Pliaga - Michal Slanička
Pliaga
12,29 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Pliaga

Hlúposť je živnou pôdou pre smrť

Michal Slanička

Vo svete médií sa pohybuje od svojich 18 rokov. Ako redaktor, moderátor a scenárista pracuje najmä v RTVS. Poznať ho môžete z relácií Test magazín, Dámsky klub a On air. Jeho hlas sa prihováral aj poslucháčom v niekoľkých slovenských rádiách.

Vydavateľstvo
Motýľ, 2022

Keď sedliacky mládenec Zachariáš zachráni život grófskej dcére Emílii, obaja začnú v mene zakázanej lásky bojovať s neprekonateľnými predsudkami a nepochopením vlastných rodín. Emíliu by navyše po svojom boku rád videl hrdý barón Bercsényi, ... Čítať viac

Ďalšie formáty

E-kniha 8,90 €

Keď sedliacky mládenec Zachariáš zachráni život grófskej dcére Emílii, obaja začnú v mene zakázanej lásky bojovať s neprekonateľnými predsudkami a nepochopením vlastných rodín. Emíliu by navyše po svojom boku rád videl hrdý barón Bercsényi, ... Čítať viac

Ďalšie formáty

E-kniha 8,90 €
12,29 €

Bežná cena Bežne 12,90 €

Ušetríte 5 %
Posielame do 10 dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Nebolo človeka, ktorému by rok 1831 nezmenil život od základov.

„Čo načne cholera, dokončia ľudia. Alebo naopak. Ľudská hlúposť cholere kosu ostrí. Ja už nejako dožijem. Vy si budete musieť zvykať na nový svet,“ povedal ustarostený otec synovi Zachariášovi. „Na svet, v ktorom už onedlho budú poslední prvými a prví mŕtvymi.“

Keď sedliacky mládenec Zachariáš zachráni život grófskej dcére Emílii, obaja začnú v mene zakázanej lásky bojovať s neprekonateľnými predsudkami a nepochopením vlastných rodín. Emíliu by navyše po svojom boku rád videl hrdý barón Bercsényi, ktorý vždy dosiahol, čo si zaumienil.

Román Michala Slaničku o výnimočnej láske sa odohráva na pozadí reálnych udalostí v roku 1831, keď sa naším územím prehnali dve rany – povstanie roľníkov proti šľachte a cholerová epidémia.

Pliaga, zákerná rovnako ako mor, nepozná hranice a nerozlišuje medzi pánmi a sedliakmi. Zniesť zo sveta dokáže každého bez rozdielu. Či už s modrou krvou alebo bez rodokmeňa. Čo skríži cestu zakrádajúcej sa cholere? Karanténa a izolácia? Zrušené jarmoky a zatvorené kostoly? Dezinfekcia vápnom alebo octové výpary? Zdravý rozum alebo láska? Zdá sa, že každý ďalší krok je krokom v ústrety smrti...
Čítať viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha
Posielame do 10 dní
12,29 €
-5 %

E-knihy a audioknihy

Ihneď na stiahnutie
PDF
EPUB
MOBI
8,90 €
Ďalšie
360 strán
Väzba
pevná väzba
Rozmer
145×220 mm
Hmotnosť
443 g
ISBN
9788081642777
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
920099
Štýl
romantický, historický
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Motýľ

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti? Dajte nám o tom vedieť.

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

8 hodnotení

6
2
0
0
0

Ako sa vám páčila kniha?

Recenzie čitateľov

Zdenka Hudačková
16.4.2022
Pliaga
Dnes ráno som knihu začala čítať a už som ju nemohla odložiť. Celú som ju prečítala, lebo ma dostala, popri čítaní som si bližšie vyhľadávala informácie, ktoré som sa z knihy dozvedela. Napokon som so slzou dočítala aj poslednú stranu. Bolo to pútavé čítanie, napriek ťažkej téme sa kniha čítala sama, ostalo vo mne množstvo pocitov a jednoznačne musím uznať, že kniha je zaujímavá, prostredie deja autor opisuje stručne, a predsa to stačí, jednoducho čítať toto dielo bolo zážitkom. Ďakujem autorovi za obohatený deň. Kniha stojí za prečítanie. Čítať viac
8
19.3.2022
Výborný román nie len o pandémií (nebojte sa)
Pliaga nebola len choroba, čo kosila nevinných. Pliaga žila aj v ľudských srdciach plných hnevu a nevraživosti. Samotná ľudská hlúposť a nenávisť bola nebezpečnou pliagou pre všetkých. Poddaní už viac nechceli drieť pre panstvo. Chceli sa im postaviť a vzbúriť sa. Jednoduchí ľudia z dediny si mysleli, že panstvo si choleru vymyslelo, aby ich zniesli zo sveta. No prečo by to robili? Kto by potom opracovával ich polia? Kto by im potom slúžil?

Kniha Pliaga sa síce odohráva v roku 1830, ale bytostne sa dotýka aj našich súčasných dní. Ak Vás odrádza téma pandémie, karantény a opatrení - nebojte sa. Nie je to vôbec také, ako sa možno na prvý pohľad zdá. Autor sa pohral s myšlienkou vsadenia príbehu do pandemických časov v minulosti, no na druhú stranu nám opisuje problémy a vzbury medzi modrou krvou a poddanými. Problémy, ktoré najviac zasiahli mladých ľudí, ktorí si nemohli vybrať podľa svojho srdca. Láska a cholera sú dve hlavné dejové línie, ktoré sa v jednom bode prepletú a nebudú sa vedieť rozuzliť.

Pliaga nie je klasický historický román. Pliaga je román, ktorý Vás vtiahne do deja a nebude Vás chcieť pustiť. Autor nepoužíva veľa opisov, ktoré by Vás nudili. Práve naopak, dej sa posúva prostredníctvom dialógov rýchlo a zaujímavo. Navyše chválim autorov talent na tvorenie viet. Buď sa na nich zasmejete, alebo Vás chytia za srdce.

Ďakujem za tento umelecký zážitok, ktorý bol smutnou, ale aj krásnou cestou do skutočných historických udalostí odohrávajúcich sa na našom území. Odporúčam!
Čítať viac
knizny_blond
18.3.2022
Výborná kniha!
Táto kniha nás zavedie späť o takmer dve storočia…

Rok 1830. Územie vtedajšieho Uhorska… Pánom je gróf Abalfy, ktorý má dve dcéry a jedného syna. Aj tieto postavy majú v tomto príbehu svoje miesto, keďže dej sa orientuje aj na ne. Povedala by som, že dej ma dve línie - hlavnú a vedľajšiu.

Hlavná línia sa týka číhajúcej cholery a čoraz nespokojnejším sedliakom, ktorý si myslia, že cholera je výmyslom pánov s cieľom zbaviť sa ich. A tak nastane vzbura… Je zrejmé, že autor mal široký rozsah poznatkov o vtedajšej situácii, ktoré vložil do knihy. Podarilo sa mu z tejto knihy urobiť historickú príručku v beletrii.

Druhá, tá vedľajšia línia sa teda týka životov grófových potomkov. Je tu skutočne pekne vykreslená sesterská, obetavá láska ale aj tá obyčajná, medzi mužom a ženou, ktorá vie aj hory prenášať. Autor sa tu dotýka aj vtedajších rád na počatie dieťaťa alebo iných záľub, ktorým podlieha aj jeho syn Hubert.

“…Zdravý rozum? A vari si ten najväčší hlupák nemyslí, že je najmúdrejší na svete?”

To, čo sa odohráva v knihe je časovo také vzdialené a zároveň neuveriteľne podobné dnešnej dobe…
Pri čítaní som mala pocit, že čítam knihu, ktorá bola skutočne aj napísaná v inom storočí. No aj napriek tomu, tam autor zanechal nenútenú modernosť.
Túto knihu vrelo odporúčam každému a pánovi autorovi tlieskam!
Čítať viac
Michal Slanička
15.3.2022
Pani Grznárová. Nerozumiem, čo myslíte pod spojením "kopír dnešnej doby". Ako v knihe uvádzam, všetky medicínske postupy a protipandemické opatrenia nie sú z mojej hlavy. Sú reálne. Preštudoval som si obrovské množstvo historických záznamov. Tak to jednoducho v roku 1831 bolo. A čo som tým chcel povedať? Že tak ako mnohí ľudia nepochopili v roku 1831 choleru, nepochopili ani v roku 2020 koronu. Možno keby sme sa na chybách minulosti poučili, nemuseli by sme trpieť. Slanička Čítať viac
12

Žijem si perfektný život, aj keď som ešte len na začiatku svojej cesty. Plním si sny a pracujem v knižnom vydavateľstve. Knihy sú a predpokladám, že už aj navždy budú, moja vášeň. Ľúbim ľúbiť, usmievať sa a cestovať. Popri knihách si vždy rada nájdem čas na svoje mačky, objavovanie zákutí Bratislavy alebo mojej rodnej Žiliny a samozrejme na priateľa, ktorý ma nekonečne ľúbi a podporuje vo všetkom čo robím.

Adriána Grečnárová
5.3.2022
Výnimočná
Kniha Pliaga je mimoriadne zaujímavé čítanie. Berie nás do roku 1831, takmer 200 rokov do minulosti, do horného Uhorska. Do dejín, ktoré sa nás priamo dotýkajú.

Autor vystaval príbeh na pozadí reálnych udalostí - cholery a sedliackeho povstania. Myslím, že beletria s takouto tématikou by sa u nás hľadala len ťažko. Aj to pridáva knihe na výnimočnosti a originalite. Výborná voľba ak máte chuť na niečo iné, rýdzo slovenské, historické.

Napokon autorove stvárnenie epidémie cholery bolo tak dôveryhodné, že už ma nikto nepresvedčí o tom, že hoaxy vznikli s Facebookom.

“Ľudia si myslia, že cholera neexistuje. Sú presvedčení, že si ju vymysleli páni. Strach a nedôvera sú odpradávna vernými druhmi smrti. Akoby jej ochotne sami kosu brúsili.”
Čítať viac
Alžbeta Zacharová
3.3.2022
vynikajúca
Milujem historické romány a j Pliaga ma "dostala". Veľmi dobre napísaný, strhujúci a hlavne poučný príbeh. Neviem si predstaviť, že by nás niečo podobné postihlo v dnešných časoch Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac

„Antonín a Anna sbalili to nejnutnější a vydali se na svou pouť na sever, do města mezi kopci, kde kupodivu ani jedna ulice nevede z vršku ani do vršku, ale jinak tam žijí lidé úplně stejně jako jinde a ani jim se nevyhýbají rány, které tak rádi připisují osudu, i když za většinu špatného nemůže osud, nýbrž zlo v nás.“

Slepá mapa - Alena Mornštajnová
Slepá mapa
Alena Mornštajnová