Nezmeškajte 5-eurovú poukážku ako darček k nákupu! Viac info Nezmeškajte 5€ poukážku k nákupu! Viac info
Dopraj si prepych modlitby - Bill Hybels
Dopraj si prepych modlitby
6,17 €
Knihy
E-knihy
6,17 €

Bežná cena Bežne 6,49 €

Ušetríte 5%

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Pred dvadsiatimi rokmi sa môj život ocitol v zlomovom bode. Už viac ako desať rokov som bol kresťanom, komunita Willov Creek rástla ako z vody a budúcnosť vyzerala v mnohých aspektoch žiarivo – priam oslnivo. No napriek prekvitajúcemu životu okolo môj modlitebný život ledva lapal po dychu. Vedel som, aká je modlitba dôležitá. Vedel som, ako sa modliť. Dokonca som sa modliť i chcel. Napriek tomu som sa nemodlil, aspoň nie tak často a intenzívne, ako by som mal.

Bill Hybels

Táto kniha v zahraničí ani po dvadsiatich rokoch neschádza z pultov predajní. Možno aj preto, lebo hovorí o modlitbe v kontexte fenoménu, ktorý za posledných 20 rokov nemizne, skôr naopak rastie – je ním rýchlosť života, ktorý žijeme. Asi každý z nás už vyslovil vetu: „Nestíham sa modliť, nemám čas.“ V tempe, ktorým žijeme, sa čas na modlitbu stáva skôr prepychom ako samozrejmosťou. Autor sa však k tomu postavil presne naopak – život je príliš rýchly, aby sme si mohli dovoliť zanedbávať modlitbu, pretože práve cez modlitbu budujeme svoj vzťah s Bohom, ktorý jediný môže vniesť rovnováhu a pokoj aj do života plného stresu. A preto nás vyzýva, aby sme si dopriali tento prepych – nájsť si pravidelný čas na stretnutie s Bohom, „nie zvyšný, hocijaký čas, ale hodnotný čas. Čas určený na kontempláciu, meditáciu a premýšľanie. Voľný a nerušený čas.“

"Táto kniha, keď som ju prvýkrát čítal, mi vtedy ako otcovi dvoch malých detí, ktoré vypĺňali akýkoľvek voľný čas, pomohla urobiť konkrétne rozhodnutie, o ktorom som tušil, že by som ho mal urobiť, ale nemal som dovtedy dosť odvahy. Rozhodol som sa prestaviť si budík o polhodinu skôr, aby som takto našiel takýto hodnotný čas pre Boha, kým dovtedy som hľadal chvíľky zvyšného času cez deň a večer. Nie vždy sa mi to darí - ráno vstať a byť pripravený na rozhovor s Bohom - bol to však impulz vydať sa na cestu hlbšieho vzťahu s Bohom aj napriek zmeneným životným okolnostiam a rýchlejšiemu životnému tempu." (Martin z tímu Kumran.sk)
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
182
Hmotnosť
206 g
Rok vydania
2009
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Kumran
Rozmer
130×210 mm
ISBN
9788096983544
Naše katalógové číslo
71610

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

53 hodnotení

51
2
0
0
0

TaRa
26.5.2014
Názor čitateľa
Som vďačná za to, že sa mi táto kniha dostala do ruky. Umožnila mi zastaviť sa, premýšľať,uvedomiť si, že motlidba môže byť aj niečo iné ako to čo som robila doteraz. Tešila som sa na chviľu, kedy som si ju otvorila a vychtnávala si pomaly kapitoly jednu po druhej. Čítaj viac
Jozefína Fedorková
3.2.2012
Názor čitateľa
Dopraj si prepych modlitby

Zostať v tichu a počúvať. Také je moje zhrnutie, môj názor na túto výnimočnú knihu. Mnohokrát sa nám ľuďom stáva, že sme pohrúžený do pozemských veci a nemáme čas na modlitbu. Dávame Boha na vedľajšiu koľaj a pri tom si neuvedomujeme, že len On je náš skutočný priateľ. Nemáme čas ne modlitbu, na rozhovor s Bohom, a aj keď si ho urobíme, tak sme myšlienkami niekde úplne inde, alebo sa aj modlíme, ale nepočúvame, alebo Ho nechceme počúvať. Človek je taká bytosť, ktorá nie je veľmi pokorná, hlavne vo veku mladosti. Pokoru si časom treba individuálne vypracovať, a keď tak neurobíme my, život sa o to postará. Bill Hybels knihu tak fantastický napísal, že po prečítaní som si sama vstúpila do svedomia a začala som sa modliť inak. Začala som Ho viac počúvať a teraz cítim, že som sa konečne pohla vpred. Každý deň Boha klameme, podvádzame, nahovárame si, že náš život je len v našich rukách. Áno, Boh nám dal úplnú slobodu, aby sme sa sami rozhodli, ale chce nás chrániť. Jeho láska ku nám je taká veľká, že to nemôžeme naším mozgom pochopiť. To dokáže len naše srdce. Hoci robíme veľa hlúposti, On k nám každý deň, každučkú chvíľu ma vystretú ruku a vraví: „Oľutuj svoje hriechy a pod.“
Čítaj viac
Božena Fedorková
30.5.2011
Názor čitateľa
V knihe Dopraj si prepych modlitby, ktorú napísal Bill Hybels, sa naučíte uvedomujúco lepšie sa modliť , čiže hovoriť s naším najväčším priateľom- Otcom. Kniha je písaná v štýle prednášok, a musím priznať, že som sa od nej odtrhnúť len tak ľahko nemohla. Autor tu dáva dôraz , na kvantitu , ale aj kvalitu modlitby. Niektorí ľudia sa modlia len tak ,ako keby recitovali naučenú básničku a už si ani neuvedomujú, čo to vlastne hovoria, myšlienkami sú niekde úplne inde. Veta, ktorú autor spomína hneď na začiatku: „ Všetko sa začína učením, láskou a modlitbou,“ ma tak zasiahla na tom správnom bode, že som na ňu ešte dlho potom myslela. Boh chce, aby sme sa modlili. To nie je len taká naša povinnosť, je to niečo určite oveľa viac. Boh sa túži s nami rozprávať, pomáhať nám, našepkávať, ako to a to máme vyriešiť. No keď sme od neho veľmi ďaleko, nepočujeme ho. Nič nepočujeme, čo hovorí Boh. Keď si naňho nenájdeme čas tu na zemi, nečakajme , že potom , keď pôjdeme k nemu hore, že nám dá milosti ako pre tých , čo mu verne slúžili. Boh dáva slobodu a to je niečo, čo si možno mnohí nevážime. Na záver by som chcela pripomenúť závažnú rovnicu, ktorá sa nachádza v knihe : ECH+X=NB. Vysvetlenie sa dočítate v knihe, tak prajem príjemný čas pri čítaní. Čítaj viac
Dominika Spodniaková
16.5.2011
Názor čitateľa
S podobnými knihami som sa v poslednom čase stretávala skutočne takmer na každom kroku. „Eldridgovkami“ počnúc, cez Chanovu Bláznivú lásku, Shakarianových Najšťastnejších ľudí na svete až po Crabbovu Modlitbu. Ako to už býva, niektoré vás oslovia viac a iné až tak nie.
Kam však Hybelsovu knihu Dopraj si prepych modlitby zaradiť?
Pravdu povediac po tom, ako som si ju na pošte vyzdvihla a zbadala jej obálku, mala som chuť ju rovno zavrhnúť ako nezaujímavú. Piesok a bosé nohy to fakt nie je niečo, čo by ma uchvátilo a zaujalo hneď od začiatku. Ak by som však naozaj dala na prvý dojem, zrejme by som prišla o veľa. Oproti Crabbovej Modlitbe, v ktorej je striktne vyhranený postup modlitby, ktorého čítanie asi nie je také zábavné ako by sa človeku žiadalo, je táto kniha niečo celkom iné. Dokonca by som ju prirovnala k nejakému zvláštnemu symbiotickému splynutiu Eldredgeovho zaujímavého, pútavého a veľmi ikonického štýlu so štýlom, ktorý sa čitateľovi veľmi nenásilne snaží ukázať druhú, naplňujúcu a sviežu stránku modlitby.
Aj keď Bill Hybels už nie je najmladší, v knihe a slovách ktoré do nej zakomponoval (a ktoré mimochodom prebral zo svojich prednášok, ktoré rozprával a na základe ktorých knihu napísal) je cítiť neustála mladosť a radosť zo života.
Som rada, že prvotný dojem, ktorý na mňa urobila skôr obálka kniha ako kniha samotná ma neodradila od toho, aby som sa do nej na pár chvíľ ponorila a vzala si z nej niekoľko skvelých myšlienok. Preto som presvedčená o tom, že kniha Billa Hybelsa Dopraj si prepych modlitby patrí práve do tej skupiny kníh, ktoré ma oslovili.
Čítaj viac
Žofia Sepesiová
27.4.2011
Dopraj si prepych modlitby
Dopraj si prepych modlitby je ďalšou úspešnou publikáciou z produkcie amerického pastora Billa Hybelsa, ktorú slovenským čitateľom prináša vydavateľstvo Kumran. Do centra pozornosti čitateľov je tentokrát postavená modlitba ako základný nástroj budovania duchovného rozmeru človeka – jeho vzťahu k posvätnu, k Bohu.

Téma modlitby nie je nová, no je stále aktuálna. Svedčí o tom záujem autorov venovať sa tomuto duchovnému fenoménu a tiež záujem ľudí čítať publikácie venované modlitbe.

Skôr než pristúpime k hodnoteniu obsahovej zložky knihy, je dobré zastaviť sa pri spôsobe písania – tomu, ako autor komunikuje s čitateľom. Na mnohých miestach autor čitateľa nazýva priateľom. Oslovuje ho "priateľu...", následne mu adresuje výzvy, podnety k zamysleniu, rady... Oboznamuje ho so svojimi životnými skúsenosťami, v ktorých majú jeho rady pramennú základňu. Toto je Hybelsov spôsob ako dynamicky komunikovať s čitateľom. Pri čítaní knihy tak nemáme pocit, že v rukách držíme akúsi formálnu príručku plnú poučiek, i keď príručkou duchovného života Hybelsova kniha nesporne je.

Argumentačná časť knihy má svoje ukotvenie v Božom slove. Slová Sv. písma sú uvádzané do vzťahu so životnými udalosťami. Takýmto spôsobom Bill Hybels robí Božie slovo stále aktuálnym a živým.

Aký pohľad na modlitbu zaujíma tento americký pastor? Čo nové prináša so sebou jeho pohľad?

Už názov prezrádza určitý náčrt chápania modlitby. Modlitba je prepych. Čas strávený v modlitbe nie je stratený. Modlitba je totiž podľa Hybelsa "kľúčom k odomknutiu nepretržitej a víťaznej Božej moci v našom živote." Autor nás uisťuje, že Boh počúva, nie je zaneprázdnený, túži nám dať dary a "vyhľadáva príležitosti, aby na nás mohol vyliať svoje požehnanie."

Jedným z ústredných autorových presvedčení, ktoré sa snaží odovzdať čitateľovi, je viera, že Boh je Pánom nemožného a má moc nad všetkým, preto nie je nezmyselné, ale naopak veľmi zmysluplné modliť sa za veľké veci. Autor – nominovaný do úlohy duchovného sprievodcu – radí v zhode so slovami Písma modliť sa pravidelne, v skrytosti, úprimne a konkrétne. Nie formálne, abstraktne. Radí nám zbaviť sa naučených fráz, ktoré nás od Boha vzďaľujú a náš vzťah formalizujú.

Dôležitým je tiež určenie času a miesta modlitby, kde a kedy môžeme byť sami so svojím Bohom a hovoriť s ním od srdca k srdcu. Za veľmi vhodné autor považuje písanie si duchovného denníka (viedli si ho viacerí inšpiratívni svätí). Denník nám umožňuje spätným pohľadom vidieť Božie pôsobenie v našom živote – to, či boli naše modlitby vypočuté, resp. či nasledovala nejaká spätná väzba. Autor v knihe podáva tiež vhodný model modlitby (tzv. ACTS – skratka pre viaceré etapy modlitby).

Miesto má tiež fenomén zdanlivo nevypočutých modlitieb. V knihe sa hovorí o bariérach, ktoré bránia tomu, aby naša modlitba stúpala k nebesiam. (Porov. Iz 59, 2), taktiež o tom, ako dnes možno počuť hlas Boha.

Záver knihy otvára čitateľa sociálnej dimenzii modlitby – od seba, svojich potrieb k potrebám iným. Vnímanie utrpenia, chudoby a potrieb iných robí človeka vnímavým na hlas Boha, ktorý môže, chce a napĺňa naše túžby vyrieknuté v úprimnej modlitbe.

Dopraj si prepych modlitby naplnila moje osobné očakávania – jednak štýlovo, keďže som už predtým mala možnosť čítať jednu z Hybelsových kníh (Kým si, keď sa nik nepozerá?), taktiež obsahovo – dotkla sa viacerých pálčivých otázok, s ktorými sa veriaci človek skôr či neskôr pri modlitbe stretne. Kniha má v sebe potenciál odovzdať čitateľovi cenné rady týkajúce sa jeho duchovného rastu, a preto by jej rozhodne mal dať šancu.

Modlitba pochopená ako prepych. Nie ako niečo nadbytočné, ale ako to, čo buduje skutočné bohatstvo, ktoré nezničí ani hrdza, ani mole. (Porov. Mt 6, 19)
Čítaj viac
Peter
27.2.2010
O modlitbe
na ktorú nikdy nemáme čas. Nemám na ňu čas ani ja. Táto kniha pomôže sa na to pozrieť z iného uhla, ako sme zvyknutí. Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Začiatok je vždy iný a prostriedok je vždy zložitý. No koniec je vždy jednoduchý a rovnaký. Na konci vždy niekto príde, niekto odíde, niekto zomrie a niekto zostane.“

Štyri hostiny - Meir Shalev
Štyri hostiny
Meir Shalev