie z ponuky

Novinky v čitateľských profiloch

5

„Moje meno je Greta Thunberg. Mám šestnásť rokov. Pochádzam zo Švédska a chcem od vás, aby ste panikárili. Chcem, aby ste sa správali, ako by bol váš dom v plameňoch. Pretože je.” Táto malinká knižka vyšla vo vydavateľstve @literarnabasta pod ktorej taktovkou vyšla aj kniha Scény zo srdca. Táto kniha je slovenským prekladom anglického originálu No One Is Too Small to Make a Difference. V knižke sú spísané Gretine prejavy a ak vás to zaujíma určite po tejto knižke siahnite. Po náučnej stránke bola kniha bezchybná, dokonca ma aj bavila. Avšak, čo ma nemilo prekvapilo bolo to, že niektoré prejavy sa opakujú príliš často. Za mňa 3/5 ??

Čítaj viac

5

Rozhodne to nebol literárny počin, ale mňa bavila. Veľmi rada čítam túto mafiánsku tematiku. Veľakrát odkryje odpovede na rôzne otázky, ale samozrejme veľakrát sa to môže od pravdy na kilometre líšiť. A hlavne autobiografia. Trošku som sa obávala práve toho, že M. Černák si v knihe bude vymýšľať, očakávala som veľa vulgarizmov, vyviňovanie sa z vrážd... Veľakrát mi to aj tak prišlo, že autor hádže vinu na iných aj keď sám niekoľkokrát spomenul, že to tak nie je: „Ja som sa napísaním tejto knihy nesnažil o to, aby som tým svoje činy ospravedlňoval a hádzal vinu na iných. Spáchal som skutky, ktoré sa nedaju ospravedlniť ničím, no chcel som čitateľom ukázať aj to zákulisie tejto mojej kauzy, ktoré odhaľuje nielen to moje čierne svedomie, ale aj čierne svedomie tých policajtov, prokurátorov, znalcov aj sudcov, ktorí sa na tom podieľali.” V súčasnosti si Mikuláš Černák odpykáva v Iľavskej väznici svoj doživotný trest s možnosťou prepustenia po 25 rokoch (mimochodom 25 rokoch uplynie presne budúci rok). Avšak, Černák nesedí len za vraždy, ktoré spáchal on. Sedí aj za vraždy iných ľudí, ktorí sú na slobode. Oni sú na slobode a Černák sedí. Je to neférové voči pozostalým, je to neférové voči spoločnosti. Mne sa veľmi páčilo ako to v tej knihe Černák napísal a povedal tam túto vetu: „Nechápem ako môžu chodiť po slobode a nebáť sa, že ich niekto zabije.” V tejto knihe sú okrem iného spomínané mená aj politikov, ktorý mali čo dočinenia s podsvetím ako takým. Mikuláš Černák v knihe spomenul, že v našej vláde sú stále ľudia, ktorý si objednávali vraždy od Černákovcov.
Ešte stojí za zmienku spomenúť, že Černák v knihe spomína aj byvaleho politika a ministra spravodlivosti Daniela Lipšica. Ja dávam knihe 4/5 a rozhodne Vám odporúčam, aby ste si ju prečítali. Dnešnú recenziu zakončím týmito slovami: „Zločinu sa môže dariť len na úrodnej pôde, ktorú jej majiteľ (v tomto prípade to bol štát - vláda) sám polieva.”

Čítaj viac

„Čítal mi a ja som sa doňho zaľúbila tak, ako keď človek zaspáva. Pomaly, pomaličky a potom zrazu úplne.“

Na vine sú hviezdy - John Green