Umelkyňa s henou - Alka Joshi

16,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Umelkyňa s henou

Sedemnásťročná Lakšmí unikne z dohodnutého manželstva plného násilia, opustí rodnú dedinu a sama sa vydá do ružového mesta Džajpur, kde sa venuje maľovaniu henou. Stane sa... Čítať viac

4,6 24 hodnotení
Vydavateľstvo
Tatran, 2021
320 strán
4-5 hodín čítania

Sedemnásťročná Lakšmí unikne z dohodnutého manželstva plného násilia, opustí rodnú dedinu a sama sa vydá do ružového mesta Džajpur, kde sa venuje maľovaniu henou. Stane sa vyhľadávanou umelkyňou i dôverníčkou bohatých žien... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

16,90 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo
Ďalšie knižné vydania
Tajemství na kůži - Alka Joshi
Pevná väzba s prebalom
Čeština, 2021
Do piatich dní

16,49 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Umelkyňa s henou kreslí mozaiku indickej spoločnosti sto rokov po skončení britskej nadvlády.

Sedemnásťročná Lakšmí unikne z dohodnutého manželstva plného násilia, opustí rodnú dedinu a sama sa vydá do ružového mesta Džajpur, kde sa venuje maľovaniu henou. Stane sa vyhľadávanou umelkyňou i dôverníčkou bohatých žien z vyššej spoločnosti. Zverujú sa jej s rôznymi tajomstvami, ale ona si tie svoje prezieravo stráži.

Lakšmí, povestná svojimi jedinečnými kresbami a múdrymi radami, tvrdo pracuje, aby si splnila sen a dosiahla nezávislosť. Vyhýba sa neprajníckym klebetám, ktoré by jej mohli zničiť dobrú povesť a kariéru. Jedného dňa však nečakane znova stojí tvárou v tvár manželovi – po dlhých rokoch ju vyhľadal spolu s jej temperamentnou mladšou sestrou, o ktorej Lakšmí nič netušila. Jej starostlivo vybudovaný život sa ocitne v ohrození, ale Lakšmí sa nevzdáva. Začne väčšmi využívať svoje liečiteľské schopnosti a dávať nádej tým, ktorí to potrebujú.

Román Umelkyňa s henou podmanivým spôsobom približuje vytrvalú snahu ženy žiť slobodný a naplnený život v spoločnosti, kde na seba ustavične narážajú tradície a potreba modernizácie. Súčasne umožňuje čitateľovi vrátiť sa do 50-tych rokov minulého storočia a ponoriť sa do exotického, čarovného sveta Indie plného rôznorodých chutí, vôní a farieb, ktorý však vie byť aj mimoriadne krutý a nemilosrdný.
Čítať viac
Originálny názov
Henna Artist
Počet strán
320
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
147×227 mm
Hmotnosť
521 g
ISBN
9788022211734
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
848491
Štýl
historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
India
Vydavateľstvo
Tatran
Pre koho
pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
33,01 €

Hodnotenia

4,6 / 5

24 hodnotení

17
4
3
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Čarovne zachytená atmosféra Indie a obyčajný život. Autorka venovala knihu svojej mame, ktorá ju inšpirovala.
Približuje snahu ženy byť samostatná a slobodná v tradičnej indickej spoločnosti, čo povedzme si pravdu sa z veľkej časti vylučuje.
Príbeh, v ktorom sa priateľstvo, samostatnosť a ženská sloboda bije s nadradenosťou, kastovým systémom a ľudskou zákernosťou.
Aký môže byť život v Indii keď máte vopred určené miesto a vymykáte sa zaužívaným, tradičným normám? Hlavná postava Lakšmí vám ukáže nepoznané.

Čítať viac

Príbeh Umelkyne s henou je portrétom rebelky bojujúcej s konvenciami v spoločnosti, ktorá nedovoľuje žene postaviť sa za to, v čo verí a túži dosiahnuť. Lakšmí je mimoriadna silná hlavná hrdinka s obdivuhodnou pracovnou morálkou. Obklopuje ju toľko premenných, ktoré nemôže ovplyvniť, a napriek tomu sa nevzdáva a stále bojuje o život, ktorý si vysnívala. Jej príbeh je o vytrvalosti, odpustení, ženskosti, rodine a v neposlednom rade o poznaní vlastnej hodnoty.
Vďaka detailným opisom prostredia sa čitateľ ponorí do chutí a vôní Indie 50.tych rokov 20.storočia. Strhujúci príbeh odohrávajúci sa krátko po oslobodení krajiny spod britskej nadvlády, pripomína silu voľby a slobodu, ktorú máme nad svojim osudom. Prezrádza podrobnosti o živote žien a o spoločenských obmedzeniach, ktorým museli čeliť. Okrem spoznávaní rôznych sociálnych vrstiev v indickej spoločnosti, táto kniha prináša aj nemálo poznatkov o východnej medicíne, liečbe bylinkami a, samozrejme, v knihe je zaujímavo popísaná sila viery žien v magické schopnosti kresieb henou.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

10

Knihomoľka, ktorá si vedie bookstagram a miluje všetko dobré❤. Podporujem SK autorov, no rada si prečítam aj niečo zahraničné

Karolína Ondrušová
Overený zákazník
18.11.2022
Táto kniha predpovedala jeden veľmi kvalitný príbeh. Má nádhernú obálku, anotáciu, ktorá naláka mnoho čitateľov. Pustila som sa do nej teda s veľkými očakávaniami. Mnoho z nich sa splnilo. Stále však nemám pocit, že ma natoľko pohltila aby som z nej ostala totálne unesená.

Hlavná postava Lakšmí a jej minulosť ma dosť zaujímali. Čo ma ale bavilo menej bol samotný dej. Prišlo mi to klišé a vážne mi to v tejto sfére dalo dosť málo. Myslela som si, že každú chvíľu budem prekvapená ako sa situácia vyvíja. Ja som však už pár kapitol vopred vedela ako sa dané zvraty vyvŕbia, čo ma dosť zamrzelo. Koniec ma tiež ničím neprekvapil. Bol pekný, no nič nové, čo by som už na knižnom trhu nečítala.

Okrem toho, príbehu chýbala akási uveriteľnosť. Mnoho postáv ma jednoducho nepresvedčilo aby som im uverila ich správanie, vek. Väčšina z nich mi prekážala a to tu vystupuje obrovské množstvo postáv. Vieme si tým pádom predstaviť aké náročné niekedy bolo prehrýzť sa tým a neriešiť.

Čo ale robí túto knihu KNIHOU je atmosféra a prostredie- India v 20. storočí. Neviem čím to bolo, ale pohltilo ma to natoľko, že ma to ku knihe priklincovalo. V budúcnosti by som si rada prečítala viac kníh z prostredia tejto krajiny a dozvedela sa viac. Niečo je jednoducho na tej krajine tak fascinujúce, že by podľa mňa ani 10 kníh na to nestačilo. Jednoznačne silnejšia stránka tejto knihy.

V konečnom dôsledku kniha nie je zlá, len ja asi nebudem TEN typ, ktorý z nej ostane úplne unesený a otrasený. Zaujala ma, ale nie natoľko aby som ju ohlasovala ako najlepšiu knihu. Má niečo do seba a veľa ľudí by mohla zaujať. Som ale rada, že som si ju prečítala a autorke s radosťou v budúcnosti dám opäť šancu.
Čítať viac
4
Denisa Kubačáková
Overený zákazník
8.7.2022
Skvelá
Po dlhšej dobe knižka, ktorej nemám čo vytknúť. Pútavý a zaujímavý dej, rôzne zaujímavosti o živote v Indii. Hlavná hrdinka musela tvrdo pracovať, aby sa v živote niečo dosiahla a všetko mala dokonale naplánované. No stačila jediná chyba a všetko, na čom dlhé roky pracovala, sa zrútilo ako domček z karát Čítať viac
17
6.2.2022
Umelkyňa s henou ma bavila od prvej po poslednú stranu. Určite k tomu prispel štýl, ktorým autorka príbeh písala. Aj samotný príbeh bol pre mňa veľmi zaujímavý. Hlavná hrdinka je silná žena, ktorá sa svojimi vlastnými rukami vedela vymaniť z nešťastného života, ktorý jej bol predurčený. Prostredie indických kást a bohatej vrstvy obyvateľstva s úplne inými rodinnými a manželskými vzťahmi ako som u nás zvyknutá. Svet plný intríg, úkladného plánovania a ohovárania. Celé prostredie bolo obohatené o podrobnosti prírodného liečiteľstva a množstvo indických pochúťok, ktoré zneli skutočne lahodne.

Lakšmí som si veľmi obľúbila. Silná a ambiciózna žena, ktorá si ide za svojim snom a nechce byť od nikoho závislá. Aj napriek tomu je láskavá, má dobré srdce a je ochotná pomôcť. Jej mladšia sestra mi miestami liezla trochu na nervy, tým aká bola naivná a trucovitá. Veľakrát som si musela pripomínať, že je v podstate ešte len dieťa s neľahkým osudom. Avšak spolu vytvorili pekný tím a navzájom si veľmi pomohli.
Čítať viac
2
21.10.2021
Kniha ponúka čitateľovi možnosť oboznámiť sa s kultúrou ďalekej Indie, ktorá si ctí svoje staré zaužívané tradície, no zároveň badať aj vplyv západu. Príbeh Lakšmí je plný obetovania, ale aj vzdoru, lásky, zodpovednosti, húževnatosti, intríg, zrady, odpustenia, nádeje,...
Priznám sa, keď som knihu začala čítať, cítila som sa trocha stratene v spleti indických pomenovaní a mien osôb (hoci na začiatku knihy sú krásne vypísané všetky postavy a na konci knihy je slovník - toto sa mi veľmi páčilo), ALE po pár stranách vás príbeh natoľko vtiahne do deja, že nebude chcieť knihu odložiť! Naozaj nepreháňam! V tejto knihe zažijete toľko druhov emócií, že vám inú netreba :)
Čítať viac
8
31.8.2021
Vydanie tejto knihy nemohlo mať lepšie načasovanie. Dokonale sa hodí na také to pohodové letné čítanie k moru, bazéniku, balkónu, záhradke či ako v mojom prípade k skromnejšiemu posedeniu pri nonstop zapnutom ventilátore a zásobe zmrzliny. Bola to taká vyvážená letná dávka čítanie - na oddych i na zamyslenie. Prenesiete sa do úplne iného sveta, inej kultúry a možno si v duchu poviete, aké máme my ženy šťastie, že máme pri výbere manžela voľnú ruku, aj keď občas, povedzme si na rovinu, je to s chlapmi hotový kríž i keď si ho vlastne vyberiete vy sama. Len na odľahčenie - ako sa poznám, tak pri mojom šťastí by mi prischol nejaký ufrflaný brontofúzik so zrasteným obočím a s nohami vo veľkosti malých detských lyží. Takže som v konečnom dôsledku rada, že som sa do tejto krajiny a jej zvykov mohla ponoriť iba takto, prostredníctvom knižného príbehu. Obdivujem, ak sa reálne naozaj v Indii objavili ženy ako Lakšmí... Majú môj úprimný obdiv za odvahu a bojovnosť. Knihu hodnotím jednoznačne na 5/5*. Najočakávanejšia kniha tohto leta mi ani za mak nesklamala a už teraz sa teším na jej pokračovanie. Tak šup šup, nech nečakám dlho. Čítať viac
12

Ako najlepšie začať svoj deň ? V posteli s dobrou knihou a čajom :) Nie vždy sa to dá, preto čítam, kde môžem :) •na instagrame píšem tiež o knihách, ak by ste sa chceli pozrieť @sue_knihomilka

Zuzana Hermanová
Overený zákazník
22.8.2021
Umelkyna s henou je debut, prva cast z pripravovanej trilogie od autorky Alka Joshi.
Priznam sa, na zaciatku som mala velky problem naladit sa na pribeh. Dohodnute manzelstva, postavenie zien a ich prava, orientalne praktiky mi zdvihali tlak. Po par stranach som sa uz do nej uplne ponorila a citala stanu za stranou. V pribehu vystupuju silne zeny, ktore su ambiciozne, cielavedome, odhodlane a velmi starostlive. Velmi sa mi pacil vztah, ktory sa vytvoril medzi hlavnou hrdinkou Laksmi jej sestrou Radhou a pomocnikom Malikom.
Umelkyna s henou je silny pribeh a myslienka s ktorou bola kniha napisana je nadherna + velmi sympaticky je slovnicek indickych pojmov, oboznamenie s henou a kastovym systemom v Indii a tiez recepty na dva najoblubenejsie Malikove pokrmy, co bolo velmi mile ukoncenie pribehu.
Odpor, s ktorym som to na zaciatku citala po par stranach ustupil a ja som si do poslednej stranky vychutnala krasne literarne dielo z prostredia pre mna neznameho. Uz teraz sa tesim na dalsie pokracovanie.
Čítať viac
17
Nadácia - Isaac Asimov
Práve čítam
Nadácia

Milujem knihy a citam vsetko, co mi pride pod ruku. Pri citani si chcem odychnut, prehrat si v hlave pribeh, ktory citam a tesit sa na to, ako knihu opat otvorim. Kniha ma musi pobavit, rozplakat, ci vystrasit…jednoduho musi u mna vyvolat pocity, uz nech su akekolvek. Jedine, co u knihy neznesime je nuda. Ak sa mi stane, ze zacinam preskakovat riadky, ci dokonca strany, tak viem, ze je cas knihu odlozit a malokedy sa k takej knihe opat vraciam. Citam velmi narazovo, ked mam cas, tak je to niekolko kniziek za tyzden a ked nie, tak sa na knizku ani mesiace nepozriem, vtedy mi staci zajst na martinus a zase objednavam aj desat kniziek naraz :)

Eva Sloviková
Overený zákazník
11.8.2021
Ocarujuci pribeh z Indie o silnych zenach a sile rodiny
Tato kniha je jeden umelecky a dovolim si napisat aj magicky zazitok. Ani neviem ako a zrazu som sa ocitla v Indii so vsetkymi jej vonami a farbami a velmi zaujimavymi pribehmi, kde stale vladnu muzi, manzelstva dohaduju rodicia na zaklade kast, zeny sa nechavaju malovat henou, aby si udrzali manzelov, ci privodili tehotenstvo a klebety su preklatie, ktoreho sa len tak nezbavite. Velmi sa tesim, ze som po dlhsom case citala dobrodruzny pribeh, kde je hlavnou hrdinkou zena so vsetkymi dobrymi, ale aj zlymi vlastnostami. Laksmi bola taka realna, ze som uplne zatuzila navstivit ju v Indi a nechat sa namalovat henou, ci si nechat zahojit, cokolvek, co prave boli. Spisovatelka napisala nadhernu odu pre vlastnu mamu, kde ju opisuje ako mudru, krasnu a velmi sikovnu umelkynu a hlavne bojovnicku proti staromodnym pravidlam v Indii.
Cely pribeh je o sile - ci zenskej sile, sile vlastneho myslenia, sile lasky a sile rodiny, takze ak mate pocit, ze by ste potrebovali povzdbudit, ci len tak zabludit do carovnej Indie, knihu velmi odporucam, cita sa lahucko, ma skvely dej a verim, ze po jej precitani budete chciet napisat autorke, nech napise dalsi diel :)
Za mna 4 a pol hviezdicky
Čítať viac
14

Na instagrame ma nájdete ako @somcitatel ❤️ Som študentkou gymnázia, ktorú baví o knihách písať, hovoriť o nich, fotiť ich a v neposlednom rade, čítať ich.

Ema Hudáková
Overený zákazník
8.8.2021
Spoločenský román o žene, ktorá sa vzoprela rodine a tradíciám
Ústrednou postavou príbehu je Lakšmí, tridsaťročná žena, ktorá pred trinástimi rokmi opustila manžela, aby sa raz stala najznámejšou umelkyňou s henou v Džajpure.
Práve cez ňu ukázala autorka silu a priebojnosť ženy, a že môže dosiahnuť všetko, čo chce, len na tom musí tvrdo pracovať.
Napriek tomu, že som nesúhlasila s niektorými vecami, ktoré Lakšmí robila, plne som ju rešpektovala a dokázala si svoje konanie predo mnou obhájiť.
Výborné boli i vedľajšie postavy - Málik a Rádhá.
Značne pomáhali posúvať dej dopredu a práve Rádhá ho poriadne zamotala.
Prvých sto strán knihy sa čítalo samo, potom som mala problém sa začítať a niektoré pasáže ma nebavili, no posledných sto strán ma opäť pohltilo a čakala som, ako sa všetko skončí.
Pre mňa je Umelkyňa s henou skvelým príkladom silnej ženy, ktorá si chce vytvoriť svoj vlastný život.
Čítať viac
Helena Halčáková
Neoverený nákup
31.7.2021
Vynikajúca kniha, na ktorú tak skoro nezabudnem. Páči sa mi jej prístup k rodine, bojovnosť a hrdinstvo ako sa dokáže prebíjať neľahkým životom. Bola by som rada, keby tento príbeh mal aj pokračovanie. Bolo by zaujímavé sledovať život tejto ženy ako aj život ďalších ľudí, ktorí viac menej vplývajú na ten jej. Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Výrečný a dojímavý debut... Joshiová majstrovsky vyvažuje túžbu po poznaní samej seba a potrebu rodinnej lásky.“ PUBLISHERS WEEKLY

„Povznášajúci príbeh, ktorý vyzdvihuje silu rodiny.“ LIBRARY JOURNAL

„Joshiovej román prináša čarovný ponor do minulosti a odvážnu hrdinku, ktorej sa oplatí držať palce.“ BOOKLIST

„Romantický Rádžasthán sa v autorkinom podaní prebúdza k životu... Už teraz sa neviem dočkať ďalšieho majstrovského diela z jej pera.“
SUJATA MASSEY, autorka medzinárodného bestselleru The Widows of Malabar Hill

„Prostredie tohto románu je plné života, svetla, zvukov, opojných vôní a obrazov Indie, až sa človeka zmocní chuť žiť na jeho stránkach.“
JANIS COOKE NEWMAN, autorka knihy A Master Plan for Rescue

Čítať viac
Čítať viac
Kúpte spolu
33,01 €

„Úspech je nebezpečný. Človek začne kopírovať sám seba a to je riskantnejšie ako kopírovať iných... nevzíde z toho nič nové.“

Mysli ako génius - Philippe Brasseur
Mysli ako génius
Philippe Brasseur