Zajtra. A zajtra, a zas ďalšie zajtra - Gabrielle Zevin, Motýľ, 2023
Kriedou alebo mečom - Ján Gálik, Artis Omnis, 2022

16,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Kriedou alebo mečom

Spoločnosť čelí silnejúcej vlne násilností a šikany v radoch školopovinných detí. Riešenie vidí v zriadení Novej pedagogickej fakulty, ktorej absolventi majú pomocou nových... Čítať viac

Vydavateľstvo
Artis Omnis, 2022
Počet strán
264

Spoločnosť čelí silnejúcej vlne násilností a šikany v radoch školopovinných detí. Riešenie vidí v zriadení Novej pedagogickej fakulty, ktorej absolventi majú pomocou nových pedagogických metód zabrániť narastajúcim incidentom... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

16,90 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Naši škriatkovia odporúčajú

Už žiadne bla bla bla o chudnutí - Matúš Špirko, Coach of People, 2023

Viac o knihe

Spoločnosť čelí silnejúcej vlne násilností a šikany v radoch školopovinných detí. Riešenie vidí v zriadení Novej pedagogickej fakulty, ktorej absolventi majú pomocou nových pedagogických metód zabrániť narastajúcim incidentom. Jedným z nich je aj Michael ̶ nastupuje ako učiteľ do školy kdesi na strednom Slovensku. Kedysi bol sám jej žiakom a zároveň jeden z preživších vražedného besnenia, ktoré sa tam pred rokmi odohralo. Je ozbrojený mečom a nožom, na svojej strane má zákony aj bojový výcvik. Jeho poslaním je nastoliť poriadok a disciplínu, a to za každú cenu...

Román pre tínedžerov s prvkami fantastiky poukazuje na problémy súčasného školstva. Autor z vlastnej skúsenosti vie, o čom píše, a vie, ako to napísať, keďže je dlhoročný učiteľ a spisovateľ s osobitým a príťažlivým jazykom.
Čítať viac
Počet strán
264
Väzba
pevná väzba
Rozmer
130×200 mm
Hmotnosť
387 g
ISBN
9788082011695
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1663051
Štýl
napínavý
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Artis Omnis
Pre koho
young adult
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

12 hodnotení

6
6
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

26.5.2023
…škola, šikana, nový pedagóg…

Kedysi dávno (no dobre, nie až tak dávno), keď bola táto kniha čerstvou novinkou, mi niekto knihu odporučil, že je zo školského prostredia ako knihy Mareka Zákopčana. Ja, ako Marekov fanúšik (zároveň odporca porovnávania kníh, či autorov) som sa do tejto knižnej štafety prihlásila, netušiac, čo ma na stránkach knihy čaká. Nie som natoľko naivná, aby som si myslela, že pôjde o romantiku, vzhľadom k voľbe obálky. No to, čo som dostala naservírované, by som ani náhodou k Zákopčanovej (zatiaľ) dilógii neprirovnala ani omylom.

Už prvá strana bola drastická, a tak som si hovorila, že nič horšie ma už nečaká. Omyl! Nemyslím to v zmysle, že by bol príbeh zlý. Skôr sú tam hororové prvky, ktoré slabým povahám určite neprídu vhod. Mne osobne meč, dýka, pohár ani žhavič problém nerobili. V príbehu som sa začala zadrhávať, keď sme sa ocitli v metasfére, vlnovíroch, Bezčasovi, atd. Sci-fi žáner, aj keď ho nečítam často, mi nerobí problém. V KRIEDOU ALEBO MEČOM mala sci-fi linka veľké opodstatnenie, napriek tomu som s ňou bojovala. Oveľa viac ma bavil reálny svet, na ktorom JANKO GÁLIK začal stavať základy svojho príbehu.

Veľmi ma bavila škola, do ktorej sa Michael, ako nový učiteľ, dostal. Riaditeľ, Patrik aj učiteľka Oľhavá, pri ktorých som si nebola na istom, ako sa s novými školskými zákonmi vysporiadajú a ako s nimi budú koexistovať. Ďalej tu bola banda malých tyranov, na ktorých nič neplatilo a šikanovali tých pár šikovných žiakov bažiacich po vedomostiach.

Rovnako tak sa mi páčili časti z Michaelovho štúdia, tu už ale bola vložená veľká časť metasféry a jej fungovania…takže najmä vo večerných hodinách to na mňa pôsobilo ako medovkový čaj????

Autorovi sa však nedá uprieť fantázia, premyslený dej, gradácia napätia, zabŕdol aj do bojových scén, pohrával sa so psychikou postáv…. Príbeh je bez pochýb originálny, so vždy aktuálnejšou témou šikany, v tomto prípade aj snahou o jej elimináciu, pretože prerástla cez hlavu celej spoločnosti. Jedni ju vítali, druhí, pokoškodení, sa búrili…

Či sa šikany podarilo v knihe zbaviť, si už ale musíte prečítať sami.

“Rozbehnutý vlak sa nedá zastaviť tým, že mu postavíte do cesty domček z kariet.”
Čítať viac
23.2.2023
Po čistokrvnej fantasy v Odvrhnutých sa tentokrát ocitáme v školskom prostredí, ktoré je autorovi viac než blízke. Príbeh sa sústreďuje okolo problémov súčasného školstva, násilia na školách, šikany a učiteľov, ktorí si so žiakmi nevedia poradiť a premáha ich frustrácia, bezradnosť, hnev či sklamanie. Riešením má byť príchod Michaela, absolventa Novej pedagogickej fakulty, ktorý má vďaka zavedeniu nových postupov právomoc trestať nezvládnuteľných žiakov. Fantasy prvok do reálneho prostredia vnáša koncept metasféry, myšlienkového obalu Zeme, do ktorého sa otláčajú všetky ľudské myšlienky a spomienky.

Samotný príbeh je originálny, nápaditý a kreatívny, autor vie napísať zaujímavé postavy, starostlivo a cieľavedomo spracúva hlavnú myšlienku príbehu, vytvára atmosféru strachu a odporu, písanie je jasné a popisné, dej ľahko sledovateľný, príbehová linka spolu s odhaľovaním Michaelovej minulosti a jeho premeny na horlivého vykonávateľa poriadku postupne naberá na akčnosti a napínavosti.

Kriedou alebo mečom prináša čítanie nielen pre školákov, ale aj pre ich rodičov a učiteľov, ktoré prístupnou formou približuje aktuálnu tému a podnecuje k zamysleniu. Len škoda toľkých nedokonalostí v texte.
Čítať viac
13

Megamilovníčka Stephena Kinga ktorá sa pri knihách rada bojí, smeje alebo plače, pokojne aj všetko v jednej. O knihách sa rada vykecávam aj na IG profile @tyrky.sova

Lenka Miklášová
Overený zákazník
13.2.2023
Kto nepočúva, nepotrebuje uši
Autorovi sa podarilo brilantne vykresliť prostredie z neveľmi vzdialenej budúcnosti, kde ľudia pracujú až do veku, keď si ledva pamätajú ako použiť zvierač močového mechúra, a niektorí aj pár rokov potom. Dej knihy je pochmúrny a depresívny. Napriek tomu, že sa radí do YA kategórie, Ján Gálik sa nebojí prelievať krv nevinných, a ešte aj pri tých vinných si čitateľ zamrmle, že to hádam nebolo potrebné. Nepotrpí si síce na žiadne hororové scény s hlavami poletujúcimi vzduchom ako na dožinkových slávnostiach kanibalov, ale kombinácia neplnoletých osôb a ozbrojeného chlapa chráneného zákonom (nie ako svišť vrchovský, skôr ako medveď - nepleť sa mu pod nohy, lebo keď ti jednu odhryzne, nikto ho z toho viniť nebude) bohato stačí na to, aby mal čitateľ nervy našponované ako legíny na objemnom pozadí.

Je skvelé, že nás autor nechal nahliadnuť do hlavy viacerým postavám a vytvoriť si tak predstavu, ako ktorý z nich vníma dianie na škole, ale občas ma už ich repetatívne rozpravy o výchovných metódach a ich nefungovaní, alebo definovanie fungovania myšlienkovej dimenzie vyrušovali.

Kriedou alebo mečom je veľmi vydareným dielom, ktoré sa nebojí ísť do extrémov a pritom vyznieva až desivo realisticky. Hlavne keď si predstavíte osemdesiatročného učiteľa, čo počúva Vaša Patejdla. Stále neviem, či je pre mňa desivejšia tá dôchodková hranica alebo Patejdl. Ján Gálik vytvoril depresívny svet, v ktorom by sa málokto chcel ocitnúť, zmixoval ho s trochou fantasy, pridal zopár nezlomných osobností a výsledkom je originálna kniha, ktorá sa číta rýchlo, no rezonuje dlho.
Čítať viac
Bea
Neoverený nákup
16.1.2023
Skvelé!
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Svet sa mení a to, čo fungovalo kedysi, je dnes už prežitok. V školách vládne šikana a násile, ktorých riešením má byť Nová pedagogická fakulta chrliaca pedagógov s novými praktikami a právomocami. Samuel po skončení štúdia na tejto fakulte prijíma meno Michael a berie svoj meč a nôž, aby začal pracovať vo svojej bývalej základnej škole, ktorá má krvavú minulosť…no to najhoršie ju ešte len čaká.

Autor sa v tejto knižke pustil do témy, ktorá sa ho bytostne týka a ako pedagóg s ňou má nemalé skúsenosti. A práve skúsenosti, v spojení s nekonečnou predstavivovsťou a talentom vtiahnuť čitateľa do deja, vznikol vskutku neštandardný príbeh, ktorý opäť raz posunul moju mienku o slovenskej tvorbe asi o kilometer vyššie. Ide o fantasy príbeh, zaváňajúci dystopiou a prináša so sebou zaujímavé postavy, ktoré sú postavené do naozaj nevšedných situácií.

Ústrednou postavou je Samuel/Michael, ktorý ale nie je hrdinom príbehu, ale naopak zlom, ktoré prichádza (Toto nie je spoiler, ale fakt jasný od samého začiatku ;)). Je to postava, ktorá vo Vás po celú dobu vyvoláva až sužujúce pocity a verte mi, ani Voldemort by ho nebral do party. Proti nemu stoja riaditeľ školy, učiteľ Patrik a dvaja odvážni žiaci, Petra a Jakub. Tí v príbehu o kráľovnej hviezde hľadajú prienik s realitou, ktorú žijú a východisko zo situácie, v ktorej sa všetci ocitli.

Vďaka retrospektívnym kapitolám máme možnosť spoznať celý Samuelov príbeh a naskytuje sa nám skvelý náhľad do mysle tejto, povedzme to mierne, neľúbivej postavy. Na scénu tu prichádza aj priestor zvaný metasféra, ktorá je pre mňa najlepším bodom celého príbehu. Miesto plne vlnovírov a alternatív..no nech všetko nevyzradím, lebo toto si CHCETE užiť. Atmosféra tejto knihy je veľmi zvláštna a neviem celkom pomenovať pocity, ktoré vo mne vyvoláva, no je to tak divno-dobré.

Bolo to originálne, temné, priam až znepokojivé. Uvádza sa, že je to kniha určená viacmenej pre mládež, ale myslím, že aj starší čitateľ si v tom nájde to svoje, lebo knižka má viacero rovín a skrýva mnoho silných myšlienok. Ak niekde na túto knižku natrafíte, neváhajte :).
Čítať viac
3
Overený zákazník
11.1.2023
Originálny a zaujímavý príbeh zo školského prostredia
Na tejto knihe ma hneď zaujal jej obsah - školské prostredie mi je ako stredoškoláčke veľmi blízke, rovnako ako téma šikany. Táto kniha však nie je len o škole a školstve. Je plná rôznych myšlienok, nad ktorými sa človek musí zamyslieť, riešia sa tu psychologické otázky (napr. či násilie skutočne môže zastaviť ďalšie násilie) a nechýbajú ani fantasy prvky.
Hneď na prvej strane som zistila, že rovnako ako autorova prvotina Odvrhnutí, ani toto dielo nie je nič pre slabé žalúdky. Prsty sa tam odrezávali tak často, až ma začali bolieť aj tie moje. Chcela som sa od toho odosobniť, ale stále sa tam objavovali veci, ktoré ma vracali do našej reality a nedovoľovali mi to (napr. Edupage a hlášky, ktoré mi presne pripomínali našu triedu). Je jednoducho vidieť, že autorovi prostredie školy nie je cudzie.
Začiatkom som sa musela trochu prehrýzť, ale zlepšilo sa to hneď, ako sa tam objavili fleshbacky z minulosti ukazujúce vyučovanie na Novej pedagogickej fakulte. Pre mňa sa to však skutočne rozbehlo až keď fantasy prvky prebrali vládu nad príbehom. Tie sa mi páčili asi najviac - nový (myšlienkový) obal Zeme, do ktorého niektorí vstupujú od malička, iní sa to musia pracne učiť a väčšina o ňom ani netuší. Myšlienka o prepojení našich spomienok a citov bola za mňa najkrajšia z celej knihy a naviac to bolo napísané takým štýlom, že to pokladám za alternatívnu realitu a nie skutočné fantasy.
Koniec ma fakt zaujímal - bola som zvedavá, čo s tým autor spraví a zhrnula by som to tak, že každý dostal, čo mu patrilo.
Ďalej sa mi páčilo, že hrdinkou bola obyčajná siedmačka s kilami navyše, dávalo zmysel, že ona bola tá, čo všetkých zachraňovala (čiže žiadne "dnes som zistila, že mám schopnosti a zajtra s nimi zachránim svet") a tiež, že na to nebola sama.
Celkovo túto knihu odporúčam hlavne žiakom druhého stupňa a strednej školy, aby ste, rovnako ako ja, zistili, že naša školstvo možno predsa len nie je až také strašné. Zároveň však má určite čo ponúknuť aj starším.
Čítať viac
23
Overený zákazník
9.1.2023
Knižná novinka "Kriedou alebo mečom" je moja vôbec prvá skúsenosť s tvorbou tohto talentovaného autora. Teším sa, že som vďaka jeho knihe objavila ďalšieho slovenského autora, ktorého príbeh som si po prvých stranách obľúbila.

Školské prostredie bolo príjemným spestrením deja. Síce mojim školským časom už dávno odzvonilo, ale bolo milé si tieto časy znova pripomenúť (aspoň takto prostredníctvom knihy). Je vidieť, že pán Gálik má školskú atmosféru dobre preštudovanú - dozvedela som sa, že je dokonca učiteľ, takže tento fakt sa nedá zaprieť a počas čítania to bolo zjavné. Chcem teda spomenúť, že kniha zaujme nielen žiakov či učiteľov, ale aj ďalších čitateľov, ktorí si chcú užiť príbeh.

Autor tu šikovné ukryl mnohé zaujímavé myšlienky, ktoré mali svoju hĺbku a dalo sa nad nimi aj popremýšľať. K príbehu jednoducho patrili a dotvárali príbeh. Okrem toho tu nechýba ani téma šikany, ktoré je určite každému viac či menej známa.

Priznávam, že prvé strany mi dali zabrať z hľadiska niektorých opisov, na ktoré som si postupne zvykala a do deja sa tak naplno ponorila až po zopár kapitolách. Nechýbali ani fantasy prvky, za ktoré chcem autora pochváliť. Zvládol ich výborne, čo podotýkam - som v nemom úžase.

Príbeh sa číta rýchlo, svižne, stránky samé utiekajú pomedzi prsty. Sú tu akčné prvky, šokujúce zvraty a celkovo dobre opísané prostredie, do ktorého sa vžijete. Pustiť knihu z ruky bolo náročné. Okrem iného má kniha perfektný formát a necelých 270 strán, čo v kľude zvládnete prečítať na jedno posedenie.

Autor zvládol na jednotku vykresliť aj charaktery všetkých spomenutých postáv, z ktorých každá zastávala svoje výnimočné miesto a hlavne úlohu v samotnom príbehu. Nepôsobilo to v žiadnom prípade chaoticky, predvídateľne ani som sa nestrácala v ich menách.

Vynikajúca, skvelý čitateľský zážitok. Odporúčam každému :)
Čítať viac
Peter Dudko
Neoverený nákup
21.12.2022
Vynikajúca :)
O žáner sci-fi som sa nikdy nezaujímal. Doteraz. Kniha ma presvedčila o tom, že tomuto žánru by som mal dať určite šancu aj v budúcnosti. Kniha sa veľmi príjemné číta, nájde sa tam množstvo myšlienok, ktoré patria nie len do školského prostredia, ale aj našej spoločnosti. Každý si tam dokáže nájsť tu svoju. Stačí pozorne čítať. Takisto si dlho nepamätám, aby som sa do nejakej knihy/príbehu tak "zažral". Takže knihu vrelo odporúčam :)
PS: ako bývalý autorov žiak a teraz už aj sám pedagóg sa nesmierne teším, že som mal možnosť inšpirovať sa nie len od skvelého učiteľa, ale už aj spisovateľa.
Čítať viac
15.12.2022
Výborná :)
"Túto knihu napísal Ružomberčan? A fantastika?" Priznám sa, že spočiatku som nevedela, čo mám od príbehu Janka Gálika očakávať, nakoľko fantasy literatúra nie je moja šálka kávy, alebo som si teda myslela, že nie je :) Kniha ma veľmi milo prekvapila, zaujala, miestami šokovala, ale čo najpodstatnejšie, podnietila zamyslieť sa nad tým, čo sa aktuálne deje v spoločnosti, ako sa my ľudia správame, ako nás dokážu spútať a ovplyvniť názory a myšlienky iných ľudí, že to najlepšie a ideálne, bezchybné nemusí byť vždy to pravé, že svet nemôže byť dokonalý a práve tá nedokonalosť je krásna a robí nás jedinečnými a že jedinečné miesto má láska, tá dokáže zmeniť, pomôcť i zachrániť.

"Milke od prekvapenia priam žiarili oči. Všetci to poznáme, želanie je otcom myšlienky. Ešte zaujímavejšia je druhá časť: myšlienka je matkou činu. A nie sme náhodou vo svete myšlienok? Čo keď sú tie naše také silné, že sa pretvoria na činy, a čím viac si niečo želáš, tým väčšiu moc máš? ...Myšlienkami dokážeme meniť tento svet. Samozrejme, aj on. Tieto zmeny môžu spolupracovať, alebo proti sebe bojovať. Buď tvoria, alebo ničia."

Je pravdou, že príbeh sa odohráva v školskom prostredí, ale myslím si, že zaujme nielen pedagógov, žiakov a ich rodičov, ale aj širokú verejnosť. Aj vďaka tomuto príbehu som si zároveň viac uvedomila, že by sme si knihy nemali škatuľkovať a vyberať podľa žánrov. Áno, má to vniesť poriadok do množstva literárnych diel, pomôcť ich zaradiť, ale možno tak prichádzame o zaujímavé príbehy len preto, že si povieme, že fantastiku nemám rád. Určite dajte tejto knihe šancu, je výborná :) Už teraz sa teším na ďalšie dielo slovenského autora Janka Gálika.
P.S. Možno ani netušíte, ale autor je učiteľom a vyučuje matematiku s telesnou výchovou. Podľa mňa mohol byť pokojne spisovateľom, má na to talent ;)
Čítať viac

Ján Gálik

Čítať viac

Vydavateľstvo Artis Omnis

Čítať viac

„Ja som však chcela úctu. Chcela som si vybudovať vlastnú cestu, vlastný život, na ktorý by som bola hrdá.“

Listy do neba - Lisa Wingate, 2015
Listy do neba
Lisa Wingate