Rozprávky starých Slovákov - Samuel Reuss, Dávid Ursiny (ilustrácie)
Rozprávky starých Slovákov
19,90 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Rozprávka je ako báseň napísaná v šťastnej chvíli a zdokonalená počas stáročí zástupmi zanietených rozprávačov. Je orechovou škrupinkou, v ktorej je uložený život. A tak by sme mohli pokračovať ďalej. No ťažko by sme si dnes vedeli ... Čítať viac

19,90 €
Na sklade, posielame ihneď

Odporúčané tituly a kolekcie

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Rozprávka je ako báseň napísaná v šťastnej chvíli a zdokonalená počas stáročí zástupmi zanietených rozprávačov. Je orechovou škrupinkou, v ktorej je uložený život. A tak by sme mohli pokračovať ďalej. No ťažko by sme si dnes vedeli predstaviť slovenskú kultúru bez Prostonárodných slovenských rozprávok.

Otcom slovenskej rozprávky je Samuel Reuss, hoci dnes za najvýznamnejšieho a najznámejšieho rozprávkara 19. storočia považujeme Pavla Dobšinského. Reuss ako prvý zo slovenských vzdelancov pochopil, že folklórna rozprávka nie je povera, blud, ako tvrdili osvietenci, ale že je súčasťou autentickej ľudovej rozprávky. Jeho historická výnimočnosť je v tom, že svoj záujem o ľudovú rozprávku preniesol na mladú štúrovskú generáciu.
Zámerom vydavateľstva je predstaviť slovenskému čitateľovi dnes už neprávom zabudnutého autora a priniesť slovenské rozprávky v ich najčistejšej a najpôvodnejšej verzii, v akej ešte neboli publikované. S Reussom sa vraciame do dávnych čias, keď na revúckej fare zapísal do prázdnych zošitov prvé rozprávky a ku každej napísal aj komentár.

Reussove rozprávky sa v porovnaní s Dobšinským líšia v mnohých detailoch. Napríklad v rozprávke Lomidrevo kladie Reuss dôraz na družnosť a priateľstvo hlavného hrdinu, kým u Dobšinského je to skôr samoľúby a márnomyseľný silák. Pri čítaní Rozprávok starých Slovákov hlboko vnímame čaro rozprávania, ktoré zvýrazňuje vysokú a čistú morálku hlavných postáv, ako to vyzdvihuje aj autor vo svojich komentároch. Sám si nesmierne cenil ľudové rozprávky, ktoré podľa neho vypovedajú o národnom živote našich predkov. Bol presvedčený o starožitnosti slovenskej kultúry a rozprávky považoval za autentické historické pramene. Výborný znalec slovenskej rozprávky Ondrej Sliacky nazval rozprávku literárnym evanjeliom. Podľa neho je rozprávka podobne ako evanjelium dobrou zvesťou, posolstvom o láske a dobre. Bez šťastného konca ako v rozprávke si nemožno predstaviť zmysluplný ľudský príbeh, ak nechceme veriť v ničotu a zatratenie.
Čítať viac
Kúpte spolu
83,89 €
Ušetríte 11,71 €
216 strán
Väzba
pevná väzba
Rozmer
170×240 mm
Hmotnosť
681 g
ISBN
9788022209731
Rok vydania
2018
Naše katalógové číslo
327053
Ilustrácie
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Tatran

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti? Dajte nám o tom vedieť.

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,7 / 5

3 hodnotenia

2
0
0
0
1

Ako sa vám páčila kniha?

Recenzie čitateľov

6
24.8.2021
Neobyčajná rozprávková kniha
Overený nákup
Táto rozprávková kniha vonkoncom nie je vhodná pre malé deti (ale to, koniec koncov, nie je ani mnoho Dobšinského rozprávok). Reuss zbieral rozprávky ešte pred Dobšinským a nič neprikrášľoval, takže niektoré príbehy (napr. Vlkolak) sú skôr horormi než rozprávkami. A chvalabohu za to, dozvedáme sa tak, akými príbehmi si krátili chvíle naši predkovia.

Kniha obsahuje predslov, z ktorého sa čo-to dozvedáme o jej vzniku. Už tým sa výrazne líši od iných rozprávkových kníh a svoju odlišnosť potvrdzuje tým, že po každom príbehu je uvedený jeho rozbor. Je teda vhodná skôr pre tínedžerov a ľudí zaujímajúcich sa o históriu či mytológiu, než ako zdroj príbehov pre deti na dobrú noc.

Technické spracovanie knihy je výborné, papier je kvalitný a matný, textilná väzba je na dotyk príjemná, obrázky sú zaujímavé. Osobne by som uvítal skôr čiernobiele obrázky v štýle plastického vlisu z prednej strany knihy, ale to je len moja osobná preferencia, neberiem to ako nedostatok knihy.

Konečný verdikt: kniha je skvelá, ale vhodná skôr pre dospelých a tínedžerov.
Čítať viac
Martin Bartoš
27.4.2020
Nekupujte!
Totálne nevhodná kniha pre deti a ani pre dospelých. Krátke úryvky z knihy: zločinca zavesiť na šibenicu, obesenec na zvone a podbné nezmysli... Čítať viac

Čítať viac
Kúpte spolu
83,89 €
Ušetríte 11,71 €

„Nie som si istý, či sa naozaj snažíme iných ľudí pochopiť - pokúšame sa o to vôbec? Nesnažíme sa skôr - vždy, po celý život - prinútiť ostatných, aby sa na svet dívali ronakým spôsobom ako my? Možno práve to je naše najvččšie nešťastie.“

Ryby nemajú nohy - Jón Kalman Stefánsson
Ryby nemajú nohy
Jón Kalman Stefánsson