Denník z Guantánama - Larry Siems, Muhammad Walad Saláhí
Denník z Guantánama
7,90 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Denník z Guantánama

Príbeh väzňa

Larry Siems

je spisovateľ a aktivista za ľudské práva. Mnoho rokov viedol program Sloboda písať v Americkom centre PEN klubu. Je autorom kníh ako Hlásenie z mučiarní: čo vravia dokumenty o americkom mučení po 11. 9. (The Torture Report: What the Documents Say About American’s Post-9/11 Torture...

Muhammad Walad Saláhí

sa narodil v malom mestečku v Mauritánii v roku 1970. Vďaka štipendiu išiel študovať na univerzitu v Nemecku, kde následne aj niekoľko rokov pracoval ako elektrotechnik. Do Mauritánie sa vrátil v roku 2000. Nasledujúci rok ho na žiadosť Spojených štátov amerických zatkli mauritánske...

Vydavateľstvo
Tatran, 2015
300 strán
4 hodiny čítania

Tri roky po uväznení v Guantáname začal Saláhí písať denník. Spomína si v ňom na život, ktorý viedol predtým, než 28. novembra 2001 opustil domov a dostal sa do rúk agentov CIA... Čítať viac

Tri roky po uväznení v Guantáname začal Saláhí písať denník. Spomína si v ňom na život, ktorý viedol predtým, než 28. novembra 2001 opustil domov a dostal sa do rúk agentov CIA... Čítať viac

7,90 €
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Nevídaná medzinárodná publikácia: prvý a jediný denník, ktorý napísal doteraz zadržiavaný väzeň v Guantáname.

Od roku 2002 väznia Muhammada Walad Saláhího v internačnom tábore v Guantánamo Bay na Kube. Spojené štáty americké ho doteraz neobvinili zo žiadneho zločinu. V marci 2010 prikázal federálny sudca, aby ho prepustili, avšak americká vláda sa rozhodnutiu postavila proti a stále neexistuje žiadny náznak, že by ho Spojené štáty chceli prepustiť. Tri roky po uväznení v Guantáname začal Saláhí písať denník. Spomína si v ňom na život, ktorý viedol predtým, než 28. novembra 2001 opustil domov a dostal sa do rúk agentov CIA. Opisuje v ňom „nekonečnú cestu okolo sveta“ plnú väznenia a výsluchov, ako aj každodenný život väzňa v Guantáname. Jeho denník nie je len dokonalou obžalobou väzniteľov, ale aj veľmi súkromným životopisom, strašidelným, plným čierneho humoru a prekvapivo milosrdným. Denník z Guantánama je dôležitým historickým medzníkom a zároveň strhujúcou snímkou bez zábran.

Čítať viac
300 strán
4 hodiny čítania
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
147×229 mm
Hmotnosť
527 g
ISBN
9788022207188
Rok vydania
2015
Naše katalógové číslo
197374
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Tatran

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti? Dajte nám o tom vedieť.

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,1 / 5

11 hodnotení

7
1
0
3
0

Ako sa vám páčila kniha?

Recenzie čitateľov

2
28.1.2022
Denník z Guantanáma
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Muhammad Walad Saláhí sa narodil v malom mestečku v Mauritánii v roku 1970. Vďaka štipendiu šiel študovať na univerzitu do Nemecka, kde následne aj niekoľko rokov pracoval ako elektrotechnik. Navštívil aj Kanadu, kde chcel začať nový život.
Do Mauritánie sa vrátil v roku 2000.

Nasledujúci rok ho na žiadosť Spojených štátov amerických zatkli mauritánske orgány a previezli do väzenia v Jordánsku. Previezli ho ešte dva krát, najskôr na leteckú základňu Bagram v Afganistane a nakoniec, 5. augusta 2002, do amerického väzenia Guantanámo, kde ho nemilosrdne mučili.
V roku 2010 nariadil federálny sudca, aby ho okamžite prepustili, avšak vláda sa proti tomuto rozhodnutiu odvolala.

Nikdy nebol obvinený zo žiadneho zločinu.

Hrubé zaobchádzanie s väzňami. Nespravodlivo obvinení väzni, od ktorých vraj stačilo počuť "pravdu", ktorá vláde vyhovovala. Nie tu skutočnú. Tú pravdu, ktorú chceli, a na ktorú väzňov navádzali si vydobili mučením.
To je presne tá neschopnosť nájsť vinníka a preto si ho vytvoríme.

Na Muhammada hodili aj útok na dvojičky v USA. V tom čase už bol však asi rok väznený. Pod nátlakom a vystavený neobvyklým praktikám mučenia sa nakoniec priznal k veciam, ktoré nespáchal.

Salahi napísal v roku 2005, keď bol uväznený, monografie, ktoré americká vláda odtajnila v roku 2012 početnými úpravami. Memoáre vyšli v januári 2015 pod názvom Denník z Guantanáma a stali sa medzinárodným bestsellerom.

Dňa 14. júla 2016 Rada pre pravidelné preskúmanie schválila Salahiho prepustenie zo zadržania. Salahi bol oslobodený a vrátený do Mauretánie 17. októbra 2016. Bol vyše štrnásť rokov väznený na Guantáname.
Čítať viac
Peter
12.3.2015
Svetový policajt
Chudák Saláhí ! Človeka až strasie pri pomyslení, žeby mal niečo také prežiť. Svetový policajt a "vzor demokracie" USA majú hanbu. Mali by konečne Saláhího prepustiť, ospravedlniť sa a zaplatiť mu odškodnenie.
Po prečítaní tejto knihy sa celkom inak pozerám na tých chudákov z Guantanáma, ktorí tam boli roky nespravodlivo vyšetrovaní a teraz ich USA "darovali Slovensku.
Čítal som i knihu od Slováka Mateja Valúcha, ktorý bol tiež nevinný a väznili ho v Iráne. Ponúka sa mi porovnanie iránskeho a amerického väznenia.... Pre USA to nedopadá dobre.
Čítať viac
maca
20.1.2015
hurá
Už aby sa dala kúpiť! Veľmi sa na túto knihu teším, som prekvapená, že sa na našom trhu vôbec objavil slovenský preklad. Kníh o skutočnostiach Guantánama je v angličtine veľa, len asi nie sú "politicky vhodné" a marketingovo dosť zaujímavé nato, aby ich niekto preložil do slovenčiny. (Napríklad skvelá kniha Guantanamo and the Abuse of Presidential Power) Ale palec hore vydavateľstvu TATRAN, že narozdiel od Ikaru, Motýľa a iných okrídlencov vydáva aj hodnotnú literatúru. Čítať viac

Recenzie, kritiky

Neuveriteľný dokument a neskutočý príbeh.
Steve Kroft, korešpondent relácie 60 Minutes

Každý́, kto si prečíta Denník z Guantánama – a to by si veru mali prečítať všetci Američania, co má v sebe aspon kúsok svedomia – bude zahanbený a zdesený. Žiadosť Muhammada Walad Saláhího o prostú spravodlivost by nás mala vyburcovat k činom. Pretože teraz nie je v stávke iba osud jedného muža, ktorému sa napriek všetkému podarilo vyrozprávať, čo prežil, ale aj budúcnosť našej demokracie.
Glenn Greenwald, Nik sa neskryje: Edward Snowden ( Tatran 2015)

Konečne máme pred sebou znepokojujúci a strhujúci príbeh o veciach, ktoré sa vláda Spojených štátov už roky pokúša utajiť. Utrpenie Muhammada Walad Saláhího šokuje ľudské svedomie. Na stranách tejto knihy sa však odhaľuje aj čosi hlbšie – nezlomná viera v bežnú ľudskosť a v pravdu, ktorá má moc preskočiť väzenské múry a ohrady. Denník z Guantánama nám pripomína, prečo niektoré práva nazývame ľudskými právami.
Anthony Romero, výkonný riaditeľ, ACLU (Americký zväz pre občianske slobody)

Vízia pekla, ktorá prekonáva aj Orwella a Kafku – neprestajné mučenie predpisované šialenými doktormi z Washingtonu.
John le Carré

Saláhího vyhlásili za dôležitého zajatca, takého významného, že v jeho prípade bývalý minister obrany Donald Rumsfeld nariadil, špeciálne postupy vypočúvania‘... podrobili ho spánkovej deprivácii, vystavili extrémne vysokým a nízkym teplotám, vodili ho po základni so zaviazanými očami, raz ho dokonca odviezli na člne do zálivu a vyhrážali sa mu smrťou... Saláhí nie je z ničoho obvinený.
Carol Rosenberg, Miami Herald

Autori

Čítať viac
Čítať viac

„Mnoho ráz mi povedal, že absolútna sloboda neexistuje; jestvuje však sloboda ľubovoľne si vybrať a potom sa zaviazať svojmu rozhodnutiu. “

Záhir - Paulo Coelho
Záhir
Paulo Coelho