Harriet Beecher Stowe: Chalúpka strýčka Toma. Ikar, 2023.
Nelám mi srdce - Kristína Ježovičová, Venupress, 2022

13,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Nelám mi srdce - Kristína Ježovičová, Venupress, 2022
Nelám mi srdce - Kristína Ježovičová, Venupress, 2022

Nelám mi srdce

Slušná a nevinná Andrejka je uväznená vo svete povinností a tajomstiev. Rodičia na ňu nemajú čas a mladší brat, o ktorého sa musí starať, ju strápňuje. Navyše frajer Boris... Čítať viac

4,8 62 hodnotení
Vydavateľstvo
Venupress, 2022
376 strán
5-6 hodín čítania

Slušná a nevinná Andrejka je uväznená vo svete povinností a tajomstiev. Rodičia na ňu nemajú čas a mladší brat, o ktorého sa musí starať, ju strápňuje. Navyše frajer Boris očividne niečo skrýva a nemá pre ňu ani jediný bozk... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

13,90 €

Posielame do štyroch dní
Kniha je dostupná v 20 knižniciach. Pozrieť dostupnosť v knižniciach

Naši škriatkovia odporúčajú

Kulinársky trojlístok: Zdravé, lacné, rýchle, Fitlavia kolektív, Fitio s.r.o, 2023
Nelám mi srdce - Kristína Ježovičová, Venupress, 2022
13,90 €

Viac o knihe

Slušná a nevinná Andrejka je uväznená vo svete povinností a tajomstiev. Rodičia na ňu nemajú čas a mladší brat, o ktorého sa musí starať, ju strápňuje. Navyše frajer Boris očividne niečo skrýva a nemá pre ňu ani jediný bozk. Zmeniť to môže azda rocker Thomas. Len keby sa v ňom Andrejka vyznala a keby nekomolil nielen slová, ale aj jej city.

Sofia je kráska, ktorá sa nedobrovoľne poddáva matke. Tá ako niekdajšia vicemiss túži len po dcérinom úspechu. Jej život sa krúti okolo počtu lajkov, falošných úsmevov a nepravých priateľstiev. Dá sa povedať, že to dievča je továreň na problémy, tak prečo si nevyrobiť ešte jeden?

Okoreniť by to mohla aféra s outsiderom Marošom, ktorý ako syn večne nervózneho otca pozná hnev, poníženie a neváha ich rozdávať ďalej.

Aby toho nebolo málo, duševne zničená Nora sa zaľúbi do ešte zničenejšieho Frederika. Zdá sa, že v spleti toľkých osudov si hrdinovia zaslúžia niečo dobré. Zaslúžia si šťastie. Len či sa to napokon neskončí zlomeným srdcom.

Nelám mi srdce je neobyčajná kniha, ktorá vás presvedčí, že svet síce nie je dokonalé miesto, ale aj tak sa v ňom oplatí žiť.
Čítať viac
Počet strán
376
Väzba
pevná väzba
Rozmer
135×210 mm
Hmotnosť
400 g
ISBN
9788099972361
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1664233
Štýl
romantický
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Venupress
Pre koho
young adult
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

62 hodnotení

50
12
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

29.7.2023
Čo sa týka Kikiných kníh, tak si myslím, že pre Vás nemám čo nové povedať.
Príbeh piatich tínedžerov, ktorý sa snažia vysporiadať so svojimi démonmi. Každý po svojom.
Nelám mi srdce je kniha, pri ktorej som stratila slová. Neviem kde začať, ani čo povedať. Tu sú asi slová zbytočné. Túto knihu by mal prečítať každý. Bez ohľadu na vek, pohlavie.
Najhlavnejšou postavou bola Andreja, ktorú som si hneď na začiatku obľúbila. Pripomínala mi moje mladšie ja. (Neže by som bola stará, ale bola som presne taká naivná a zodpovedná ako ja.)
O ostatných Vám tu písať nebudem, bolo by to na dlho. Spomeniem ale vedľajšiu postavu Thomasa, ktorého milujem, odkedy som ho spoznala. Ale teraz? To si Kika spravila zámerne? Neviem, či ho mám nenávidieť, milovať, alebo ho zbiť, abo čo. Potrebujem ho pochopiť. Chcem! O ňom príbeh!....
Ale inak  autorka v knihe rozoberá rozličné témy, ako sme už u nej zvyknutí. Od homosexuality, po závislosti na alkohole, či zneužívaní a znásilnení. Sú podané autenticky, pointu celého príbehu pochopí každý.
Čítanie je plynulé, kapitoly nie sú dlhé a striedajú sa.
Nad knihou sa miestami zasmejete, inokedy vás striasne od určitych vecí. Hlavne, ak si uvedomíte, čoho všetkého je dnešná mládež schopná. A hlavne dôvod, prečo.

Koniec ma prekvapil. Mala som pocit, že mi niekto vytrhol posledných minimálne 20 strán. Ako keby som pozerala film a zrazu vypli elektrinu. Vážne som si začala myslieť, že sa zmenil, a že to všetko je reálne a ...ach bože... potrebujem pokračovanie. Som veľmi rada, že na tom autorka pracuje a dúfam, že sa ho čoskoro aj dočkáme!
PS: Zlomila si mi srdce
Čítať viac
Alena Precechtelová
Neoverený nákup
14.7.2023
To je sila
Nelám mi srdce je skvelá knižka o - násť ročných. Kristína v tejto knižke opisuje osudy viacerých tínedžerov. Ak máte dojem , že všetci mladí si myslia, že život je gombička, tak ste na veľkom omyle. V tejto knižke sa presvedčíte, že aj oni majú svoje starosti a skúsenosti z ktorými sa musia popasovať. Veru mala som, čo robiť aj ja, aby som to dokázala stráviť . Slová autorky na konci príbehu ma dostali úplne do kolien. Takže knižku odporúčam nielen tínedžerom , ktorým je určená, ale aj dávno dospelým, aby tých mladých dokázali pochopiť a pomôcť im. Čítať viac
Knihomoľka z mesta
Overený zákazník
26.6.2023
TOP kniha
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Andrea, Sofia, Boris, Nora a Maroš.

Päť životov, päť tínedžerov a jeden emóciami nabitý príbeh, ktorý mi to srdce zlomil. A rovno päťkrát. 

Kto pozná tvorbu autorky, tak vie, že nemá problém písať ani o ťažších témach, čoho dôkazom je aj táto kniha.  
Domáce násilie, sexuálna orientácia, šikanovanie, ale aj prvé lásky...

Napriek vážnym témam sa príbeh čítal veľmi dobre, ľahko. Kapitoly neboli príliš dlhé a oceňujem, že boli napísané z pohľadu všetkých piatich postáv.

Najviac priestoru z nich dostala Andrea. Pre niekoho bola sivou myškou, pre mňa bola zlatíčkom, čistou dušou, navyše knihomoľkou, dievčaťom, ktoré túžilo po pozornosti od rodičov a po láske. To ale v podstate všetci. Každý z nich bol iný, ale v konečnom dôsledku si boli rovní. 

Popri čítaní som si spomenula na to aké problémy som riešila v ich veku ja, ale skoro všetko mi prišlo bezvýznamné. Neviem si ani predstaviť, že by mi rodičia nevenovali čas, nemohla som sa im priznať k niektorým veciam, musela by som plniť ich sny, aj keď v živote som chcela robiť niečo iné, že by som poriadne nezažila rodičovskú lásku. 

Všetko je tu tak reálne opísané, že som častokrát mala pocit, že tie postavy sú moji spolužiaci. Že Andrea nie je Andrea, ale Martina, Boris nie je Boris, ale Matúš....a to bolo to, čo zlomilo moje srdce. Fakt, že týchto tínedžerov vlastne poznám. 

Záver knihy ma ako väčšinu čitateľov šokoval. Ale nebojte sa, vysvetlenia sa dočkáme už čoskoro v pokračovaní. 

Za mňa je toto jedna z TOP kníh, ktoré som čítala a preto si myslím, že bola právom nominovaná v kategórii Slovenská mládežnícka kniha roka 2022 Panta Rhei Awards.
Čítať viac
14

Megamilovníčka Stephena Kinga ktorá sa pri knihách rada bojí, smeje alebo plače, pokojne aj všetko v jednej. O knihách sa rada vykecávam aj na IG profile @tyrky.sova

Lenka Miklášová
Overený zákazník
15.5.2023
Zlomené srdce je občas najmenší problém
Milý rozbeh sa čoskoro zmení na jazdu dole stráňou na bicykli s pokazenými brzdami, čo málokedy skončí inak ako rozbitou hubou - a to ešte v lepšom prípade. Počas čítania vám zlomí srdce homofóbia, poruchy príjmu potravy, zneužívanie, osamelosť, vydieranie, šikana, myšlienky na samovraždu. Takto vymenované vedľa seba to môže pôsobiť ako Návod na depresiu pre začiatkočníkov, ale Kristína to dokázala zladiť a podať čitateľovi uveriteľne a do značnej miery aj stráviteľne. Netvrdím, že sa budete počas čítania usmievať, ale ani sa nepokúša znásilniť vaše city v tmavej uličke.

Poviem vám to na rovinu, zápletka medzi Andreou a Thomasom je klišé nad klišé , a keď chlapec v podstate degradoval ženské pokolenie na chodiace vagíny, ktorých existencia bude naplnená až keď ich naplní, takmer som si vlastnou rukou spôsobila fraktúru. No, povedzme, že Thomas sa nezaradí medzi mojich obľúbených knižných hrdinov.

Autorka nás vhodí priamo doprostred udalostí, nechá nás ich chvíľu sledovať a potom nás rovnako surovo vráti naspäť do reality. Obyčajne ma amputácia záveru dokáže vytočiť, ale tu to celé tak nejak dáva zmysel - každá z postáv má pred sebou ukončenie problému, s ktorým sa počas deja pasovala, a to, ktorým smerom sa nakoniec vydá, už Kika necháva na čitateľovi. Ak chcete počuť môj názor, niektorí si pri odchode priškripli semenníky do turniketu a legenda hovorí, že tam za ne visia dodnes.

Napriek ťažkým témam sa táto kniha číta až šokujúco ľahko. Páči sa mi striedanie rozprávačov, príbeh dostáva viacero dimenzií, a nakoľko každý z nich podáva rozprávanie v prvej osobe, je text oslobodený od opisov, retrospektív a myšlienkových máp - všetko sa deje tu a teraz. Nelám mi srdce radím ku knihám, ktoré prečítate rýchlo, ale môžete nad nimi uvažovať omnoho dlhšie. Niektoré problémy sa mi zdali vyriešené zjednodušene a miestami by som prijala viac detailov, ale knihe zameranej na mladú generáciu jednoduchosť zrejme pristane. Som rada, že Kristína sa nebála poukázať na tienistú stránku dospievania namiesto rozprávok o liečivej a všemocnej sile lásky.
Čítať viac
Lina Franková
Neoverený nákup
10.5.2023
mám zlomené srdce, ale je to krásna kniha!
Príbehy mladých ľudí sú zdanlivo oddelené a nesúvisia. Ale netrápime sa hlboko v sebe všetci tým istým? Bojíme sa seba, svojich citov, budúcnosti, vzťahov... a posmechu, útokov, či odsúdenia. No o koľko ľahšie by sa nám žilo, keby sme sa tu tak strašne „radi“ nesúdili a nechali sa žiť! Kika Ježovičová ma, ako vždy, rozsekala. Píše skrátka trefne a surovo autenticky. Nastavuje zrkadlo doby. Otvára tabu témy a tu ich otvorila tiež. Koniec nemusí každému ulahodiť, ale odporúčam prečítať doslov autorky a pochopíte, prečo kniha skončila ako skončila Čítať viac
12.3.2023
Nelám mi srdce vám zaručene zlomí srdce
Od Kristíny Ježovičovej už nejakú knihu prečítanú mám. Nevyslovené som čítala pomerne dávno a Porcelánovú lásku ešte dávnejšie a nespomínam si na všetky detaily. No postupne zisťujem, že jej knihy tvoria dohromady jeden veľký príbeh, v ktorom sa postavy opätovne stretávajú.

Nelám mi srdce je autorkina najnovšia kniha a hoci na prvý pohľad vyzerá ako jednoduchá kniha, ktorá v sebe ukrýva banálne problémy tínedžerov a ich prvé lásky, pravdou je, že takýmto nevtieravým a nenápadným spôsobom sa zameriava aj na ťažke témy, ktoré sú občas tabu.

V knihe sa môžeme stretnúť s ťažkosťami ako je prvý bozk, či strata panenstva, ale aj domáce násilie, sexuálne zneužívanie, fyzické napadnutie kvôli sexuálnej orientácii a ďalšie témy, pred ktorými sa ešte aj v dnes domy pozeráme cez prsty a radšej o nich nerozprávame.

Príbehy jednotlivých postáv krásne ukazujú, že nie je všetko tak, ako sa na prvý pohľad javí. Krásne dievča nezažíva iba krásne veci… šedá myška nechce byť stále len prehliadaná… sukničkár tiež môže túžiť po láske…

Život je rôznorodý a nie vždy dostaneme to, čo si želáme. Niekedy nám osud zasadí tvrdé rany, naloží na nás viac, ako dokážeme zvládnuť. Preto k sebe navzájom musíme byť všímaví, nemyslieť iba na seba, ale všimnúť si aj trápenie blízkeho napriek tomu, že sa ho snaží pred svetom ukryť.

Každá Kristínkina kniha obsahuje posolstvo, ktoré si v ňom najde každý čitateľ, či už ho zasiahne téma týrania zvierat, či vydieranie, nebuďme ľahostajní.

Nelám mi srdce vám zaručene zlomí srdce, ale stojí za to, si knihu prečítať. Emocionálna smršť, ktorá ma zasiahla, vo mne bude ešte dlho odoznievať a aj napriek záveru, pri ktorom sa mi na pery tlačili nadávky v rozličných jazykoch, tieto knihy milujem a nedám na ne dopustiť.

Ďakujem autorke, ktorá mi knihu poskytla a zlomila mi srdiečko (áno, skutočne ďakujem za to, že mi zlomila srdce).
Čítať viac
5

Milujem romantiku ale siahnem aj po iných žánroch. V knihách mám rada keď sa rozoberajú aj vážnejšie témy. Som romantická duša, veselá povaha a rada veľa rozprávam :-)

Klára Kocúrová
Overený zákazník
20.2.2023
Výborná kniha nie len pre mladých
Nemôžem inak ako odporúčať túto knihu. Výborne spracovaná, autorka tu zapracovala viaceré vážne témy ale hlavne to, ako vplýva výchova na deti. Zo začiatku som mala pocit, že nie som cieľová skupina, avšak všetko sa po pár stránkach zmenilo. Odporúčam ako mladším ročníkom tak aj tým starším. :-) Čítať viac
15

Na instagrame ma nájdete ako @somcitatel ❤️ Som študentkou medicíny, ktorú baví o knihách písať, hovoriť o nich, fotiť ich a v neposlednom rade, čítať ich.

Ema @somcitatel
Overený zákazník
29.1.2023
*****
Nelám mi srdce rozpráva príbeh piatich tíndžerov, pričom každý z nich si nesie svoje vlastné bremeno.
Andrejka sa zmieta medzi povinnosťami, ktoré sa čakajú od dobrej dcéry, vzornej žiačky, kresťanky a tým, čo jej ponúka Thomas, nevyspytateľný člen známej kapely, ktorý sa sám nachádza v sieti beznádeje.
Práve Andrea dostala najviac priestoru a s ňou som sa aj najviac vedela stotožniť. Zároveň akoby ona bola prepojením medzi všetkými postavami.
Jej najlepšia kamarátka Sofia sa nevie vymaniť z pazúrov vlastnej matky, ktorá si cez ňu snaží splniť dávny sen a pritom sa cíti byť ohrozená vlastnou dcérou, ktorá predstavuje to najvzácnejšie, o čo prišla - krásu a mladosť.
Sofia mi miestami naozaj liezla na nervy, ale neskôr som si uvedomila, že vnútri sa nachádza dobré jadro, ktoré si len vzhľadom na prostredie vytvorilo okolo seba hrubý obal.
Sofia sa neskôr zaplieta s Marošom. Ten bol pre mňa najkomplikovanejšou postavou a nevedela som k nemu prechovávať žiadne sympatie. Na druhej strane som to brala skôr ako pozitívum, pretože podľa mňa je umenie napísať postavu, ktorá dokáže vyvolať takéto pocity nesympatie.
Veľmi milou osôbkou v príbehu je Nora. Tá by druhým pomohla, aj keby ju to malo stáť život, no sama sebe pomôcť nevedela a skončila na liečení. Keď sa z neho dostáva, vpred ju ženie myšlienka na hudbu a na chvíle v spoločnosti Frederika, ktorý si sám nesie ťažký náklad...
Posledným členom je Boris. Podobná povaha ako Andrejka, ale aj tak niečím iný. Jeho som si obľúbila a cítila som pri ňom silný ochranársky inštinkt.
Autorka sa v knihe venovala veľmi citlivým témam. Viem si predstaviť, ako opatrne musela narábať s každou vetou.
V tomto prípade mi neprekážal ani otvorený koniec, ktorý dáva priestor čitateľovej fantázii. A hlavne sa mi páčilo, v ktorom momente to autorka utla... Proste v tom najvhodnejšom, aby sme mali odpovede na otázky, ale zároveň si mohli zvyšok domyslieť.
Nuž, čo dodať. Silná kniha, ktorá odráža reálny život dnešnej mládeže v jeho azda najsurovejšej podobe.
Čítať viac
22.1.2023
Skvelá
Ja na Kristínkine knihy nedám dopustiť. Veľmi sa mi páči štýl, akým prezentuje ľudí a ich životy. Realita je sviňa...zvyknite si.

Táto kniha bola jednoducho neodložiteľná. Striedanie kapitol podľa postáv bolo skvelé...stále som čakala, čo sa komu prihodí. Aj keď ich osudy boli skôr horkosladké, nútili ma o nich rozmýšľať. Každá postava mala nejakých démonov, bolo zaujímavé sledovať, ako ich ovplyvňovali. A páčili sa mi...všetky...takmer. Andrea bola zlatíčko, mrzelo ma, ako sa k nej ľudia správali. Thomas ma od začiatku miatol a na konci naštval. Boris...no, na jednej strane som ho chápala, no jeho naivita ma rozčuľovala. Vikiho by som najradšej ovalila palicou. Nora bola zlatá, taká správňačka a držala som jej s Fredom prsty. No a najlepšie na koniec...či najhoršie? Neviem, ale Sofiu som si aj napriek jej osudu nedokázala obľúbiť...ani Maroša. Boli to sebci a zbabelci...sorry...nemôžem si pomôcť. Ich rozhodnutia ovplyvňovali kopec ľudí...a vôbec nie v dobrom. Ale tak každá kniha musí mať aj takéto postavy. Bez nich by to jednoducho nebolo ono. A tu naozaj zapadli.

Toto čítanie som si užila, ako v podstate všetky Kristínkine knihy. Koniec ma neprekvapil...už som taký zažila. Takže ma až tak nerozhodil...a áno, núti ma premýšľať, ako to bolo ďalej...takže v hlave sa môžu konať ďalšie a ďalšie scenáre. Dobre si to vymyslela.
Čítať viac
22.1.2023
Skvelé čítanie
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha je písaná z pohľadu piatich postáv, pričom každá z nich je úplne iná a to v príbehu pôsobí veľmi osviežujuco. Ja už mám síce dávno po "teen" rokoch no páčilo sa mi, že jazyk bol veľmi realistický, presne taký, aký používajú mladí. Koniec bol trocha trpký, no o to viac sa teším na druhú časť Čítať viac

Kristína Ježovičová

Čítať viac

„Sklouzla rukou k srdci a spočinula na něm dlaní. Zde se skrývá síla, na níž záleží, řekla její matka neskutečně dávno. Ať jsi kdekoli, ať se ocitneš jakkoli daleko, zavede tě domů.“

Království popela - Sarah J. Maas, 2019
Království popela
Sarah J. Maas