Mycelium: Jantarové oči - Vilma Kadlečková, Tomáš Kučerovský (Ilustrátor)

16,36 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Mycelium: Jantarové oči - Vilma Kadlečková, Tomáš Kučerovský (Ilustrátor)
Mycelium: Jantarové oči - Vilma Kadlečková, Tomáš Kučerovský (Ilustrátor)

Mycelium: Jantarové oči

Lidstvo navázalo styky s planetou Össe a začalo využívat tamní myceliální technologie. Zatím se úspěšně daří ignorovat nepříjemnosti, které s sebou kontakt s teokratickou... Čítať viac

1. diel série
Mycelium
Vydavateľstvo
Argo, 2013
316 strán
4-5 hodín čítania

Lidstvo navázalo styky s planetou Össe a začalo využívat tamní myceliální technologie. Zatím se úspěšně daří ignorovat nepříjemnosti, které s sebou kontakt s teokratickou civilizací Össeanů přináší: kult vesmírných Lodí, krvavé lidské oběti... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Čeština
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Ďalšie knižné vydania
Mycelium I: Jantarové oči - Vilma Kadlečková
Pevná väzba
Čeština, 2021
Na sklade

23,41 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

„Nejdůležitější věci se odehrají vskrytu.“ Tak začíná román Jantarové oči, první díl ságy Mycelium.

Mycelium je románová sága, odehrávající se ve 26. století na Zemi.
Lidstvo navázalo styky s planetou Össe a začalo využívat tamní myceliální technologie. Zatím se úspěšně daří ignorovat nepříjemnosti, které s sebou kontakt s teokratickou civilizací Össeanů přináší: kult vesmírných Lodí, krvavé lidské oběti ve jménu Hmyzího boha, spóry nitrožilních hub a rituální drogy, rozkládající lidskou vůli. Lucas Hildebrandt, který jako vyslanec důvěrně poznal tamní svět, si ale dobře uvědomuje, že Země začíná být na Össe závislá. Proto hledá sílu, která by se mohla stát protiváhou össenské moci. Skutečně ji nachází – jenže je jiná, než předpokládal; a cena, kterou za to on sám musí zaplatit, je krutá.
Čítať viac
Počet strán
316
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
144×206 mm
Hmotnosť
412 g
ISBN
9788025708736
Rok vydania
2013
Naše katalógové číslo
149425
Ilustrácie
Jazyk
čeština
1. diel série
Mycelium
Vydavateľstvo
Argo
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

6 hodnotení

4
1
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Petr Čapek
Overený zákazník
22.4.2014
Názor čtenáře
Autorce se povedlo vytvořit NĚCO, co se z běžné domácí produkce naprosto vymyká a není přehnané tvrdit, že se Mycelium může směle rovnat se zahraničními knihami, které i v mnoha ohledech předčí. Vilma Kadlečková se netají tím, že jí velkou inspirací pro napsání tohoto eposu byly události z 11. září 2001. A právě soužití různých ras, kultur a vyznání je ústřední osou příběhu, který může být skvělou parafrází na multikulturní vztahy dnešního světa.
Pro všechny fanoušky kvalitní sci-fi jsou Jantarové oči naprostou nutností. Pro čtenáře kteří tomuto žánru tolik nefandí jde jistě o velmi zajímavý úvod do tohoto světa. Protože, celkové univerzum tak jak ho Vilma Kadlečková vystavila, budete v české fantasy a sci-fi literatuře hledat opravdu dlouho.
Čítať viac
Peter Harvan
Overený zákazník
22.2.2014
Názor čitateľa
Prvý diel serie Mycelium z plánovaných 5. Zo začiatku som sa dostával ťažko do deja (prvé kapitoly zoznamujú čitateľa s hlavnými postavami). Až asi tak od tretiny sa záčina dej kryštalizovať. Taktiež sa treba dostať do dosť krkolomných Ossenských názvov. Tieto drobné nepríjemnosti určite stoja za nasledujúce strany, ktoré sa hemžia skvelými postavami v originálnom svete. Svete, kde si postupne Osseani upevňujú vplyv pomocou svojho náboženstva a halucinogenných húb. Svet Mycelia je pre mňa výborné osvieženie v sci-fi žánri a teším sa na ďalšie diely. Čítať viac
Šimon Evin
Neoverený nákup
12.2.2014
Kultúrno/psychologický román?
TOTO JE RECENZIA ČITATEĽA, NIE LITERÁRNHO KRITIKA a má pomôcť iným čitateľom spraviť si o knihe predstavu a uľahčiť zvažovanie jej kúpy.

1. miesto/prostredie
Čo sa týka „neživých“ kulís, v tejto rovine sa nič priebojného nevyskytlo. Typické medziplanetárne SF, medzihviezdne cesty, planéty a ich obyvatelia s krkolomnými názvami, nové technológie a vymoženosti ako plazmové lyžovanie. Lepšie sú na tom veci ilustrujúce stav spoločnosti a spoločností. Tieto autorka cieľavedome buduje a predkladá čitateľovi rôzne ideológie, s ktorými sa už jeho myseľ musí popracovať a rozoberať dôsledky (napr. všeobecné právo na akúkoľvek dôležitú informáciu). Ani tieto nie sú nejako závažne nové alebo komplexné, ale veľmi pekne (miestami hyperbolizujúco, čo však nie je negatívum) ilustrujú súčasné trendy.

2. dej/príbeh
Tu mi prichádza na um Charles Dickens, ktorého diela sú geniálne, a pritom namiesto príbehu sú ich evidentným ťažiskom postavy, ich temperament, charaktery a Weltanschauung. V prípade pani Kadlečkovej to neplatí až tak extrémne, ale je to cítiť, čo je zaiste podmienené aj skutočnosťou, že kniha je len prvou z piatich. Dej sa odvíja pomaly, nie je veľmi akčný, čitateľ sa dôležité skutočnosti dozvedá pomalšie ako postavy – čo ho pomerne efektívne drží v napätí a núti čítať ďalej. Nepostrehol som ani jednu príbehotvornú časť, ktorá by mi pripadala ako zbytočná výplň. Všetky do seba pekne postupne zapadali a napätie zvyšovali. Niektorým som nerozumel, ale z nedokončených príbehových línií usudzujem, že budú mať pokračovanie v ďalších dieloch. Škoda len, že niekedy tie dôležité udalosti boli tak ďaleko od seba, alebo že medzi nimi toho priestoru venovaného postavám bolo až príliš.

3. postavy
Ak som práve spomínal, toto je (popri palete ideológií a ich dôsledkov) gro knihy a určite jedna z jej hlavných kvalít. Pri niektorých postavách som sa perfektne zabával (Lus), na iné zúril (Pinky), alebo bol znechutený (Hildebrandt senior), ďalšie ľutoval (Lus v detstve, Ruth). Nie skutočné, ale veľmi skutočnosti podobné, živé, archetypálne a nie stereotypné a vôbec nie nudné. Každá so silnou motiváciou a bojmi s vnútornými démonmi. Veľmi dobre zvládnutí homo ficti. Tak sa mi zdá, že prvý diel slúžil hlavne na zoznámenie sa s nimi, čo sa miestami negatívne podpísalo na napätí a tempe deja. Ich vysokej kvalite to však neberie.

4. svetonázor
Keby len jeden! Čo postava, to niečo iné. Autorka sa čitateľovi (zatiaľ) nesnaží predložiť jeden správny, ale ponúka ich mnoho. Nie sú nové a revolučné. Sú to tie, ktoré poznáme a s ktorými sa stretávame, so ich silnými aj slabými stránkami i dôsledkami. Sú však fiktívnym literárnym prostredím pekne vyzdvihnuté, znázornené a „extrahované,“ takže sa dajú ľahko prehodnocovať a hodnotiť. Na druhej strane mi vadí, že sú niekedy až také explicitné, že k nim niet čo dodať (Fiona). Privítal by som od knihy i nejakú väčšiu intelektuálnu výzvu, trochu viac pátrania po príčinách, nie dôsledkoch. Výčitku, že nám pani Kadlečková nepredkladá to svoje presvedčenie/vieru, zatiaľ nevyslovím – uvidíme, čo prinesú pokračovania. Len dúfam, že to neskončí výzvou k „tolerancii a dialógu.“

5. štýl
Tu niet veľmi čo povedať, okrem toho, že autorka akoby chcela prezentovať kopu mien s čo najviac ö, ü, ë. Je jasné, že ich komplikovanosť konceptuálne zapadá do zložitej össenskej kultúry a zmýšľania, a teda to nie je logická chyba, ale nemuselo ich byť toľko – i keď možno to malo ukázať veľmi silný vplyv Össe na Zem, neviem. Áno, v dnešnej dobe a s Tolkienovým duchom za chrbtom je názvy a jazyky ťažké vymýšľať. Možno by bolo lepšie toho spomenúť menej, aby nevznikla možnosť namietať, že ten jazyk tak nejako nefunguje.

6. Rôzne
Dobre mi padla zmienka o Sarumanovi ako pocta jeho majstrovskému autorovi. Celkový nápad myceliálnej technológie je zaujímavý a núka pomerne široký priestor na ďalší rozvoj. Vadilo mi pár logických chýb (pre spoilery nebudem konkrétny), ale podstatu nenarušili.

7. Celkový dojem
Jantárové oči ma bavili, prečítal som ich za dva dni (a bol by som za jeden, nemať iné povinnosti) V skutku, kniha sa čítala pomerne dynamicky, a to pritom, ako som už spomínal, nebola povrchná a núkala mnohé podnety k premýšľaniu, i keď niekde až príliš priamo. Trochu mi vadili niekedy až pridlhé sondy do vnútra inak majstrovských postáv a chýbali pasáže, ktoré by stupňovali napätie poctivou akčnosťou (spomínam si len na jednu bojovú scénu...). Pár logických chybičiek sa vyskytlo, ale klady silne prevažujú a vytvárajú pozitívny celkový dojem.

8. Sumárne:
+
živé, pestré, uveriteľné postavy
situačné napätie
flashbacky a celková práca s kompozíciou
opatrný prísun informácií čitateľovi
stále rozširujúca sa paleta svetonázorov (= podnety k premýšľaniu)
irónia a sarkazmus Lucasa Hildebrandta.

-
miestami pridlhé opisy a psychologizácia, menej akčnosti
občas málo intelektuálnej výzvy analyzovať (prílišná priamosť)
niekoľko logických nedôsledností
trošku slabý opis prostredia
niekedy násilné a samoúčelné össenské názvy a plejády ö, ü, ë.

Kniha ma zaujala i zabavila. Teším sa na pokračovania.
Čítať viac

Čítať viac

„Charlie jemne pohladil povrch pultu. Koľko rozhovorov viedol ponad tento kúsok kameňa? A koľko kníh sa prenieslo ponad tento pult, aby zmenili život? Dokonca aj zachránili život? Knihy to dokážu. To bol hlavný dôvod, prečo Charlie veril v kníhkupectvo.. “

Most - Karen Kingsbury
Most
Karen Kingsbury