Knihy
E-knihy

Vyberá Jana Šlinská

Už zopár rokov sa snažím vždy v decembri pripraviť výber toho najlepšieho čítania a kníh, ktoré sa mi v danom roku páčili najviac. Je to čisto subjektívny výber, ktorý neovplyvňujú žiadne rebríčky ani vydavateľstvá. Tu sú moje naj knihy za rok 2019.

Akciové tituly

Odpadlík - Paul Beatty
Ušetríte 6,90 €
  • Paul Beatty
-50%
7,00 €

Rozprávač Odpadlíka, ktorý sa narodil v „agrárnom gete“ Dickensu na južnom okraji Los Angeles, sa zrieka osudu Kalifornčana nižšej strednej vrstvy: „Umrel by som v tej istej izbe, v ktorej som vyrastal, a hľadel na pukliny v štukovom strope... Čítať viac 

Vyberá Jana Šlinská

Už zopár rokov sa snažím vždy v decembri pripraviť výber toho najlepšieho čítania a kníh, ktoré sa mi v danom roku páčili najviac. Je to čisto subjektívny výber, ktorý neovplyvňujú žiadne rebríčky ani vydavateľstvá. Tu sú moje naj knihy za rok 2017.

Obľúbené knižné série

Šťastní ľudia

Najpredávanejšie z ponuky

Novinky v čitateľských profiloch

4

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Názov knihy Ja som tu len škrečok môže na prvý pohľad v čitateľovi evokovať, že v príbehu bude škrečok predstavovať pasívnu postavu, ktorá nemá vplyv na dianie, opak je však pravdou, pretože škrečok Oleg tu vystupuje nielen ako rozprávač, ale je zároveň hlavnou postavou. Škrečok Oleg hneď v úvode upozorní čitateľa, že to nie človek si vyberá svojho škrečka ale škrečok si vyberá rodinu, do ktorej bude patriť.
„Aby som to povedal hneď: my škrečkovia máme ľudí radi. Prečo? Lebo sa tak pekne ľahko dajú vychovať. Pevne sa prichytíš o dvierka klietky – a už ťa z nej vyberajú. Potrasieš fúzikmi – a už ťa hladkajú. Ukážeš zúbky a zagúľaš očami – a už dostávaš maškrty. Pokús sa o to s nejakou mačkou!“
Kniha začína rozprávaním ako sa Oleg dostal z obchodu so zvieratami do ľudskej rodiny a pokračuje rozprávaním ako to v takej rodine, ktorej súčasťou je škrečok, dvaja dospelí a dve deti, funguje. Kniha je písaná akoby svoj príbeh škrečok čitateľovi (alebo inému škrečkovi) rozprával v prítomnom momente na priateľskom stretnutí, ubezpečuje sa, že čitateľ rozumie tomu, čo mu Oleg hovorí, prihovára sa mu a nechýbajú ani rôzne odbočky ako pri živom rozhovore.
„Teraz mi napadlo: musím si na chvíľu odskočiť von, aby som si pozrel spln mesiaca. Dnes totiž je a tu u nás ho vidíš len z operadla kresla pri okne obývačky. V každom prípade ako škrečok. Potom budem pokračovať v rozprávaní. Ani to nebude trvať dlho...“
Dej je písaný v dlhšom časovom horizonte, ktorý je ťažko odhadnúť presne, úvod sa mohol udiať pred pár dňami ale i mesiacmi. Celé rozprávanie smeruje k momentu, kedy škrečok Oleg urobil zásadnú škrečkovskú chybu a takmer odhalil staré škrečkovské tajomstvo.
Priestor príbehu je reálny, odohráva sa v obchode so zvieratkami, v rôznych miestnostiach domu rodiny Könnemannovcov a v škrečkovej klietke, vystupujú tu reálne ľudské postavy a ďalšie zvieratá, ktoré do príbehu vnášajú napätie, tieto zvieratá nerozprávajú, tak isto, ako s ľuďmi nehovorí škrečok. Aj keď je kniha písaná humorne, ponúka podnet na zamyslenie sa, ako asi myslia nielen škrečkovia, ale aj hociktoré iné zvieratá okolo nás, čo môžu v súvislosti so správaním ľudí vidieť, cítiť, myslieť si, a čo by nám povedali, keby vedeli rozprávať ľudskou rečou.
Po prečítaní knihy zostáva čitateľovi na tvári mierny úsmev a aj keď si to možno nechce priznať, aspoň na chvíľu zatúži mať takého šibalského škrečka doma.
Z hľadiska lexikológie a štylistiky, kedže ide o rozprávanie, v knihe dominujú vnútorné monológy škrečka a opisy diania, ktoré sú však popretkávané priamou rečou ľudských postáv a preto dielko nepôsobí nudne. V knihe nie je udané odporúčanie pre akú vekovú kategóriu je príbeh vhodný, osobne by som ju odporúčala pre deti vo veku 8 – 12 rokov, pobaví však aj staršieho čitateľa. Mladšiemu dieťaťu by kniha nemusela pasovať práve z dôvodu dlhších pasáží bez priamej reči.

Čítaj viac

3
22.01.2020 22:07

Kniha plná hlbokých myšlienok, ktoré by si mal prečítať každý jeden z nás. Určite sa ku knihe v priebehu života vrátim :)

Čítaj viac

Čitateľské kolekcie

„Kniha je záhrada, ktorú môžeš nosiť vo vrecku.“

Arabské príslovie