Kněz prezidentem - Andrzej Krawczyk
Kněz prezidentem
19,98 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
19,98 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Kniha je věnována jedné z nejvýznamnějších a současně nejrozporuplnějších postav moderní slovenské (potažmo československé) historie, Jozefu Tisovi. Autor analyzuje jeho životní osudy, nástup k moci, formování slovenského nacionalismu, „černou legendu“, jež kolem Tisa později vznikla, i dnešní postoje historiků. Nejedná se však o klasickou biografii, kniha je především široce pojatým obrazem Slovenska první poloviny 20.století. Krawczyk si klade dodnes podnětné otázky: Jak se katolický duchovní stane vrcholným politikem? Lze spojit křesťanské hodnoty s fascinací fašismem a vypjatým nacionalismem? Kam až může zajít zaštiťování se vlastenectvím? Kde leží hranice mezi náboženstvím a ideologií?
Čítaj viac
Kúpte spolu
42,97 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
Slowacja ksiedza prezydenta. Jozef Tiso 1887-1947
Počet strán
3645 hodín čítania
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
130×200 mm
Hmotnosť
25 g
ISBN
9788020029638
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
692849
Téma
druhá svetová vojna, vojny, osobnosti
Jazyk
čeština
Vydavateľstvo
Academia

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

2,0 / 5

1 hodnotenie

0
0
0
1
0

Michal
6.3.2020
Skôr sklamanie
Krawczykov životopis Jozefa Tisa hodnotím z väčšej časti ako sklamanie a knihu citeľne nižšieho rangu ako životopisy od dr. Kamenca, prof. Ďuricu či dr. Warda. Neprináša prakticky žiadne nové informácie alebo aspoň perspektívy a stojí hlavne na sekundárnej literatúre, pričom pri niekoľkých odkazoch na archívne dokumenty ide takmer len o dokumenty z retribučných procesov. Kniha môže byť prínosom pre poľských čitateľov, k čomu jej dopomáha aj veľký dôraz na vysvetľovanie kontextov a reálií, avšak pre slovenského čitateľa, resp. informovaného čitateľa nemá veľmi čo ponúknuť. Ak chcete pohľad na Tisa od zahraničného autora, Wardov životopis je omnoho lepšou a zaujímavejšou voľbou.Ďalšou nevýhodou je pomerne dosť veľa faktických chýb, ktoré sa v knihe nachádzajú (napriek tomu, že ju mali recenzovať doc. Zudová-Lešková a prof. Rychlík), napríklad (všetky som si nezapisoval):s. 113 – F. Ďurčanský nebol len ministrom zahraničných veci, ale súčasne aj ministrom vnútra, čo autor vôbec nespomínas. 285 – interpretačná škola historikov holokaustu je nesprávne nazvaná ako "internacionalisti" namiesto "intencionalisti", možno je to však len chyba v preklade (na s. 310 je to už správne)s. 288 – ako právny podklad retribúcie na Slovensku sa vôbec nespomína nariadenie Slovenskej národnej rady, ale (nesprávne) dekréty prezidenta republikys. 313 – pramenná edícia Holokaust na Slovensku nie je sedemzväzková, ale osemzväzková (ôsmy zväzok vyšiel v roku 2008, dlho pred poľskou pôvodinou)s. 318 – (ide o popis k fotke) 6. októbra 1938 sa nevyhlasovala "slovenská samostatnosť", ale autonómia Slovenskej krajinys. 337 - 21. apríla 1939 nebola prijatá slovenská ústava, stalo sa tak až o tri mesiace neskôr Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
42,97 €

„Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“