Zajtra. A zajtra, a zas ďalšie zajtra - Gabrielle Zevin, Motýľ, 2023
Deti, náš poklad - Delphine de Vigan, Odeon, 2023

17,06 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Deti, náš poklad

Delphine de Vigan v románe zachytáva obraz súčasnej digitálnej doby, v ktorej ľudia žijú len preto, aby boli na očiach. Odkrýva v ňom zarážajúci pohľad na svet, kde sa všetko... Čítať viac

4,5 35 hodnotení
Vydavateľstvo
Odeon, 2023
304 strán
4-5 hodín čítania

Delphine de Vigan v románe zachytáva obraz súčasnej digitálnej doby, v ktorej ľudia žijú len preto, aby boli na očiach. Odkrýva v ňom zarážajúci pohľad na svet, kde sa všetko vrátane rodinného šťastia vystavuje na obdiv a predáva na sociálnych sieťach... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina
17,90 €

17,06 €

-5 %
Na sklade, objednávajte však rýchlo

Naši škriatkovia odporúčajú

Sľub cisárovnej Sisi - Michaela Ella Hajduková, Motýľ, 2023

Viac o knihe

Delphine de Vigan v románe zachytáva obraz súčasnej digitálnej doby, v ktorej ľudia žijú len preto, aby boli na očiach. Odkrýva v ňom zarážajúci pohľad na svet, kde sa všetko vrátane rodinného šťastia vystavuje na obdiv a predáva na sociálnych sieťach.

Hlavná postava Mélanie vyrastala pred televíznou obrazovkou zhypnotizovaná obľúbenými reality šou. V živote má jediný cieľ - stať sa slávnou. Vzorná manželka a matka Mélanie býva v luxusnom obytnom komplexe na predmestí Paríža a venuje sa len svojmu youtubovému kanálu. Uverejňuje na ňom videá z každodenného života svojich detí, osemročného Sama a šesťročnej Kim. Koncept podnikavej matky žne úspech, sledujú ich milióny odberateľov.
Ponuky na spoluprácu sa hrnú a deti sa tak niekoľkokrát do týždňa postavia pred kameru v značkovom oblečení, aby pred zrakmi divákov rozbalili ďalšiu hračku alebo ochutnali všetky dostupné príchute zmrzliny. Jedného dňa sa však kamera nezapne. Malá Kim je nezvestná a žiadna z možných hypotéz jej zmiznutia sa nedá vylúčiť.
Čítať viac
Originálny názov
Les Enfants sont rois
Počet strán
304
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
125×200 mm
Hmotnosť
370 g
ISBN
9788055187228
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
1775931
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Odeon
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

35 hodnotení

23
8
4
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

22. decembra 2021

Asi som už stará páka, ale šialenstvo kolo youtuberov ma vždy obchádzalo. O tých detských ani nehovorím, a práve ich si berie na mušku Delphine de Vigan. Sama priznáva, že bola ako obarená, keď len náhodou objavila, ako funguje tento svet, a vyrovnáva sa s tým aj vo svojej najnovšej knihe. Môj problém s ňou bol, že hoci sa chcela tváriť ako triler, tej sociálnej sondy tam bolo toľko, že to bol vlastne angažovaný román. Odporúčam teda skôr priaznivcom tohto typu literatúry, ktorá viac moralizuje ako baví, pretože téma je spracovaná výborne, ale nemám z toho prakticky žiadne emócie.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

10.5.2023
„YouTube a Instagram vlastne len uskutočnili sny všetkých adolescentov, ktorí chcú byť milovaní, sledovaní, mať fanúšikov. A nikdy nie je neskoro využiť to. Mélanie bola žena svojej doby. Nič viac, nič menej. Aby človek existoval, musel kumulovať zobrazenia, lajky a príbehy.“

V knihe Deti, náš poklad som sa po prvýkrát stretla s obľúbenou francúzskou autorkou Delphine de Vigan. V tomto nanajvýš aktuálnom, desivom príbehu má čitateľ možnosť nahliadnuť do sveta detských influencerov. Do zákulisia tvorby obsahu, pokriveného vnímania reality a motivácie rodičov a obrovského rizika, ktoré so sebou sociálne siete prinášajú. Najmä ak ide o tých najmenších. Deti, náš poklad.

Mélanie je matkou šesťročnej Kimmy a osemročného Sammyho. Matkou, o ktorej sa vôbec nečíta ľahko. Nakoľko sa jej v mladosti nepodarilo preraziť vo vysnívanej reality show, rozhodla sa, že si bude jednu sama režírovať. A na tento účel použila vlastné deti. V príbehu sledujeme, ako si buduje značku na Facebooku a neskôr na YouTube. Ako deťom zakladá kanál Happy Recré a snaží sa vytvoriť obraz dokonalej rodiny. Všetko fičí ako švajčiarske hodinky, Mélanie má pod palcom chod celej domácnosti a rodinného biznisu. Všetko je dokonalé, až kým vlastne nič dokonalé nie je. Jedného dňa zmizne jej milovaná dcérka a na povrch vypláva špina, ktorá sa dovtedy ukrývala pod pozlátkom na sociálnych sieťach.

Správanie Mélanie bolo pre mňa nepochopiteľné a zarážajúce už od samého začiatku. Veľmi dobre viem, že takíto ľudia existujú a v dnešnej dobe nie je nič nezvyčajné, že sociálne siete predstavujú hlavný zdroj príjmu mnohých rodín. A že mnohí rodičia považujú svoje deti za osobné vlastníctvo. No napriek tomu je to téma, s ktorou sa v knihách nestretávam často a bolo fascinujúce o tom čítať. Autorka bravúrne vykreslila motivácie Mélanie a kniha je pre mňa osobne najmä sondou do duše človeka, ktorý baží po uznaní. Nehovoriac o ranách na duši detí a psychických poruchách, ktoré boli načrtnuté v závere. Priala by som si, aby túto problematiku autorka rozvinula ešte o čosi viac, no inak to nemalo chybu! Veľké odporúčanie, Delphine som určite nečítala naposledy.
Čítať viac
2

Milujem čítanie kníh, ktorých dej ma unáša do knižného sveta. Nájdete ma aj ako knihomolky_spod_tatier na ig.

Jana Imrichova
Overený zákazník
18.4.2023
Virtuálne šťastie
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha nám odkýva prúd dnešnej doby, „online“ života, do ktorého sami radi padáme. Delphine de Vigan nám však ponúka akúsi stopku alebo aspoň pozastavenie sa, a robí to veľmi dobre. Určite prinúti každého čitateľa aspoň zamyslieť sa nad tým, aké je to žalostne smutné, že dnes nám diery v zákonoch umožňujú zverejňovať život detí od prvých USG záznamov a následne zbierať po ich narodení lajky, videnia, zdieľania i reálne peniaze. Veď na sociálnych sieťach sa dnes „slávnym“ môže stať ktokoľvek, no nie každý vie ťarchu slávy uniesť.
Autorka protagonistku Mélanie navyše skvele vykresľuje ako „vedúcu jej komunity“, keď sa cíti obdivovaná, milovaná, má pocit, že toto sú jej reálni priatelia, že „vybudovala“ ich rodinu a ich „šťastie“ a delí sa oň s inými. Delphine de Vigan nám cez tieto kruté pravdy poodhaľuje ilúziu, do ktorej môžeme cez sociálne siete spadnúť, či už ako hlavní aktéri alebo ako sledovatelia.
Ako sa kniha číta?
Kniha vám predstavu o šťastných a spokojných rodinách za kamerami veľmi rýchlo a mrazivo rozplynie. Toto je jej cieľom. Je písaná jednoduchým štýlom, číta sa ľahko, budete ju chcieť prečítať na „jeden nádych“. Avšak posolstvo, ktoré z nej plynie, je hlboké, určite si ho vezmete aj do vlastného života.
Kniha riadne núti zamyslieť sa...
...nad digitálnym svetom,
...podstatou rodiny,
...vyrastaním detí,
... nad všetkým možným...
V dnešnej „predigitalizovanej“ dobe je priam nevyhnutné prečítať si ju.
Čítať viac
13

Ako najlepšie začať svoj deň ? V posteli s dobrou knihou a čajom :) Nie vždy sa to dá, preto čítam, kde môžem :) •na instagrame píšem tiež o knihách, ak by ste sa chceli pozrieť @sue_knihomilka

Zuzana Hermanová
Overený zákazník
30.3.2023
Kniha dnešnej doby. Dnes si môže ktokoľvek založiť účet na YouTube alebo Instagrame a snažiť sa získať si svoje publikum, svojich virtuálnych priateľov.

•YouTube a Instagram vlastne len uskutočnili sny všetkých adolescentov, ktorí chcú byť milovaní, sledovaní, mať fanúšikov. A nikdy nie je neskoro využiť to. Mélanie bola žena svojej doby. Nič viac, nič menej. Aby človek existoval, musel kumulovať zobrazenia, lajky a príbehy.

Delphine de Vigan v románe Deti, náš poklad veľmi trefne zachytáva obraz súčasného sveta. S príchodom nových technológií sa výrazne mení svet a myslenie ľudí. Vďaka sociálnym sieťam môže dosiahnuť slávu ktokoľvek. Koľkí túžia byť na očiach, byť slávni a obdivovaní ? A keď sa už do povedomia ľudí dostanú, aké to je čeliť tlaku? Je dôležité neprepadnúť “posadnutosti” z kamery a sociálneho sveta, pretože častokrát je cena za úspech vysoká. Obzvlášť, keď zverejňujeme deti. Toto všetko a ešte omnoho viac zamestná vašu myseľ počas čítania.
Rozmýšľam, aké je náročné si udržať odstup, keďže v dnešnej dobe sociálne siete predstavujú aj istý životný štýl, v ktorom sa zaradzujeme do spoločnosti.

•Pretože ona to vedela: konfrontácia s katastrofou bolo to najlepšie, aby človek ocenil svoj vlastný pokoj. Keď si človek uvedomí, že životy sa môžu v okamihu zmeniť na drámy s nezvratným koncom, dokáže si oveľa viac vážiť pokojné nažívanie.

Kniha plná drámy, zrkadla spoločnosti, trefných postrehov, ktorú nebudete chcieť pustiť z ruky. Veľmi sa mi páčila a čítanie som si užila. Spokojne, mohla mať o pár strán viac + obálka je parádna
Čítať viac
Adra
Neoverený nákup
28.3.2023
Wau. Toto je slovo, ktoré vo mne ostalo po dočítaní tejto knihy. Nemyslela som na nič. Prosto som len sedela, hľadela do steny a spracúvala, čo som práve dočítala.

Téma, ktorej sa autorka v tejto knihe venuje je momentálne pre mňa neskutočne aktuálna. Zdieľanie informácií o svojich deťoch alebo prosto celkovo o svojom živote je v dnešnej dobe veľké riziko. O to väčšie, ak zo svojich detí spravíte youtuberov a zdieľate každý ich krok na ďalšej internetovej sieti, a to práve na Instarame.

Pravdupovediac, čítala som knihu so zatajeným dychom. Na jednu stranu som čakala, čo sa z príbehu vyklube (v hlave sa mi preháňali najhoršie možné scenáre) a na tej druhej som pociťovala neskutočnú zlosť voči Mélanie, pretože ona je matka a ona vie, čo jej detí chcú. Tak trochu mi pripomínala tú moju.
Nemusím Vám hádam ani písať, ako majstrovsky to Delphine napísala, pretože určite už s ňou máte skúsenosti, ale ak ste náhodou od nej ešte nič nečítali, tak to určite napravte. A hlavne, strážte si svoje súkromie.
Čítať viac
14.3.2023
Delphine de Vigan je výnimočnou autorkou a potvrdilo sa mi to opäť. Jej najnovšia kniha úplne trefne, miestami až naozaj desivo, nastavila zrkadlo dnešnej spoločnosti a načrtla možnú budúcnosť toho všetkého. Čítala som so zatajeným dychom až do úplného konca a vo vnútri pociťovala neskutočnú zlosť voči Mélanie, ktorá sa miestami správala tak bezočivo. Nejedná sa o jednoduché čítanie, no Delphine de Vigan píše takým spôsobom, že sa od príbehu len tak ľahko neodtrhnete.
Túto knihu si rozhodne prečítajte. Delphine de Vigan vás nesklame a zároveň vás donúti zamyslieť sa nad mnohými vecami. Pretože nikto nie je úplne v bezpečí.
Čítať viac
21

"Čo ma vie dostať je kniha, ktorú keď dočítate, tak si želáte, aby jej autor bol vaším najlepším priateľom, ktorému môžete zavolať, keď by ste chceli." (J. D. Salinger)

Mária Morosková
Overený zákazník
20.2.2023
Drsne, ale pravdivo napísaný príbeh. Aj toto je to zrkadlo, ktoré niektorí nechcú vidieť. Je to každého osobná vec, čo pridáva na internet a čo všetko zdieľa so svetom a cudzími ľuďmi.

Tento príbeh je o matke, ktorej snom bolo byť slávnou. A to sa jej aj podarilo, ale na úkor toho, že svojim deťom zobrala detstvo. Natáčala videá na YouTube, kde deti otvárali balíčky a robili rôzne Challenges a nechýbali ani Storys na Instagrame, kde sa ľudia o nich dozvedeli všetko. Všetko bolo krásne a skvelé, aspoň podľa matky Mélanie, až kým nezmizla jej dcéra Kimmy.

Tu sa príbeh troška tvári aj ako detektívka, kde vstupuje do príbehu Carla, policajtka, ktorá tento prípad získala. A jej úlohou bolo aj sledovať všetky videá a Storys, v ktorých sa Kim nachádzala a hľadala niečo, čo jej môže pomôcť Kim nájsť.

A to čo našla neprekvapilo len ju, ale miestami aj mňa samotnú a to sa na internete pohybujem nejaký ten piatok. Podľa mňa to bolo dosť škaredé využívanie vlastných detí, ktoré sa nevedeli ani postaviť samé za seba a skončiť s tým trápením, keďže to bola ich matka, ktorá ich presviedčala, že sa im to páči a je to sranda.

Bolo mi ich ľúto a mala som chuť ich odtiaľ zobrať a nechať ich užívať si detstvo, na ktoré majú právo. Ale príbeh sa netýka len týchto detí, ale je to problém, ktorý je dosť častý. Ako deti tak aj dospelý pridávajú na internet veci, ktoré by tam nemali byť a tak odhaľujú svoje súkromie a ani nevedia komu.
Čítať viac
30.12.2022
Je to veľmi silná kniha na veľmi aktuálnu tému. V príbehu autorka odhaľuje svet detských instagramových hviezd a rodičovských profilov, ktoré vy(zne)užívajú deti na získavanie popularity a často aj väčších či menších finančných prostriedkov prostredníctvom platených spoluprác a reklám.

Rodina v popredí príbehu predstavuje trochu extrém. Jej kanál na youtube sleduje 5 miliónov ľudí, ich videá majú 5 až 20 miliónov pozretí. (Dej sa odohráva vo Francúzsku.) Dokumentujú každý deň formou videí, vlogov, postov, stories. Hlavnými protagonistami sú deti - aktuálne 8r. Sammy a 6r. Kimmy.

Príbeh je na prvý pohľad o zmiznutí malej Kimmy a jej hľadaní, pod povrchom ale sa autorka skôr snaží zachytiť vnútorné rozpoloženie detí, ktorých životy rodičia dennodenne zdieľajú na sociálnych sieťach a pokúša sa vykresliť, aké nebezpečenstvá v tom číhajú pre ich rast a psychický vývin. A nehovorí len o najväčších hviezdach, s miliónovými dosahmi. Popri nich totiž existujú tisícky rodičov, ktorí bez zábran zverejňujú videá, fotky svojich detí na svojich profiloch, v snahe získať srdiečka, sledovateľov, uznanie, a v horšom prípade zarobiť na reklamách a “spolupráci” s rôznymi firmami.

Idem si hneď pozrieť ďalšie knihy Delphine, táto sa čítala sama.
Čítať viac
19.9.2022
Obraz dnešnej doby, doby internetu, sociálnych sietí a youtuberov. Sonda do života mnohých rodičov, ktorí si zo (seba)prezentácie na internete urobili biznis. Čitateľ si neraz položí otázku, koľko ukážok zo života je naozaj dosť? Kde je tá pomyselná hranica, a kedy/kto ju už prekračuje? Hranica je naozaj tenká... Čítať viac
7.4.2022
Pálčivá téma a ja si myslím, že kníh z týmto motívom budeme vidieť ešte veľa. Děti nade vše sú dobre (rozumej pútavo) napísané a poukazujú na aktuálny a častý problém. Zneužívanie detí za účelom akejsi sebeprezentácie, budovania značky a zárobku na sociálnych sieťach, i keď s dobrým úmyslom. Mať slávu, peniaze, pohodlie, veľa hračiek, výletov. No je to naozaj to skutočné rodinné šťastie? (Vieme, že nie je. Je to drina a klam, iba obrázok, ktorý nezodpovedá realite.) Dej má svoje muchy, je celkom predvídateľný, postavy sú zjednodušené a potiahnuté dosť do extrémov, je tam od začiatku vidno, kto má byť ten dobrý a kto ten zlý, príliš čiernobiele. Koniec je taký že neviem-neviem. Chápem, o čo autorke išlo, na čo chcela poukázať. I tak sa neviem zbaviť pocitu, že tam chýba aj tá tretia strana - konzumenti tohto "rodinného" obsahu. Bez dopytu nie je ponuka. Všetkú tú pozornosť, lajky, komentáre, zdielania, záujem a teda i zárobky, to ide od obyčajných ľudí, ktorí sami nemusia zdielať vôbec nič alebo naopak túžia po tom istom, lenže tí najznámejší nemôžu byť všetci (a samozrejme aj od detí, ktoré si neuvedomujú celú problematiku a následky, ale to majú problém pochopiť aj dospelí). Nie je to dokonalé, ale je to dobre napísaná trefa do citlivej témy. Bola to prvá, no rozhodne nie posledná kniha, ktorú som si od autorky prečítala. Čítať viac
7.3.2022
Kniha ktorú by si mohli prečítať všetky ista matky, alebo aj obyčajné matky, či influencerky. Kniha skvele poukazuje na to aké smiešne sú naučené frázičky, ktoré denno denne vidíme na sociálnych sieťach ale aj na to, aké nebezpečné môže byť zverejňovať každú hlúposť v reálnom čase. Kniha je napínavá aj napriek tomu, že o tú krimi zápletku v nej podľa mňa ani tak nejde.
Posledná časť knihy, odohrávajúca sa v budúcnosti mi prišla už mierne pritiahnutá za vlasy a zbúchaná narýchlo, no celkovo ma kniha bavila, preto dávam 4*.
Čítať viac

Vydavateľstvo Odeon

Čítať viac

„Ak vieš pozorne počúvať a sústrediť sa, môžeš vidieť oveľa viac, ako keby si mal oči otvorené.“

Môj dedko je čerešňa - Angela Nanetti, 2007
Môj dedko je čerešňa
Angela Nanetti